Slovenska kinoteka se pridružuje praznovanju Mednarodnega tedna frankofonije s spletno projekcijo dokumentarnega filma Skrivnost Méliès in treh kratkih filmov francoskega pionirja sedme umetnosti Georgesa Mélièsa. Kot uvod v filmske projekcije bo tudi spletni seminar z naslovom Filmski arhivi – primeri praks restavriranja filmske dediščine.

Dobre prakse restavriranja filmske dediščine bodo predstavile vodja zbirk pri francoskem CNC Béatrice de Pastre, vodja filmskega arhiva švicarske Kinoteke Caroline Fournier in restavratorka v Avstrijskem filmskem muzeju na Dunaju Nadja Šičarov, pogovor pa bo moderiral urednik programa Slovenske kinoteke Igor Prassel. Filmi bodo na ogled na spletni platformi Eventive od sobote, 20. 3., od 17. ure do nedelje, 21. 3.,do 22. ure. Cena vstopnice za ogled vseh filmov in spletnega seminarja je 4 EUR. Spletni nakup vstopnic bo mogoč od petka, 12. 3., na povezavi.

Filmski del Mednarodnega tedna frankofonije poteka v organizaciji Francoskega inštituta v Sloveniji, Slovenske kinoteke in Kinodvora ter v sodelovanju z Veleposlaništvom Švice, Veleposlaništvom Belgije in organizacije Wallonie-Bruxelles International s podporo Veleposlaništev Bolgarije, Francije in Irske ter Madžarskega kulturnega inštituta.

SPLETNI SEMINAR:
Filmski arhivi – primeri praks restavriranja filmske dediščine
Iz pogovora s strokovnjakinjami s področja restavriranja filmske dediščine bomo izvedeli, kako je organiziran proces restavriranja v njihovih arhivih, koliko filmov restavrirajo vsako leto in ali se proces restavriranja konča z izdelavo 35-mm filmske kopije.

Sodelujejo:
- Béatrice de Pastre, strokovnjakinja za filmsko in fotografsko dediščino, je vodja zbirk Nacionalnega centra za kinematografijo in animirane podobe (CNC). Predavateljica in programerka je tudi avtorica knjig o filmskih arhivih, ki je v sodelovanju s Catherine Rossi-Batot uredila delo Vizualne umetnosti in kinematografija – dialog o restavriranju (De l'incidence éditeur, 2016).
- Caroline Fournier je od leta 2018 vodja oddelka za film v švicarski Kinoteki. Diplomirala je iz restavratorstva in ovrednotenja avdiovizualne dediščine na Univerzi Paris VIII in je članica Tehnične komisije FIAF (International Federation of Film Archives).
- Nadja Šičarov (1992) je zaključila program Preservation and Presentation of the Moving Image na Univerzi v Amsterdamu. Od leta 2019 je zaposlena kot restavratorka v Avstrijskem filmskem muzeju na Dunaju, kjer deluje tudi kot sokoordinatorica mednarodnega projekta Share That Knowledge: Finding Strategies for Passing on Knowledge Across Generations of Archivists.

FILMSKI PROGRAM:
Skrivnost Méliès (Le mystère Méliès)
Éric Lange, Serge Bromberg, Francija, 2020, barvni/čb, 59',
v francoskem jeziku s slovenskimi podnapisi
Osupljiva zgodba o genialnem Georgesu Mélièsu (1861–1938), izumitelju gledališkega žanra féerie na velikem platnu, ki je v besu uničil svojih 520 filmov, in o prav tako osupljivi oživitvi teh filmov. Vsestranski Méliès je rad postavljal pred kamero tako sebe kot igralce, oblikoval odrske scenografije in ustvarjal domiselne trike. Toda spreminjajoči se okus občinstva in prehod filma v industrijsko dobo sta uničila njegovo "škatlo za sanje". Ko je nova generacija filmofilov želela Mélièsa obuditi iz pozabe z retrospektivo, so imeli, žal, na voljo le osem njegovih filmov, ki so bili povečini uničeni. Leta 1923 je Georges Méliès svoja dela, ki jih ni več zmogel hraniti, v obupu sežgal. Originalni negativi 520 filmov, ki jih je posnel med letoma 1896 in 1913, so zgoreli. Dokumentarec, ki ga spremljajo komentarji filmskih zgodovinarjev in režiserjev Costa-Gavrasa in Michela Gondryja, vsebuje množico odlomkov iz Mélièsovih filmov. V tekmi s časom – čas neizprosno uničuje filmski trak – so tako fantastično, kot je tudi samo Potovanje na Luno, odkrili 80 originalnih negativov, ki so šli skozi mnogo rok. V dokumentarcu je mogoče spremljati, kako so poškodovane podobe spet oživele po zaslugi restavriranja, ki ga je opravila ekipa Lobster Films skupaj z CNC-jem in Kongresno knjižnico v ZDA; delo je trajalo več let.

Človek z gumijasto glavo (L'homme à la tête en caoutchouc)
Georges Méliès, Francija, 1901, čb, 2'32'',
brez dialogov s posneto glasbeno spremljavo
Lekarnar v svojem laboratoriju postavi na mizo glavo, ki je na las podobna njegovi, in jo začne napihovati s posebnim mehom. Ko stiskanje meha prevzame njegov pomočnik, glavo raznese.

Potovanje v nemogoče (Voyage à travers l'impossible)
Georges Méliès, Francija, 1904, ročno barvan, 20'13'',
brez dialogov s posneto glasbeno spremljavo
Odprava znanstvenikov, članov Inštituta za inkoherentno geografijo, načrtuje potovanje proti Soncu pod vodstvom inženirja Mabouloffa. Po mnogih dogodivščinah jim končno uspe vzleteti in s posebnim vlakom pristanejo na Soncu. Od tam se odpravijo z nekakšno podmornico, ki jih odpelje v globine oceana. Po eksploziji se nepoškodovani znajdejo na Zemlji, kjer si čestitajo.

Palača tisoč in ene noči (Le palais des mille et une nuits)
Georges Méliès, Francija, 1905, ročno barvan, 21',
brez dialogov s posneto glasbeno spremljavo
Mlad in reven princ se želi poročiti z Aoudo, radževo hčerjo, toda ta je že obljubljena bajno bogatemu oderuhu. Princ se ob pomoči čarodeja Khalafarja izogne vsem pastem, ki jih srečuje na poti, zato mu Zlata vila izroči velikanski zaklad. Princ se vrne v radževo palačo s skrinjami, polnimi dragocenih kamnov, zlata in srebra, radža pa mu ponudi hčerino roko in nažene oderuha.