Ljubljana, 3. julij 2018 - Cenjene obiskovalce obveščamo, da sta predstava Faust (3. 8. ob 21.00, SNG Drama Ljubljana) in koncert opernih arij sopranistke Kristine Opolais (4. 7. ob 20.00, Cankarjev dom) zaradi bolezni odpovedana. Nadomestni termin drame Faust bo 10. 9. ob 21.uri v SNG Drama Ljubljana.

66. Ljubljana Festival preseneča z raznovrstnim in skrbno izbranim programom, zato vas tudi v mesecu juliju ne bo pustil ravnodušnih. Že danes lahko prisluhnete koncertu Pastorala, ki ga bo zaznamovala 70-letnica obstoja Orkestra Slovenske filharmonije. Kot solistka se jim bo pridružila izjemna britanska violončelistka Natalie Clein, taktirka pa bo v roki Dmitrija Lissa, enega najboljših dirigentov svoje generacije. Odmevna uprizoritev Goethejevega Fausta v režiji vsestranskega Tomaža Pandurja in dramaturgiji Livije Pandur je zaradi bolezni v ansamblu odpovedana, ogledali si jo boste lahko 10. septembra. Prav tako je koncert mednarodno uveljavljene sopranistke Kristine Opolais odpovedan zaradi bolezni sopranistke, bo pa vsekakor na festivalskem poletju še kar nekaj izvrstnih priložnosti za ljubitelje opernega žanra. 5. julija bosta na sporedu kar dva dogodka. V SNG Opera in Balet Ljubljana si boste lahko ogledali ganljivo izvedbo opere Hasanaginica skladatelja Asima Horozića v izvedbi Sarajevskega narodnega gledališča. Na Kongresnem trgu pa bo nastopil madžarski pianist Peter Bence, prava internetna senzacija zadnjih let.

Redki orkestri se ponašajo s tako bogato in raznovrstno tradicijo kot Orkester Slovenske filharmonije. S tremi častitljivimi predhodnicami: Accademio Philharmonicorum (1701), Filharmonično družbo (1794) ter prvo Slovensko filharmonijo (1908) je nadvse pomembno zaznamoval glasbeno življenje na Slovenskem. V dolgoletni zgodovini velja kot enega izmed pomembnejših mejnikov izpostaviti povojno ustanovitev orkestra. S tokratnim koncertom imenovanim Pastorala, se spominja dveh častnih članov (Haydna in Beethovna), osrednjo pozornost pa namenja enemu izmed ustanoviteljev, Marjanu Kozini, sicer prvemu povojnemu direktorju in umetniškemu vodji Slovenske filharmonije, kateremu bo podeljen naziv častnega člana. Pod vodstvom Dmitrija Lissa, ki velja za enega najboljših dirigentov svoje generacije, bo orkester nastopil z britansko violončelistko Natalie Clein. Umetnico, ki je leta 2016 sodelovala s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, je BBC že pri šestnajstih imenoval za glasbenico leta. Poučuje na Kraljevem glasbenem kolidžu v Londonu in igra na violončelo Simspon Guadagnini iz leta 1777. Leta 2015 so jo imenovali za rezidenčno umetnico na Univerzi v Oxfordu. / Helena Filipčič Gardina (3. 7. ob 20.00, Slovenska filharmonija)

Ljudska balada o tragični usodi Hasanaginice je nastala v letih 1646–49 v Imotski krajini, tedaj območju bosanske upravne enote Osmanskega cesarstva. Po ustnem izročilu se je prenašala več kot sto let, preden je bila prvič natisnjena leta 1774 v potopisni knjigi Potovanje po Dalmaciji (Viaggio in Dalmazia) etnografa Alberta Fortisa iz Beneške republike. Gotovo je zanimiva že sama struktura balade v asimetričnem desetercu, posebno pesniško moč pa ji daje pretresljiva zgodba, ki odpira številna vprašanja etike in morale, osebnega dostojanstva, pravil in običajev patriarhalne muslimanske družbe, starševske in zakonske ljubezni. Ni znano, ali je zgodba zdaj že legende Hasanaginice izmišljena ali prinaša resnične dogodke, viri pa navajajo obstoj Hasan-aga Arapovića, njegove žene Fatime Arapović, rojene Pintorović, ter njenega brata bega Pintorovića. Balada o Hasanaginici je bila tudi vir navdiha za številne dramatizacije, filme in do danes skupno štiri opere. V izvedbi ansambla Sarajevskega narodnega gledališča se bosta v glavnih vlogah predstavila sopranistka Adema Pljevljak – Krehić in basist Leonardo Šarić. / Helena Filipčič Gardina (5. 7. ob 20.00, SNG Opera in Balet Ljubljana)

Madžarski pianist, skladatelj in producent Peter Bence (1991) je prava internetna senzacija zadnjih let. S priredbami uspešnic zvezdnikov zabavne glasbe je na portalih youtube in facebook v treh letih zbral že več kot 300 milijonov ogledov. Prvo skladbo je napisal s sedmimi leti, pri enajstih je že posnel svoj prvi klavirski solo album z lastnimi kompozicijami. V najstniških letih se je začel zanimati za filmsko glasbo in navdušen nad deli Johna Williamsa spoznal nov glasbeni svet in začel raziskovati lastni glasbeni jaz. Po končanem študiju na Madžarskem se je izpopolnjeval na glasbenem kolidžu Berklee v ZDA, kjer se je izkazal v več stilih, opazno navdihnjen nad glasbo Michaela Jacksona. Januarja 2012 se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov, ko se je v eni minuti dotaknil klavirskih tipk kar 765-krat. Z energičnim nastopom in spretnimi prsti navdušuje generacije vseh starosti na koncertih v več kot 20 državah po vsem svetu. Trenutno pripravlja debitantski solo album, ki bo zajemal tako nekaj njegovih najboljših aranžmajev kot avtorskih klavirskih kompozicij. Tudi za koncert na Festivalu Ljubljana je pripravil pestro bero skladb, ki so v zadnjih desetletjih razburljivo zaznamovale svet zabavne glasbe različnih zvrsti, in jih predstavlja v svojstvenem slogu ter lastnih aranžmajih za klavir. Prepričan je namreč, da je prava glasba nesmrtna in je ne gre presojati po zvrsteh. / Helena Filipčič Gardina (5. 7. ob 21.00, Kongresni trg)

www.ljubljanafestival.si