Spored za mesec MAJ 2009

I. teden

Ponedeljek, 4. maj 2009                                   
18.00  Slovenski dokumentarni film
1. MAJ 1952, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 13'
režija: France Kosmač
POMLAD V BELI KRAJINI, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 14'
režija: Milka in Metod Badjura
IZLET V DOMOVINO, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 15'
režija: Zvone Sintič
BAROK V LJUBLJANI, Slovenija (Jugoslavija), 1953, 11'
režija: Milan Kumer
SLOVENIJA PO OSMIH LETIH, Slovenija (Jugoslavija), 1953, 9'
režija: Jane Kavčič

20.00 Slovenska filmska klasika
POMLADNI VETER, Slovenija (Jugoslavija), 1974, 90'
režija: Rajko Ranfl
igrajo: Mira Nikolić, Marinko Šebez, Marjeta Gregorač
Katja, študentka glasbe, ki je doma s podeželja, v prostem času pozira pri kiparju in profesorju. Nekega dne se odloči, da bo za denar pozirala pri urah študija akta, s tem preseneti profesorja ter pritegne pozornost študenta Petra. Ta je prepričan, da jo bo takoj osvojil, vendar mu to sprva ne uspe. Peter nato neko noč prespi pri Katjini prijateljici, ko Katja zve, se med njima požar strasti šele vname ...
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.


Torek, 5. maj 2009                                   
18.00  Filmski abonma (V) - Kinotečna akademija (predavanje)
OD NEMŠKEGA EKSPRESIONIZMA DO FILMA NOIR
Predavanje predstavi dve pomembni vlogi v filmski zgodovini, smeri, ki sta obe temeljili na ikoničnih elementih za doseganje določenega učinka in filmsko naracijo. Scenografija, igra in svetloba v povezavi s tehnikami snemanja so zaznamovali obe obdobji. Predavanje razgrnejo njuno medsebojno povezavo ter na kritičen način osvetli pogosto povezovanje obeh filmskih slogov. Predstavi značilnosti posameznega sloga in njune najvidnejše predstavnike.
Predava Boštjan Miha Jambrek.

20.00 Film noir
TELO IN DUŠA (Body and Soul), ZDA, 1947, 104', bp
režija: Robert Rossen
igrajo: John Garfield, Lilli Palmer, Hazel Brooks
Ko Charley Davis zmaga v amaterskem boksarskem dvoboju, ga opazi Quinn, promotor, in ga vzame za svojega varovanca. Charleyjeva mati skuša sina odvrniti od boksarskega ringa, a po smrti očeta se Charley dogovori za plačan dvoboj, v katerem zmaga. Zmaga tudi v naslednjem in nato v celi vrst sledečih borb ter zaslovi. Zanj se začne zanimati agent s sumljivim predlogom. Charley se znajde     pred težko odločitvijo, ki lahko vpliva ne le na njegovo prihodnost, temveč tudi na njegovo vest.


Sreda, 6. maj 2009                                   
19.00  Film noir
MALI CEZAR (Little Caesar), ZDA, 1931, 77', bp
režija: Mervyn LeRoy
igrajo: Edward G Robinson, Douglas Fairbanks Jr., Glenda Farrell
Vzpon in padec nečimrnega, bahavega, brezbrižnega, izprijenega in zlobnega gangsterja, za katerega je imel obraz edinole Edward G. Robinson. Še zdaj veljavni učbenik za vse gangsteriade, pa tudi za gangsterje.

21.00 Film noir
POLJUB PRED SMRTJO (A Kiss Before Dying), ZDA, 1956, 93', bp
režija: Gerd Oswald
igrajo: Robert Wagner, Jeffrey Hunter, Virginia Leith
Na videz uglajen študent Bud Corliss se zaplete v romanco z mlado Dorothy, vendar z zvezo nima resnih namenov. Ko izve, da je Dorothy zanosila, prepričljivo inscenira njen samomor. Po nekaj mesecih pa se vrne domov njena sestra in brska po tragičnem dogodku ...

Četrtek, 7. maj 2009                                   
19.00  Film noir
LAURA (Laura), ZDA, 1944, 88', bp
režija: Otto Preminger
igrajo: Gene Tierney, Dana Andrews, Clifton Webb
Prelepo Lauro Hunt, vodjo znane oglaševalske agencije, najdejo ustreljeno na tleh njenega stanovanja. Poročnik Mark McPherson, kif vodi preiskavo njenega umora, se poda globoko v detajle njenega življenja. Ob branju dnevnika in izpraševanju njenih prijateljev detektiv spoznava, da so pokojno Lauro ljubili mnogi moški, pa tudi ženske se niso mogle upreti njeni neustavljivi privlačnosti. Tako neustavljivi, da je celo smrt ni uspela izničiti …

21.00 Filmski abonma (I) - Za bolj resne duše

PRINCESA MONONOKE (Mononoke-Hime), Japonska, 1997, 134’, anim., sp
režija: Hayao Miyazaki
glasovi: Yôji Matsuda, Yuriko Ishida, Yûko Tanaka
Princ je okužen s tako rekoč neozdravljivo boleznijo. Njegova edina rešitev je zdravilo, ki ga morebiti lahko najde na Daljnem vzhodu. Ko v podobi jelena pride do boga, se znajde sredi bitke za gozd. Bitke med živalmi in rudarskim mestecem, ki gozd izkorišča in uničuje. Vodja upora proti civilizaciji je princesa, ki je odraščala z volkovi, princesa gozdnih duhov.


Petek, 8. maj 2009                                   
19.00 Film noir
HIŠA NA 92.ULICI (The House 92nd Street), ZDA, 1945, 88', shr
režija: Henry Hathaway
igrajo: William Eythe, Lloyd Nolan, Signe Hasso
Ob pričetku druge svetovne vojne nemški nacistični vohuni preplavijo Združene države in skušajo v svoje vrste rekrutirati ameriške prebivalce. Eden takih je mladi Bill Dietrich, ki postane dvojni agent  za FBI. Nemci ga pošljejo na posebno usposabljanje v Hamburg, kjer po naključju izve za vohunsko     gnezdo nacistov na skrivni lokaciji v New Yorku. Napeta vohunska spletka se poda tej klasiki noir žanra. 

