Na Bledu se je včeraj zaključila Microsoft NT konferenca, ki že 19 let predstavlja največji slovenski tehnološki dogodek. V dveh dneh so udeleženci prisluhnili več kot sto domačim in tujim predavateljem, ki so predstavili najnovejše svetovne trende na področju informacijske tehnologije, tehnološke novosti in domačo ter tujo dobro prakso uporabe sodobnih tehnoloških rešitev. Na NT konferenci so sodelovali tudi strokovnjaki, ki so prejšnji teden predstavljali Microsoftove novosti na konferenci Build v San Franciscu.

Martin Pregl, strokovnjak za področje razvojnih orodij pri Microsoftu Slovenija in programski vodja letošnje Microsoft NT konference je povedal: »Tako kot se Microsoft odziva na potrebe in želje uporabnikov Microsoftovih naprav in storitev, smo tudi pri organizaciji našega osrednjega tehnološkega dogodka v Sloveniji prisluhnili željam udeležencev. Novosti prihajajo na trg večkrat na leto, zato smo NT konferenco razdelili na tri ločene dogodke. V štirih dneh so udeleženci dobili več vsebin, vsakič pa smo jim lahko postregli z najnovejšim na trgu. Tu gre tako za vsebine, ki jih je Microsoft prvič predstavil prejšnji teden na konferenci Build, kot tudi predavanja najbolj priznanih gostujočih evropskih strokovnjakov. Kakovostne vsebine in ugledni predavatelji potrjujejo zavezanost Microsofta slovenskim partnerjem in uporabnikom.«

Boljša uporabniška izkušnja z oblakom
Med drugim je bilo več sklopov na NT konferenci posvečenih oblačnim storitvam in novostim, katerih cilj je izboljšati uporabniško izkušnjo in olajšati delo razvijalcem. Te novosti so del širše strategije Microsofta, ki želi s svojimi tehnološkimi inovacijami podjetjem in posameznikom pomagati do boljše produktivnosti. S tem, ko postaja uporaba tehnologije še bolj intuitivna in preprosta, vsebine in orodja pa so preko mobilnih naprav in ob podpori oblaka dostopna kadar koli in kjer koli, lahko uporabniki naredijo več in bolje upravljajo s svojim časom.

Izkušnje z oblačnimi storitvami in Microsoft Azure platformo je predstavil tudi Microsoftov partner preteklega leta Skupina stroka.si: »Zaradi izjemno dobrih izkušenj z Office 365 v našem podjetju in tudi pri naših strankah, je bila logična posledica prehod oziroma nadgradnja oblačnih storitev na Microsoft Azure. Gre za zelo fleksibilno in robustno platformo, ki nam je že domača, in ki jo zagotavlja zanesljiva korporacija, ki veliko vlaga v razvoj. Primarni cilj vpeljave Micorsoft Azure v našem podjetju je bil znižanje stroškov za vzdrževanje strežniškega okolja in podatkovnih centrov. Istočasno pa smo s tem storitev tudi dodobra preizkusili in šele nato vključili v našo ponudbo za stranke. Tako lahko vsem našim 677 strankam ponudimo storitev, v kateri smo popolnoma suvereni. V večini primerov strankam svetujemo o postopnem prehodu v oblak oziroma tako imenovani hibridni rešitvi, saj s tem prehod razdelimo v več faz in med drugim tudi optimalno razdelimo investicijski strošek. Tak način omogoča ohranjanje določenih podatkov na lokalnih strežnikih okoljih, kar izpolnjuje tudi nekatere varnostne zahteve strank,« je povedal direktor Skupine stroka.si Marcel Škerjanc.

Microsoft podpira odprtokodne rešitve in odpira svojo kodo
Med predstavljenimi novosti je tudi prenovljen upravljavski portal, v okviru katerega so orodja, tehnologije in storitve Microsofta ter partnerjev povezana v enotno delovno okolje. Usmeritev k večji odprtosti potrjujejo pred kratkim najavljeni podpora odprtokodni rešitvi za upravljanje strežniške infrastrukture Chef in Puppet ter podpora za Javo. Microsoft je predstavil še več novosti, povezanih s poslovnimi mobilnimi rešitvami, in najavil do 35 odstotkov nižje cene storitev, ki se nanašajo na obdelave podatkov, ter do 65 odstotkov nižje cene za shranjevanje podatkov.

Microsoft bo svojim uporabnikom še naprej zagotavljal prvovrstne storitve, ki prinašajo neprekosljivo uporabniško izkušnjo. To pomeni najboljšo vrednost ob najbolj celoviti oblačni izkušnji na trgu. S tem se Microsoft zavezuje, da bo še naprej vlagal v najboljšo infrastrukturo in prvovrstne raziskave ter razvoj. Še naprej bo širil tudi svojo mrežo razvijalcev in partnerjev.

Na letošnji NT konferenci pa je bilo govora tudi o nedavni najavi Microsofta o ustanovitvi neodvisne fundacije .NET, ki bo spodbujala razvoj in sodelovanje na področju odprtokodnih tehnologij. Fundacija bo delovala kot forum za razvijalce in gradila skupnost, ki bo krepila ter promovirala odprtost, sodelovanje in inovacije. Kot pojasnjuje David Vidmar z Microsofta, je ustanovitev fundacije z namenom podpiranja odprtokodne skupnosti še en način več, ki kaže na usmeritev Microsofta k večji odprtosti in podpori razvijalcem.

Več informacij o NT konferenci 2014 na www.ntk.si.

tekst in foto: Microsoft Slovenija