Ta teden v Slovenski kinoteki
18.1. torek
18.00
Klasiki
Pismo neznanke (Letter From an Unknown Woman)
Max Ophüls, ZDA, 1948, 16mm, 1.37, čb, 89', bp
Pripoved o požrtvovalni zaljubljeni ženski, ki svoje življenje posveti razvratnemu glasbeniku. Žlahtno solzav film v izjemni režiji Maxa Ophülsa predstavlja vrh holivudske romantične melodrame.

20.00
Klasiki
Pet večerov (Pjat' večerov)
Nikita Mihalkov, Sovjetska zveza, 1979, 35mm, 1.37, čb/barvni, 103', svp
Vojna loči ljubimca Tamaro in Aleksandra. Deset let kasneje Aleksander za pet dni obišče Moskvo in se po naključju znajde pred hišo, kjer je nekoč živela Tamara.
»Pripoved o dveh ranjenih bitjih, nikakršnih pozitivnih herojih, marveč globoko potopljenih v vso možno čustveno revščino vsakdanjih banalnosti, niza Mihalkov tankočutno in nežno. Skozi srečanja, ki se dogodijo v pritajeni in zaprti atmosferi petih moskovskih večerov, se ti dve ubogi bitji zaman mučita, da bi zanetili izgubljeno toplino.« Jože Dolmark

22.00
Klasiki
Jules in Jim (Jules et Jim)
François Truffaut, Francija, 1962, 35mm, 2.35, čb, 105', sp
V Parizu pred prvo svetovno vojno prijateljstvo poveže Julesa (Oscar Werner), Nemca, z Jimom (Henri Serre), Francozom. Brezskrbna boema postaneta nerazdružljiva prijatelja, ki si v življenju delita vse, tudi ženske. Očarana od fotografije kipa ženske s skrivnostnim nasmeškom srečata mlado žensko, Catherine (Jeanne Moreau), z enakim nasmehom. Med trojko se splete ljubezenski trikotnik trajajoč dve desetletji, ki mu do živega ne pride niti vojna. Nesmrtna filmska klasika in obenem ena najlepših ljubezenskih zgodb, ujetih na filmski trak.

19.1. sreda
19.00
Kino-integral: 60. obletnica Kino Kluba Ljubljana
Izbor filmov Kino kluba Ljubljana iz njegovega najbolj plodovitega obdobja – od 1965 do 1970. V šestdesetih je bil KK Ljubljana zelo stimulativen prostor za mlade cineaste, ki jih je navdušil sočasni izbruh filmske umetnosti v Evropi. Člani kluba so posneli filme, ki so prejeli številne nagrade po festivalih v Jugoslaviji in tujini. Prikazali bomo kratke filme Vinka Rozmana, Vaska Preglja, Marka Jovanovića, Tadeja Horvata, Toneta Račkija, Nuše Dragan, Jake Bregarja, Borisa Višnovca, Mitje Feguša, Marka Valentinčiča …

21.00
Kino-integral: 60. obletnica Kino Kluba Ljubljana

20.1. četrtek
18.00
Silvanovih 10
Žepar (Pickpocket)
Glej sreda 5.1. ob 19.00

20.00
Kino-integral
Prosti radikali: Zgodovina eksperimentalnega filma (Free Radicals: A History of Experimental Film)
Pip Chodorov, Francija, 2010, video (posneto na 8mm, super8mm, super16mm), 16:9, čb/barvni, 80', svp
»Kaj je eksperimentalni film in zakaj mu tako rečemo? Umetniki in poeti, ki pri svojem ustvarjanju od začetka prejšnjega stoletja naprej uporabljajo filmski trak, so se od nekdaj nahajali na nikogaršnjem ozemlju. Izključeni tako iz sveta sodobne umetnosti kot tudi iz mehanizmov filmske industrije so pogumno spletli samosvojo, samoniklo mrežo za prikazovanje svojih filmov. Ustvarili so tudi izjemno zakladnico del, ki navdihuje našo kulturo. V svojem filmu bi rad z vami delil nekaj filmov, ki jih ljubim, in vam predstavil nekaj prostih, radikalnih umetnikov, ki so jih ustvarili.« Pip Chodorov
Nastopajo: Hans Richter, Len Lye, Robert Breer, Jonas Mekas, Stan Brakhage, Peter Kubelka, Ken Jacobs.

