V soboto, 4. avgusta, se je uspešno zaključil Mednarodni filmfest Kranjska Gora – KGIFF, ki je v kraj že tretje leto zapored prinesel žanrsko raznolike filmske zgodbe, bogat glasbeni program in številne delavnice mednarodno uveljavljenih mentorjev. S pestrim desetdnevnim programom je festival ponovno obogatil kulturno dogajanje in navdušil številčno občinstvo.

Po izboru mednarodne žirije, ki jo sestavljajo Alissa Simon, Jugoslav Pantelić, Fridrik Thor Fridrikson (igrani film), ter Mila Turajlić, Harold Apter in Varja Močnik (dokumentarni film), so bile na zaključni slovesnosti v Podkorenu podeljene nagrade ustvarjalcem najboljših filmov. Nagrado za najboljši igrani film je prejel palestinski Wajib režiserke Annemarie Jacir, ki skozi enodnevno potovanje po Jeruzalemu spremlja medgeneracijski konflikt očeta in sina, ki se soočata z različnimi pogledi na izraelsko-palestinski konflikt. Za najboljši dokumentarec je žirija razglasila večkrat nagrajeni libanonski filmski esej o portretu sirskih delavcev Okus cementa režiserja Ziada Kalthouma, ki je ustvaril močno filmsko pripoved o tem, kaj pomeni življenje v izgnanstvu v svetu, ki ga je raztrgala vojna, brez možnosti vrnitve domov. Nagrada za najboljšo režijo je šla v roke Lazarju Bodroži za film Ederlezi rising, za najboljši scenarij pa je žirija razglasila film Ledena babica, režiserja in scenarista Bohdana Sláme.   

Popoldne zadnjega festivalskega dne smo se na okrogli mizi pogovarjali s članicami Casting Society of America – priznano mednarodno casting direktorico Nancy Bishop, in njenimi sodelavkami Timko Grin (Sarajevo), Lucindo Syson (London), Anilo Gajević (Bosna in Herzegovina), Aleksandro Balmazović (Slovenija), ter producentom in igralskim menedžerjem Derekom Powerjem (Los Angeles). Beseda je tekla o razvoju in etiki casting profesije na področju nekdanje Jugoslavije, o obligacijah in finančnem razmerju med igralci in njihovimi menedžerji, pomembnosti show-reela, ustreznih head-shotov in self-tape kulture, ter o tem, kako najti dobrega agenta, ki bo resnično zastopal igralčeve, in ne lastne interese.

Po besedah direktorja festivala Matjaža Javšnika »smo s tretjo edicijo dokazali, da vsako leto napredujemo in v kraj pripeljemo odlične filme, mednarodno uveljavljene goste in vsebino, ki Kranjsko Goro lahko zasidra v središče filmskega dogajanja v regiji.« Napredek smo z letošnjim festivalom organizatorji dokazali tudi z obiskom, saj ocenjujemo, da se je festivala udeležilo preko tri tisoč obiskovalcev. Posebnost festivala poleg čudovite lokacije pedstavljajo tudi številne delavnice mednarodno delujočih filmskih ustvarjalcev, ki svoja znanja in izkušnje predajajo mlajšim generacijam. Mentor delavnice režije in igre pred kamero Nenad Dizdarević, je dejal, da je »ponosen, da je bilo tretje leto tako veliko udeležencev različnih starosti in izkušenj ter da smo uspeli dokončati pet odličnih filmov v zelo kratkem času. Mislim, da je med udeleženci veliko talentov in pozitivne energije, da nadaljujejo delo v tej smeri, bodisi kot režiserji ali igralci. Upam, da se jih bo naslednje leto udeležilo še več in da me bodo organizatorji ponovno povabili kot mentorja, saj se na ta festival vsako leto rad vrnem.«

Veseli ob uspešnem zaključku tretje edicije KGIFF se organizatorji veselimo prihodjega leta. Potrudili se bomo, da festival še naprej uspešno razvijamo, v ekipnem duhu in pozitivni naravnanosti, brez rdeče preproge, a z veliko dobre volje in ustvarjalnosti.

Več informacij

Foto: Nina Behek