21.00 Film noir
POLJUB SMRTI (Kiss Me Deadly), ZDA, 1955, 106', shr
režija: Robert Aldrich
igrajo: Ralph Meeker, Albert Dekker, Paul Stewart
Neke usodne noči na samotni cesti privatni detektiv Mike Hammer ustavi prestrašeni štoparki Christini. Kmalu po tem ju neznanci izrinejo ob rob ceste in Mike je deležen udarca, ki ga spravi v  nezavest. Ko se ponovno prebudi, leži v bolnišnici. Velma, Mikova privlačna asistentka, mu pove, da so ga našli na dnu pečine v avtomobilu, skupaj s štoparko, ki je umrla. Detektiv se odloči raziskati skrivnostni dogodek, kar mu prijatelj na policiji odsvetuje. A Mike se skupaj z Velmo in prijateljem  Nickom poda v srce skrivnosti, ki lahko ponovno ogrozi njegovo življenje. 


Sobota, 9. maj 2009                                   
11.00 Otroška matineja
SKAKALEC (Springfyrene), Danska, 2004, 12', sinhr.
režija: Jørgen Lerdam
V gozd je prišel nenavaden tujec, po imenu Capetavček. Kralj organizira tekmovanje in tistemu, ki bo skočil do najvišje točke v kraljevstvu, obljubi roko svoje najljubše hčere. Glavni favoriti so Čriček, Bolhek in novinec Cepetavček. Le kdo bo zmagal?
Po risanki sledi predavanje dr. Dušana Rutarja o filmski vzgoji.

19.00 Film noir
SKRIVNOSTNA CESTA (Mistery Street), ZDA, 1950, 93', bp
režija: John Sturges
igrajo: Ricardo Montalban, Sally Forrest, Bruce Bennett
Vivian, dekle dvomljivega slovesa, izve, da jo namerava njen bogati (in poročeni) ljubimec zapustiti, zato se odloči soočiti z njim. Da bi prišla iz Bostona k ljubimcu na Cape Cod, ugrabi avtomobil z alkoholiziranim voznikom Henryjem vred. Več mesecev kasneje na obalo Cape Coda naplavi kosti nosečnice. Izkaže se, da nesrečni ostanki pripadajo Vivian in Henry je aretiran kot glavni osumljenec. V bran osumljencu se postavi poročnik Morales, ki skuša s pomočjo forenzičnega specialista sestaviti koščke sestavljanke, ki bi ju pripeljala do resnice o Vivianini smrti.

21.00 Filmski abonma (II) - Filmski klasiki
NEKATERI SO ZA VROČE (Some Like It Hot), ZDA, 1959, 120', shr
režija: Billy Wilder
igrajo: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon
Glasbenika se na begu pred razjarjeno čikaško mafijo preoblečeta v ženski in se pridružita ženskemu jazzovskemu orkestru na gostovanju v Miamiju. V preobleki se srečujeta z raznovrstnimi preglavicami: eden se zaljubi v zapeljivo pevko ansambla, drugega nadleguje ostareli bogataš ... V strahu za svojo kožo se seveda ne smeta izdati in tako ustvarita plodno podlago za nenehen niz smešnih pripetljajev. Po mnenju Ameriškega filmskega inštituta najbolj smešen film vseh časov.

23.00 Nočni kinotečni dvojček
ZADNJI ČLOVEK (The Last Man on Earth), ZDA, 1964, 86', bp
režija: Ubaldo Ragona
igrajo: Vincent Price, Franca Bettoia, Emma Danieli
Skrivnostni virus pomori celotno človeško prebivalstvo na Zemlji, razen enega človeka. Dr. Robert Morgan edini preživi, saj je postal imun na morilski virus, ko ga je med znanstvenim delom v Južni Ameriki ugriznil vampirski netopir. A dr. Morgan je zares sam le podnevi. Ko pade mrak, mrtvi znova oživijo … Kot vampirji, lačni krvi zadnjega človeka …
Eden izmed kultnih post-apokaliptičnih filmov z vampirskim zasukom.

01.00 Nočni kinotečni dvojček
ZADNJI ČLOVEK (The Omega Man), ZDA, 1971, bp
režija: Boris Sagal
igrajo: Charlton Heston, Anthony Zerbe, Rosalind Cash
Leta 1977 biološko orožje dveh vojskujočih se velesil – Kitajske in Sovjetske zveze – izbriše človeštvo s površja Zemlje. Edini, za katerega biološko orožje ni bilo smrtonosno, je doktor Robert Neville. Zahvaljujoč lastnemu poizkusnemu cepivu, ki mu reši življenje, doktor Neville ostane sam na planetu. Ali vsaj tako misli. Na drugem koncu mesta se namreč zbere več sto mutantskih albinov, ki so prav tako preživeli in sedaj nameravajo zavladati opustošenem svetu. Edini, ki jim to lahko     prepreči, je dr. Neville. Militantni Charlton Heston kot odrešitelj bibličnih razsežnosti, ki z neomajno odločnostjo eksterminira vojsko mutantov. Kaj več bi si še lahko želeli od sci-fi filma? 

 
II. teden

Ponedeljek, 11. maj 2009                                   
17.00    Slovenski dokumentarni film
HEJ BRIGADE, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 12'
režija: Zvone Sintič
ČE BI KRKA SPREGOVORILA, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 15'
režija: France Kosmač
MOJSTER PLEČNIK, Slovenija (Jugoslavija), 1952, 13'
režiser: Mirko Grobler
SLOVO OD BORISA KIDRIČA, Slovenija (Jugoslavija), 1953, 14'
režija: France Štiglic in Jane Kavčič
V SONCU VIŠIN, Slovenija (Jugoslavija), 1953, 14'
režija: Boris Režek

21.00 Filmi študentov AGRFT štud. let: 2006/2007 in 2007/2008
JANEZ JANŠA: PROJEKT, Slovenija, 2007/2008, 16'
režija: Boris Bezić
V času vladanja bivše vlade, so se trije umetniki uradno preimenovali v Janez Janšo. Ali je šlo pri izbiri imena za naključje? Ali pa je imela ta gesta korenine v političnem, umetniškem nagibu? Umetniki zatrjujejo, da je šlo za intimno dejanje, katero se javnosti ne tiče. Družba je drugačnega  mnenja.

VODNI ČUT, Slovenija, 2007/2008, 17'
režija: Mina Bergant
Voda ni samo voda. To lahko odkrijemo, če se poglobimo - v vodo, predvsem pa vase. Človek in voda sta povezana v celoto (bolj ali manj in na različne načine) ali pa bi vsaj morala biti.

