V teku je vzgojno-izobraževalni projekt Vojna besed ali spoštljiva tišina?, ki ga Kinoatelje izvaja z dijaki licejskega pola v Gorici in skuša mladim približati zahtevno temo zgodovine konfliktov med obema vojnama.

Namen projekta Vojna besed ali spoštljiva tišina? je ponuditi našim »dedičem« orodja za razsikovanje burne »zapuščine« 20. stoletja, natančneje obdobje med obema vojnama. Z izkušnjami in refleksijami bodo lahko umestili različne individualne spomine in pripovedi v skupni prostor, ki bo tako postal kraj sobivanja in ne izključevanja, kraj dialoga in ne prerekanja. Rdeča nit projekta Vojna besed ali spoštljiva tišina?, zadnjega v seriji Kinoateljejevih izobraževalnih projektov, ostaja »s spoznavanjem preteklosti do razumevanja sedanjosti«. Vsak ima v sebi kakšna vprašanja brez odgovora glede preteklosti ali tudi glede sedanjosti, ki se veže na preteklost. To, da človek nima svojega stališča in odgovorov, manjša njegovo odpornost v soočenju z drugimi. V novih konfliktih manjša njegovo stopnjo zavesti, ki bi dejanjem sploh morala biti podlaga. Torej nikakor spoštljivo molčati, ampak pogumno in brez strahu govoriti.

Projekt se je začel decembra, ko so si dijaki licejskega pola v Gorici ogledali film Una vola nella vita (Les héritiers) režiserke Marie-Castille Mention-Schaar, ki je služil kot navdih za nastanek samega projekta. Delo prikazuje zgodbo multietničnega razreda pariške šole, kjer so dijaki živeli v nenehnem medsebojnem konfliktu: bitka za zadnjo besedo in stalno dokazovanje, da je lastna resnica edina možna. Film odpira tudi razmišljanje o mladih kot dedičih preteklosti. Kaj podedujejo mladi? Kaj puščajo odrasli našim »dedičem«? Kaj počnemo z našo zgodovino? Ali jo lahko prezremo? Ali smo sposobni razumeti »zapuščino« drugih?

Cilj projekta je sestava nekakšnih izhodišč zgodovinskega, eksistencialnega, kulturnega vademecuma za preživetje neke skupnosti v konfliktih. Razviti želimo mrežo didaktičnega sodelovanja med šolo, mediji ter muzejskimi in zgodovinskimi institucijami. Znotraj projekta se bodo dijaki spopadali z različnimi temami, kot so individuali spomin posameznika in kolektivni spomin neke družbe, ki je določene dogodke izkusila na lastni koži ter socialni spomin, ki je skupen več družbam. Namen je namreč prav ta, da se dijake nauči kritičnega razmišljanja o aktualnosti dogodkov na podlagi resničnosti dejstev.

Dijaki bodo poleg spodbujanja rifleksije preko ogleda filmov pridobivali prve izkušnje raziskovanja in brskanja po arhivih, obiskali bodo Državni arhiv v Gorici, Nardno in študijsko knjižnico v Trstu, Muzej novejše zgodovine v Ljubljani ter redakcijo Primorskega dnevnika. Ob koncu projekta bodo dijaki predstavili svoje ugotovitve v časopisih objavah dnevnikov Primorski dnevnik ter Novi glas in na spletu, avdio-video material pa bo zbran v zaključeno celoto, ki bo predstavljena v premični razstavi. Ta bo zaživela predvidoma konec maja v Gorici.

17. februarja smo v popoldanskih urah organizirali obisk Državnega arhiva v Gorici. Dijaki so imeli tako prvo praktično izkušnjo iz terena, med katero so se poučili o pomembnosti arhivov. Marco Plesnicar, direktor goriškega državnega arhiva, pravi, da ta deluje kot varuh zgodovine teritorija ter posameznikov, in kot skrbnik dejstev oziroma absolutnih resnic, ki jih kljub zobu časa niso izkrivile interpretacije posameznikov. Zbirke dokumentov primerja z mozaikom, ki priča o določeni zgodbi iz preteklosti. Ta zgodba pa je smiselna samo, ko imamo pred seboj vse njene elemente oz. dokumente. Želi si tudi, da bi obisk na dijakih pustil trajen vtis, zaradi česar bi se ti vračali v njihovo institucijo. Tudi profesorice so bile nad obiskom navdušene, saj menijo, da je tovrstno približevanje zgodovine dijakom, ko lahko takorekoč v rokah držijo delčke zgodovine, neprecenljivo.

Ob tej priložnosti napovedujemo tudi, da se bo Kinoatelje 9. aprila 2020 predstavil na Kulturnem bazarju v Ljubaljani. Po predstavitvi na lanskoletnem regijskem Kulturnem bazarju, ki je potekal 4. decembra v Novi Gorici, smo bili povabljeni, da predstavimo svoje delovanje in dobre prakse še na nacionalnem strokovnem usposabljanju na področju kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar 2020 v Cankarjev domu. Kinoatelje bo predstavil in izpostavil serijo vzgojno-izobraževalnih projektov (Otroci otrokom, Vse, kar imam, nosim s seboj. Begunčev kovček, Od dnevnika do bloga), ki jih povezuje skupno izhodišče »s spoznavanjem preteklosti do razumevanja sedanjosti«. Na predavanju bo kot primer dobre prakse predstavljen projekt Vse, kar imam, nosim s seboj. Begunčkov kovček, ki se je odvijal v šolskem letu 2016/2017 in je mlade ozaveščal o aktualni problematiki migrantov in beguncev.

Partnerji projekta Vojna besed ali spoštljiva tišina? so: Državni izobraževalni zavodi s slovenskim učnim jezikom S. Gregorčiča – Klasični licej »P. Trubar«, Humanistični in znanstveni licej »S. Gregorčič«, Narodna in študijska knjižnica, Zavod Kinoatelje, Združenje Palazzo del Cinema – Hiša filma, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Primorski dnevnik, Novi glas, Rai za FJK – Slovenski program, projekt nastaja s podporo Dežele Furlanije-Julijske krajine.