I. teden
Ponedeljek, 1. november 2010
Državni praznik – Kinoteke prost dan

Torek, 2. november 2010
17.30    Gostovanje Cankarjevega doma v Slovenski kinoteki
VRNITEV MOŽA TRINITA  (… continuavano a chiamarlo Trinita/Trinity is Still My Name), Italija,  1971, 127', ang. sinhr., bp
režija: Enzo Barboni
igrajo: Terence Hill, Bud Spencer, Yanti Somer
Neformalno nadaljevanje kultnega hita Ime mi je Trinita (1970), velike uspešnice iz leta 1970, je Enzo Barboni posnel takoj po končanju izvirnika, ki se ga gledalci kar niso mogli naveličati. Mešanica lahkotne komedije, infantilnega slapsticka in absurde akcije je fenomen italijanskega vesterna postavila v novo luč; še pred kratkim izrazito nasilen žanr je z dvojcem Bud Spencer-Terence Hill postal lahkotna matinejska zabava, neke vrste commedia all'italiana na Divjem zahodu.
20.00    Abonma Art kino snob
AXEL MUNTHE (Axel Munthe, der Arzt von San Michele), Nemčija/Italija/Francija, 1962, 134', sp
režija: Giorgio Capitani, Rudolf Jugert, Georg Marischka
igrajo: Otto Wilhelm Fischer, Rosanna Schiaffino, Sonja Ziemann
Posneta po avtobiografiji švedskega zdravnika, psihiatra in drznega popotnika Muntheja se ta filmska avantura osredotoči na njegovo popotovanje iz Laponske do svoje vile na otoku Capri. Potovanje popestrijo postanki v metropolah Parizu in Rimu, kjer se slavni doktor posveča tako najpremožnejšim klientom, kot tistim, ki jim zdravniška pomoč pomeni nedosegljiv luksuz. Kljub temu, da se aktivno posveča človekoljubnosti in veliko potuje, ima še vedno čas, da se posveča svojim drugim konjičkom, na primer arheologiji in hipnozi.

Sreda, 3. november 2010                               
17.30    Gostovanje Cankarjevega doma v Slovenski kinoteki
IME MI JE NOBODY (Il mio nome e nessuno/My Name is Nobody) Italija/Francija/Nemčija, 1973, 116', ang. sinhr., bp
režija: Tonino Valerii
igrajo: Terence Hill, Henry Fonda, Jean Martin
Izvrstna parodija na špageti vesterne je nastala v času, ko je žanr počasi ugašal.
Piše se leto 1899, Divji zahod dokončno izginja, kriminal se vse bolj organizira in koncentrira v naraščajočih mestih. Nobody, izvrsten revolveraš, s serijo provokacij izzove vse bolj nestrpnega stanovskega kolega Beauregarda, ki mu ladja odpluje čez šestnajst dni. Krasen film o koncu Divjega zahoda, ob katerem špekulacije o Leonejevem režijskem prispevku nikoli niso povsem potihnile. Kot producent je Leone tako detajlno nadzoroval vse stopnje produkcije, da film resnično učinkuje kot njegovo delo, čeprav je v resnici osebno režiral le nekaj prizorov.
20.00    Abonma Zimzeleni
ELEMENT ZLOČINA (Forbrydelsens element/The Element of Crime), Danska, 1984, 104', sp
režija: Lars von Trier
igrajo: Michael Elphick, Esmond Knight, Me Me Lai
Bivšega policaja Fischerja preganjajo mučni spomini na dogodke iz zabrisane preteklosti. Po pomoč se zateče k terapevtu in pod hipnozo odpotuje globoko v svoje spomine, v svojo bolečino ... Obišče Osborna, nekdanjega učitelja na policijski akademiji, čigar knjiga Element zločina v Fischerjevih očeh še vedno velja za biblijo. Da bi ujel skrivnostnega zločinca, ki serijsko pobija in razkosava mlade prodajalke loterijskih listkov, se Fischer spusti na nevarno pot poistovetenja z morilčevim načinom razmišljanja.

Četrtek, 4. november 2010                                   
18.00    DOGMA 95
Dogma #1: PRAZNOVANJE (Festen), Danska, 1998, 105', sp
režija: Thomas Vinterberg
igrajo: Ulrich Thomsen, Henning Moritzen, Thomas Bo Larsen
Oče številčne in dobro situirane družine praznuje 60-letnico in v ta namen na odročnem posestvu organizira praznovanje, na katerega je vabljeno bližnje in daljne sorodstvo. Vse se odvija po pričakovanjih, dokler najstarejši sin v slavnostnem nagovoru ne razgali temačnih družinskih skrivnosti. Prvi projekt danske Dogme 95. Velika nagrada žirije v Cannesu 1998.
20.00    DOGMA 95
Dogma #2: IDIOTI (Idioterne), Danska, 1998, 117', sp
režija: Lars von Trier
igrajo: Bodil Jørgensen, Jens Albinus, Anne Louise Hassing
Po strogih načelih zaobljube nedolžnosti posneta drama o skupini mladih ljudi, ki v komuni na obrobju mesta prakticirajo idiotizem, čeprav so povsem zdravi in normalni državljani. Mednje pride novinka Karen, ki sprva ni pripravljena sprejeti njihove "estetike". Ostali jo prepričajo in kmalu tudi sama postane "idiot", toda ko se čez čas oglasi pri starših, njen "idiotizem" naleti na neodobravanje.

Petek, 5. november 2010  
18.00    DOGMA 95
Dogma #3: MIFUNE (Mifunes Sidste Sang), Danska, 1999, 98', sp
režija: Søren Kragh-Jacobsen
igrajo: Iben Hjejle, Anders W. Berthelsen, Jesper Asholt
Kresten uživa na medenih tednih s svojo novo ženo, ko ga preseneti telefonski klic, ki sporoča smrt njegovega očeta. Kresten se mora tako vrniti domov, na kmetijo in k kmečkemu poreklu, ki ga je vsa leta prikrival mestnim prijateljem in celo ženi. Da bi našel pomočnika za kmečka opravila in nekoga, ki bi pomagal skrbeti za njegovega prav tako zatajenega in duševno omejenega brata, objavi v lokalnem časopisu oglas. Nanj se javi prostitutka Liva, ki bi rada pobegnila svojemu staremu življenjskemu slogu.
20.00    DOGMA 95
Dogma #5: LJUBIMCI (Lovers), Francija, 1999, 100', svp
režiser: Jean-Marc Barr
igrajo: Élodie Bouchez, Sergej Trifunović, Irina Decermic
Jeanne prodaja knjige v eni izmed mnogih šarmantnih pariških knjigarnic. Nekega dne prav v to knjigarno vstopi Dragan, ki išče knjigo o italijanskem slikarju Rossettiju. Iznenada preskoči iskrica med njim ter Jeanne, kar vodi v strastno razmerje. Toda Jeanne ne ve ničesar o Draganovem velikem problemu, ki ji ga utegne iztrgati iz ljubečega objema. Dragan je namreč v Francijo prišel in tam ostal, ne da bi si pridobil legalni status.

Sobota, 6. november 2010                                   
10.00      Otroška matineja
MEDVED BOJAN: ALPINIST, ČEBELE, JABOLKA, ROJSTNI DAN in PIKNIK, Slovenija (Jugoslavija), 1978—1982, 25', anim.
režija: Branko Ranitović
Ko je Bojanu hladno, nariše sonce. Če mu je vroče, skoči v narisano jezero. Vse, kar potrebuje, mu pričarajo njegovi čopiči in barve. Pet kratkih risanih filmov o dogodovščinah Medveda Bojana. V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS.
18.00    DOGMA 95
Dogma #12: ITALIJANŠČINA ZA ZAČETNIKE (Italiensk For Begyndere), Danska/Švedska,     2000, 112', sp
režija: Lone Scherfig
igrajo: Anders W. Berthelsen, Anette Støvelbæk, Ann Eleonora Jørgensen
Majhno dansko mesto je dom mnogih osamljenih ljudi. Mlad duhovnik Andreas, ki je ostal brez žene in se šele pred kratkim preselil v novo župnijo, spoznava njihove življenjske zgodbe – zgodbo živahnega gostilničarja Finna, njegovega nesrečnega prijatelja Jørgena, osamljene Italijanke Giulije, Finnove pomočnice, ki moli za moža, pa tudi Karen, frizerke, ki mora skrbeti za bolno mater in težko najde čas za zasebno življenje. Vsi ti ljudje se znajdejo na tečaju italijanščine, kjer se vse te zgodbe prepletejo in združijo.
20.00    DOGMA 95
Dogma #28: ODPRI SRCE (Elsker Dig For Evigt), Danska, 2002, 113', sp
režija: Susanne Bier
igrajo: Mads Mikkelsen, Sonja Richter, Nikolaj Lie Kaas
Joachim in Cecilia sta strastna ljubimca, dobra prijatelja in tik pred poroko. A huda prometna nesreča na drugačen način zapečati Joachimovo usodo – ohromljen pristane na invalidskem vozičku. Cecilija, ki s težavo prenaša breme njegove depresije, se v nenavadni ironiji življenja zaljubi v Joachimovega zdravnika, ki je hkrati tudi mož ženske, ki je povzročila njegovo nesrečo. Film, ki se drži pravil danske Dogme, je prav neobičajna mešanica psihološke drame in telenovele.
 