BORDO RDEČA, Slovenija, 2006/2007, 20'
režija: Nejc Gazvoda
Domen je rahlo zmeden in izgubljen mladenič, ki slučajno v knjigarni sreča Nino, za katero se izkaže, da je dekle njegovega brata, s katerim nista v najlepših odnosih. Če k temu dodamo večerjo za mamin rojstni dan, njenega novega spremljevalca in kopico nerazrešenih odnosov v družini, dobimo zgodbo o odraščanju in ljubezni, ki ni nujno srečna, ampak vseeno neizbrisljiva.

OSA, Slovenija, 2006/2007, 21'
režija: Kaja Tokuhisa
Jana se zelo boji žuželk. Nekega dne pa mimo pribrenči gromozanska Osa! Ta obožuje opero in jagodni sok, predvsem pa na vesolje gleda popolnoma drugače kot ljudje. Bo poletni potep po ljubljanskih ulicah Jani odprl oči za nove perspektive?

PROTI OKNU, Slovenija, 2006/2007, 17'
režija: Barbara Zemljič
Brezpogojno ljubezen najdemo v odnosu staršev do svojih otrok, ne glede na otrokova dejanja in odločitve. Sprejemanje postane nekoliko težje ob verskih razkorakih, še posebej na vasi. Anja in njena mama poskušata premostiti njune konflikte preko hišnega ljubljenčka, a dogodki se zasučejo čisto po svoje.

SRCE JE ŽALOSTNO, Slovenija, 2006/2007, 19'
režija: Milena Olip
Melodija pojoče skrinjice skriva v sebi poleg spominov razdvojenega zakonskega para tudi bolečino izgube sina. V samoti podeželja in asimilaciji edinega otroka predstavlja vse neizgovorjene besede, ki so se tekom let nabrale v srcih dveh     ljudi, ki sta duševno stisko premagovala vsak zase in na svoj način.

   
Torek, 12. maj 2009                                   
17.00 Filmski abonma (V) - Kinotečna akademija
OD NEOREALIZMA DO NOVEGA VALA
Drugi del predavanja bo obsegal ogled filma GRENKI RIŽ ter diskusijo po projekciji. Predstavitev italijanskega neorealizma z najznačilnejšimi predstavniki in francoskega novega vala, ter njuno umestitev v širši filmsko-zgodovinski kontekst bo vodil Jože Dolmark.

Film GRENKI RIŽ (Riso Amaro), Italija, 1948, 108’, shr
režija: Giuseppe De Santis
19.00 Kinokatedra (predavanje)
VLOGA IN POMEN MADŽARSKEGA DOKUMENTARNEGA FILMA
Predava znamenita madžarska kritičarka Judit Pintér.

20.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma – otvoritvena projekcija
DOLGO POTOVANJE (Hosszú utazás), Madžarska/Finska, 2007, 52’, dok., svp
režija: Zsuzsa Böszörményi, Kai Salminen
Gre za zadnje dejanje tragikomične zgodovinske drame, ki poteka že več desetletij, in kateremu ne manjka katarzičnih kolektivnih trenutkov. V središču madžarske vasi Szelmenc se je 60 let vila državna meja v obliki bodičaste žice in ločila vas na dva dela. Prebivalci so bili avstrijski Madžari, madžarski Madžari, Čehoslovaki, slovaški Madžari. In v času, ko EU že gradi šengenske meje, prebivalcem z ukrajinske strani ograje odpiranje tega novega mejnega prehoda prinaša novo vrsto izključitve.

21.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
ŽIVLJENJE AGENTA (Az ügynök élete), Madžarska, 2004, 54’, dok., ap
režija: Gábor Zsigmond Papp
V značilni filmski delavnici madžarskega socializma, v Filmskem studiu Ministrstva za notranje zadeve je med letoma 1958 in 1988 narejeno več sto propagandnih, didaktičnih, kratko- in dolgometražnih filmov. Nekaj teh filmov so na precej široki tematični skali poskusila poučevati madžarske tajne policiste o varstvu državne ureditve. Teme so kar pestre: skrivnostna hišna preiskava, operativno opazovanje ciljnih oseb, namestitev prisluškovalnega aparata, dobavo novih agentov in ovaduhov. Primitiven govor didaktičnih filmov je v nasprotju z „vzvišenimi” cilji. Zaradi tega so ti filmi za sodobne gledalce smešni in malenkostni. Izdelanost teh filmov pa je resnično presenečenje: osupljivo je, koliko energije so porabili v zlati dobi režima Jánosa Kádára za to drago in zapleteno formo ideološkega pouka.


Sreda, 13. maj 2009                                   
18.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
POLŽJI GRAD (Csigavár), Madžarska, 2004, 60’, dok., ap
režija:  Dezső Zsigmond
Terezka bo kmalu napolnila 40 let, živi osamljeno, brez otrok v majhni vasi na Sedmograškem, ki je znana po polžjem gradu. Starši jo tretirajo kot velikega otroka, enako kot ločenega, samotnega Dezsőja, ki je brezupno zaljubljen v njo. Žalostno groteskni film govori o krhkih ljudskih bitjih v revnem, okornem kmetskem svetu.
19.30    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma

KAKO BOG UKAŽE … OLGIN FILM (Ahogy az Isten elrendeli ... Olga filmje), Madžarska, 2000, 68’, dok., ap
režija: Sándor Mohi
Črno-beli dokumentarni film uprizorja življenje romske skupnosti v mestu Kászonújfalu skozi usodo mlade žene. S svojimi enostavnimi sredstvi, z občutljivim, umetnostnim fotografiranjem obrazov in gest lahko posreduje tudi neizrečene besede. Zapletene in skrivnostne notranje stike, spremembe občutkov in poseben odnos do življenja in smrti te razkošne družinske skupnosti lahko spoznamo s pomočjo Olge Dima, ženske izjemne nadarjenosti.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
PREOBRAT (The Turning Point), ZDA, 1952, 85', shr
režija: William Diterle
igrajo: William Holden, Edmond O'Brien, Alexis Smith
Življenji prijateljic Deedee in Emme sta bili od nekdaj zaznamovani z ljubeznijo do baleta. Emma, ki  je sledila svojim sanjam o karieri, je zdaj slavna balerina. Deedee je, nasprotno, postala mati in se preselila v Oklahomo, kjer vodi svojo baletno šolo. Na dan, ko se tudi Deedeejina hči pridruži baletu, se prijateljici ponovno srečata. Ob pogovoru spoznata, da si v resnici želita drugačnega življenja. Zlata palma leta 1946.


