Bonajo spletna trgovina
12November 2024

Odprtje razstave Poskus #8

12.11.2024 ob 19:00

Podhod Ajdovščina, Ljubljana

Torek, 12. november, ob 19. uri, Podhod, Podhod Ajdovščina, Ljubljana

Vizualna umetnica Neža Knez nadaljuje razstavni cikel Izložba z instalacijo Poskus #8. Odprtje bo 12. 11. ob 19h v Podhodu. Izložba je ambientalno-prostorska intervencija štirih umetnic_kov, ki vsak s svojim unikatnim pristopom v nekdanjem ljubljanskem trgovskem stičišču podhod Ajdovščina oblikujejo izložbeni prostor. Cikel je sicer začel vsestranski umetnik Jasen Vodenica, k sodelovanju pa je Hupa Brajdič povabila še ustvarjalko Ines Šimunić in akademsko slikarno Ivo Tratnik. Dela bodo v zaporedju razstavljena do sredine januarja. Ideja za razstavni cikel Izložba izvira iz razmisleka o spreminjajočih kontekstih prostora in vloge, ki jo imajo pri tem umetnice in umetniki.

POSKUS #8
Umetnica se fokusira na svoje delovne beležke. Razstavljeni zapisi, objekti, kratki video izseki, printi ne predstavljajo urejenosti ali funkcionalnosti, kar je za oblikovanje izložbenega dela bistvenega pomena. Ne fokusira se na besedo "aranžerka", za katero se umetnica dobro zaveda, da ima z njo veliko skupnih točk. Razstavljeno delo spremlja naslov Poskus #8. Skozi instalacijo se bo umetnica ukvarjala z "priponami", ključnimi elementi, ki oblikujejo njeno prakso. Za predmete raziskovanja bo vzela svoje beležke, skice, printe, objekte, kratke video izseke, se z njimi igrala, jih kolažirala, ter jim skozi sopostavljanja dodajala nove pomene. Mimoidoči bodo soočeni z iskanjem umetničinega konteksta, z nečem kar je ponavadi skrito izza dokončanega, izvedenega, popolnega, brezhibnega ali zadovoljivega.

Neža Knez (Ljubljana, 1990) v svojem delu raziskuje potenciale in možnosti znotraj fiktivne strukture, ki se pojavi v resničnem času in prostoru. Zanimajo jo razmerja, ki potekajo v procesu oblikovanja forme, bodisi da gre za gibljivo sliko, zvok, jezik ali mešano medijsko instalacijo. Leta 2014 je diplomirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je nadaljevala magistrski študij in ga zaključila z najvišjim priznanjem Summa Cum Laude. Za svoje delo je prejela Evropsko mobilno nagrado (I – Portunus – Goethe Institut), nagrado UL ALUO za izjemne študijske dosežke, nagrado za inovativen pristop h grafični umetnosti, študentsko Prešernovo nagrado, nagrado skupine OHO, itd. Bila je prejemnica dvoletnega bivanja za mlade umetnike v Kreativnem centru Švicarija (2018-2020), udeleženka WHW Akademije v Zagrebu (2019–2000), zaključila je izobraževalni program na Šoli dokumentarnega filma Restart (2022), sedaj obiskuje BAL analogno filmsko šolo (2023), kjer se spoznava z alternativnimi praksami analognega filma. Odprtje druge razstave v ciklu štirih bo v torek, 12. novembra, ob 19. uri v Podhodu (podhod Ajdovščina).

VLOGA UMETNOSTI PRI SPREMINJAJOČIH KONTEKSTIH PROSTORA
Ideja za razstavni cikel Izložba izvira iz razmisleka o spreminjajočih kontekstih prostora in vloge, ki jo imajo pri tem umetnice in umetniki. V zastavljenem konceptu se odmikamo od komercialnega namena izložbe v kontekstu impulzivnega  nakupovanja in v ospredje postavljamo umetniške procese, ki so unikatni in kompleksni. Razstavljena umetnost v Izložbi  je po eni strani na razpolago ves čas in od mimoidočega nič ne terja, po drugi strani pa se igramo z idejo, da je v zgodovinski kontinuiteti nastopilo obdobje umetniškega potrošništva, kjer glavno blago postanejo umetniški izdelki ali celo umetniki sami. Razmislek na temo umetnosti izložb obračamo tudi na lokalno okolje. Iz mestnega središča so se do danes v veliki meri odmaknili manjši ponudniki, ki so tekmovali v unikatnosti, saj je bil to njihov edini stik s kupci. S prihodom multinacionalk, uniformiranega hitrega okusa in spletnega  nakupovanja se je spremenila tudi vizualna podoba našega mesta. Na to, da gremo v mesto gledat izložbe, kot smo govorili včasih, tako rekoč ne pomislimo več. V okviru Izložbe se sprašujemo koliko umetnosti ostaja ne samo v izložbah, ampak tudi drugod okoli nas in v nas? Kako se v skomericializirani svet umešča koncept umetniške svobode? Kako se prostor redefinira in oživlja skozi umetniške intervencije? Prostoru v Podhodu Ajdovščina vračamo njegovo prvotno namembnost, jo redefiniramo in skozi (mestoma kritično) umetniško oko reinterpretiramo. 

Več o ozadju razstave preberite v besedilu v priponki. 


Prenesi