Kabi CRM
28Januar 2014

Čajanko pospremila prikupna gledališka igrica o Hišku in Sončku

28.01.2014

Tashkina čajanka v Krašnji

Zgodbica z naslovom Hišek in Sonček izpostavlja pomen sončne energije, govori pa o Hišku, ki se seznani s poletjem kot letnim časom z veliko sončnimi dnevi. Hišek se pri tem zave ne le, da je iz sončne energije mogoče proizvesti električno energijo, ampak tudi, da je treba z energijo preudarno ravnati. Zgodbica prikazuje, da je energija nekaj živega in da prihaja iz našega okolja, otroke pa že od malih nog vzgaja k ekološko odgovornemu ravnanju. Hišek in Sonček je prva Hiškova slikanica v zbirki Energije doma, delo avtorice Alenke Žumbar Klopčič, ki je hkrati tudi pobudnica Tashke in njene družbeno odgovorne vizije.

Tashka je nastala pod okriljem podjetja Eko knjiga in nosi prav posebno sporočilno vrednost. Torbica nosi zgodbo, ki vključuje vseslovensko noto, saj hkrati izpostavlja prodornost slovenskih ustvarjalk in slovensko zgodovino ter spodbuja k nadaljnjemu širjenju kulturno-družbenih obzorij. Tashkina čajanka v Krašnji  je tako že tretja čajanka, katere namen je širjenje zgodbe o Tashki, spodbujanje mladih k razmišljanju o prihodnosti in k skupnemu angažmaju za boljši jutri. Tashka namreč ni navadna torbica. Združuje moderni pridih in umetnost s tradicijo, nosi pa tudi sporočilno vrednost spodbujanja bralne kulture, obenem pa daje mladim upanje za boljšo prihodnost.

Vsaka Tashka je unikatna, krasijo pa jo elementi, kot so ilustracije sodobne dame, ki so delo mlade slikarke in ilustratorke Marte Bartolj, z naravo navdahnjeni umetniški simboli Andreje Krašna in unikatni pečati iz fimo mase Eve Pestotnik, medtem ko je element tradicije, uradno priznani rokodelski izdelek, všita pletena slamnata kita, delo Vere Antonin iz Kulturnega društva Fran Maselj Podlimbarski iz Krašnje. Tashkina misija pa je tudi spodbujanje bralne kulture in osebnostni razvoj s pomočjo knjige, zato je notranjost torbic opremljena z besedilom iz v angleščino prevedene knjige pisateljice Alenke Žumbar Klopčič. Zgodba Tashke pa se ne zaključuje na tej točki. Projekt je odprte narave in k sodelovanju vabi mlade ustvarjalce z vizijo in zgodbo, zato lahko že pri naslednji kolekciji, ki je predvidena spomladi, pričakujemo tako svežino kot tudi nadgradnjo same zgodbe o Tashki.

Tashko pa zaznamuje tudi prav posebno razvojno poslanstvo - 10 EUR od vsake prodane torbice je namenjenih v posebni sklad podjetja Eko knjiga, s sredstvi iz tega sklada pa bo Eko knjiga pod okriljem programa Modri svet za mlade, ki ga je ustanovila skupaj z medijsko-založniško hišo Energetika.NET, nagrajevala dela in izkušenj željne mlade, ki jih bo Energetika.NET opremila tudi s praktičnimi znanji, poslovnimi izkušnjami in seveda priporočili za nadaljnjo kariero.

V letu 2014 bodo v program Modri svet za mlade, sofinanciran s Tashkino pomočjo, vključeni najmanj trije perspektivni mladi, ki bodo lahko pridobili izkušnje na različnih področjih dela. Trenutno se v okviru projekta odvija natečaj »Energetika jutri …«, ki je namenjen mladim filmskim ustvarjalcem. Natečaj spodbuja mlade k razmišljanju o človekovem odnosu do rabe energije s poudarkom na tem, kaj nas čaka v prihodnosti, in jih hkrati podpreti pri aktivnejšem udejstvovanju v kreiranju skupne energetske prihodnosti. Najbolj izvirni, drzni, domiselni in prodorni filmi bodo objavljeni na spletni strani Energetika.NET TV, najboljši pa bo tudi finančno nagrajen z zneskom v višini 500 EUR.  Zmagovalec za najboljši kratki film »Energetika jutri …« bo razglašen na strateški energetski konferenci En.odmev 014, najboljši avtorji po izboru komisije bodo dobili priložnost dolgoročnejšega sodelovanja z medijsko-založniško hišo Energetika.NET.

O Tashki
Tashka je torbica z zgodbo in dobrim namenom, ki hkrati izpostavlja prodornost slovenskih ustvarjalk in slovensko zgodovino ter spodbuja k nadaljnjemu širjenju kulturno-družbenih obzorji. Prva kolekcija, ki je zaživela v decembru 2013, je produkt mladih kreativnih upov kot so Marta Bartolj, Andreja Krašna, Eva Pestotnik, vizije o ponovnem oživljanju tradicije z vključevanjem elementa pletene slamnate kite Vere Antonin, ter pisateljice Alenke Žumbar Klopčič (tudi pobudnice projekta), ki je Tashki dodala besedilni element, katerega namen je pozitivna spodbuda k stalni osebni rasti in razvoju s pomočjo knjige. Tashka pa nosi tudi razvojno poslanstvo, saj je 10 EUR od vsake prodane torbice namenjenih v posebni sklad podjetja Eko knjiga. Eko knjiga bo pod okriljem programa Modri svet za mlade, ki ga je ustanovila skupaj z medijsko-založniško hišo Energetika.NET, nagrajevala dela in izkušenj željne mlade, ki bodo na ta način lahko dobili prve delovne izkušnje. Zgodba Tashke, ki se je po Sloveniji že začela širiti preko Tashkinih čajank, je odprta zgodba, ki se bo gradila skozi čas, zato so pri Tashki nove ideje vedno dobrodošle.

Skrbimo za odgovorno in obetavno prihodnost!

S Tashko. Več na www.tashka.si

tekst in foto: Eko knjiga d.o.o.