Četrtek, 14. maj 2009                                   
16.00    Filmski abonma (VI) – Anime
MILENIJSKA IGRALKA (Sennen joyû), Japonska, 2001, 87', anim., ap
režiser: Satoshi Kon
Risani biser s presenetljivo, nelinearno zgodbo. Drama o življenju slavne igralke Chiyoko Fujiwara. Genya Tachibana bi rad posnel dokumentarni film o njenem življenju. Ko se z igralko sestane, izvemo, kako je potekalo njeno življenje, kakšne so bile njene sanje in želje. Prepotovali bomo drugo svetovno vojno ter skupaj šli v vesolje; popotovanje življenja, kjer izgubimo rdečo nit o tem, kaj je realno in kaj je domišljija.
18.00    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma

LICE REVOLUCIJE – V SLED PEŠTANSKEM DEKLETU (A forradalom arca - Egy pesti lány nyomában), Madžarska, 2006, 78’, dok., ap
režija: Attila Kékesi
V časopisu Paris Match je 10. novembra leta 1956 v reportaži o madžarski revoluciji objavljena fotografija, ki je narejena 30. oktobra. Po 45. letih sta se madžarska zgodovinarka Eszter Balázs in francoski novinar Phil Casoar odločila, da bosta poskusila odkriti, kaj se je zgodilo z mladim parom, ki je bil na tej fotografiji. Film sledi temu raziskovanju. Po večletnem iskanju sta izvedela, da fant ni preživel revolucije, o dekletu pa sta našla še več fotografij, podatkov: torej film skozi njeno zgodbo govori o tem, kako je revolucija vplivala in spremenila usodo majhnih ljudi.

19.30 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
KUPITE SI SINAGOGO! (Zsinagógát vegyenek), Madžarska, 2006, 47’, dok., ap
režija: Zsuzsanna Gellér-Varga
Privatizacija, irska krčma, hipoteka, dražba. Kdo bi si mislil, da gre za zgodovino sinagoge v mestu Kőszeg? Kulturni spomenik v centru tega majhnega madžarskega mesta razpada, stene se močijo. Uradi samo gojijo upanje. Lastniki pričakujejo povrnitev svojih vlaganj. Židovska verska skupnost v sosednem mestu in mestna samoupravna skupnost ustanovijo sklad. Zakonski par začne borbo za reševanje stavbe.

21.00  Večer članov Kinotečnega kluba
DOPISNIK IZ TUJINE (Foreign Correspondent), ZDA, 1940, 115', bp
režija: Alfred Hitchcock
igrajo: Joel McCrea, Laraine Day, Herbert Marshall
V Evropi Hitler in nacizem pridobivata na moči. Urednik ameriškega časopisa pošlje novinarja v London za dopisnika, a Johnnyja bolj kot atualno dogajanje zanimajo ženske. Hitchcock znova postreže s svojo formulo, Johnny se znajde sredi vohunskih iger, ne gremo pa niti mimo značilnih scen kot so lov skozi »morje dežnikov« in morilskih scen.


Petek, 15. maj 2009                                   
18.30    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
VRNITEV DOMOV – ZGODBA BORCA ZA SVOBODO (Hazatérés – Egy szabadságharcos története), Madžarska, 2006, 88’, dok., ap
režija: Réka Pigniczky
Petdeset let po revoluciji leta 1956 – po kateri je Madžarsko zapustilo več kot 200 000 prebivalcev – sta hčerki begunca, Lászlója Pigniczkyja , po očetovi zadnji volji, njegov pepel prinesli na tla rojstne dežele, ki je ni videl od dneva, ko jo je zapustil. Sestri poskusita na podlagi drobcev večkrat slišanih legendarnih zgodb rekostruirati resnično vlogo svojega očeta v neverjetni borbi, katero je Madžarska dva tedna uspešno nadaljevala zoper Sovjetske zveze. Na potovanju ju čaka nepričakovani obrat.

GRDA BOLEZEN (Csúnya betegség), Madžarska, 2002, 26’, dok., ap
režija: Péter Szalay
Udeleženci so predstavniki treh generacij – z eno skupno, nedolžno, prisrčno, toda v modernem svetu težko razumljivo strastjo: v življenju vsakega od njih je na prvem mestu železnica, lokomotiva. Njihov odnos do strojev, do stroke in zgodovine je seveda popolnoma drugačen. Tri zgodbe pripovedujejo tri življenjske poti: prva je prelomljena leta 1956, druga si je izpolnila sanje, tretja pa šele išče svojo pot.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
PASTORALNA SIMFONIJA (La Symphonie pastorale), Francija, 1946, 110', sp
režija: Jean Delannoy
igrajo: Pierre Blanchar, Michèle Morgan, Line Noro
Zgodba se odvija v švicarskih Alpah proti koncu 19. stoletja. Protestantski župnik Jean Martens se posveča svoji skupnosti in svoji družini. Nekega dne Jean odide na bližnjo kmetijo in tam odkrije osirotelo deklico brez imena, slepo in tako rekoč necivilizirano. Jean sprejme deklico v svojo družino in jo poimenuje Gertrude. Približno petnajst let pozneje je Gertrude sicer nekoliko preprosto in neodvisno, a značajno, dobrosrčno in prelepo dekle. Župnik ji je brezpogojno vdan ...
Velika nagrada festivala leta 1946.


Sobota, 16. maj 2009                                   
11.00 Otroška matineja
ZVERINICE IZ REZIJE – GRDINA V LISIČJI HIŠICI, Slovenija (Jugoslavija), 1976, 18'
režija: Tine Varl
Lisica je šla k potoku prat pleničke in mlade lisičke je pustila doma. Ko se je vrnila, je videla male lisičke pod klopjo in za vrati grdino. Rekla ji je, naj gre ven iz njene hiše. Grdina je zarenčala, lisica se je ustrašila in zbežala. Srečal jo je volk in jo vprašal: "Kaj je?" "Grdino imam v hiši." Je zajokala lisica. "Pojdiva, jo bom jaz pregnal", je bil pogumen volk. A vse ni šlo tako zlahka. Po risanki sledi ustvarjalna delavnica.

