Namen dogodka je bil predstaviti aktivnosti na področju ohranjanja in varovanja morskega ekosistema ter izkušnje in ugotovitve različnih sektorjev. Dogodka se je udeležilo več kot 30 predstavnikov raziskovalnih in izobraževalnih inštitucij, državnih inštitucij, nevladnih okoljskih organizacij, študentov in privatnega sektorja.

Srečanje je odprl dr. Andrej Kržan, koordinator mednarodnega projekta DeFishGear- Derelict Fishing Gear Management System in the Adriatic Region - Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji. Projekt, ki ga sestavlja 16 partnerjev iz 7 držav (iz Slovenije Kemijski Inštitut, Inštitut za vode ter Univerza v Novi Gorici), se osredotoča na problematiko odpadkov in mikroplastike v morju ter vpliv le-teh na morske organizme (ribe). Pomembno področje projekta je tudi zbiranje in recikliranje zapuščene ribiške opreme (mreže) in odpadkov, naključno ujetih pri ribolovu. Svoje aktivnosti na prodročju zmanjševanja morskih odpadkov, ozaveščanja in vključevanja v proces ravnanja z morskimi odpadki, kampanje za čistejše morje in obalo, inovativne rešitve za zmanjšanje količine morskih odpadkov ter vizije za trajnostno upravljanje morskih odpadkov so v nadaljevanju sklopa predstavili slovenski predstavniki mednarodnih projektov Marineclean, Marlisco in Riverine ter gibanja Let’s Do It Mediterranean.

V drugem sklopu dogodka so predstavnice Nacionalnega inštituta za biologijo / Morske biološke postaje Piran in Zavoda za ribištvo Slovenije predstavile izsledke raziskav o vplivu onesnaževanja morja na nekatere gospodarsko pomembne vrste rib v Portoroškem ribolovnem rezervatu ter o razgradnji bioplastike v morju. Študentje Univerze v Novi Gorici so zbranim predstavili delo projektne skupine Fakultete za znanosti o okolju, ki je raziskovala probleme in posledice, ki jih povzroča vedno bolj prisotna mikroplastika v morju. Predstavnica podjetja Julon je predstavila iniciativo Healthy Seas, s katero sodelujejo pri zbiranju in reciklaži odsluženih ribiških mrež, katere predelujejo v uporabne izdelke kot so kopalke, nogavice, preproge ipd.

Zadnji sklop predavanj je osvetlil situacijo v Sloveniji z vidika gospodarstva, ribištva in države. Predstavnica ribogojnice Fonda je predstavila projekt Piranski brancin ter njihov prispevek k trajnostnemu razvoju ribištva. O morski direktivi in njenem uvajanju v slovenski pravni red sta več povedali predstavnici Ministrstva za kmetijstvo in okolje ter Inštituta za vode, ki sta poudarili predvsem krepitev sodelovanja na regijskem in subregijskem nivoju ter veliko pomanjkanje podatkov s tega področja. Na koncu je situacijo slovenskih ribičev in njihove aktivnosti v smeri trajnostnega ribolova predstavila tudi slovenska specialistka za ribištvo - predstavnica KGZ NG. Omenila je tudi probleme s katerimi se soočajo zaradi agresivnega industrijskega ribolova ter poudarila pomembnost vključevanja ribičev v aktivnosti projektov.

»V Sloveniji trenutno potekajo različne aktivnosti za izboljšanje in ohranitev morskega ekosistema. Cilj aktivnosti je predvsem ocena situacije, opredelitev problemov in priprava predlogov za izboljšanje situacije. Veliko vlogo pri spremembah pa vedno igra tudi javnost, zato je velik poudarek tudi na večanju osveščenosti o pomembnosti čistega morskega okolja. Zato smo v dogodku videli idealno priložnost, da različnim javnostim predstavimo čim več omenjenih aktivnosti ter tako prikažemo širšo sliko. Ena od ovir, na katero vedno znova naletimo, je pomanjkanje sodelovanja in izmenjave znanj ter izkušenj med različnimi organizacijami, podjetji, inštituti in projekti. Tudi splošni javnosti je potrebno pokazati, da je njihov prispevek pomemben na poti do skupnega cilja. Konec koncev bodo posledice našega nevestnega ravnanja veliko bolj kot mi čutili naši potomci in če želimo kaj spremeniti je potrebno začeti takoj. Le s skupnim delovanjem lahko dosežemo dolgoročne pozitivne učinke in zmanjšamo onesnaževanje morja« je še povedal dr. Kržan.

O projektu DeFishGear
Mednarodni projekt Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji (Derelict Fishing Gear Management System in the Adriatic Region)- DeFishGear je strateški projekt, ki poteka v okviru Jadranskega čezmejnega programa IPA. Poglavitni cilj projekta je priprava strategije za zmanjšanje količine morskih odpadkov v Jadranskem morju, ki jo bodo partnerji pripravili v sodelovanju s ključnimi interesnimi skupinami (ribiška industrija, raziskovalci, politiki, nevladne organizacije ter reciklažna industrija). Poseben poudarek v projektu bo na dejavnostih, ki vključujejo ribiče.

Projekt se osredotoča na tri vsebinska področja in sicer na:
- onesnaževanje z morskimi odpadki ter njihov ekonomski vpliv na obalne skupnosti,
- spremljanje in zmanjševanje količine mikroplastike v morju ter posledice le-te za morske organizme (ribe),
- zbiranje in recikliranje zapuščene ribiške opreme (mreže) in naključno ujetih odpadkov pri ribolovu.

V projektu sodeluje 16 partnerjev iz 7 držav (Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Albanija, Grčija in Italija), pod vodstvom Kemijskega Inštituta kot vodilnega partnerja ter 6 pridruženih partnerjev, ki v projektu sodelujejo kot zunanji opazovalci. Projekt je vreden 5.3 M Euro, od tega je 4,5 M Euro financiranih iz Evropskega unije in bo potekal do aprila 2016.

tekst in foto: Kemijski inštitut Ljubljana
www.defishgear.net