II. teden
Ponedeljek, 8. november 2010
18.00    Večer Branka Ranitovića
- KAMERA 300, Jugoslavija, 1958, 14, dok.
- POGREB ŠTEFA HALAČEKA, Jugoslavija, 1960, 17', dok.
- PROMETNI ZNAKI – ULIČNI JUNAKI, Jugoslavija, 1958, 13', dok.
- ARTIST, Jugoslavija, 1964, 7', anim.
- 1+1=3, Jugoslavija, 1967, 10', anim.
- CURRICULUM VITAE, Jugoslavija, 1969, 10', anim.
PYGMALION, Jugoslavija, 1971, 9', anim.
20.00      Slovenski dokumentarni film
- VODE ODTEKAJO PONOČI, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 10'
režija: Ernest Adamič
- V SIVI SKALI GRAD, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 11'
režija: Zvone Sintič
- BRDA, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 10'
režija: Metod in Milka Badjura
- ZELENO ZLATO, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 11'
režija: Milan Stante
- NOČNA PUSTOLOVŠČINA, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 20'
režija: Jane Kavčič
- TI SI KRIV, (Jugoslavija), 1961, 10'
režija: Zvone Sintič
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.
21.30    Večer članov Kinotečnega kluba
NAŠIM LJUBEZNIM (À nos amours), Francija, 95', ap
režija: Maurice Pialat
igrajo: Sandrine Bonnaire, Maurice Pialat, Cyr Boitard
Petnajstleta Suzanne je po eni strani tipična najstnica, ki jo bolj kot sedenje v šolski klopi zanimajo fantje in se trmasto bori proti pravilom in prepovedim, ki ji jih starša postavljata nasproti njeni svobodi. A ko družino zapusti oče, se le-ta začne drobiti na koščke. Suzannina mati postane histerična, brat Robert pa za to krivi Suzzanino svobodomiselnost.

Torek, 9. november 2010
18.00    Torkov čas za neme filme
BAGDADSKI TATIČ (The Thief of Bagdad), ZDA, 1924, 91', nemi, svp
režija: Raoul Walsh
igrajo: Douglas Fairbanks, Snitz Edwards, Charles Belcher
Postaven tatič se zaljubi v hčerko bagdadskega kalifa. Kalif se zaveže, da bo svojo hčerko oddal tistemu snubcu, ki mu prinese najdragocenejše darilo. Tatič se pogumno poda na nevarno in magično odisejado, nepoštena konkurenca pa mu ves čas pod noge meče polena. Brezčasna nema klasika, edinstven zvarek kvalitete in vrhunske zabave. Film bo v živo spremljal pianist in skladatelj Mitja Reichenberg.
20.00    Abonma »M«
CHICAGO (Chicago), ZDA/Nemčija, 2002, 123', sp
režija: Rob Marshall
igrajo: Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere
Velma Kelly in Roxie Hart sta dve prelestni dekleti – in tudi dve hladnokrvni morilki. Ali bolje rečeno, vročekrvni, saj sta obe krivi umorov iz strasti. Ko čakata na nadaljevanje njune usode v celici za na smrt obsojene, jima rešitev nepričakovano obljubi prekanjeni zvezdniški agent, ki v njunih zgodbah vidi priložnost za masten zaslužek, Velma in Roxie pa tako postaneta nenavadni partnerki na oderskih deskah vodvila ter tekmici za luči žarometov, ki jima edini lahko vrnejo nedolžnost – in rešijo življenje. 

Sreda, 10. november 2010                                   
16.30     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
NA SONČNI STRANI CESTE, Slovenija (Jugoslavija), 1959, 17'
režija: Matjaž Klopčič
Zgodba o umetniku, ki za majhno nadomestilo izrezuje silhuete iz kartona na ljubljanskem Tromostovju. Kratki avtorski prvenec enega največjih imen slovenskega filma Matjaža Klopčiča.
PORTO MOJE MLADOSTI (Porto of My Childhood), Francija/Portugalska, 2001, 62', svp
režija: Manoel de Oliveira
igrajo: Jorge Trepa, Ricardo Trepa, Maria de Medeiros
Porto mojega otroštva je film o iskanju izgubljenega časa. Režiser z drobci spominov, pričevanj, fotografij in besedil starih pesmi stke podobo svojega rojstnega Porta, ki je tudi zibelka portugalske kinematografije.     
»Film je zrcalo življenja. Verjamem, da ne gre za neko preprosto zrcalo, drugega ni! Snemanje filmov je edini odsev življenja. Poleg tega, da je odsev življenja, je tudi njegov zapis.« (Manoel de Oliveira)
19.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
MRTVEC (Something to remind Me), Nemčija, 2001, 90', svp
režija: Christian Petzold
igrajo: Nina Hoss, Andre Hennicke, Sven Pippig
Odvetnik Thomas na kopališču spozna lepo blondinko Leylo, ki na njegovo veliko presenečenje sprejme vabilo na zmenek. Čeprav potem, ko Leyla zamudi in pride v restavracijo tik pred zaprtjem, kaže, da bo šel romantični večer po zlu, se zadeve obrnejo na bolje. Thomas predlaga pico pri njem doma in nedolgo zatem Leyla zaspi na njegovem kavču. Ko se Thomas zjutraj zbudi, ne najde več ne Leyle ne svojega prenosnika, v katerem so shranjeni pomembni dokumenti. Nemudoma začne raziskovati skrivnostno izginotje in izsledi Leylo v trenutku, ko se loteva svoje nove tarče – tovarniškega delavca in Thomasovega nekdanjega klienta.
21.15     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
BOŽJE POSREDOVANJE (Divine Intervention), Francija/Maroko/Nemčija, 2002, 100', sp
režija: Elia Suleiman
igrajo: Elia Suleiman, Manal Khader, George Ibrahim
V filmu odigra avtor sam, in sicer režiserja, ki želi napisati scenarij po svojih lastnih izkušnjah. Film se začne v Nazaretu, kjer zaboden božiček beži stran od otrok, medtem ko mu iz košare padajo darila, in konča v Jeruzalemu. Ena izmed zgodb pripoveduje o palestinskih ljubimcih, ki se obupano poskušata srečati, vendar jima to nikakor ne uspe. Nesrečni junak z začetnicama E. S. namreč živi v Jeruzalemu, njegova zaročenka pa v Ramali. Ločuje ju meja, ki je spet zaprta. Tako jima preostane le zmenek sredi mejne črte, v nikogaršnji deželi. Kontroverzna nadrealistična črna komedija, satira, ki na več ravneh – kot palestinski film o palestinskem življenju pod izraelsko okupacijo – pomeni nadaljevanje Kronike izginotja.