19.00 Canneski festival in njegovi režiserji
ČUDEŽ V MILANU (Miracolo a Milano), Italija, 1951, 100', shr
režija: Vittorio de Sica
igrajo: Emma Gramatica, Francesco Golisano, Paolo Stoppa
Stara ženica najde dojenčka med zeljnimi glavami in odtlej skrbi zanj kot za lastnega sina. Ko naposled umre, mora Toto, kot ga je poimenovala ženica, v sirotišnico. Ko odraste, odide kot mladenič brez doma, a z veliko dobre volje. Spoprijatelji se z brezdomcem, ki živi v revnih improviziranih bivališčih na robu mesta in odide živet k njemu in ostalim brezdomcem. Toto jim predlaga, da bi svoja skromna zavetja uredili in jim pri tem pomaga. A njihov trud ogrozi lastnik zemljišča, ki bi rad prodal zemljo. Zlata palma leta 1951.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
SEDEM GLAVNIH GREHOV (Les Sept péchés capitaux), Italija/Francija, 1962, 113', shr
režija: več režiserjev
igrajo: Danièle Barraud, Jean-Pierre Cassel, Jacques Charrier
Sedem odličnih francoskih režiserjev se skozi filmsko kamero poda na biblični teren - vsak izmed njih se predstavi s svojim značilnim kinematografskim slogom in se loti enega izmed sedmih smrtnih grehov. Nastane sedem zelo različnih pogledov na temačno plat človeštva, na ljudske hibe in slabosti.

 
III. teden

Ponedeljek, 18. maj 2009                                   
Svetovni dan muzejev – dan odprtih vrat
17.00 Najlepši slovenski turistični filmi
HEJ ČEZ BELE POLJANE, Slovenija (Jugoslavija), 1965, 13'
režija: Milan Guček
KAM, Slovenija (Jugoslavija), 1953, 14'
režija: Zvone Sintič
KMEČKI TURIZEM, Slovenija (Jugoslavija), 1965, 13'
režija: Boštjan Hladnik
PIRAN, Slovenija (Jugoslavija), 1965, 10'
režija: František Čap
SKRIVNOST, Slovenija (Jugoslavija), 1959, 16'
režija: Zvone Sintič
V SIVI SKALI GRAD, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 11'
režija: Zvone Sintič
ZAKLADI NAŠE DEŽELE, Slovenija (Jugoslavija), 1957, 20'
režija: Jože Bevc
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije.

19.00 Sodobni slovenski neodvisni film
VSEGA JE KRIVA NINA, Slovenija, 2009, 79'
režija: Miha Dulmin
igrajo: Darijan Suhadolc, Danijel Utješanovič, Maja Lovrekovič
Ahmed in Dario želita zaslužiti z denarjem, pridobljenim z ropom v Bosni. Odločita se za preprodajo drog. Poleg njune lastne nesposobnosti in goljufivih poslovnih partnerjev se v njune načrte vplete tudi svetlolaska Nina.

21.00 Sodobni slovenski neodvisni film
VSEGA JE KRIVA NINA, Slovenija, 2009, 79'
Za vsebino glej film ob 19. uri.


Torek, 19. maj 2009                                   
18.00 Filmski abonma (V) - Kinotečna akademija
OD NEMŠKEGA EKSPRESIONIZMA DO FILMA NOIR
2. del predavanja bo zajemal ogled filma BULEVAR SOMRAKA ter diskusijo po projekciji.
BULEVAR SOMRAKA (Sunset Boulevar), ZDA, 1950, bp
režija: Billy Wilder
Predava Boštjan Miha Jambrek.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
DOKTOR POPAUL (Docteur Popaul), Francija/Italija, 1972, 95', shr
režija: Chabrol Claude
igrajo: Jean-Paul Belmondo, Mia Farrow, Laura Antonelli
Doktor iz naslova je posebnež med kolegi - nezaupljiv do lepote, prisega na ženske manj očarljivega videza, ki po njegovem mnenju premorejo večji »moralni potencial«. Na počitnikovanju v Tuniziji spozna Christine in po skupni noči se poslovita. Kmalu zatem pa se spet srečata v Franciji in ne traja dolgo, preden se odločita za poroko. Christinin bogati oče je navdušen nad bodočim zetom. Nato pa Popaul sreča sestro svoje zaročenke in začne dvomiti v upravičenost svoje nezaupljivosti do lepih žensk … 
 
 
Sreda, 20. maj 2009                                   
18.00    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
POTOVANJA Z MENIHOM (Utazások egy szerzetessel), Madžarska, 2004, 65’, dok., ap
režija: Ibolya Fekete
Frančiškanski menih Csaba Böjte je ustanovil otroške domove v treh mestih na Sedmograškem. Kako mu je to sploh uspelo? V enem kadru ga vidimo še v talarju, kako pridiga, že naslednjem pa ima na sebi čisto navadno majčko. Okoli njega so otroci z lesketajočimi očmi, katerim vsakemu privošči kakšno prijazno besedo.

19.30 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
ŽIVLJENJE ŠTEVILKE 11 (A 11. élet), Madžarska, 2007, 50’, dok., ap
režija: Edit Kőszegi
Gyula Illés je le eden izmed več tisoč budimpeštanskih brezdomcev. Ima pisateljske ambicije in je vreden pozornosti. O svojem življenju pa govori zelo odkritosrčno. Razlog njegovi tragediji je, da ni mogel iztrgati iz okov podedovanega alkoholizma. Družino je zgodaj zgubil, po smrti partnerice pa je prišel na cesto, od koder je vrnitev v normalno življenje skoraj nemogoča.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
ČE BI … (If …), VB, 1968, 111', shr
režija: Lindsay Anderson
igrajo: Malcolm McDowell, David Wood, Richard Warwick
Nadrealistična študija revolucije. Na skrajno konzervativni angleški deški šoli se mladeniči pod vodstvom Micka nasilno uprejo. Hardcore predhodnik Društva mrtvih pesnikov. Film je sprva dobil oznako X in bil kasneje "pomiloščen". Zlata palma leta 1969.


Četrtek, 21. maj 2009                                   
18.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
MAMI, BLUE (Mami, blue), Madžarska, 2002, 55’, dok., ap
režija: Csaba Szekeres
Edina je ostala sama. Ne takrat, ko je izvedela za smrt svojega moža, ampak že prej: ko je spoznala, da je dveletni sin avtist. Drama mlade ženske se nadaljuje v nezmožnosti reševanja enostavnih, vsakdanjih malenkosti, kot so nakup, delo, učenje. Primanjkuje ji moči, zato se mora odločiti: ali naj nadaljuje življenje skupaj s sinom, in s tem ogroža duševno zdravje manjšega otroka, ali naj sina da v dom za otroke s posebnim potrebami, in tako reši svoje in hčerkino življenje.

