Na zadnjem letošnjem koncertu iz cikla Metabonma bo s projektom ”Nočni izleti” nastopil vrhunski slovenski tolkalni duo Drumartica, ki ga tvorita Jože Bogolin in Simon Klavžar.

Avtorja se v glasbeno-filmsko-plesni zgodbi sprašujeta o življenjskih poteh, ki nas vodijo prek različnih ovir in priložnosti. Te nas zaznamujejo na vsakem koraku življenja in nam pripravljajo različna presenečenja. Glasbenika sta zgodbo postavila v nočni utrip mesta, kot prispodobo stanja v družbi, ki brez zadržkov drvi v brezno brezčutja.

Sobota, 18. 11. 2017, ob 20:00
Drumartica: ”Nočni izleti”/“Night trips”
Jože Bogolin – tolkala
Simon Klavžar – tolkala
Stara mestna elektrarna - Elektro Ljubljana, Slomškova 18, 1000 Ljubljana
Organizacija: KUD Mreža/ Metabonma
Soorganizacija: Zavod Bunker

Koncept: Simon Klavžar in Jože Bogolin
Video po zgodbi Jožeta Bogolina: Tia Pavletič
Ples: Nataša Živkovič

Spored:
Bruce Hamilton: Night Trips (vibrafon, marimba in tape-zvočni posnetek)
Robert Marino: 8 on three and 9 on Two ( set bobnov, bongosov in roto -tomov)
Steve Reich: Piano (Marimba), Phase (dve marimbi)
Jacob TV: Grab it ( Marimba, set bobnov in tape-zvočni posnetek)
N. J. Živković: Sex in The Kitchen (dva seta bobnov in kuhinjskih pripomočkov)

Skladbo ''Night Trips'' je Bruce Hamilton, skladatelj s skrajnega severozahoda ZDA, napisal na pobudo Drumartice leta 2012. Skladba za marimbo, vibrafon in posnetek od izvajalcev zahteva izjemno natančnost in zbranost, saj posnetek divje pospešuje in upočasnjuje tempo, glasbenika pa morata visokemu tempu slediti brez popuščanja. ''Night Trips'' preizkuša sposobnost skupne igre dua in s tem vnaša nov faktor v igro Drumartice. Bruce Hamilton (1966) sklada in izvaja glasbo mnogih žanrov. Je tolkalist, improvizator in elektronski glasbenik, ki ustvarja že več kot 30 let. Svoja dela objavlja pri Non Sequitur Music, katerih izvedbe so izdane pri Albany, Amarath, Seamus in Spectrol. Hamilton predava kompozicijo na WWEAMS univerzi v Bellinghamu v državi Washington in gostuje po celem svetu. Prejel je vrsto nagrad in naročil za kompozicije doma in po svetu: ALEA III, AMC, ASCAP, PAS, Barlow Endowment, Carbondale Community Arts, Indiana University, Jerome Foundation, National Society of Arts and Letters, Pittsburgh New Music Ensemble, Exit 9, Whatcom Symphony, Russolo-Pratella Foundation in SEAMUS. Hamiltonove kompozije se izvajajo na številnih festivalih in koncertih: NYCEMF, NWEAMO, ICMC, Friends of Rain, Electronic Music Midwest, JMU Contemporary Music Festival, Third Practice Festival, SEAMUS, Festival Sonica, Arts NOW in Percussive Arts Society International Convention.

Robert Marino: “8 on Three and 9 on Two”
Marino izhaja iz ameriške tradicije rudimentalnega igranja tolkal, kljub temu pa dovoljuje tolikšno mero svobode, da večtolkalne skladbe ostajajo polnokrvne. Od izvajalcev zahteva stoodstotno natančnost ter ogromno energije, poslušalcem pa daje vtis, da poslušajo enega izvajalca na enem setu tolkal. Skladba “8 on Three and 9 on Two” za dobro izvedbo zahteva vrhunsko uigran duo in dobro formo obeh izvajalcev. Robert Marino je bil imenovan na mesto solo timpaista vojaškega orkestra iz Washingtona, D.C. leta 2006. Od takrat sodeluje kot solist v American Bandmasters Association Convention in Pensilvanskem združenju glasbenih pedagogov. Predava na državni univerzi Colorado, Colorado univerza-Boulder, univerza severne Alabame ter sodeluje na festivalih, kot so: Anne Arundel kamp za tolkala, The Frederick, Md Day of Percussion in West Shore, Day of percussion v Harrisburgu, PA. Kot gostujoči profesor in umetnik predava na srednji šoli Broken Arrow, tolkalnem ansamblu Oklahoma in umetniški akademiji za pihalne orkestre Interlochen. Marino se kot skladatelj v večini ukvarja z "marching" glasbo in aranžmaje za skupine, ki igrajo "show" dogodke na ameriških stadionih.