Četrtek, 11. november 2010                                   
17.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
OSAMLJENA (Forest for the Trees), Nemčija, 2003, 81', svp
režija: Maren Ade
igrajo: Eva Löbau, Daniela Holtz (Tina Schaffner), Jan Neumann
Mlada učiteljica s podeželja Melanie Pröschle dobi svojo prvo službo na mestni gimnaziji. V želji po uspehu si prizadeva vse storiti tako, kot je prav. Predstavi se novim sosedom in s seboj prinese steklenico domačega žganja. Tudi ob prihodu v novo službo je Melanie polna optimizma in zagnanosti. Na žalost pa je ne učenci ne novi sodelavci ne sprejmejo tako, kot si je želela, zato se počasi začne pogrezati v osamljenost in obup. Filmski prvenec režiserke Maren Ade je rahločuten portret mlade ženske, ki polna upov zapusti domači kraj in odide v mesto. Novo življenje pa je polno razočaranj, ki v dekletu vzbudijo jezo in obup.
19.00     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
LONDON (London), VB, 1994, 85', dok., svp
režija: Patrick Keiller
Keiller se je prvič lotil minimalističnega portreta angleške realnosti. Če je v filmu Robinzon v vesolju s fiktivnim prijateljem Robinzonom prepotoval Anglijo ter s statičnimi posnetki in ironičnim besedilom, ki ga v obeh filmih bere Paul Scofield, portretiral resnično Anglijo, se je v Londonu lotil prestolnice in v enakem slogu pokomentiral prekletstvo »mesta brez identitete«, kakor imenuje London. Junak filma (ne njega ne Robinzona nikoli ne vidimo), ki se po sedmih letih vrne v Anglijo, se snide s prijateljem Robinzonom. Skupaj se odpravita na serijo izletov v psihološko krajino, na katerih raziskujeta »londonske probleme«. Dokumentarna pesem (o) mestu je letopis britanske prestolnice skozi oči izmišljenega protagonista Robinzona in nevidnega pripovedovalca Paula Scofielda.
21.00     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
VERIGA (Chain), Nemčija/ZDA, 2004, 99', svp
režija: Jem Cohen
igrajo: Miho Nikaido, Mira Billotte, Tarik O'Regan
Ko regionalni značaj izginja in korporativna kultura poenoti naše okolje, je resnično težko doumeti, kje se nahajaš. Trgovski centri, tematski parki, hoteli in korporativna središča po vsem svetu ustvarjajo enolično »superpokrajino«, ki oblikuje in uokvirja tudi življenje dveh žensk. Tamiko se giblje v poslovnih krogih – študira mednarodno industrijo tematskih parkov. Amanda kot njeno popolno nasprotje pripada ilegalnemu višku delavcev. S prepletom fiktivnosti in dokumentarnosti se izrišeta njuni zgodbi. Eksperimentalni križanec med dokumentom in fikcijo, družbena kritika in poetični esej obenem, zarisuje kolaž prostorov, izrezanih iz njihovega resničnega (pred)mestnega okolja, in ustvarja skrivnostno ponavljanje prizorov dveh žensk, ujetih v splošnih stranskih učinkih globalizacije.

Petek, 12. november 2010
18.00     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
UVOD V KONEC PREREKANJA (Introduction to the End of an Argument), Kanada, 1990, 45', dok., svp
režija: Elia Suleiman
Film je nekakšna dekonstrukcija ameriško-izraelskega diskurza, ki je v minulih desetletjih prevladoval v političnih in kulturnih opisih Bližnjega vzhoda. Avtorja sta v filmu kot protiutež odlomkom iz hollywoodskih in evropskih filmov, risank in informativnih oddaj uporabila izvirno posneto dokumentacijo z območja Gaze ter tako uspešno prikazala negativno moč stereotipov, ki še danes vplivajo na javno mnenje in zunanjo politiko Zahoda. Dokumentarni prvenec režiserjev Elie Suleimana in Jaycea Sallouma je kritika stereotipov, ki jih zahodni mediji in Hollywood ustvarjajo o Bližnjem vzhodu in arabski kulturi.
19.15     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
KRONIKA IZGINOTJA (Chronicle of Disappearance), Palestina/Francija/Nemčija, 1996, 88', svp
režija: Elia Suleiman
igrajo: Elia Suleiman, Nazira Suleiman, Ola Tabari
Film na prvi pogled razkriva niz nepovezanih filmskih slik – vsaka od njih se osredotoča na incidente likov, ki se pozneje le redko pojavijo v filmu. Kronika izginotja je razdeljeno na dva dela: prvi, psevdodokumentarni del prikazuje vsakdanje življenje v Nazaretu in razgrne nekaj humornih dogodkov. V drugem delu, naslovljenem Jeruzalem, politični dnevnik, avtor odigra samega sebe v položaju, ko se vrne iz izgnanstva in opazuje svoj rodni kraj. Humornemu delu kot protislovje sledi kontemplacija, meja med resničnim in domišljijskim se zabrisuje. V Kroniki izginotja Elia Suleiman portretira krizo identitete izraelskih Arabcev: z veliko ironije in izrazitim vizualnim slogom spregovori o absurdnosti in kompleksnosti ljudstva brez zemlje. 
21.15     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
NEBO NAD BERLINOM (Wings of Desire), ZRN/Francija, 1987, 128', sp
režija: Wim Wenders
igrajo: Bruno Ganz, Solveig Dommartin, Otto Sander
Nebo nad Berlinom je polno nežnih angelov, oblečenih v dolge dežne plašče, ki slišijo misli smrtnikov in jih skušajo tolažiti po svojih najboljših močeh. Nekega dne pride v mesto cirkus in eden od angelov, Damiel, se med opazovanjem vaje za večerno predstavo zaljubi v lepo trapezistko Marion. Damiel si zaželi, da bi lahko zaživel kot pravi človek ter izkusil vse bolečine in radosti zemeljskega življenja, saj bi se le tako lahko združil z ljubljenim dekletom. Poetična filmska pravljica o poduhovljenih angelih, ki spremljajo življenje ljudi v velemestu.  Režiserjevo darilo življenju, ljubezni, filmu, poeziji in Berlinu.

Sobota, 13. november 2010                                   
11.00     Otroška matineja
ZELENJAVČKI (VeggieTales), ZDA, 2003, 25', sinhr.
režija: Phil Vischer
Zgodbice iz gredice: Paradižnik Robi in kumara Lovro vas bosta popeljala v pravljični svet. Jurček je gledal grozljiv film in ga je bilo strah. Z Robijevo in Lovrovo pomočjo je spoznal, da so pošasti le plod domišljije, Godzila pa živi le na televiziji.
17.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
NOTRANJI MIR (The State I Am In), Nemčija, 2000, 106', svp
režija: Christian Petzold
igrajo: Julia Hummer, Barbara Auer, Richy Müller
Jeanne je najstnica, ki odrašča na portugalskih plažah, kamor sta se njena starša zatekla pred petnajstimi leti. Nekdanja terorista RAF-a tam živita v ilegali, nekega dne pa se odločita odpotovati v São Paulo v Brazilijo, kjer bi si lahko uredila legalno bivanje in zaživela običajno življenje. Zaradi spleta okoliščin – zastraševanja nemške vlade, ki preganja ilegalne priseljence – se je družina prisiljena vrniti v Nemčijo. Tam pa se Jeanne zaljubi. Njen stik z običajnim zunanjim svetom preti paranoični hišici iz kart, ki sta jo zgradila njena starša. Tako ne bodo nikoli prispeli do Brazilije. Bistroumna kombinacija najstniške romance, zrele drame in paranoične politične srhljivke,     pripovedovana z zornega kota petnajstletnice. 
19.15    21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
VERIGA (Chain), Nemčija/ZDA, 2004, 99', svp
režija: Jem Cohen
igrajo: Miho Nikaido, Mira Billotte, Tarik O'Regan
Ko regionalni značaj izginja in korporativna kultura poenoti naše okolje, je resnično težko doumeti, kje se nahajaš. Trgovski centri, tematski parki, hoteli in korporativna središča po vsem svetu ustvarjajo enolično »superpokrajino«, ki oblikuje in uokvirja tudi življenje dveh žensk. Tamiko se giblje v poslovnih krogih – študira mednarodno industrijo tematskih parkov. Amanda kot njeno popolno nasprotje pripada ilegalnemu višku delavcev. S prepletom fiktivnosti in dokumentarnosti se izrišeta njuni zgodbi. Eksperimentalni križanec med dokumentom in fikcijo, družbena kritika in poetični esej obenem, zarisuje kolaž prostorov, izrezanih iz njihovega resničnega (pred)mestnega okolja, in ustvarja skrivnostno ponavljanje prizorov dveh žensk, ujetih v splošnih stranskih učinkih globalizacije.
21.30     21. LIFFe/Posvečeno: Brillante Mendoza
KLAVNICA (The Execution of P), Filipini/Francija, 2009, 105', svp
režija: Brillante Mendoza
igrajo: Coco Martin, Julio Diaz, Maria Isabel Lopez
Peping se poroči z ljubljeno izbranko, materjo njunega prvorojenca. Le uro zatem se znajde v peklu. Revni študent policijske akademije si ne more privoščiti, da bi izpustil kakršno koli priložnost za zaslužek. Vajen prihodka, ki v njegov žep priteka z lokalne scene prekupčevalcev z mamili, naivno sprejme dobro plačano ponudbo za delo, ki ga predlaga skorumpirani prijatelj. Sledi napeto popotovanje na konec teme. Zgrožen in nemočen, ujet v nočno moro, ki jo režira psihopatski morilec, je Peping primoran pobrskati po svoji duši in se vprašati, če ni morda tudi on morilec. Brutalno, moreče popotovanje v srce teme, v katerem Mendoza gradi napetost in grozo predvsem tako, da pusti dogajanje teči v realnem času. Nagrada za najboljšega režiserja v Cannesu. Le za gledalce z dobrim želodcem.