19.30 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
ČISTA ROMANCA (Tiszta románc), Madžarska, 2002, 52’, dok., ap
barvni madžarski dokumentarni film
režija: Judit Surányi
Zaljubljenca v filmu sta narkomana. Na fantu, ki ima 29 let, se že vidi bližina smrti, dekle pa je polna ambicij in se lahko z njo zgodi marsikaj. Malo živi doma, pri mami, malo na cesti, medtem pa hodi na univerzo. Zelo pa je navezana na fanta, ki je včasih bil zelo razvajen, zdaj pa ga starši sploh ne pustijo v stanovanje.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
M.A.S.H. (M.A.S.H.), ZDA, 1970, 115', sp
režija: Robert Altman
igrajo: Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt
Nore dogodivščine neresnih bolničarjev med ameriškimi vojaškimi akcijami v Koreji. Vse je dovoljeno, vse je mogoče. Humor kot edino orožje za ohranjanje zdrave pameti v vrtincu vojnih grozot. Zlata palma leta 1970.


Petek, 22. maj 2009                                   
18.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
SEVERNO OZEMLJE (Északföld), Madžarska, 1998-2002, 62’, dok., ap
režija: Zoltán Füredi
Gor na severu je svet drugačen. Zrak je čist, drevesa segajo do neba. Prasketanje ognja je tukaj bolj ostro. Včasih zašumijo krila ali se sliši, kako med koreninami rastejo gobe. V zraku se občuti vonj izgorelih dreves. V dolini živijo ljudje. Temno je še, ko se z močnimi, zelenimi vozili le-ti ustavljajo pred krčmo. Zapuščajo vas ob zori. S seboj peljejo sekiro, žago, ali drugo kovinsko orodje … Kljub temu, da je Severno ozemlje mitična pokrajina, vasica Répáshuta in slovaški gozdni delavci v njem zares obstajajo: štirje postarani možje, štirje različni karakterji, štirje tradicionalni gozdni poklici, štirje letni časi. Severno ozemlje je antropološki film: ključna beseda je etos, metodika pa svojevrsten poskus filmske aplikacije kompaktnega opisovanja”.

19.30 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
VRAŽJI MLIN (Ördögmalom), Madžarska, 2006, 55’, dok., ap
režija: János Tari
Skozi vsakdanje življenje družin, ki se ukvarjajo z lunaparkom, se lahko seznanimo z družbenimi in ekonomski vplivi 20. stoletja, ki določajo delo in življenje te družbene skupnosti s popotniškim načinom življenja. Za njihove storitve je vse manjše zanimanje, poklic, ki je bil prej precej donosen, je znatno nazadoval. V zadnjem času pa ta predstavlja nove probleme usklajevanje s predpisi Evropske unije.

21.00 Filmski abonma (IV) - Na domačih tleh
NA SVOJI ZEMLJI, Slovenija (Jugoslavija), 1948, 108'
režija: France Štiglic
igrajo: Lojze Potokar, Stane Sever, France Presetnik
Epopeja o narodnoosvobodilnem boju opisuje zadnji dve leti junaškega obdobja zgodovine slovenske Primorske. Nemški oficir prispe v Baško grapo, kjer kani iztrebiti vse tamkajšnje "bandite". Krajani so na strani partizanov, razen enega, vendar se v imenu ljubezni do partizanke nazadnje spreobrne tudi on.
Prvi slovenski povojni celovečerni igrani film. Abonma smo pripravili v sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu Republike  Slovenije.


Sobota, 23. maj 2009                                   
11.00 Otroška matineja
MEDVED BOJAN: MARVRICA, ČEBELE, LOVEC, RIBIČ, ŠTIRJE LETNI ČASI in SENCE, Slovenija (Jugoslavija), 1978-1982, 30', anim.
režija: Branislav Ranitovič
Šest kratkih risanih filmov o dogodovščinah Medveda Bojana.
Po risanki sledi predavanje dr. Dušana Rutarja o filmski vzgoji.
V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu Republike Slovenije.

19.00 Kinotečni dvojček – Karmen na platnu
CARMEN (Carmen), ZDA, 1915, 60', nemi, bp
režija: Cecil B. DeMille
igrajo: Geraldine Farrar, Wallace Reid, Pedro de Cordoba
Svetovno znana operna pevka Geraldine Farrar je atletska in seksi Carmen v DeMillovi ekranizaciji slovite Mériméejeve zgodbe. Carmen, revna in zapeljiva ciganka, omreži naivnega vojaka, romanca pa se za oba izteče pogubno. Ekspresivna igra nemih protagonistov se naslanja na tradicijo operne mimike, DeMille pa s spretno in inovativno režijo izkoristi vse takrat znane potenciale mlade filmske umetnosti ter napove svojo     bleščečo kariero. Film bo v živo na klavirju spremljal pianist in skladatelj Mitja Reichenberg.

20.30 Kinotečni dvojček – Karmen na platnu
CARMEN (Carmen), Španija, 1983, 102', sp
režija: Carlos Saura
igrajo: Antonio Gades, Laura del Sol, Paco de Lucía
Skupina plesalcev flamenka vadi špansko inačico drame Prosperja Mériméeja, a zgodba se začne odvijati nenavadno podobno igri, ki jo uprizarjajo. Nenadoma se zavemo, da smo postavljeni pred vprašanje, kaj pravzaprav zares gledamo. Dokumentarec? Dramo? Predstavo flamenka? Carmen je vse to in več. Neukročena odličnost glasbenikov in plesalcev ter drzno prepletanje številnih plasti zgodbe ustvarijo skrajno čarobno in nepozabno doživetje.

 
IV. teden

Ponedeljek, 25. maj 2009                                   
18.00 Slovenski kratki igrani film
LESI SE VRAČA, Slovenija, 2000, 24'
režija: Jan Zakonjšek
VRVOHODEC, Slovenija, 1999, 16'
režija: Hanna A.W.Slak
KRATKA HIMNA DOMOVINI, Slovenija, 1998, 19'
režija: Boris Palčič
HOP, SKIP&JUMP, Slovenija/Bosna in Hercegovina, 2000, 16'
režija: Srdjan Vuletić
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije.

