Ta dokumentarna serija bo obravnavala neverjetno zgodbo o raketoplanih, prvih vesoljskih plovilih, ki se jih je dalo večkrat uporabiti. Ko so pred 50 leti izdelali raketoplane, so upali, da bodo z njimi drugače, varnejše in cenejše potovali v vesolje. Plovila so dosegla hitrost 28.000 km/h, kar je 13-krat hitreje od letala concorde, poleg tega pa so bila narejena iz ploščic toplotne zaščite, ki so lahko prenesle dvakrat višje temperature od lave. Z njimi je izdelovanje vesoljskih plovil močno tehnološko napredovalo.

Bob Crippen, vodja pionirskega poleta v vesolje leta 1981, v dokumentarcu razkrije, kako se je prva odprava skoraj tragično končala, ko so se na raketoplanu poškodovale ploščice toplotne zaščite. Na koncu pa je bila odprava vseeno uspešna in prižgali so zeleno luč za uporabo raketoplanov. Plovila, na katerih je bilo prostora za osem astronavtov, so pripeljala v vesolje več opreme in ljudi kot katero koli drugo vesoljsko plovilo. Zaradi njih je lahko Nasa prvič v svoje vrste sprejela tudi ženske.

V dokumentarcu se bo Rhea Seddon, prva astronavtka na raketoplanih, spominjala prigode, ko so novi prihodi ujeli Naso nepripravljeno, zato so se morali domisliti posebnih astronavtskih plenic, da so lahko astronavti lahko nosili skafandre. Stran od oči javnosti pa je obstajala tudi druga plat raketoplanov. Zgodovinar Roland White bo razkril, da so vse od začetka ustvarili raketoplane z namenom, da bi z njimi skrivaj izvajali vohunske naloge za ameriško vojsko.

Ameriški predsednik Regan je bil leta 1983 odločen, da bo z njimi v vesolju zgradil slavni protiraketni ščit Star Wars in zmagal v hladni vojni. Ker pa so za vsako izstrelitev raketoplana porabili do 15 milijard dolarjev, se je izkazalo, da je plovila težje vzdrževati in da so dražja, kot so pričakovali. Kot je leta 1986 razložil Wayne Hale, vodja tega vesoljskega programa, je Nasa tako obupano želela ohraniti podporo javnosti, da se je odločila poslati v vesolje učiteljico Christo McAuliffe, da bi od tam v živo prenašali njeno predavanje v učilnice po ZDA.

Nasa ni upoštevala pomislekov inženirjev in raketoplan Challenger je eksplodiral, kar je ubilo Christo in vse druge člane posadke, to pa je povzročilo ukinitev vesoljskega programa.

RAKETOPLANI: VZPONI IN PADCI (2 X 60), NEDELJA, 4. NOVEMBRA OB 20:55 - PREMIERA NOVEMBRA