22.00
Prosti radikali
Aljaska v plamenih (On Deadly Ground)
Steven Seagal, ZDA, 1994, 35mm, 2.35, barvni, 101', sp
Režijski prvenec in vrhunec prostega radikala druge, nič manj navdihujoče, samonikle in delno prezrte sorte. Z drugimi besedami (Tri Vprašanja Stevena Seagala):
1. What does it take to change the essence of a man?
2. How much is enough? How much money is enough?
3. What do you say to a man with no conscience?

21.1. petek
19.00
Grindhouse: dvojček
Planet terorja (Planet Terror)
Robert Rodriguez, ZDA, 2007, 35mm, 1.85, barvni, 105', sp
Iz vojaškega laboratorija v Teksasu ponesreči uide eksperimentalni bojni plin, ki ljudi spreminja v krvoločne, kanibalske nakaze. Apokaliptični grožnji se upre z vseh vetrov zbrana druščina bojevnikov na čelu s seksi striptizeto Cherry (Rose McGowan). Duhovito, kinetično posvetilo nizkoproračunskemu smetju sedemdesetih, katerega osrednji šarm tiči natanko v tem, da predmeta svoje fascinacije ne parodira ali ironizira, marveč se z njim scela poistoveti.
Filmski dvojček: ogled obeh filmov za ceno ene vstopnice.

21.00
Grindhouse: dvojček
Smrtno varen (Death Proof)
Quentin Tarantino, ZDA, 2007, 35mm, 2.35, barvni, 114', sp
Nadaljevanje eksperimentalnega dvojčka Grindhouse, v katerem Rodriguez in Tarantino simulirata ceneno kinematografsko izkušnjo sedemdesetih, ki jo zaznamujejo proletarska kino dvorana, obskurni žanr na čelu z (raznorodno) eksploatacijo, zlizana filmska kopija, tradicija dvojčkov (double-bill) ali celo trojčkov (triple-bill), kopica napovednikov za še bolj obskurne žanrske akrobacije, itd. Tarantinova mineštra v eno razkuha obrazce slasherja, filma ceste in ženskega filma maščevanja sedemdesetih.
Filmski dvojček: ogled obeh filmov za ceno ene vstopnice.

22.1. sobota
18.00
Klasiki
Tri barve – Modra (Trois couleurs: Bleu)
Krzysztof Kieslowski, Francija/Poljska/Švica, 1993, 35mm, 1.85, barvni, 98', sp
Prva zgodba trilogije, ki naj bi tematizirala, še bolj pa spodnašala in odpirala pomen gesel francoske revolucije. Svoboda. V avtomobilski nesreči izgubi mlada ženska moža, uveljavljenega skladatelja, ki naj bi pripravljal simfonijo za združeno Evropo, in njuno hčer. Življenja je konec. Ostane sama, svobodna. Čista. Zavrže vse, kar bi jo utegnilo spominjati na preteklost in razmišlja o samomoru. V življenje jo vleče možev mladi asistent z željo, da skupaj dokončata Koncert za Evropo. Svoboda je samo druga beseda za ničesar nimam več izgubiti.

20.00
Klasiki
Tri barve – Bela (Trois couleurs: Blanc)
Krzysztof Kieslowski, Francija/Poljska/Švica, 1994, 35mm, 1.85, barvni, 91', sp
Enakost. Uspešen damski frizer, emigrant iz socialistične Poljske, ne zmore več opravljati temeljne zakonske obveznosti, ne zmore več zadovoljiti žene, zato ta upravičeno zahteva ločitev. Ostane brez vsega, pretihotapi se v rodno Poljsko in začne iz nič. Z novim imenom, po poti najbolj brezobzirnega in ničevega urbanega profesionalca, tudi prek trupel in inkriminacije ljubljene, samo da bi bila spet skupaj.

22.00
Klasiki
Tri barve – Rdeča (Trois couleurs: Rouge)
Krzysztof Kieslowski, Francija/Poljska/Švica, 1994, 35mm, 1.85, barvni, 99', sp
Bratstvo. Manekenka povozi psa upokojenega sodnika, ki se zdaj posveča prisluškovanju telefonskih pogovorov sosedov. Zaključek trilogije.

23.1. nedelja
Kinoteka je zaprta.

Legenda
sp slovenski podnapisi
svp slovenski video podnapisi
ap angleški podnapisi
bp brez podnapisov

tekst in foto: Slovenska kinoteka