Steve Reich: “Piano Phase”
je slavna skladba iz leta 1967, v kateri igrata oba glasbenika enak material, eden pa igra malo hitreje od drugega. Tako spontano nastajajo raznovrstne kombinacije motiva. To je Reichova prva skladba, v kateri eksperimentira s tehniko “phasing”, ki jo je kasneje izpilil in populariziral. Tudi “Piano Phase” obstaja v več verzijah, ena najbolj popularnih pa je “Marimba Phase”, ki jo boste slišali na koncertu. Steve Reich (1936) je po mnenju mnogih eden vodilnih živečih ameriških skladateljev in eden redkih umetnikov, ki so doprinesli razvoju glasbe nove in dalekosežne umetniške impulze. Leta 2009 je Reich dobil eno najpomembnejših ameriških nagrad, slovito nagrado Pulitzer. Podobno kot Philip Glass, si je Reich temeljne izkušnje za komponiranje pridobil pri delu z lastnim ansamblom. Ob tem se je veliko ukvarjal s študijem tolkalne tehnike afriških bobnov in glasbenih vzorcev, ki nastopajo v glasbi iz Balija. V osemdesetih letih je njegovo pozornost vzbudila hebrejska stara glasba, pisal pa je tudi skladbe v tradicionalni formalni zgradbi, kot so zborovska dela in dela za orkester. Predvsem pa je Reich med skladatelji začetniki, ki so pisali t.i. minimalistično glasbo. Ob njem so to počenjali še Philip Glass, La Monte Young in Terry Riley.

Jacob ter Veldhuis: “Grab it” je skladba za marimbo, tolkala in posnetek, sestavljen iz glasov zapornikov, obsojenih na dosmrtno ječo. “Grab it” obstaja v mnogo različicah, na koncertu pa boste slišali verzijo za posnetek, marimbo in baterijo. Nizozemski avant-pop skladatelj Jacob TV ( 1951) je začel svojo pot kot rockovski glasbenik, kompozicijo in elektronsko glasbo pa je doštudiral na konservatoriju v Groningenu. Po prejetju Nizozemske skladateljske nagrade (1980) je postal poklicni skladatelj. Znan je po svojih melodičnih in efektivnih skladbah. Zase pravi, da svoja dela posuje s sladkorjem. V medijih so ga oklicali za "Andy Warhola sodobne glasbe". Pod njegove prvence se štejejo: video oratorij Paradiso (Paradiž), kateri je napisan na zgodbo Dantejeve Božanske komedije in pa seveda njegov "boombox" repertoar, ki zajema kompozicije napisane za inštrumente in zelo razgibano podlago-posnetek. To ga uvršča med najbolj izvajane evropske skladatelje na svetu. V letu 2007 se je prvič zgodil Jacob TV festival v Whitney muzeju ameriške umetnosti v New Yorku. Še vedno končuje svojo zadnjo opero The News-Novice, ki pa jo neprestano izpopolnjuje in spreminja, pa čeprav so jo že izvedli v Chikagu, Rimu, Amsterdamu, Hamburgu in New Yorku.

Nebojša Jovan Živković: “Sex in the Kitchen”
Zaključna skladba večera je napisana za dva tolkalca na podobnih baterijah. Hitro je postala uspešnica zaradi kompaktne postavitve, udarnih unisono ritmov in pregovorne energičnosti glasbe Nebojše Jovana Živkovića. Drumartica je, v režiji Dejana Babuška na skladbo, posnela glasbeni film, ki zaključi celotno zgodbo koncertnega popotovanja. Nebojša Jovan Živković (1962) je eden najbolj izvajanih skladateljev in tolkalistov. Večji del njegovega opusa spada v "železni" tolkalni repertoar. Kot solist je pričel svojo kariero leta 1984 v Nemčiji in si do konca 20. stoletja pridobil sloves enega najboljših evropskih solistov na marimbi in drugih tolkalih. Gostoval je po vsej Evropi, na Japonskem, v Koreji, Mehiki, pogosto gostuje v ZDA. Živković igra na posebno marimbo znamke Yamaha, ki jo je po njegovem načrtu japonska tovarna glasbil zanj izdelala leta 1997 in je edini primerek te vrste.