Nedelja, 14. november 2010                                    
16.30     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
IZSTOPI IZ AVTA (Get Out Of The Car), ZDA, 2010, 16', svp
režija: Thom Andersen
igrajo: Thom Andersen
Kratka, impresionistična mestna simfonija, ki skozi grobo montažo statičnih posnetkov, podloženih z lokalno glasbeno zgodovino, pokaže hrbtno plat Los Angelesa iz filma Los Angeles skozi film.
LOS (Los), ZDA, 2001, 90', dok., brez dialoga
režija: James Benning
Los je sestavljen iz petintridesetih dveinpolminutnih statičnih prizorov življenja na ulicah širšega Los Angelesa. Režiser gledalca povabi, da znotraj statičnega prizora sam raziskuje pokrajino in tako vstopi v film. Posnetke spremlja zvočna kulisa hrumenja motorjev in naključno ujetih dialogov, ki še dodatno poudarijo to nenavadno in nekoliko drugačno dinamiko Los Angelesa. Drugi del Benningove Kalifornijske trilogije je eksperimentalni portret širšega Los Angelesa, v katerem avtor brez komentarjev gledalcu ponudi nekoliko drugačno izkušnjo tega velemesta.
19.00     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
LONDON (London), VB, 1994, 85', dok., svp
režija: Patrick Keiller
Keiller se je prvič lotil minimalističnega portreta angleške realnosti. Če je v filmu Robinzon v vesolju s fiktivnim prijateljem Robinzonom prepotoval Anglijo ter s statičnimi posnetki in ironičnim besedilom, ki ga v obeh filmih bere Paul Scofield, portretiral resnično Anglijo, se je v Londonu lotil prestolnice in v enakem slogu pokomentiral prekletstvo »mesta brez identitete«, kakor imenuje London. Junak filma (ne njega ne Robinzona nikoli ne vidimo), ki se po sedmih letih vrne v Anglijo, se snide s prijateljem Robinzonom. Skupaj se odpravita na serijo izletov v psihološko krajino, na katerih raziskujeta »londonske probleme«. Dokumentarna pesem (o) mestu je letopis britanske prestolnice skozi oči izmišljenega protagonista Robinzona in nevidnega pripovedovalca Paula Scofielda.
21.00     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
VELEMESTA (Megacities), Avstrija/Švica, 1998, 90', dok., svp
režija: Michael Glawogger
Dvanajst poglavij o velemestih razodene zgodbe kinooperaterja Šankarja, prodajalca kurjih krempljev Modesta, sejalca barv Babuja Kana, zbiralca neuporabnih stvari Nestorja, otrok z ulice Olega, Borje, Kolje in Miše, igralke Cassandre, voznice žerjava Larisse in prostituta Tonyja. Vsi se iz dneva v dan borijo za preživetje in vsi imajo isto fantazijo: sanje o boljšem življenju. Mumbaj, Ciudad de Mexico, Moskva, New York: zapeljive pošasti – protislovje, ki se slika v vsakdanjiku neznatnih prebivalcev omenjenih velemest.
 
III. teden
Ponedeljek, 15. november 2010
16.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
OSAMLJENA (Forest for the Trees), Nemčija, 2003, 81', svp
režija: Maren Ade
igrajo: Eva Löbau, Daniela Holtz (Tina Schaffner), Jan Neumann
Mlada učiteljica s podeželja Melanie Pröschle dobi svojo prvo službo na mestni gimnaziji. V želji po uspehu si prizadeva vse storiti tako, kot je prav. Predstavi se novim sosedom in s seboj prinese steklenico domačega žganja. Tudi ob prihodu v novo službo je Melanie polna optimizma in zagnanosti. Na žalost pa je ne učenci ne novi sodelavci ne sprejmejo tako, kot si je želela, zato se počasi začne pogrezati v osamljenost in obup. Filmski prvenec režiserke Maren Ade je rahločuten portret mlade ženske, ki polna upov zapusti domači kraj in odide v mesto. Novo življenje pa je polno razočaranj, ki v dekletu vzbudijo jezo in obup.
18.00     21. LIFFe/1. SKLOP KRATKIH FILMOV, 100'
RITA, 6$ 50 MAN, A BIKE RIDE, HANASAARI, SINNA MAN, MICKY BADER in VENUS VS ME
20.30     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
LOS ANGELES SKOZI FILM (Los Angeles plays Itself), ZDA, 2003, 169', dok., svp
režija:Thom Andersen
Nenavaden portret mesta, ki smo ga videli v toliko filmih, da se nam zdi domače, tudi če ga nismo nikoli obiskali. 169-minutni filmski esej je skoraj v celoti sestavljen iz filmskih prizorov, posnetih v Los Angelesu. Duhovit izvedenski vodnik skozi filmsko zgodovino, ki nas spomni na filme, kot so L. A. zaupno, Kitajska četrt in Blade Runner, v katerih se Los Angeles včasih znajde v vlogah drugih mest, včasih pa odigra samo sebe. Nastaneta kolaž nepozabnih prizorov, pospremljenih z zabavnim komentarjem režiserja, in ljubeč dar mestu, ki učinkuje celo bolj realno v svojih filmskih prikazih kot v resničnosti. Dokumentarni videoesej, ki duhovito, poetično in pronicljivo raziskuje prikazovanje Los Angelesa na filmu. Nujen ogled za vse strastne filmoljube!

Torek, 16. november 2010
17.00     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
UVOD V KONEC PREREKANJA (Introduction to the End of an Argument), Kanada, 1990, 45', dok., svp
režija: Elia Suleiman
Film je nekakšna dekonstrukcija ameriško-izraelskega diskurza, ki je v minulih desetletjih prevladoval v političnih in kulturnih opisih Bližnjega vzhoda. Avtorja sta v filmu kot protiutež odlomkom iz hollywoodskih in evropskih filmov, risank in informativnih oddaj uporabila izvirno posneto dokumentacijo z območja Gaze ter tako uspešno prikazala negativno moč stereotipov, ki še danes vplivajo na javno mnenje in zunanjo politiko Zahoda. Dokumentarni prvenec režiserjev Elie Suleimana in Jaycea Sallouma je kritika stereotipov, ki jih zahodni mediji in Hollywood ustvarjajo o Bližnjem vzhodu in arabski kulturi.
18.00     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
KRONIKA IZGINOTJA (Chronicle of Disappearance), Palestina/Francija/Nemčija, 1996, 88', svp
režija: Elia Suleiman
igrajo: Elia Suleiman, Nazira Suleiman, Ola Tabari
Film na prvi pogled razkriva niz nepovezanih filmskih slik – vsaka od njih se osredotoča na incidente likov, ki se pozneje le redko pojavijo v filmu. Kronika izginotja je razdeljeno na dva dela: prvi, psevdodokumentarni del prikazuje vsakdanje življenje v Nazaretu in razgrne nekaj humornih dogodkov. V drugem delu, naslovljenem Jeruzalem, politični dnevnik, avtor odigra samega sebe v položaju, ko se vrne iz izgnanstva in opazuje svoj rodni kraj. Humornemu delu kot protislovje sledi kontemplacija, meja med resničnim in domišljijskim se zabrisuje. V Kroniki izginotja Elia Suleiman portretira krizo identitete izraelskih Arabcev: z veliko ironije in izrazitim vizualnim slogom spregovori o absurdnosti in kompleksnosti ljudstva brez zemlje.
20.00     21. LIFFe/2. SKLOP KRATKIH FILMOV, 100'
MUSCLES, STRANGE LIGHTS, 12 YEARS, AL GONDORJI, GOOD STUFF, JA JA, NEIN NEIN, ON THE RUN WITH ABDUL in LEBENDKONTROLLE

