[Düsseldorf, Nemčija, 30. september 2024] Digitalne tehnologije človeku pomagajo živeti v boljšem sozvočju z naravo – od obvladovanja vplivov podnebnih sprememb do zagotavljanja širokopasovnih povezav v oddaljenih skupnostih. To, kakšen vpliv ima tehnologija na sodobnega človeka in njegovo povezovanje z naravo, prikazuje najnovejša epizoda serije “Being Digi-Sapiens", ki jo je izdala produkcijska hiša Discovery.

Tretja epizoda serije “Being Digi-Sapiens", ki so jo ustvarjalci naslovili Povezovanje z naravo, ponovno spremlja švedsko izumiteljico, robotičarko in youtuberko Simone Giertz med njenim potovanjem po Evropi. Simone Giertz se ustavi na Finskem, kjer ugotavlja, kako omrežje 5G ni zgolj hitro, ampak tudi omogoča zanesljivo Wi-Fi omrežje na težko dostopnih mestih. V Grčiji pa Simone preizkusi inovativni sistem za natančno lociranje in gašenje gozdnih požarov, preden ti pobegnejo izpod nadzora.

Finska: širokopasovni internet visoke kakovosti v deželi gozdov in jezer (naslovna fotografija)
Zagotoviti širokopasovno povezavo visoke kakovosti v redko poseljenih območjih predstavlja velik izziv. Optična vlakna, ki sicer predstavljajo zlati standard hitrih domačih omrežij, so pogosto predraga za uvajanje na oddaljenejših lokacijah. Neenak dostop do širokopasovnega interneta, ki ločuje mesta od podeželskih območij, ustvarja digitalno razdvojenost, predstavlja pa tudi težave za vlade in omrežne operaterje po vsem svetu.

Med potovanjem po finskem podeželju, Simone odkrije, da Huawei 4G opremo nadgrajuje s 5G opremo. Za razliko od 2G, 3G ali 4G, 5G omrežje deluje na več frekvencah, vključno s pod-gigaherčnim območjem. Ena od 5G frekvenc, ki jo uporabljajo na Finskem, je 700 MHz, ki antenam omogoča, da zagotavljajo signal na velikih območjih. Podeželske hiše, ki so opremljene s CPE (ang. customer premise equipment) oz. 5G usmerjevalniki, pretvarjajo 5G signal v kakovosten Wi-Fi, ki je dovolj močan, da nudi sočasno podporo oblačnemu igranju iger, video klicem in drugim aplikacijam, ki jih uporabljajo običajne družine. Z uvedbo 5G omrežja je Finska rešila težave pokritosti s širokopasovnim internetom na podeželju.

Z eno največjih 5G pokritosti v Evropi je Finska zgled prednosti digitalizacije. Med nedavnimi dosežki so uspešen test hitrosti mobilnega omrežja DNA s 10 Gbit, komercialna uvedba 50G PON lokalnega operaterja Lounea ter rešitev virtualne baterije operaterja Elisa, kjer se baterije za rezervno napajanje baznih postaj uporabljajo za uravnoteženje električnega omrežja.

Atene, Grčija: Tehnologije, ki opozarjajo na ekstremne vremenske razmere in ščitijo gozdove
Ekstremni vremenski dogodki postajajo vse pogostejši. V Grčiji vedno bolj pogosti vročinski valovi predstavljajo vedno večjo grožnjo za nastanek gozdnih požarov velikih razsežnosti, med katerimi številni uidejo izpod nadzora. Simone v Atenah spozna dve tehnologiji, ki pomagata omiliti škodljive učinke ekstremnih vremenskih razmer.

Zgodnja napoved potencialno nevarnih vremenskih dogodkov ljudem ponudi čas, da se pripravijo na posledice. Huaweieva umetna inteligenca Pangu Weather se je izkazala za zelo učinkovito pri napovedovanju ekstremnih vremenskih dogodkov. “Ustvarili smo hibridni sistem, ki združuje prednosti umetne inteligence in koncencionalnih metod,” Simone pojasni dr. Lingxi Xie, višji raziskovalec pri Huawei, ki je sodeloval pri razvoju Pangu Weather. Xie še doda: “Pangujevi algoritmi umetne inteligence bodo boljše napovedovali ekstremne vremenske dogodke.”

Pangu Weather je na voljo na spletni strani Evropskega centra za srednjeročne vremenske napovedi (EDMWF). Tehnologijo, ki stoji za Pangu Weather, je ECMWF označil kot “zelo obetavno”. Zgolj opozorilo o vročinskem valu pa samo po sebi ni dovolj, da bi s tem zaščitili grške gozdove pred požari. Na posestvu Syggrou, gozdnatem javnem prostoru blizu Aten, je zato Huawei v sodelovanju s partnerji uvedel rešitev, ki združuje senzorje za dim in toploto ter drone in umetno inteligenco, da zazna požare v zelo zgodnji fazi, preden se začnejo širiti izpod nadzora. Več kot 500 senzorjev podnevi in ponoči nadzoruje posestvo za dim, delce zraka, suhost ali nenormalne temperature.

Voditeljica Simone ima na posestvu Syggrou priložnost preizkusiti nadgrajeno različico sistem za odkrivanje požarov. Huawei je rešitev razvil v okvirju projekta TECH4ALL v sodelovanju s partnerji iz Nacionalne univerze v Atenah (NKUA) in z zagonskim podjetjem PROBOTEK. Sistem hkrati z zaznavanjem požarov nudi tudi analizo širjenja požara, načrtovanja evakuacije in načrtovanja poti za gasilska in reševalna vozila. Oceni lahko tudi, koliko ljudi na območju požara bo požar prizadel, pošlje personalizirana obvestila prek aplikacije na telefone prebivalcev in predlaga evakuacijske poti na podlagi načrtov civilne zaščite občine.

Voditeljica serije Simone Giertz
Simone Giertz je švedska izumiteljica in youtuberka, ki je znana po ustvarjanju robotov, pred kratkim pa je ustanovila lastno podjetje za oblikovanje izdelkov Yetch. Na YouTubu je znana kot “Queen of Sh*tty Robots”, kjer s svojim čudaškim humorjem, neustrašnim eksperimentiranjem in inovativnim duhom zabava in informira milijone sledilcev po vsem svetu. V seriji “Being Digi-Sapiens" Simone raziskuje velike spremembe, ki jih na pragu nove digitalne dobe prinaša tehnologija.

“Being Digi-Sapiens" in Huawei
“Being Digi-Sapiens" prikazuje vrednost, ki jo tehnologija prinaša življenju in skupnostim evropskih državljanom. Poudarja Huaweievo sodelovanje s partnerji pri razvoju pametnejšega, bolj zdravega in bolj trajnostnega načina življenja. Digitalizacija in inteligenca sta ključna globalna megatrenda, povezljivost pa je temelj za digitalizacijo, kar Huawei postavlja v središče inovacij, ki spreminjajo naš svet na bolje.

Ogled 3. epizode serije “Being Digi-Sapiens": Povezovanje z naravo