Bonajo spletna trgovina
1April 2009

Center za kulturo avtizma pozval k prepoznavanju umetniške nadarjenosti pri otrocih z avtizmom

01.04.2009

Center društvo za avtizem

Posamezniki z motnjami avtističnega spektra imajo težave na področju socialne komunikacije, socialne interakcije ter fleksibilnosti mišljenja in zato največkrat živijo izključeni iz družbe. Hkrati pa so lahko ti posamezniki talentirani na številnih umetniških področjih (slikanje, risanje, fotografiranje, petje, igranje inštrumentov, pisanje poezije, stripov ipd.). Umetnost lahko postane njihov glas, komunikacija s svetom in vstopnica v naš svet. Kot je na današnji novinarski konferenci dejala Ana Nuša Soklič, učiteljica za glasbeno vzgojo Willems ter ustanoviteljica in direktorica Glasbenega centra DO RE MI, lahko umetnost pozitivno vpliva tudi na razvoj ostalih posameznikovih področij, kot so komunikacija, razumevanje, povečanje pozornosti in vedenje, kar je pri osebah z motnjami avtističnega spektra še posebej pomembno.

V svetu so začeli prepoznavati potrebe oseb z motnjami avtističnega spektra že pred približno 50. leti in razvili mnoge oblike pomoči pri socialnem vključevanju. Prav tako so začeli hitro prepoznavati in ceniti skrite potenciale posameznikov z avtizmom na različnih področjih. V Sloveniji se je o avtizmu začelo govoriti šele pred nekaj leti. Namesto da bi skušali odkrivati in razvijati talente ali močna področja oseb z avtizmom, smo jih raje izključili iz družbe in jih označili kot nesposobne posameznike z motnjo v duševnem razvoju, ki so bili večkrat umaknjeni v institucije. Ker je glavni cilj Centra za avtizem izboljšati kvaliteto življenja otrok in odraslih z avtizmom in si prizadevati, da bodo lahko nekoč čim bolj samostojno živeli, se je odločil, da bo z vzpostavitvijo Centra za kulturo avtizma začel izvajati aktivnosti, ki bodo nadarjenim posameznikom to omogočile.  

V letošnjem letu bo Center za kulturo avtizma nadarjenim posameznikom z avtizmom pomagal pri umetniškem usposabljanju, organiziral oglede kulturnih dogodkov, kulturno-umetniške tabore, vse letošnje aktivnosti pa septembra sklenil s prvim Festivalom avtizma v Sloveniji: »Kultura avtizma: mit ali dejstvo?«.

Vzpostavljamo Center za kulturo avtizma
V začetku leta 2009 je Center za avtizem začel izvajati nov projekt na področju zaposlovanja ranljivih družbenih skupin na področju kulture, ki ga v okviru Evropskega socialnega sklada financira Ministrstvo za kulturo. Kljub temu, da imajo posamezniki z motnjami avtističnega spektra težave na področju socialne komunikacije, socialne interakcije ter fleksibilnost mišljenja in zato največkrat živijo izključeni iz družbe, so lahko navdihujoče talentirani na enem izmed številnih umetniških področij (slikanje, risanje, fotografiranje, petje, igranje inštrumentov, pisanje poezije, stripov itd.). Umetnost tako postane za posameznika z avtizmom mnogo več: “glas” in vstopnica v naš svet.

Umetnost je lahko za mnoge posameznike z avtizmom ena izmed oblik komunikacije s svetom. Z vzpostavitvijo Centra za kulturo avtizma želimo vsem posameznikom z motnjo avtističnega spektra ponudil nov prostor in možnost, da svoj umetniški potencial razvijajo in pokažejo, družba pa ga prepozna in ceni. Kljub temu, da so v razvitem svetu začeli prepoznavati potrebe oseb z motnjami avtističnega spektra že pred približno 50 leti in so razvili mnoge oblike pomoči pri socialnem vključevanju, se je v Sloveniji o avtizmu začelo govoriti šele pred nekaj leti. Prav tako so v razvitem svetu znali pri posameznikih z avtizmom že davno prepoznati skrite potenciale na raznih področjih. V Sloveniji pa smo jih, namesto da bi njihove talente razvijali, raje izključili iz družbe in jih označili kot nesposobne posameznike z motnjo v duševnem razvoju, ki so bili večkrat tudi umaknjeni v institucije. V Centru za avtizem verjamemo, da so lahko posamezniki z avtizmom družbeno koristni in lahko na področju umetnosti in kulture ponudijo novo kvaliteto. Vendar jim moramo dati priložnost in ustrezno podporo v okolju. Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov, razvojne prioritete:”Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti”, prednostne usmeritve:”Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni skupnosti.

Zato vas prosimo in pozivamo – če poznate otroka ali odraslega z motnjo avtističnega spektra, ki kaže nadarjenost na umetniškem področju ‐ da se obrnete na Center za avtizem, nam pošljete materiale, fotografije, se oglasite po elektronski pošti ali nas pokličete. Skupaj bomo otrokom in odraslim z avtizmom omogočili, da bodo delali to kar imajo radi, predvsem pa, da bodo v prihodnosti lahko od tega tudi kolikor se da samostojno živeli. S tem bomo skupaj spremenili javno podobo o avtizmu.

Zahvaljujemo se za vaš odziv.

Center za avtizem, Valjhunova 11, 1000 Ljubljana, T: 041 714 540, E: info@avtizem.org, W: www.avtizem.org