Sreda, 17. november 2010                                   
17.00     21. LIFFe/Posvečeno: Brillante Mendoza
POSVOJENEC (Foster Child), Filipini, 2007, 98', svp
režija: Brillante Mendoza
igrajo: Cherry Pie Picache, Eugene Domingo, Jiro Manio
Ubožna mestna družinica – Thelma in mož Dado z najstniškima sinovoma Geraldom in Yurijem – prebiva v glavnem mestu Filipinov, Manili. Lokalna skrbniška organizacija jih najame, da dajejo začasno bivališče in skrb zapuščenim otrokom, ki čakajo na uradno posvojitev. Zgodba se osredotoča na zadnjega Thelminega rejenca Johna-Johna, ki pri družini čaka na svoje nove starše iz Amerike. Vsak trenutek z ljubljenim triletnim dečkom je za Thelmo dragocen. Ganljiv neorealistični film filipinskega avtorja Mendoze, posnet v dokumentarističnem slogu, zarisuje vsakdanjik revne družine v Manili. Leta 2007 je v Cannesu požel stoječe ovacije. 
19.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
HREPENENJE (Longing), Nemčija, 2006, 88', svp
režija: Valeska Grisebach
igrajo: Andreas Müller, Ilka Welz, Anett Dornbusch
Moški in ženska v zgodnjih tridesetih živita v vasi nedaleč stran od Berlina. Ljubita se že od ranega otroštva, njun odnos pa je po vseh letih še vedno nedolžen, ljubeč in otroški. Nekega dne mož odide na službeno potovanje v večje mesto in po pijanski noči se znajde v tujem stanovanju z neznano žensko, s katero se pozneje spusti v strastno razmerje. Vseeno niti za trenutek ne podvomi v ljubezen do svoje žene. Celovečerni prvenec Valeske Grisebach je nenavadna ljubezenska zgodba, ki se na trenutke spogleduje z melodramo in pravljico, režiserkin realistični slog pa včasih daje filmu pridih dokumentarca.
21.15     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
PORTO MOJE MLADOSTI (Porto of My Childhood), Francija/Portugalska, 2001, 62', svp
režija: Manoel de Oliveira
igrajo: Jorge Trepa, Ricardo Trepa, Maria de Medeiros
S pomočjo starih fotografij in rekonstruiranih arhivskih posnetkov režiser gledalcu ponudi slikovit portret mesta, ujetega med starim in novim. Večino krajev, ki so zaznamovali njegovo otroštvo, je izginilo. Bordeli in kavarne, kjer se je srečeval s svojimi prijatelji, so že davno zaprli svoja vrata. Celo od hiše, v kateri je odraščal, so ostale le ruševine. Z mojstrskim prepletanjem fikcije in dokumentarca je Oliveira obudil utrip mesta v dvajsetih in tridesetih letih prejšnjega stoletja. »Film je zrcalo življenja. Verjamem, da ne gre za neko preprosto zrcalo, drugega ni! Snemanje filmov je edini odsev življenja. Poleg tega, da je odsev življenja, je tudi njegov zapis.« (Manoel de Oliveira) Porto mojega otroštva je film o iskanju izgubljenega časa. Režiser z drobci spominov, pričevanj, fotografij in besedil starih pesmi stke podobo svojega rojstnega Porta, ki je tudi zibelka portugalske kinematografije.

Četrtek, 18. november 2010                                   
16.30     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
MADONE (Madonnas), Nemčija, 2007, 120', svp
režija: Maria Speth
igrajo: Sandra Hüller, Susanne Lothar, Luisa Sappelt
Rita s svojim dojenčkom pobegne iz Nemčije v Belgijo, ker je osumljena kraje in drugih kaznivih dejanj. Odloči se poiskati svojega biološkega očeta, ki ga ni nikoli srečala, in ugotovi, da si je ustvaril drugo družino. Čez nekaj časa jo belgijska policija aretira in deportira nazaj v Nemčijo, kjer ji prisodijo zaporno kazen. Med služenjem kazni v zaporu njeni otroci živijo pri babici Isabelli. Ko jo izpustijo iz zapora, Rita kljub materinemu nestrinjanju vzame otroke nazaj k sebi. Avtorski portret ženskega lika, ki ga odigra vzhajajoča nemška zvezda Sandra Hüller. Mati šestih otrok svojo mater prisili, da pri svojih vnukih prevzame materinsko vlogo.
19.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
NOTRANJI MIR (The State I am In), Nemčija, 2000, 106', svp
režija: Christian Petzold
igrajo: Julia Hummer, Barbara Auer, Richy Müller
Jeanne je najstnica, ki odrašča na portugalskih plažah, kamor sta se njena starša zatekla pred petnajstimi leti. Nekdanja terorista RAF-a tam živita v ilegali, nekega dne pa se odločita odpotovati v São Paulo v Brazilijo, kjer bi si lahko uredila legalno bivanje in zaživela običajno življenje. Zaradi spleta okoliščin – zastraševanja nemške vlade, ki preganja ilegalne priseljence – se je družina prisiljena vrniti v Nemčijo. Tam pa se Jeanne zaljubi. Njen stik z običajnim zunanjim svetom preti paranoični hišici iz kart, ki sta jo zgradila njena starša. Tako ne bodo nikoli prispeli do Brazilije. Bistroumna kombinacija najstniške romance, zrele drame in paranoične politične srhljivke, pripovedovana z zornega kota petnajstletnice. 
21.15    21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
RIM (Roma), Italija/Francija, 1972, 128', svp
režija: Federico Fellini
igrajo: Peter Gonzales Falcon, Fiona Florence, Pia de Doses
Poetičen, prekipevajoč, fellinijevsko bleščeč portret Rima skozi oči enega njegovih najslavnejših prebivalcev. Raje kot da bi posamezne epizode svoje rimske impresije povezal v koherentno zgodbo, Fellini sestavi unikaten, pisan, vizualno osupljiv kolaž ohlapno povezanih vinjet, v katerih glavno vlogo odigra mesto. Avtobiografske epizode, kot so dramatizacija Fellinijevega prihoda v Rim v času Mussolinijeve vladavine ter obiska bordela in koncertne dvorane, so pomešane s prizori iz rimskega vsakdanjika zgodnjih sedemdesetih let, na primer s posnetki gromozanskega prometnega zastoja na avtocesti, razgrajanja po nočnem Rimu, arheoloških izkopavanj med gradnjo podzemne železnice in nepozabne modne revije cerkvenih oblačil. Impresionistična mojstrovina avtobiografske utrinke kombinira s posnetki dela filmske ekipe, ki pod Fellinijevo taktirko snema sodoben film o mestu. Nujen ogled za vse Fellinijeve privržence.

Petek, 19. november 2010
17.30     21. LIFFe/Posvečeno: Elia Suleiman
BOŽJE POSREDOVANJE (Divine Intervention), Francija/Maroko/Nemčija, 2002, 100', svp
režija: Elia Suleiman
igrajo: Elia Suleiman, Manal Khader, George Ibrahim
Po tej Božje posredovanje povzema tudi dvojno strukturo. V filmu spet »tiho« odigra avtor sam, in sicer režiserja, ki želi napisati scenarij po svojih lastnih izkušnjah. Film se začne v Nazaretu, kjer zaboden božiček beži stran od otrok, medtem ko mu iz košare padajo darila, in konča v Jeruzalemu. Ena izmed zgodb pripoveduje o palestinskih ljubimcih, ki se obupano poskušata srečati, vendar jima to nikakor ne uspe. Nesrečni junak z začetnicama E. S. namreč živi v Jeruzalemu, njegova zaročenka pa v Ramali. Ločuje ju meja, ki je spet zaprta. Tako jima preostane  le zmenek sredi mejne črte, v nikogaršnji deželi. To je le ena izmed povsem vsakdanjih, pa vendar absurdnih zgodb, ki jih niza film. Kontroverzna nadrealistična črna komedija, satira, ki na več ravneh – kot palestinski film o   palestinskem življenju pod izraelsko okupacijo – pomeni nadaljevanje Kronike izginotja.
19.30     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
HELSINKI ZA VEDNO (Helsinki Forever), Finska, 2009, 74', dok., svp
režija: Peter von Bagh
Helsinki za vedno je dokumentarni portret režiserjevega rodnega kraja Helsinki, hkrati pa tudi pravcati esej o finski kulturi v širšem smislu. V filmu je mesto prikazano skozi oči najpomembnejših finskih filmskih ustvarjalcev, ta kolaž posnetkov pa spremljajo glasovi treh pripovedovalcev (eden izmed njih je režiser sam), ki berejo odlomke filozofskih in zgodovinskih besedil na temo velemesta. Lirični dokumentarec, nekakšna simfonija velemesta Helsinki, v katerem režiser gledalcu predstavi mesto skozi oči najpomembnejših finskih filmskih ustvarjalcev minulega stoletja.
21.30     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
IZSTOPI IZ AVTA (Get Out Of The Car), ZDA, 2010, 16', svp
režija: Thom Andersen
igrajo: Thom Andersen
Kratka, impresionistična mestna simfonija, ki skozi grobo montažo statičnih posnetkov, podloženih z lokalno glasbeno zgodovino, pokaže hrbtno plat Los Angelesa iz filma Los Angeles skozi film.
LOS (Los), ZDA, 2001, 90', dok., svp
režija: James Benning
Los je sestavljen iz petintridesetih dveinpolminutnih statičnih prizorov življenja na ulicah širšega Los Angelesa. Režiser gledalca povabi, da znotraj statičnega prizora sam raziskuje pokrajino in tako vstopi v film. Posnetke spremlja zvočna kulisa hrumenja motorjev in naključno ujetih dialogov, ki še dodatno poudarijo to nenavadno in nekoliko drugačno dinamiko Los Angelesa. Drugi del Benningove Kalifornijske trilogije je eksperimentalni portret širšega Los Angelesa, v katerem avtor brez komentarjev gledalcu ponudi nekoliko drugačno izkušnjo tega velemesta.

