Jutri v naše kinematografe naposled prihaja srbska uspešnica SREDNJEŠOLCI (Pored mene), ki je žela pohvale tudi na letošnjem festivalu LIFFe. Mladostniška drama režiserja Stevana Filipovića nas bo zaklenila v šolo, kjer bomo ujeti skupaj z dijaki IV-3 razreda. Preden pa z njimi preživimo noč, ki bo spremenila vse, izkoristimo priložnost, da jih pobliže spoznamo. Kdo so torej najstniki, ki so filmu prislužili ZLATO ARENO za najboljši celovečerni film na puljskem festivalu ter osvojili nagrado mladega občinstva v Sarajevu? Morda boste v njih in v skupinah, ki jim pripadajo, prepoznali sami sebe ali svoje otroke … O tem se lahko na lastne oči prepričate že jutri, 26. novembra, ko bo ta hraber portret odpisane generacije zaživel na kino platnih.

»Ali razumete, da vas večina mojih stanovskih kolegov označuje za najhujšo generacijo vseh časov?« – Profesorica Olja

O ZGODBI:

Olja je mlada in entuziastična profesorica zgodovine, ki želi z alternativnimi učnimi prijemi prebuditi apatične in venomer v zaslone zazrte učence. Poročena je s slikarjem Uglješo, čigar zadnja provokativna razstava je dodobra razburila javnost in srbske nacionaliste. Prav zaradi te razstave Oljo nekega večera napade skupina huliganov, video posnetek njihovega objestnega dejanja pa pristane na YouTubu. Naslednji dan profesorica zgroženo ugotovi, da za napadom stoji eden od njenih učencev, a nihče noče prevzeti odgovornosti. Zato se v afektu odloči za radikalen ukrep – celotnemu razredu zapleni telefone ter jim zagrozi s klicanjem policije, če ne bodo sami odkrili in prijavili krivca. Namesto odhoda na načrtovano ekskurzijo tako dijaki IV-3 razreda ostanejo zaklenjeni v šoli.

Ker nimajo niti telefonov niti dostopa do interneta, morajo pripadniki vseh skupin v razredu – od športnikov in lepotic do piflarjev in alternativcev – prvič v življenju sodelovati, da bi našli rešitev.

Nekateri padejo v paniko, drugi skušajo vzpostaviti red, tretji v situaciji vidijo priložnost za zabavo, četrti pa imajo veliko večje težave … V zgolj eni noči, ki bo spremenila vse, se bodo rodile nove ljubezni, prebudila stara sovraštva in razkrile skrbno varovane skrivnosti. Srednješolci bodo prvič soočeni s priložnostjo, da osebe poleg sebe vidijo z drugačnimi očmi.

Morda bo kateri od njih do jutra našel tudi odgovor na temo spisa, ki se glasi – LJUBEZEN.

IV-3 RAZRED
Ko je snoval like, je režiser nanje prezrcalil nekaj osebnih karakteristik svojih sošolcev iz srednje šole, obenem pa je z veseljem upošteval tudi predloge mladih igralcev. Skupaj so ustvarili resnično avtentične like, katerih hobiji, interesi, detajli iz osebnega življenja ter izkušnje so do potankosti definirani. Prav zato so se skozi celoten proces igralci lahko povsem poistovetili s posameznimi karakterji, kar se odlično odraža v samem filmu.

STRAHINJA (Nikola Glišić)
Strahinja je miren košarkar, ki spada med popularne dijake. Čeprav je v zvezi s priljubljeno sošolko Jeleno, ga vseeno pesti nekakšna notranja napetost. Nikola pravi, da se najbolj dramatičen prizor odvije v kopalnici, kjer se mu pridruži Lazar: »Zame je bil ta prizor najbolj zahteven. K igri pristopam profesionalno in težim k poistovetenju s karakterjem, kar pa ni vedno enostavno.«

JELENA (Milica Majkić)
Jelena je predstavnica “fensi” dijakinj. Ima svoj modni blog, kar jo dela priljubljeno tako na družbenih omrežjih kot tudi v šoli. Pisanje bloga ima nasploh osrednjo vlogo v njenem vsakdanjem življenju. Milica o svojem liku pravi: »Danes lahko na družbenih omrežjih ustvariš popolno iluzijo samega sebe in se pretvarjaš, da si vse, kar si si vedno želel. S tem dobivaš odobravanje množice, ki vsem prija. In točno takšna je Jelena. Vprašanje pa je, kaj se skriva za vsem tem?«

SANDRA (Matea Milosavljević)
Sandra prihaja iz premožne družine in sprva deluje kot samovšečna mladenka, ki jo zanimajo le oblačila in družbeni status. Če pogledamo globlje, pa ugotovimo, da si v resnici želi le ljubezni in pozornosti. Ko po šoli zaokroži njen seks posnetek z vratarjem Partizana, se mora Sandra pogumno soočiti z obsojajočimi pogledi in očitki. Kot pravi Matea, se v današnjem času pogosto srečujemo s primeri otrok, ki jih starši zanemarjajo, ker se ženejo za zaslužkom: »Želijo jim nuditi boljše življenje, a pozabljajo, da je preživljanje časa z otroki največja dobrina. Sandra prihaja iz takšne družine, zato hrepeni po ljubezni in pozornosti ter ju išče v odnosih z vrstniki.«

