MATIJA DEDIĆ V IZŠTEKANIH

RADIO SLOVENIJA, 2. program – Val 202, petek, 17.6.2005 ob 22.25

17.06.2005
»Jazz je najbolj grozna muzika na svetu, če je odigrana slabo.«
To je stavek enega najboljših mlajših hrvaških jazzovskih glasbenikov Matije Dedića. Stavek, ki za tega sicer redkobesednega mladeniča ne drži.
Njegov jazz pač ni odigran slabo. Nasprotno. Odigran je izvrstno, z mehkobo in občutkom, ki naredita tudi najbolj zatežene parte več kot užitne, s kontemplativnostjo, ki ji ni para, in s pristopom, ki razpne njegovo avtorsko držo daleč prek meja žanra. Matija Dedić je zato mnogo več kot le jazzovski pianist.
Visoko šolo za jazz v Gradcu je končal leta 1997. Prvo ploščo »Octopussy« je izdal leta 1998 in z njo takoj sklatil več porinov. Odtlej mu nagrade letijo dobesedno na kup, medtem ko je sam raztreščen na nebroj nastopih doma in v tujini ter prezaposlen s sodelovanji z neštetimi hrvaškimi glasbeniki najrazličnejših branž. Piše muziko za televizijo, gledališče, film. Komponira, producira, gostuje. Igra. In predeluje.
Eden njegovih zadnjih podvigov je plošča predelav skladb Zlatana Stipišića-Gibonnija »Tempera«. Teme, dodobra vsidrane v množično zavest, je odpeljal v nova prostranstva. Ponekod ohranil melodijo, drugod vzel za iztočnico le fragment. Vsemu skupaj pa vdahnil povsem svoj avtorski pečat.
Gibonnijeve skladbe bodo zavzele precejšnji delež Dedićevega nastop v oddaji IZŠTEKANI na Valu 202 v petek 17. junija ob 22.25. Tako kot na plošči jih bo izvedel bodisi sam ali v triu, v katerem sta še bobnar Borna Šercar in kontrabasist Jura Vrandečić. Predvsem pa je namen oddaje ponuditi pregled, bolje rečeno prerez skozi Dedićevo ustvarjanje. Ter mu v pogovoru z voditeljem Juretom Longyko dati besedo. Prisluhnite.
nazaj
pridružene povezave
 
nazaj