Sobota, 20. november 2010                                   
11.00     Otroška matineja
ZELENJAVČKI (VeggieTales), ZDA, 2003, 25', sinhr.
režija: Phil Vischer
Sadovi jeze: Nekoč so živeli sitni grozdki, nikoli jim ni bilo nič všeč, bili so zelo nesramni, saj so se nenehno obmetavali z zmerljivkami. Jurčkov očka jim je razložil, da so ljudje žalostni, če se kdo norčuje iz njih. Grozdki so ugotovili, kako prijetno se počutijo, če se opravičijo za storjene napake, beluš Jurček pa sprejme opravičilo, saj se spomni, da tudi drugi njemu odpuščajo.
16.00     21. LIFFe/Kralji in kraljice
KRIČEČI MOŽ (A Screaming Man), Francija/Belgija/Čad, 2010, 92', svp
režija: Mahamat-Saleh Haroun
igrajo: Emil Abossolo M'bo, Youssouf Djaoro, Diouc Koma
Šestdesetletni Adam, nekdanji plavalni prvak, dela na kopališču elegantnega hotela N’Djamena v Čadu. Ko hotel prevzamejo novi lastniki, je prisiljen svoje delovno mesto prepustiti sinu Abdelu, zaradi česar se zamerljivi Adam počuti odrinjen in ponižan. Medtem se dežela zvija v primežu državljanske vojne. Uporniki napadajo vlado in oblasti zahtevajo, da jim ljudstvo priskoči na pomoč z gmotno podporo ali pa s prostovoljci, dovolj starimi za boj z napadalci. Okrožni poveljnik Adama neprestano nadleguje z zahtevo po prispevku. Toda Adam je brez prebite pare – vse, kar ima, je     njegov sin ...
Notranji boj očeta, ki občutek ponižanosti in družbene odrinjenosti zamenja za breme očetovske     krivde. V ozadju pa nemirna politična realnost sodobnega Čada. Nagrada žirije v Cannesu.
18.00     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
MRTVEC (Something to remind Me), Nemčija, 2001, 90', svp
režija: Christian Petzold
igrajo: Nina Hoss, Andre Hennicke, Sven Pippig
Odvetnik Thomas na kopališču spozna lepo blondinko Leylo, ki na njegovo veliko presenečenje sprejme vabilo na zmenek. Čeprav potem. ko Leyla zamudi in pride v restavracijo tik pred zaprtjem, kaže, da bo šel romantični večer po zlu, se zadeve obrnejo na bolje. Thomas predlaga pico pri njem doma in nedolgo zatem Leyla zaspi na njegovem kavču. Ko se Thomas zjutraj zbudi, ne najde več ne Leyle ne svojega prenosnika, v katerem so shranjeni pomembni dokumenti. Nemudoma začne raziskovati skrivnostno izginotje in izsledi Leylo v trenutku, ko se loteva svoje nove tarče – tovarniškega delavca in Thomasovega nekdanjega klienta. Čeprav je bil film posnet za televizijo, srhljivo diši po zvijačah mojstra Hitchcocka. Zgodba o odvetniku srednjih let, ki ga bežna romanca zaplete v kompleksno prevaro.
20.00    Abonma Opera in balet na filmu
Festival Aix-en-Provence, Francija
IZ MRTVEGA DOMA (Z mrtvého domu), 2007, 100’
skladatelj: Leoš Janaček
režija: Patrice Chéreau
dirigent: Pierre Boulez
izvajalci: komorni orkester Gustav Mahler in zbor Arnold Shönberg
glavni solisti: Olaf Bär, Erik Stoklossa, Štefan Margita, John Mark Ainsley
Uvodno predavanje bo imel dr. Jernej Weiss.

Nedelja, 21. november 2010                                   
16.00     21. LIFFe/Retrospektive: Simfonije velemesta
LOS ANGELES SKOZI FILM (Los Angeles plays Itself), ZDA, 2003, 169', dok., svp
režija: Thom Andersen
Nenavaden portret mesta, ki smo ga videli v toliko filmih, da se nam zdi domače, tudi če ga nismo nikoli obiskali. 169-minutni filmski esej je skoraj v celoti sestavljen iz filmskih prizorov, posnetih v Los Angelesu. Duhovit izvedenski vodnik skozi filmsko zgodovino, ki nas spomni na filme, kot so L. A. zaupno, Kitajska četrt in Blade Runner, v katerih se Los Angeles včasih znajde v vlogah drugih mest, včasih pa odigra samo sebe. Nastaneta kolaž nepozabnih prizorov, pospremljenih z zabavnim komentarjem režiserja, in ljubeč dar mestu, ki učinkuje celo bolj realno v svojih filmskih prikazih kot v resničnosti. Dokumentarni videoesej, ki duhovito, poetično in pronicljivo raziskuje prikazovanje Los Angelesa na filmu. Nujen ogled za vse strastne filmoljube!
19.15     21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
MOJE LEŽERNO ŽIVLJENJE (Passing Summer), Nemčija, 2001, 85', svp
režija: Angela Schanelec
igrajo: Ursina Lardi, Andreas Patton, Anne Tismer
Valerie je pisateljica v zgodnjih tridesetih. Pravkar se je preselila v Berlin, njena najboljša prijateljica Sophie pa se odpravlja na počitnice v Rim. Valerie se zaplete v ljubezensko razmerje s Thomasom, pravkar ločenim fotografom, ki sam skrbi za svojega štiriletnega sina. Valerie se počasi privaja na novo razmerje, naenkrat pa jo doleti popoln čustveni preobrat: izve, da je moral njen oče v bolnico in da je v smrtni nevarnosti …
Drama, v kateri režiserka mojstrsko ujame bežne trenutke sreče v vsakdanjem življenju ter jih vzporeja z grobostjo in žalostjo, ki sta sestavni del življenja vsakega posameznika.
21.00    21. LIFFe/Fokus: Berlinska šola
MADONE (Madonnas), Nemčija, 2007, 120', svp
režija: Maria Speth
igrajo: Sandra Hüller, Susanne Lothar, Luisa Sappelt
Rita s svojim dojenčkom pobegne iz Nemčije v Belgijo, ker je osumljena kraje in drugih kaznivih dejanj. Odloči se poiskati svojega biološkega očeta, ki ga ni nikoli srečala, in ugotovi, da si je ustvaril drugo družino. Čez nekaj časa jo belgijska policija aretira in deportira nazaj v Nemčijo, kjer ji prisodijo zaporno kazen. Med služenjem kazni v zaporu njeni otroci živijo pri babici Isabelli. Ko jo izpustijo iz zapora, Rita kljub materinemu nestrinjanju vzame otroke nazaj k sebi. Avtorski portret ženskega lika, ki ga odigra vzhajajoča nemška zvezda Sandra Hüller. Mati šestih otrok svojo mater prisili, da pri svojih vnukih prevzame materinsko vlogo.
 