TADIJA (Darko Ivić)
Tadija je glavni huligan celotne generacije. Je inteligenten, drzen in iznajdljiv. Za razliko od preostalih sošolcev je odraščal povsem na robu družbe. Od majhnega se je moral boriti za denar, zato je dozorel veliko prej kot vrstniki. Ve, kako rešiti problem, zna pa ga tudi ustvariti. Čeprav ne verjame v nasilje, se ga velikokrat poslužuje. Mladi igralec Darko Ivić je z navdušenjem razvijal svoj filmski karakter: »Tadija je edini od »pavijanov«, ki točno ve, kdaj je treba uporabiti silo, zato ga vsi poslušajo in ga smatrajo za vodjo. On ni klasičen negativec. Ker sta njegova zrelost in inteligenca usmerjena na napačno stran, ga ljudje tako doživljajo. On je anti-heroj in njegova drža je pravzaprav zelo očarljiva in mirna.«

LAZAR (Slaven Došlo)
Lazar je kljub svojim mladim letom že veliko preživel. Naletel je na težke situacije, ki so ga zaznamovale. Je mlad in uporniški, proti nasilju se bori z nasiljem in verjame, da je napad najboljša obramba. Za to neizprosno zunanjostjo pa se skriva občutljiv mladenič bistrega uma. Stevenu je bilo igranje Lazarja v velik izziv in zadovoljstvo: »Najbolj zahteven je bil monolog, ki ga odigram pred Strahinjo, saj je bil prizor tehnično zelo težek, za povrh pa še nabit s čustvi. Ob pomoči profesorice Mirjane Karanović in režiserja sem presegel vse ovire in se iz tega prizora ogromno naučil.«

SOFIJA (Jelena Puzić)
Sofija na prvi pogled ne pripada nobeni skupini, a ima karakteristike vsake izmed njih. Na nek način ima dobre odnose z vsemi, a s svojo vzvišeno in hladno držo ohranja trezno razdaljo. Takšno obnašanje pa je težko vzdrževati v noči, ko so vsi skupaj zaklenjeni v šoli, saj jo dana situacija prisili v komunikacijo z ostalimi. »Zelo težko mi je bilo odigrati in zagovarjati tako hladno dekle. Zdaj pa mi je morda malo prirasla k srcu,« v smehu pove Jelena.

MATIJA (Andrej Pipović)
Matijino življenje je že od nekdaj prežeto z nacionalizmom. Je član srbskih gibanj Obraz in Dveri, ter njihov izjemno dejaven član na Facebooku. Pogosto se prereka s profesorico zgodovine Oljo. Matija še nikoli v življenju ni nikogar ubil, a je že večkrat vzpodbujal šolsko navijaško skupino, da pretepe Lazarja.

ISIDORA (Gorica Regodić)
Isidora na prvi pogled deluje mračno, trdoživo in cinično, a tudi ona v resnici nosi masko. V svojem bistvu je odgovorna in mlada oseba, polna empatije. Gorica se je z lahkoto poistovetila z Isidoro: »Ker je bolj zrela od svojih vrstnikov, je Isidora bližje mojim pogledom na svet. In to kljub njeni močni maski, ki je tako tipična za najstnike. Ima zelo specifičen imidž, ki ga ni lahko izraziti. Upam, da mi je uspelo. Po puljski premieri me skoraj nihče ni prepoznal,« se spominja igralka.

RAŠA (Rastko Vujisić)
Raša je velik oboževalec računalniških iger (igra jih izključno na PC-jih), filmov in TV serij. Govori v okrajšavah, v mešanici angleščine in srbščine, zato ga marsikdo težko razume. S Kosto in Miksom tvorijo piflarsko skupino, ki večino časa posveča »metodološkim diskusijam« o zapeljevanju deklet, ki pa obrodijo izjemno malo konkretnih sadov.

Igralska zasedba: Hristina Popović, Mirjana Karanović, Dragan Mićanović, Nikola Glišić, Milica Majkić, Matea Milosavljević, Katarina Pešić, Rastko Vujisić, Marko Panajotović, Milivoje Miša Stanimirović, Darko Ivić, Jovan Zdravković, Nikola Dragutinović, Uroš Novović, Alek Surtov, Slaven Došlo, Jelena Puzić, Andrej Pipović, Gorica Regodić, Vibor Kreković, Jelena Kesić, Milica Petrović, Anđelko Beroš

Režiser in avtor zgodbe: Stevan Filipović
Scenarij: Stevan Filipović, Milena Bogavac
Producent: Branislav Jević
Produkcija: Hypnopolis, ob pomoči Srbskega filmskega centra