Letos so organizacije MSF/ETSI/GSMA izbrale Telekom Slovenije, slovenskega nacionalnega telekomunikacijskega operaterja, in Sintesio, testni laboratorij za NGN interoperabilnost v Kranju, za gostovanje testnega dogodka v Sloveniji in kitajski mobilni raziskovalni inštitut za gostovanje testnega dogodka na Kitajskem. Telekom Slovenije in Sintesio sta zagotovila infrastrukturo za testiranje omrežja, ki podpira povezavo z gostiteljsko lokacijo na Kitajskem in z več oddaljenimi testnimi lokacijami drugih udeležencev (brezžične tehnologije 2G, 3G in 4G), kjer je bilo mogoče preizkusiti aplikacije VoLTE in RCS v dejanskih omrežnih situacijah.

»Telekom Slovenije in Sintesio sta uredila učinkovito testno okolje. Načrt je bil zasnovan v skladu z bogatimi izkušnjami, ki jih imamo z najnovejšimi mobilnimi tehnologijami. Telekom Slovenije podpira dejavnosti organizacij MSF/ETSI/GSMA, saj razumemo ključno vlogo interoperabilnosti v našem gospodarskem sektorju,” pravi Zoran Vehovar, podpredsednik in član upravnega odbora, ki je pri Telekomu Slovenije odgovoren za tehnologije.

Velik del interoperabilnega dogodka ni namenjen samo preizkusu uporabnosti in delovanja uporabniške opreme, ampak tudi preizkusu kritičnih omrežnih komponent skupaj s scenariji gostovanja. To udeležencem omogoča, da pridobijo znanje o dejanskih postavitvah omrežij.

Sintesio se nahaja v na novo ustanovljenem Razvojnem centru za informacijske in komunikacijske tehnologije (RC IKT) v Kranju, ustvaril pa je stalno okolje za testiranje telekomunikacijske interoperabilnosti z različnimi fiksnimi in brezžičnimi dostopovnimi omrežji, jedrnim IP omrežjem in povezavami z več oddaljenimi testnimi lokacijami. S testno infrastrukturo, dodatno tehnično podporo s strani RC IKT, znanjem in izkušnjami, pridobljenimi na podobnih interoperabilnih dogodkih, ki jih je gostil v preteklosti, se je Sintesio sposoben hitro in primerno odzvati na pobude za globalne teste interoperabilnosti.

»Organizaciji MSF in ETSI sta zelo zadovoljni s testnim okoljem, ki ga zagotavljata Telekom Slovenije in Sintesio, zelo pa se veselimo uspešnega testnega dogodka v Kranju«, pravi Anthony Wiles, direktor ETSI CTI. »Profesionalnost, s katero se Sintesio osredotoča na interoperabilnost izvajanj, pripomore k postavitvi merila uspešnosti za vse tiste v panogi, ki si prizadevajo za globalno interoperabilnost med omrežji, napravami, izdelki in storitvami.«

Po tednu, namenjenemu nastavitvam pred testom, ki se je začel 24. septembra, se dogodek testiranja interoperabilnosti VoLTE/RSC neprekinjeno izvaja od 1. do 12. oktobra. Dvodnevna delavnica, imenovana Next Generation Services - RCS, VoLTE and Beyond, ki potekala 10. in 11. oktobra v prostorih RC IK v Kranju, se osredotoča na interoperabilnost, integracijo in medsebojno delovanje, še posebej pa na preskus najnovejših 4G standardov. Delavnica je namenjena izmenjavi izkušenj med operaterji, ki so jih ti pridobili na testih in prvih pilotskih postavitev omrežij, ter analizi ugotovitev iz interoperabilnega dogodka VoLTE/RCS.

O dogodku RCS VoLTE IOT 2012
MultiService Forum (MSF), Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI) in združenje GSM (GSMA) so organizatorji interoperabilnega dogodka RCS VoLTE 2012, ki se osredotoča na validacijo jedrnih omrežnih vmesnikov, da bi zagotovili strategije uvajanja z več ponudniki tehnologij RCS in VoLTE. Dogodek podpira in preizkuša število dokumentov PRD združenja GSMA in validira preizkusne scenarije, ki sta jih razvili organizaciji MSF in ETSI, z namenom olajšati uvajanje tehnologij LTE/EPC/IMS z več ponudniki za storitve RCS in VoLTE. Dogodek temelji na velikem uspehu predhodnega interoperabilnega dogodka  VoLTE, ki ga je MSF izvedel septembra 2011.