IV. teden
Ponedeljek, 22. november 2010 
18.00      Slovenski dokumentarni film
- TORZO, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 9'
režija: Mirko Grobler
- MARIBORSKI TEDEN, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 3'
režija: Mako Sajko
- ZAKLAD V DOLINI, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 12'
režija: Jože Pogačnik
- CESTA, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 10'
režija: Jože Bevc
- NOVO VELENJE, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 16'
režija: Jože Pogačnik
- ME POZNATE, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 10'
režija: Jože Bevc
20.00     Slovenska filmska klasika
NA BONE!, Slovenija, 2010, 16'
režija: Peter Hvalica
igrajo: Gregor Baković, Sebastian Nared, Vesna Kuzmić
Vasja Sojer - Soni je primestni frajer pri štiridesetih. Družina mu je razpadla, kratkočasi se z malimi posli in z malo politiko. Od šanka do šanka. Včasih pa je treba tudi kaj malega pojesti. Ob tem naleti na krivico. Zakaj študentje lahko jedo na bone? Rešitev je ena sama: postati študent.
NAŠ AVTO, Slovenija, 1962, 91'
režija: František Čap
igrajo: Janez Čuk, Metka Bučar, Ruša Bojc
Mladi piranski fotograf Pino Vrabec dobi časopisno nagrado za svojo fotografijo. Pri lokalnem časopisu ga sprejmejo za fotoreporterja in Pino se odloči, da si bo z denarjem, ki ga bo dobil za nagrajeno fotografijo, kupil avto. Njegova družina je proti, ker bi vsak rad kupil nekaj zase. Poštar prinese nagrado, toda namesto denarja je v kuverti samo diploma. Sosedje, ki živijo na majhnem trgu in ki zmeraj vse slišijo, se jim posmehujejo, a zdaj so Vrabčevi še bolj odločeni, da si kupijo avto. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

Torek, 23. november 2010
18.00    Torkov čas za neme filme
OKLEPNICA POTEMKIN (Bronenosec Potemkin), SZ, 1925, 75', nemi, sp
režija: Sergej M. Eisenstein
igrajo: Aleksandr Antonov, Vladimir Barski, Grigorij Aleksandrov
Filmski spomenik uporu mornarjev na oklepnici Potemkin ob 20. obletnici revolucije leta 1905. Mornarji se uprejo, ker so nezadovoljni s slabo oskrbo. Junaka filma sta brezimna množica in revolucionarna montaža, ki dosledno sledi principu kolizije: vsak izmed petih aktov (po shemi antične tragedije) se na sredini prelomi in prevladujoče razpoloženje sprevrže v svoje nasprotje. Film bo v živo spremljal pianist in skladatelj Mitja Reichenberg.
20.00    Abonma Film & … odraščanje
BILO JE NEKOČ V AMERIKI (Once Upon a Time in America), Italija/ZDA, 1984, 220', sp
režija: Sergio Leone
igrajo: Robert de Niro, James Woods, Elizabeth McGovern
Leta 1968 se nekdanji gangster Noodles po 35 letih izgnanstva vrne v New York. Starec, ki ga je povozil čas, se spominja veličastnih dni odraščanja na newyorških ulicah, bliskovitega vzpona v židovski mafiji, ki je cvetela v času prohibicije, in občutka, ko je lahko imel vse in je bil ves svet njegov. Klasična drama o vzponu in padcu pouličnega gangsterja, zgodba o prijateljstvu in izdajstvu, o ljubezni in smrti, je v viziji in režiji Sergia Leoneja ter glasbi Ennia Morriconeja najlepši gangsterski ep. Pred projekcijo filma bo imel uvodno predavanje Janez Lapajne.

Sreda, 24. november 2010                                   
18.00    Povabili smo … Belgijo
ANTONIA NA CELI ČRTI (Antonia's Line), Nizozemska/Belgija/VB, 1995, 102', sp
režija: Marleen Gorris
igrajo: Willeke von Ammelrooy, Els Dottemans, Dora van der Groen
V neki majhni nizozemski vasici se močna, odločna matriarhinja spominja svojega življenja, razmišlja o generacijah svoje družine, prijateljih, zbranih okoli mize, in o ciklični naravi časa. Njen uspeh je v brezkompromisni toleranci do vseh njenih družinskih članov, v njeni ljubezni in ljubezni njenih potomcev, ki presega meje spola in togih družbenih norm, ko pride do vprašanj spolne usmerjenosti.
20.00    Abonma Film & … odraščanje
TRENUTKI ODLOČITVE, Slovenija (Jugoslavija), 1955, 93'
režija: František Čap
igrajo: Janez Čuk, Stane Sever, Julka Starič
V času nemške okupacije domobranci pripeljejo v mestno bolnišnico ranjenega pripadnika osvobodilnega gibanja in od dr. Korena, Profesorja, kot ga vsi kličejo, zahtevajo, da jim ga takoj po operaciji izroči. Profesor opravi operacijo, bolniški sestri pa naroči, naj z injekcijami uspava domobrance. Toda njihov poročnik se nepričakovano predrami ...
V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS. Pred projekcijo filma bo imel uvodno predavanje Janez Lapajne.

Četrtek, 25. november 2010                                   
18.00    Povabili smo … Belgijo
ZGODILO SE JE ČISTO BLIZU VAS (C'est arrivé près de chez vous), Belgija, 1992, 92', sp
režija: Rémy Belvaux, André Bonzel, Benoît Poelvoorde 
igrajo: Benoît Poelvoorde, Jacqueline Poelvoorde-Pappaert, Nelly Pappaert
Filmska ekipa sledi serijskemu morilcu ter snema njegove brutalne akcije in poetična razmišljanja. Sčasoma se iz opazovalcev prelevijo v sodelavce pri zločinih. Ko jim sredi snemanja zmanjka finančnih sredstev, jih s krvavim denarjem podpre portretiranec.
20.00    Abonma Na svoji zemlji
DEDIŠČINA, Slovenija (Jugoslavija), 1984, 109'
režija: Matjaž Klopčič
igrajo: Milena Zupančič, Polde Bibič, Bernarda Oman
Življenje in propad družine Vrhunc v treh časovnih obdobjih, ki so močno zaznamovana z zgodovinskimi dogajanji – prva svetovna vojna, svetovna socialna kriza med vojnama in druga svetovna vojna. V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS.

Petek, 26. november 2010  
18.00    Povabili smo … Belgijo
IZGUBLJENA PRTLJAGA (Left Luggage), Nizozemska/Belgija/ZDA/VB, 1998, 103', sp
režija: Jeroen Krabbé   
igrajo: Laura Fraser, Isabella Rossellini, Maximilian Schell
Antwerpen, začetek sedemdesetih. Svobodomiselna dvajsetletna študentka intimno prijateljuje z dolgolasim revolucionarjem in občasno obišče svoja starša, bivša interniranca. Da bi lahko plačala najemnino, se zaposli kot varuška štiriletne deklice pri ortodoksni židovski družini. Zgrožena nad togo tradicijo, ki narekuje življenje v črno odetih vernikov, skuša sprva v stanovanje vnesti duh sodobnega časa, kasneje pa se nauči drugačnost spoštovati in sprejemati. Režijski prvenec igralca Krabbéja skuša analizirati korenine antisemitske nastrojenosti.
20.00    Povabili smo … Belgijo
GERMINAL (Germinal), Francija/Belgija/Italija, 1993, 158', sp
režija: Claude Berri
igrajo: Renaud, Gérard Depardieu, Miou-Miou
Brezposelni mladenič nagovarja izkoriščane delavce – rudarje v francoskem rudarskem mestecu in jih izkoristi za politični protest. Portret rudarskega življenja, obubožanih rudarskih družin in političnih manipulacij z njimi. Razkošna adaptacija slovitega romana Emila Zolaja.
23.00    Petkova zona somraka
HUMPDAY (Humpday), ZDA, 2009, 90', ap
režija: Lynne Shelton
igrajo: Mark Duplass, Joshua Leonard, Alycia Delmore
Ben in Anna sta prijeten par mladih zakoncev, ki uživata v svojem udobnem, vseameriškem življenju, obdana z belo leseno ograjico. Nekega večera pa se na pragu njunega doma pojavi Andrew, Benov najboljši prijatelj iz študentskih let. Prijatelja, ki se nista videla že vrsto let, si privoščita večer pijane in omamne zabave, kar pa Anni ni preveč všeč. Še manj pa je navdušena, ko izve za njun načrt – Ben in Andrew se namreč odločita posneti pornografski film, s katerim bosta proslavila njuno bratsko ljubezen. In to bosta storila tako, da bosta v filmu nastopila kar sama …

Sobota, 27. november 2010                                   
11.00     Otroška matineja
ZELENJAVČKI (VeggieTales), ZDA, 2003, 25', sinhr.
režija: Phil Vischer
Ali si moj sosed?: Lovru se je zgodila nesreča. Mimo so hodili sosedje, ampak nihče ni imel časa, da bi mu pomagal. Reši ga tujec, ki ga spoloh ne pozna. Zelenjavčki nam povedo, da moramo imeti ljudi radi in jim v stiski pomagati, četudi so drugačni, saj le tako bo svet lepši in boljši.
20.00      26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ROŽNATA REKA (Ružičasta rijeka), BiH, 2009, 19', ap
PROTITOK (Contracorriente), Peru/Kolumbija/Francija/Nemčija, 2009, 100', sp
Ribič Miguel je razpet med predanostjo ženi in skrivno ljubeznijo do slikarja Santiaga. Nepričakovan protitok bo spremenil Miguelovo življenje in prebudil potlačena čustva. Perujski kandidat za oskarja!

