8. 1. 2025 - S pričetkom leta Nova Gorica in Gorica stopata na oder kot Evropska prestolnica kulture GO! 2025. »Če obstaja področje, na katerem se osnovni strateški cilj evropske prestolnice kulture – da dve mesti zadihata kot eno – realizira s polnimi pljuči, tedaj je to ravno področje filma in kinematografije, ki že vse od prijavne knjige iz leta 2020 nosi univerzalno razumljiv naslov Cinecittà – filmsko mesto,« je na današnji novinarski konferenci v prostorih BorGO Cinema na Raštelu v Gorici povedal Stojan Pelko, programski vodja EPK GO! 2025. Po njegovih besedah je Cinecittà temeljno okrepil ne le zmogljivosti, ampak tudi vidnost in atraktivnost celega uradnega programa, ter ga ne samo podpira, temveč zelo temeljito gradi in nadgrajuje.
Del pestrega programskega mozaika filmskega mesta je tudi Kinoatelje, ki je svoj pristop zastavil skozi filmsko perspektivo. Svojo nalogo je zasnoval z jasnim ciljem: še močneje povezati filmsko kulturo z lokalnim prebivalstvom in se obenem predstaviti evropski javnosti. Filmske projekcije oživijo med zidovi kinematografov, pod zvezdami in na ulicah. Gostovanja filmskih avtorjev, opismenjevanje mladih in ohranjanje dediščine postavljajo film kot vez med generacijami in kulturami.
S svojo skoraj 50-letno tradicijo predanosti sedmi umetnosti se podajamo v leto 2025 z dvema projektoma kot del uradnega programa EPK GO! 2025. Kinovozlišče v svojem objemu združuje vsebine, kot so Cikel slovenskega filma v Italiji, čezmejni filmski festival Poklon viziji, Kinomagnet, potujoči Kino Soča-Isonzo Cinema, Letni kino Silvana Furlana, Mednarodni mladinski filmski tabor v Novi Gorici in TV-oddaja Kontrasti, obenem pa se usmerjamo v AV-dediščino z retrospektivo Vzhod / Zahod – Border Cinema, program slovenskih in italijanskih filmov, ki bo potoval po različnih evropskih mestih.
»Izziv vsebin, ki jih Kinoatelje gradi s številnimi partnerji, je spodbujati in razvijati odprt, izzivalen in inovativen čezmejni avdiovizualni sektor. Sloni na pristopu mreženja in povezovanja različnih filmskih in kulturnih institucij, produkcij, festivalov ter podpira vrednote medkulturnega dialoga. Želimo si, da bi z delovanjem približali avtorski film najširši publiki, da bo kvalitetna filmska izkušnja dostopna vsem,« je na novinarski konferenci poudarila programska vodja Kinoateljeja Mateja Zorn.
Cikel slovenskega filma v Italiji
Filmsko leto bomo simbolično otvorili s Ciklom slovenskega filma v Italiji, ki je bil nekoč eden ključnih korakov Kinoateljeja in njegovega ustanovitelja Darka Bratine pri približevanju slovenskega filma strokovni in širši javnosti v Italiji. Ta vizija je bila že takrat predhodnica čezmejnosti, ki jo danes uresničujemo v duhu EPK – povezovanja kultur skozi umetnost in dialog. Prvi filmski večer novega cikla, 9. januarja ob 20. uri v Hiši filma v Gorici, bo ponudil komedijo To je rop!
režiserja Gregorja Andolška. Večer italijanske premiere bodo obogatili režiser in del filmske ekipe, ki bodo delili zakulisje nastajanja te humorne in dinamične zgodbe, posnete tudi v Vipavski dolini.
Cikel bo redno prinašal skrbno izbrana slovenska dela, opremljena z italijanskimi podnapisi, tudi v kinematografih v Trstu, Pordenonu, Vidmu in Špietru. Februarja bomo prikazali film Ali je bilo kaj avantgardnega? avtorjev Jurija Medena in Matevža Jermana, marca Cent’anni režiserke Maje Doroteje Prelog, aprila pa Nekoč v Posočju cineastke Eme Kugler. S tem programom Kinoatelje ohranja in poglablja vizijo – film kot most med kulturama.
Kino je naš magnet!
Vizualni temelji niso le zrcalo sedanjosti ali okno v preteklost, temveč tudi magnet za nova prijateljstva. Poseben dogodek - Kino je naš magnet! - se obeta 14. februarja kot del otvoritvenega tedna EPK, ko bomo učenke in učence osnovnih šol iz Nove Gorice in Gorice s Kinomagnetom popeljali v filmsko doživetje v prepletu slovenskega in italijanskega jezika. Mlade oči bodo skupaj gledale v kulturno prihodnost. Dogodek pripravljamo v sodelovanju s SNG-jem Nova Gorica. Teden pred tem pa bodo
dijakinje in dijaki Gimnazije Nova Gorica dobili priložnost, da si ogledajo film Orkester ter se o njem pogovarjajo z režiserjem in scenaristom Matevžem Luzarjem.
Mlajše generacije bomo še naprej zasedale male ekrane s televizijsko oddajo Kontrasti, katere naslednja epizoda bo na sporedu na Slovenskega programa Deželnega sedeža RAI za Furlanijo Julijsko krajino, 12. januarja. V sodelovanju z Akademijo umetnosti Univerze v Novi Gorici skozi projekt Go! Studio razvijamo mojstrske tečaje za krepitev filmskega izobraževanja in produkcije za mlade, ki jih zanima film. V prvi polovici leta v goste prihajata italijanski režiser Alessandro Comodin in filmska teoretičarka Alma Mileto.
Filmska srečanja in sprehodi
Pri Kinoateljeju snujemo trajnostne vsebine, ki bodo ostale del kulturnega utripa regije tudi, ko se bo leto simbolične kulture izteklo. Z vizijo preseganja časovnih okvirjev projekta želimo, da ustvarjene povezave, dogodki in filmski dialogi ostanejo živi ter še naprej bogatijo kulturno krajino obeh Goric in širšega čezmejnega prostora.
S potujočim Kino Soča-Isonzo Cinema, ki teče od leta 2024, vzpostavljamo letne kinematografe na slikovitih lokacijah vzdolž meje, ob sodelovanju s ključnimi partnerji iz regije. Še pred poletjem, ko bomo zrli v gibljive podobe pod milim nebom, nas čakajo dogodki, kjer bo film našel dom v večnamenskih dvoranah manjših krajev, kamor sicer redko zaide. 1. februarja gostujemo v Domu KS Osek s projekcijo filma Moja meja avtoric Anje Medved in Nadje Velušček, 27. februarja potujemo v Štarancan v ustvarjalni laboratorij DobiaLab, 8. marca pa obiščemo KD Prvačina, kjer se bomo poklonili goriški filmski ustvarjalki Dorici Makuc.
Kinoatelje je tudi del skupnosti na Raštelu v Gorici, kjer v okviru projekta BorGO Cinema razvijamo filmske sprehode. Prvi v nizu bo posvečen filmski in gledališki igralki Nori Gregor, rojeni 3. februarja 1901 prav v Gorici, ki jo bomo ob njenem rojstnem dnevu počastili z edinstvenim dogodkom, predavanjem in filmskim sprehodom.
Filmsko leto se šele začenja, za več informacij obiščite našo spletno stran: https://www.kinoatelje.it/
Foto: URBAN KOŠIR in JURE BATAGELJ