NOVO MESTO – V torek, 15. februarja, bo v Kulturnem domu v Novem mestu potekala posebna prireditev, posvečena ustvarjalnosti otrok: Srečanje najmlajših video in filmskih ustvarjalcev v organizaciji JSKD in Območne izpostave JSKD Novo mesto. Prireditev – letos bo na sporedu že sedeminpetdesetič – bo ob filmskih delavnicah gostila tudi projekcije petnajstih izbranih kratkih filmov, ki so jih v sodelovanju z mentorji ustvarili osnovnošolci iz vseh koncev Slovenije.

Pogostoma slišimo, da je otroška ustvarjalnost brezmejna. Drži! Ne le, da so vsebine in tematike filmov, ki so se uvrstili v ožji izbor Srečanja najmlajših video in filmskih ustvarjalcev, resnično raznolike, zdi se, da filmski izraz zanima kar velik delež osnovnošolcev. Letos se je na natečaj JSKD namreč prijavilo kar 44 osnovnih šol, ki je v širši nabor potemtakem prispevalo 44 filmčkov. Izmed prispelih je najboljših 15 izbrala selektorica, sicer režiserka in igralka Kaya Tokuhisa.

»Letošnji najmlajši filmski ustvarjalci so se lotili najrazličnejših žanrov in tem. V izboru so bili predstavniki kriminalke, detektivke, trilerja, grozljivke, drame, komedije, dokumentarnega, pravljičnega, pustolovskega, znanstvenofantastičnega, animiranega, izobraževalnega in aktivističnega filma. Iz obširnega nabora je bilo – tako kot že lani – težko izluščiti najboljše, ki so se uvrstili na zaključno projekcijo, saj ima prav vsak film v sebi pečat svojih ustvarjalcev, ki je nekaj posebnega in neponovljivega. Mladi filmski ustvarjalci vsako leto presenečajo in navdušujejo z izvirnimi idejami, ki jih v svet pošljejo na krilih filmskega jezika«.

Kaya Tokuhisa,  selektorica in filmska režiserka
Pred popoldanskimi projekcijami bodo med 10. in 13. uro potekale filmske delavnice, pri čemer bo pet namenjenih osnovnošolcem, ena pa njihovim mentorjem. Z mentorji se bo Kaya Tokuhisa poglabljala v filmski jezik, natančneje, skupaj bodo raziskovali, kako za dosego specifičnih učinkov komponirati filmske kadre in izbrati filmske plane, medtem ko se bodo otroci na delavnicah pod vodstvom drugih mentorjev spoznavali z učinki filmske kamere, z animacijo, z osnovami dokumentarnega snemanja ter se naučili, kako film posneti kar z mobilnim telefonom.

»Pri otroški filmski produkciji ne gre toliko za zaupanje mentorja v sposobnosti svojih učencev – gre bolj za zaupanje v samega sebe. Dovolj samozavestni mentorji otroke zgolj usmerjajo, jim svetujejo, pomagajo. Otroci praviloma vedno izkoristijo priložnost ustvarjalne svobode in morebitne tehnične pomanjkljivosti nadomestijo z neverjetno vsebinsko iskrivostjo, kateri ne manjka razmislek o svetu v katerem živijo«. - Matjaž Šmalc, producent za filmsko dejavnost in vodja Srečanja.

10.00 - 13.00
Filmska delavnica za mentorje
FILMSKI PLANI - KADRIRANJE (mentorica: Kaya Tokuhisa)

Filmske delavnice za otroke
KAKO POSNETI FILM Z MOBILNIM TELEFONOM (mentor: Matjaž Jamnik)
SLIČICA NA SLIČICO, ANIMACIJA (mentorica: Andreja Goetz)
OD IDEJE DO KRATKEGA ANIMIRANEGA FILMA (mentorica: Janja Kosi)
OSNOVE DOKUMENTARNEGA SNEMANJA (mentor: Vid Hajnšek)
FILMSKA KAMERA (mentorica: Gaja Naja Rojec)

14.00 - 16.00
Projekcije izbranih filmov
BOŠTANJ (MED TREBNJEM IN SEVNICO) (ZKD Sevnica)
LUDVIK (Filmska vzgoja 1, OŠ Ludvika Pliberška Maribor)
NAHRBTNIK (NUM-6, OŠ Gornja Radgona)
ČILI V AKCIJI (Osnovnošolska filmska skupina, JSKD Novo mesto)
MED ZVEZDAMI (Med zvezdami, Luksuz produkcija, Krško)
PIJAVICE IN TRŽIŠČE (MED TREBNJEM IN SEVNICO) (ZKD Sevnica)
SRHLJIVI ZAKLAD (Luksuz produkcija, Krško)
EKSKURZIJA (Neobvezni izbirni predmet umetnost film, OŠ Koroška Bela Jesenice
ZGODILO SE JE V ... (OŠ Istrskega odreda Gračišče, OŠ Istrskega odreda Gračišče)
ISKRICE (Produkcija Laute, Kulturno društvo Nebo)
BLOODY MUFFIN (Luksuz produkcija, Krško)
ŠENTRUPERT (MED SEVNICO IN TREBNJEM) (Tomaž Pavkovič)
PO MOTIVIH PRAVLJICE ZRCALCE (Malince, OŠ Podčetrtek)
ZGODOVINA ŠOLE V ŠENTJANŽU (ZKD Sevnica)
LOPOVI IN POLICAJI (EPI filmska šola, Športni in mladinski center Piran - Mladinski EPI center Piran)

Podelitev zlatih plaket

Podrobne informacije so vam na voljo na spletni strani.

Foto: Matej Maček