Nedelja, 28. november 2010                                   
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
MORALISTI (Sedelärande Instruktionsmusikal I Revolutionärt Uppförande), Švedska, 2010, 25', ap
DVE DUŠI (Two spirits), ZDA, 2009, 62', bp
Fred Martinez je bil nádleehí, moški z ženskim značajem, kar v tradiciji indijanskega plemena Navajo velja za poseben dar. A v sodobni ameriški družbi je postal žrtev zločina iz sovraštva.
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ELOISE, Španija, 2009, 92', svp
Asia, ki je zdaj v komi, je bila pred nesrečo običajna mladostnica, vse dokler ni spoznala zagonetne mlade umetnice Eloise, ki ji je za vedno spremenila pogled na življenje.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ZALJUBLJENE, ZRELE, DRZNE (Verliebt, verzopft, verwegen), Avstrija, 2009, 64', svp
Dokumentarec o življenju in socialni mreži lezbijk na Dunaju v 50. in 60. letih temelji na pričevanjih žensk, ki so se upirale družbenim oviram v času, ko še ni bilo pravih vzornic. Po projekciji pogovor z režiserkama Katharino Lampert in Cordulo Thym ter gosti!

Ponedeljek, 29. november 2010
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
PRIDI K OČKU (Come to Daddy), Kitajska, 2009, 29', ap
KVIROVSKA KITAJSKA (Queer China), Kitajska, 2009, 60', ap
Po dramatičnih družbenih reformah v zadnjih 20-ih letih tudi vprašanja spola in spolne usmerjenosti iščejo svoj prostor in pomen v novejši kitajski zgodovini.
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ZLOMLJEN (Broken), ZDA, 2009, 18', ap
RAZPRTE OČI (Einayim Pkuhoth), Izrael/Francija/Nemčija, 2009, 90', svp
Aaron Fleishman, poročeni oče štirih otrok, je pripadnik ortodoksne judovske skupnosti. Njegov vsakdanji svet se nevarno zamaje, ko se zaljubi v dvajset let mlajšega študenta.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
LJUDJE IN ČRVI (Maggots and men), ZDA, 2009, 56', ap
Utopična re-vizija upora v Kronstadtu l. 1921, v kateri igra več kot sto transspolnih oseb. Portret uporniških mornarjev odlikujejo številne reminiscence na Eisensteinove filme.
UPORNIK PARADŽANOV (Sergei Paradjanov: The Rebel), Francija, 2003, 52', ap
Dokumentarec s kolaži, ki jih je Paradžanov delal v zaporu, in z intervjuji z njim, prikaže režiserjevo delo in njegovo življenje upornika umetniškega filma.

Torek, 30. november 2010
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
KAMERUN: RAZKRIVANJE (Cameroon: Coming Out of the Nkuta), Francija, 2009, 52', ap
Kljub težkim življenjskim razmeram za homoseksualno skupnost v Kamerunu si pravnica Alice N’Kom junaško prizadeva za izpustitev devetih moških, obtoženih homoseksualnosti.
THE KUCHUS OF UGANDA, Uganda/Švedska, 2008, 47', ap
Skupini lgbt-aktivistk in aktivistov v Ugandi, kjer je homoseksualnost kazniva, nenehno ogrožajo tako uradna znanost kakor tudi religija in posledice kolonialne zgodovine.
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
PET MINUT (Cinco minutos), Brazilija, 2008, 10', ap
PRIJATELJ IZ FARA (Mein Freund aus Faro), Nemčija, 2008, 90', svp
Mel, sita bratovega prigovarjanja, češ da potrebuje resno zvezo, plača sodelavca Miguela, da bi se izdajal za njenega fanta. Ko spozna mlado Jenny, se ji predstavi z napačnim imenom.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
AMFETAMIN, Hong Kong, 2010, 97', ap
Daniel in Kafka sta prepričana, da njuna ljubezen lahko premosti vse, tudi različno spolno usmerjenost in odvisnost od mamil. Toda odvisnost od ljubezni je lahko nevarnejša od mamil.

Sreda, 1. december 2010                                   
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
Izbor kratkih in srednjih
- BOG ČUVAJ LE ZBOR (Bože čuvaj Le zbor), Hrvaška, 2009, 25', bp
- TRUKULUTRU, Italija, 2009, 38', ap
- MRAVLJA (An ant), Finska, 2010, 24', brez dialoga
- FAFAČA AIDS KONFERENCE (Aids conference cocksuckers), ZDA, 2009, 15', ap
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ROCK HUDSON: ČEDEN IN SKRIVNOSTEN TUJEC (Rock Hudson: Dark and Handsome Stranger), Nemčija, 2010, 95', svp
Kako se je slavni filmski zvezdnik spoprijemal s prisilnim zanikanjem homoseksualnosti? Fascinantna pričanja razkrivajo zasebnost hollywoodskega velikana, ki je aids iztrgal molku.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
NA DRUGI POGLED, Slovenija, 2010, 6', ap
IN PRIŠLA JE LOLA (And Then Came Lola), ZDA, 2009, 70', svp
V igrivo seksi filmski poslastici, ki jo je navdihnil kultni film Teci, Lola, teci, bo nadarjena, a raztresena fotografinja Lola izgubila vse, če ne bo pravočasno prišla na pomemben sestanek.

Četrtek, 2. december 2010                                   
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
DRUGAČE KOT TI IN JAZ (Anders als du und ich), Nemčija, 1957, 91', ap
Mladi Klaus se seznani z dr. Winklerjem in s podzemnim svetom gejevskih klubov in avantgardne umetnosti. Klausovi starši pa so odločeni, da ga spravijo na »pravo pot«.
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
VIJOLIČASTO MORJE (Viola di mare), Italija, 2009, 105', ap
Medtem ko Garibaldi z rdečesrajčniki zasede Sicilijo, doživlja Angela osebno revolucijo. Ljubezen do Sare je prisiljena zatreti, a življenje ji ponudi nenavadno rešitev.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
BOŽJI OTROCI (Children of God), Bahami, 2009, 103', svp
Na karibskem otoku se bodo mlad slikar brez navdiha, žena prikrito homoseksualnega pastorja in popularen glasbenik prisiljeni soočiti s svojimi čustvi in skrivnostmi.

Petek, 3. december 2010
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ROŽNATA REKA (Ružičasta rijeka), BiH, 2009, 19', ap
JAZ TI ON ONA (Je tu il elle), Belgija/Francija, 1976, 90', ap
'Jaz' je dekle, ki se je prostovoljno osamilo v sobi. 'Ti'' je lahko gledalec. 'On' je taksist. 'Ona' je prijateljica. Mojstrovina kultne belgijske režiserke Chantal Akerman.
Brezplačna projekcija na dan kulture!
20.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ZADNJE POLETJE BOYITE (El último verano de la Boyita), Argentina/Španija/Francija, 2009, 86', svp
Mala Jorgelina se z očetom odpravi na družinski ranč. Tu dela sosedov fant Mario, ki se spoprijema z neobičajnimi in prikritimi težavami odraščanja.
22.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
RAZGLEDNICA OČETU (Postcard to Daddy), Nemčija, 2010, 85', svp
Kot otrok je bil Michael Stock žrtev spolne zlorabe – lastnega očeta. Po 25-ih letih še vedno išče notranji mir in naslika prodoren filmski portret o svoji preteklosti in njenih posledicah. Po projekciji pogovor z režiserjem Michaelom Stockom.

Sobota, 4. december 2010                                   
11.00     Otroška matineja
ZELENJAVČKI (VeggieTales), Phil Vischer, ZDA, 2003, 25', sinhr.
režija: Phil Vischer
Šal, Mašna in Beno: Šal, Mašno in Bena so starši naučili, da ne smejo pojesti preveč sladkarij. Ampak, saj so jim ponudili neomejeno število čokoladnih zajčkov! Ali bodo naši Zelenjavčki pozabili na starše, in tako kot njihovi prijatelji, ravnali narobe?
18.00     26. festival lezbičnega in gejevskega filma
ROCK HUDSON: ČEDEN IN SKRIVNOSTEN TUJEC (Rock Hudson: Dark and Handsome Stranger), Nemčija, 2010, 95', svp
Kako