O združenju MSF
MultiService Forum (www.msforum.org) je globalno združenje ponudnikov storitev, dobaviteljev sistemov in dobaviteljev testne opreme, ki so zavezani razvoju in promoviranju večstoritvenih omrežij nove generacije z odprto arhitekturo. MSF, ustanovljen leta 1998, je organizacija z odprtim članstvom, ki jo sestavljajo vodilna svetovna telekomunikacijska podjetja. Dejavnosti združenja MSF vključujejo sestavljanje sporazumov o izvajanju, promoviranje združljivosti po svetu in interoperabilnosti omrežnih elementov ter spodbujanje prispevkov v ustrezne državne in mednarodne organe za standardizacijo.

O združenju GSMA
GSMA predstavlja interese mobilnih operatorjev po svetu. Zajema več kot 220 držav in združuje skoraj 800 mobilnih operaterjev po vsem svetu ter več kot 200 podjetij, ki delujejo v širšem mobilnem okolju, vključno s proizvajalci mobilnih telefonov, razvijalci programske opreme, dobavitelji opreme, internetnimi podjetji ter medijskimi organizacijami na področju zabave. Poleg tega GSMA prireja vodilne dogodke v industriji, kot sta Mobile World Congress in Mobile Asia Expo. Za več informacij prosimo obiščite spletno stran podjetja GSMA na naslovu www.gsma.com ali Mobile World Live, spletni portal za industrijo mobilne komunikacije, na naslovu www.mobileworldlive.com.

O inštitutu ETSI
ETSI proizvaja globalno veljavne standarde za informacijske in komunikacijske tehnologije (ICT), vključno s stacionarnimi, mobilnimi, radijskimi, konvergenčnimi, aeronavtičnimi, oddajnimi in spletnimi tehnologijami, Evropska unija pa je ETSI uradno priznala kot evropsko organizacijo za standardizacijo. ETSI je neodvisno, neprofitno združenje, v katerega je včlanjenih več kot 700 podjetij in organizacij iz 62 držav po vseh 5 celinah, ki določajo njen delovni program in so neposredno vključena v njeno delovanje. Za več informacij prosimo obiščite: www.etsi.org. »ETSI Plugtesti« so interoperabilni dogodki, ki zajemajo široko paleto telekomunikacijskih, spletnih, oddajnih in multimedijskih konvergenčnih standardov. Za več informacij prosimo obiščite: www.etsi.org/plugtests

O fundaciji Sintesio
Sintesio je odprta, neprofitna fundacija, ki so jo skupaj ustanovili Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI), Slovenski inštitut za standardizacijo (SIST) in Iskratel, slovensko telekomunikacijsko podjetje. Cilj fundacije je spodbujanje odprtih standardov, interoperabilnosti v okoljih z več ponudniki/operaterji z namenom podpiranja prizadevanj za standardizacijo in olajševanja sodelovanja med ponudniki na področju telekomunikacijskih NGN tehnologij in standardizacije. Fundacija je postavila laboratorij za testiranje interoperabilnosti, ki se nahaja v Kranju, z namenom testiranja in validacije interoperabilnosti ICT-izdelkov različnih proizvajalcev ter validacije kakovosti odprtih ICT-standardov, še posebej v domenah NGN in IMS. Za več informacij prosimo obiščite:  www.sintesio.org.

O Telekomu Slovenije
Skupina Telekom Slovenije je vodilni in najnaprednejši slovenski telekomunikacijski operater v vseh ključnih segmentih dobro razvitega in visokokonkurenčnega slovenskega trga, ki prek lastnega sodobnega omrežja omogoča obsežno ponudbo stacionarnih, mobilnih, spletnih in najsodobnejših celovitih telekomunikacijskih rešitev. Poleg v Sloveniji je skupina Telekoma Slovenije prisotna na več hitro rastočih trgih v jugovzhodni Evropi, Makedoniji, Bosni in Hercegovini, na Kosovu in v Albaniji. Odkup 50 % deleža v družbi Gibtelecom, Gibraltarjevem prevladujočem fiksnem, mobilnem in spletnem operaterju, predstavlja nadaljnje korake v strategiji širitve geografskega območja Telekoma Slovenije v izbrane trge jugovzhodne Evrope in Sredozemlja.

tekst in foto: Sintesio
www.sintesio.org