20.00  Srečanje z Indonezijo
MAVRIČNI BOJEVNIKI (Laskar pelangi), Indonezija, 2008, 124’, ap
režija: Riri Riza
igrajo: Cut Mini, Ikranagara, Zulfani
Pretresljiva zgodba o revni muslimanski šoli v Indoneziji. Šola ima le deset učencev, pouk pa vodita dva predana učitelja, ki kljub revščini, pomanjkanju potrebščin in hrane vztrajata v svoji nalogi. Barvito in navdihujoče potovanje skozi deželo, kjer mnogim ljudem obilje materialnih dobrin ni dostopno, a je zato toliko bolj živ njihov duh.

Torek, 26. maj 2009                                   
18.00  Filmski abonma (V) - Kinotečna akademija (predavanje)
ZGODOVINA SLOVENSKEGA FILMA
Predavanje predstavi zgodovino slovenskega filma skozi posamezna zgodovinska obdobja od prvih začetkov, predvojnega filma, prvih povojnih začetkov, pa vse do naglega vzpona v petdesetih in šestdesetih let. Kratek oris stanja v slovenski kinematografiji po letu 1990, pa bo  zaključna misel predavanja. Predava mag. Tatjana Rezec Stibilj, Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

20.00 Canneski festival in njegovi režiserji
LJUBEZENSKI SEL (The Go-between), VB, 1971, 118', svp
režija: Joseph Losey
igrajo: Julie Christie, Alan Bates, Margaret Leighton
Gospodična iz visoke družbe se tik pred dogovorjeno plemiško poroko zaljubi v preprostega kmeta. Mlad fant, ki se kasneje v zrelih letih spominja te zgodbe, nesojenima ljubimcema služi kot ljubezenski sel.


Sreda, 27. maj 2009                                   
17.30    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
POLN MASTI (Malaccal teljes), Madžarska, 2007, 63’, dok., ap
režija: Kristóf Kovács
Lajos Balogh živi v najbolj revnem podeželju Madžarske ampak je zelo vztrajen v tem, da želi ostati v mestu, kjer v tranzicijskih časih kot Rom ne dobi stalne službe. Na mestnih volitvah mu je zmanjkalo 5 glasov, da bi se uvrstil v mestni svet, ampak ga to ni spravilo v brezvoljnost. Z mestnimi mesarji je organiziral ekipo, s katero je začel rediti prašiče in zbirati denar. Prijavil se je na mednarodno mesarsko tekmo na drugem koncu Madžarske.

POGREZLJIVA VAS (A süllyedő falu), Madžarska, 2007, 23’, dok., ap
režija: Márton Szirmai
Majhna madžarska vasica nemočno opazuje lastno ugrezanje. Vzroki so misteriozni, za raziskavo pa ne dobijo nobene pomoči. Samo takrat, ko pri kateri televiziji zmanjka novic, naredijo reportažo. Prebivalci pa si lahko ogledajo svojo vas v poročilih, potem se pa ugrezajo naprej. Režija filma prepriča vaškega župana, da se začne učiti angleščine, in sestavi filmsko prošnjo. Józsi se začne guliti, ustvarja in upa.
19.30    Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma

HEKER (Hackni), Madžarska, 2007, 53’, dok., ap
režija: Dávid Kresalek
V aprilu leta 2007 je prišla novica, da je Inštitut za raziskovanje Afrike v Ženevi našel izgubljeno madžarsko pleme v Kongu, ki prideluje papriko, je golaž, in še vedno uporablja veliko madžarskih besed. Novica je bila seveda novinarska raca. András, ki je naredil že več hekerskih uspešnic, si je na prošnjo režiserja izmislil zgodbo Madžarov v Kongu, verjel pa mu je imenitni del madžarskih medijev.

21.00 Filmski abonma (III) - Zimzelene komedije
SKRIVNOST RIBE LASTOVICE (The Mistery Of The Leaping Fish), ZDA, 1916, 27', nemi
režija: John Emerson
igrajo: Douglas Fairbanks, Bessie Love, Tom Wilson
Zvezdnik nemega filma Douglas Fairbanks nastopa v vlogi detektiva s pomenljivim imenom Coke Ennyday, ki svoj delovni in prosti čas polni s spanjem, prehranjevanjem, drogiranjem in pijančevanjem (ne nujno v tem vrstnem redu). Najame ga policija – da bi razkrinkal in izsledil zloglasnega tihotapca Odtrgana komedija, ki so jo v sedemdesetih v Ameriki razglasili za kultno zaradi sproščenega in nekritičnega prikaza uživanja drog.
Film bo v živo na klavirju spremljal Mitja Reichenberg.

BARTON FINK (Barton Fink), ZDA, 1991, 117’, sp
režija: Joel Coen
igrajo: John Torturro, John Goodman, Judy Davis
Newyorški intelektualec, pisec nagrajevanih dramskih besedil, raztreseni Barton Fink, se odzove vabilu mogočnega producenta in odpotuje v Hollywood, da bi tam napisal scenarij za prostaško pretepaško dramo. Nastani se v skrivnostnem hotelu, kjer ga pesti resna kreativna blokada. Njegov sosed, debeli trgovski potnik, mu skuša pomagati, vendar niz bizarnih pripetljajev Bartona vse bolj odvrača od pisanja.


Četrtek, 28. maj 2009                                   
19.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
VAŠKA ROMANCA – LEZBIČNA LJUBEZEN (Falusi románc – meleg szerelem), Madžarska, 2004-2006, 50’, dok., ap
režija: Kriszta Bódis
Zakotna vas. Nekoč se je tukaj naselila lezbična skupnost, zdaj jih je tu samo nekaj. Ena od lezbijk se je obubožala, živi sama v dragoceni hiši in se zaljubi v revno romsko sosedo. Ljubezen je vzajemna. Romkinjo mož redno pretepa in ji grozi, vrg vsega pa jo vas sedaj ne prezira več samo zaradi romskega porekla. Čaka, da bi jo mož zapustil in da se končno s tremi otroki preseli k ljubljeni.

