16.00  Novinarska konferenca ob izidu knjige Toneta Freliha z naslovom France Štiglic: Od epopeje do nostalgije. Ob šestdesetletnici prvega celovečernega zvočnega filma Na svoji zemlji, je prvi direktor Filmskega sklada, drugače pa pisatelj in publicist Tone Frelih napisal monografijo, ki je izšla pri Slovenski matici in bo spregovoril tudi o pomenu režiserjevega dela za slovenski film. 
17.00  Kako čim hitreje do prvega celovečerca – režiser Goran Vojnović pogovarjal s profesorjem in režiserjem Miranom Zupaničem, producentom Danijelom Hočevarjem, mladima slovenskima režiserjema Markom Naberšnikom in Borisom Petkovičem ter posebnim gostom iz Srbije, Stefanom Arsenijevićem, ki bo v Portorožu predstavil svoj prvi celovečerni film z naslovom Ljubezen in drugi zločini. 
18.00  Predstavitev filmske nagrade Film New Europe – organizira Filmski sklad RS.Gostja: Anna Franklin, direktorica portala Film New Europe. Tiskovni konferenci bo sledil sprejem v sprejemni dvorani Avditorija.


11. FSF, 25. oktobra  ob 18.00
FNE prix - nagrada za najboljši film  Nove Evrope

Film New Europe je spletna stran podjetja za promocijo, ki ga je pred dvema letoma v Varšavi ustanovila Anna Franklin. Iniciativa je vzniknila iz želje, da bi kinematografije držav vzhodne in srednje Evrope, ki so se zadnje pridružile Evropski skupnosti (Bolgarija, Češka, Litva, Latvija, Estonija, Poljska, Romunija, Slovenija, Slovaška in Madžarska) lažje ulovile korak s kinematografijami držav »stare« ES. Dolga tradicija filmske industrije ter utečen sistem državnih podpor se najprej in najbolj vidno odraža v fazi promocije, ki izdaja veliko ne-ravnovesje med vse-prisotnostjo in dobro informiranostjo o filmski produkciji in aktivnostih držav, kot so Francija, Nemčija, Velika Britanija, Italija, Španija….na eni strani ter sramežljivim medijskim pojavljanjem in promocijo posamičnih filmov iz držav nove Evrope na drugi strani.

Nove države so še najhitreje sledile promocijskim akcijam v okviru organiziranja mednarodnih festivalov. Skorajda vsaka država ima vsaj en odmevnejši mednarodni filmski festival, na katerem se trudi predstaviti selekcijo najzanimivejših filmov svetovne produkcije. V ta okvir večinoma uspe uvrstiti tudi nacionalne filme ter filme iz držav regije. Tako je ideja o novi nagradi vzniknila prav v povezavi z obstojem relativno uspešnih mednarodnih festivalov v državah Nove Evrope (Karlovy Vary, Varšava, Bratislava, Ljubljana, Film art fest, Mediawave, Motovun ipd…) ter s filmsko produkcijo teh držav, ki mora še veliko narediti za vidnost svojih kinematografij. Ideja torej je, da podjetje FNE postane organizator podeljevanja nove nagrade, ki se bo podelila vsako leto na drugem festivalu iz držav vzhodne in srednje Evrope filmu iz teh držav. Zaenkrat bi se omejili na države, ki so že vključene v program Media, torej bomo poleg zgoraj naštetih držav, povabili k sodelovanju tudi Hrvaško. 

Nagrada FNE je denarna nagrada, ki jo prejme producent  po mnenju žirije najboljšega filma iz države Nove Evrope. Nagrado bomo prvič podelili jeseni naslednje leto. K sodelovanju bomo povabili festivale, ki programsko in organizacijsko ustrezajo naši promocijski iniciativi:
- mednarodni filmski festivali, ki že imajo mednarodno tekmovalno sekcijo, v katero so selekcionirani novi filmi držav Nove Evrope
- mednarodni filmski festivali, katerih uradna NACIONALNA žirija bi bila pripravljena izbrati nagrajenca FNE in mu podeliti nagrado FNE
- mednarodni filmski festivali, ki bodo organizacijsko podprli izvedbo podeljevanja nagrade ob prisotnosti producenta in avtorja filma.

Vabilo k sodelovanju bomo poslali izbranim festivalom konec letošnjega leta. Na podlagi prijav bomo naredili terminski načrt podeljevanja nagrade FNE. 

Jelka Stergel - Slovenian Film Fund Ljubljana
Anna Franklin - FNE Warsovie


Kako čimprej do celovečernega prvenca?

Kakšna bi bila Wellsov Državljan Kane in Godardov Do zadnjega diha, če bi morala njuna avtorja na snemanje svojih slavnih prvencev čakati pet let ali več? Bi ju sploh posnela? Bi bila tako prelomna, inovativna, drugačna in revolucionarna, če bi bila njuna avtorja starejša, zrelejša in resnejša?
Kaj pa Kekec, Grajski biki, Zgodba, ki je ni, Ples v dežju, Splav meduze, Poletje v školjko, Outsider, V leru, Kruh in mleko, Kajmak in marmeladi in Petelinji zajtrk? Kakšni bi bili ti filmi? Kakšna bi bila brez njih zgodovina slovenskega filma?

Slovenski film je film prvencev. Prvenci so prestopali meje, širili obzorja, prinašali nove poglede, estetike in pristope. Prvenci so slovenski film vedno znova zbujali od mrtvih. Prvenci so osvajali svet in vračali v kino slovenskega gledalca. Zakaj je torej pot do celovečernega prvenca za mlade slovenske avtorje tako problematična? Zakaj še naprej prvenci nastajajo večinoma iz nič, iz gole ljubezni do filma in brez institucionalne podpore?

O tej vselej vroči temi smo na Festivalu slovenskega filma v Portorožu pripravili okroglo mizo. Na njej se bo režiser Goran Vojnović pogovarjal s profesorjem in režiserjem Miranom Zupaničem, producentom Danijelom Hočevarjem, mladima slovenskima režiserjema Markom Naberšnikom in Borisom Petkovičem ter posebnim gostom iz Srbije, Stefanom Arsenijevićem, ki bo v Portorožu predstavil svoj prvi celovečerni film z naslovom Ljubezen in drugi zločini.

Vljudno vabljeni v Avditorij, v soboto 25. oktobra, ob 17.00.