Vrtni traktorji in zmogljive kosilnice - Eurogarden
27Julij 2019

POSTAVITEV KLOPOTCA PRED HIŠO STARE TRTE

27.07.2019 ob 11:00

Hiša Stare trte na mariborskem Lentu

V soboto, 27. julija 2019, bo Zavod za turizem Maribor - Pohorje v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom organiziral postavljanje klopotca pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu. Prireditev predstavlja uvod v jesenske turistične vinsko-kulinarične in kulturno-zabavne dogodke v Mariboru in širši destinaciji.

Obiskovalce prireditve bodo najprej pozdravile stojnice s ponudbo vinarjev in kmečkih žena Jakobskega Dola, ob 11. uri pa bodo malečniški brači pričeli s postavljanjem klopotca. Poznamo tri osnovne tipe klopotca: slovenje goriškega ali prleškega z dvema paroma perutnic oz. letanc, haloškega s tremi pari in avstrijskega, ki ima štiri pare letanc. Sicer je klopotec sestavljen iz 40 delov in šestih vrst lesa. Nekoliko daljši zapis o zgodovini klopotca in še več zanimivosti o tem odganjalcu požrešnih ptičev je zbral mestni viničar Stane Kocutar.

»Klopotec - ropotajoča naprava zoper ptičjo tatinsko nadlogo, ki jo poganja veter«
Da je bil vinograd z obilnim pridelkom skozi stoletja vedno dragocenost, pripovedujejo številni zgodovinski zapisi in ohranjene umetniške stvaritve. Da se je zanimanje zanj med ljudmi in živalmi v času zorenja grozdja povečalo je prav tako razumljivo, saj ne manjka pesniških stvaritev, ki slavijo »sladko grozdje«, ki je simbol blaginje in poželenja. Lastniki vinogradov so si za varovanje pred vsiljivci lastnega rodu omislili čuvaja vinogradov ali po štajersko »outarja«, zoper ptičjo tatinsko nadlogo pa so si omislili ropotajočo napravo, ki jo poganja veter in ji dali ime – klopotec. Tako kot mlinček na vodi še danes pritegne otroke in njegova izdelava predstavlja prvi preizkus ročnih spretnosti, tako je klopotec izziv za odrasle mojstre in tisti, ki znajo z lesom so kot posebno mojstrstvo uveljavili izdelavo klopotcev.

Njegova domovina je brez dvoma Štajerska Slovenija, saj je tudi po tistem, ko je zašel v nemške vinorodne dežele ohranil ime, ki se ga je oprijelo v naših krajih. In še nekaj je. Prvo doslej znano upodobitev klopotca pri nas najdemo na Kaiserjevi veduti Bizeljskega gradu, ki je bil v Gradcu natisnjena leta 1830. Le nekaj let mlajša je upodobitev klopotca z vinogradniške posesti nadvojvode Janeza na Meranovem nad Limbušem, ki je nastala leta 1835. Še starejša pa je prva pisna omemba klopotca. Najdemo jo v pesmi duhovnika in narodnega buditelja Leopolda Volkmerja z naslovom: »Klaguvanje enega vencerla« (Tolžba enega vencerla), ki velja za našo prvo socialno pesem in v rokopisu nosi letnico 1797.

V svoji drugi pesniški zbirki »Kitica mojih« iz leta 1929 pa klopotec omeja tudi general in pesnik Rudolf Maister Vojanov. Bolj s svojo podobo kot poslanstvom – saj so se ga price zlahka privadile – je do današnjih dni ostal simbol vinorodne krajine. Po štajerskih vinogradih ga slovesno postavljajo od Jakobovega (25. julij) do Jernejevega (24. avgust), največ prireditev povezanih s postavitvijo klopotca pa je okoli Marijinega praznika – Velikega šmarna (15. avgust) Klopotec se mora do Martinovega (11. november) umakniti iz vinograda ter popravljen in varno spravljen počakati na novo veselo poletje.

Zapisal: Stane Kocutar, mestni viničar

Na dogodku bosta zbrane med drugimi nagovorili podžupanja Alenka Iskra in Vesna Horvat, pomočnica direktorice Zavoda za turizem Maribor - Pohorje, ki prireja prireditve v čast najstarejši trti na svetu: »Klopotec naznanja bližajočo se trgatev, ki je eno od ključnih dejanj v vinogradništvu, nagrada za skrbno in trdo delo skozi leto. S postavitvijo klopotca približamo slovensko kulturno dediščino tudi turistom, ki naše mesto še posebej v poletnem in zgodnjejesenskem času obiščejo v res velikem številu in iz najrazličnejših koncev sveta. Tukaj spoznavajo bogato kulturno dediščino iz področja vinogradništva in se tako pogosto tudi prvič srečajo s klopotcem.«

Direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor dr. Stane Klemenčič bo podelil listine o kakovosti vin za letnik 2018. Vinski letnik 2018 je označen z oceno “prav dobro”: »Vinski letnik je tradicionalno ocenjevanje vin, kjer se vina ne potegujejo za odličja, ampak za strokovno oceno, ki da vinogradnikom in vinarjem pomembno sporočilo in usmeritev dela za naprej. Vina so prijetnega videza – sijočih, sortno značilnih barv. V vonju oz. cvetici so prepoznavno dišavna in sortna, v okusu so vina sveža, iskriva, primerno polna, predvsem pa prijetno pitna.«

V programu bodo nastopili še vokalna skupina Il divji, Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci in mariborska vinska kraljica Ana Protner. Ob postavitvi klopotca bo v Hiši Stare trte ponovno na ogled razstava o klopotcu, in sicer 12. septembra 2019. Postavljanje klopotca pred Hišo Stare trte prispeva k ohranjanju tradicije v mestu in hkrati napoveduje 19. Festival Stare trte, vinski, kulinarični in kulturni poklon najstarejši trti na svetu, ki bo letos med 13. in 22. septembrom 2019.

Foto: MP Produkcija