20.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
GIPSY SIDE (Gipsy Side), Madžarska, 2006, 50’, dok., ap
režija: Balázs Gát
Márió, Luigi in Mr. Joker na razdejanem dvorišču rapajo. Prav tako so dobri v beatboxu in free styleu. Posnamejo, zmontirajo – vse naredijo sami, računalnik je v kotu sobe. Pri frizerju jim nigerijski prijatelj dela kul brado in karirano hip-hop frizuro. Pri kupovanju gangsterskih rap rekvizitov, pri ločevanju East Side in West Side stila, ali pri oponašanju velikih idolov Biggieja in Tupaca jim tudi pomaga ta temnopolti fant. Voditelj programa na romskem „Rádió C” jim ponuja nastop v programu v živo in v raperski tekmi Romskega parlamenta: lahko izvemo, kaj te romske fante straši, zakaj rapajo, kaj pričakujejo od življenja v osmem kvartu Budimpešte.

21.00 Canneski festival in njegovi režiserji
TAKSIST (Taxi Driver), ZDA, 1976, 97', sp
režija: Martin Scorsese
igrajo: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd
Osamljeni vietnamski veteran se zaposli kot taksist. Po nekaj spodletelih poskusih socializacije mu     vseprisotno nasilje izrojenega sveta eksplodira v glavi. Brutalno realistična freska newyorških ulic in urbane psihične kondicije v ameriških sedemdesetih. Zlata palma leta 1976.


Petek, 29. maj 2009                                   
19.00 Retrospektiva madžarskega dokumentarnega filma
PESNICA IN RUDAR (A költőnő és a bányász), Madžarska, 2002-2003, 70’, dok., ap
režija: Ágota Varga
To je zgodba o „najstniški ljubezni”, ki traja šest let. Gospa Zsófia ima skoraj 80 let, je kantavtorica, gospod je deset let mlajši László, rudar v pokoju. Ona je lirična, občutljiva duša, s prefinjenim stilom, on pa je pravi predstavnik močnejšega spola. Zaradi teh razlik prihaja do komičnih in dramatičnih situacij v sožitju. Nenavadno naravni so ti ljudje pred kamero, včasih se nam zdi, da film sploh ni dokumentaren.

21.00 Cannes in njegovi režiserji
ENCORE (Encore), VB, 1951, 89', shr
režija: French Harold, Jackson Pat, Pelissier Anthoni
igrajo: Nigel Patrick, Kay Walsh, Glynis Johns
Film je sestavljen iz treh delov, ki temeljijo na zgodbah angleškega dramatika W. Somerseta Maughama. Prva, naslovljena »Mravlja in Kobilica«, govori o eskapadah nemirnega mladeniča Toma Ramseyja, s katerimi povzroča številne preglavice svojemu bratu, uspešnemu poslovnežu. »Zimsko križarjenje« na seznani s posadko ladje, ki se naveliča nerganja potnice, »večne device« gospodične Reid. Kapitan ji zato pripravi romantično presenečenje, ki pa na koncu preseneti prav vse na ladji. V »Zapeljivcu in zapeljivki« pa se posvetimo težaškemu poklicu žigolov.


Sobota, 30. maj 2009                                   
11.00  Otroška matineja
SREČNE GALOŠE (Lykkens galocher), Danska, 2005, 25', sinhr.
režija: Jørgen Lerdam
Vila vajenka ustvari čarobne galoše, ki izpolnijo vsako željo. A ko jih obuje poročnik, nastane prava zmešnjava. Vila spozna, da lahko izpolnjene želje povzročijo veliko težav. Po risanki sledi predavanje dr. Dušana Rutarja o filmski vzgoji.

19.00 Filmski maraton - Canneski festival in njegovi režiserji
UMETNOST UGAJANJA (The Knack ... and How to Get It), VB, 1965, 82', bp
režija: Richard Lester
igrajo: Rita Tushingham, Ray Brooks, Michael Crawford
Ali jo obvladaš, ali pa ne – umetnost ugajanja namreč. Tolen, sofisticiran in skuliran, je pravi umetnik zapeljevanja in ženske serijsko podlegajo njegovim moškim čarom. Colin, Tolenov prijatelj, pa je njegovo pravo nasprotje. Ko Colin spozna Nancy, ki se je ravnokar preselila v žurerski London, se odloči, da bo prijatelja prosil za nasvet, kako jo osvojiti. Tolen mu pomaga, ko pa sam sreča Nancy, je zavezništva konec. Zdaj si osvajalec in sramežljivec napovesta vojno – a tudi Nancy ne misli preprosto biti le vojni plen. Zlata palma leta 1965.

21.00 Filmski maraton - Canneski festival in njegovi režiserji
PLOČEVINASTI BOBEN (Die Blechtrommel), Zahodna Nemčija/Francija/Poljska/Jugoslavija, 1979,     142', ap
režija: Volker Schlöndorff
igrajo: Mario Adorf, Angela Winkler, David Bennent
Oscar, sin lokalnega trgovca, ni takšen kot ostali otroci njegovih let. Pri treh letih je že razumnejši kot večina odraslih in radovednost mu nikoli ne da miru. Ker ga prav nič ne mika odrasti, se odloči, da preprosto ne bo – in da bi to dosegel, se vrže po stopnicah. Življenje po prvem šoku njegove družine mirno teče dalje. Medtem ko nacistična oblast postaja vedno bolj očitna, Oskar spoznava, da mu nedolžna otroška zunanjost odpira vrata do neverjetnih spoznanj. Odlična filmska adaptacija slavnega romana Güntherja Grassa. Zlata palma leta 1979.

23.30 Filmski maraton - Canneski festival in njegovi režiserji
DREVO ZA COKLE (L'albero degli zoccoli), Italija, 1978, 186', ap
režija: Ermanno Olmi   
igrajo: Luigi Ornaghi, Francesca Moriggi, Omar Brignoli
V majhni vasi v Italiji na začetku prejšnjega stoletja živijo številne kmečke družine, ki trdo delajo, da bi se prebile iz revščine. V eni izmed takih družin se rodi deček in njegovi starši spoznajo, da je zelo bister. Odločijo se, da ga pošljejo v šolo, čeprav bo zanje to veliko finančno breme. Deček se tako vsak dan odpravi peš na dolgo pot v šolo in nekega dne se njegov edini par ponošenih čevljev strga, novi čevlji pa so prevelik strošek.

Legenda:
anim.=animirani
ap=angleški podnapisi
bp=brez podnapisov
shr=srbo-hrvaški podnapisi
sinhr.=sinhronizirano
sp=slovenski podnapisi
svp=slovenski video podnapisi

http://www.kinoteka.si/