Drumartica je ena najprepoznavnejših evropskih tolkalnih zasedb v zadnjem času. Po uspehih na prestižnih tekmovanjih v Luxembourgu (IPCL) in Bolgariji (PENDIM) je duo koncertiral v ZDA, Rusiji in širom Evrope v pomembnih dvoranah kot so Carnegie Hall v New Yorku, Berlinska Filharmonija, Auditorio de Tenerife in Hermitage Theater v St. Petersburgu.

Simon Klavžar in Jože Bogolin sta se izpopolnjevala na Visoki šoli za glasbo v Münchenu pod mentorstvom prof. dr. Petra Sadla, enega najuspešnejših tolkalcev v svetu danes, ter pod mentorstvom članov Ensemble Moderna v Frankfurtu. Skupno muziciranje za zabavo od leta 2006 je čez nekaj let preraslo v veliko prepoznavnost ter duo pripeljalo do izjemnih uspehov na mednarodnih prizoriščih. Že v študijskih časih v Sloveniji sta člana dua izstopala s svojimi samostojnimi recitali in solističnimi koncerti s slovenskimi orkestri – Slovenska filharmonija, SNG Opera in Balet, Orkester Akademije za glasbo. Duo je nastopal v ZDA, Rusiji, Španiji, Luksemburgu, Italiji, Nemčiji, Avstriji, Švici, Srbiji, Bosni in Hercegovini, na Nizozemskem ter v številnih krajih po Sloveniji. Občinstvo po Evropi rado prihaja na koncerte Drumartice zaradi sproščenega in prijetnega vzdušja, atraktivne glasbe za vsako uho ter energičnega nastopa. Člana Drumartice sta prejemnika prestižne Univerzitetne Prešernove nagrade in Prešernove nagrade Akademije za glasbo. Leta 2009 sta premagala vso konkurenco in prejela nagrado občinstva na prestižnem tekmovanju za tolkala v Luksemburgu (IPCL), istega leta pa tudi prvo nagrado na tekmovanju za tolkala PENDIM v bolgarskem Plovdivu. Leta 2011 je duo prejel 3. nagrado na tekmovanju za komorno glasbo Salieri-Zinetti v Veroni ter nagrado publike na tekmovanju za komorno glasbo Almere na Nizozemskem, leta 2012 pa še prvo nagrado na tekmovanju v Veroni. Člana dua sta redno zmagovala na slovenskih državnih glasbenih tekmovanjih TEMSIG v letih 2002, 2005 in 2008, leta 2011 pa sta prejela nagrado občinstva na koncertu v Carnegie Hallu v New Yorku v organizaciji festivala Musical Olympus. Marca 2012 sta Simon Klavžar in Jože Bogolin prejela prvo nagrado na tekmovanju Kulturkreis Gasteig v Münchenu. Leta 2010 je Drumartica ustanovila festival tolkal XYLODRUM v Ljubljani. Člana dua sta zelo dejavna na področju izobraževanja mladih glasbenikov v okviru seminarjev in delavnic. Pomemben del njune dejavnosti predstavlja naročanje in izvajanje novih del, redno pa koncertirata tudi z različnimi ansambli in orkestri. Duo ni samo klasična komorna zasedba za koncertno dvorano. Nastopal je na najrazličnejših krajih kot je alternativno Metelkova Mesto v Ljubljani ter še bolj alternativni Čadrg Records festival. Poleg tega duo sodeluje tudi z bendom Melodrom v inovativni mešanici rocka in tolkalnega dua, nastopa kot solist z pihalnimi orkestri, sodeluje pri projektih koncertov za otroke Mini.Musik v Münchenu ter s festivalom za sodobno glasbo Slowind v Ljubljani. Drumartica je zastopnik za tolkala Adams iz Nizozemske in palice Innovative Percussion iz ZDA.

Nataša Živković (1981) ustvarja na različnih področjih uprizoritvene umetnosti; od sodobnega plesa, gledališča do performansa. Po končani Srednji baletni šoli v Ljubljani se je preusmerila v sodobni ples in sodelovala s številnimi koreografi in koreografinjami. Danes deluje kot samozaposlena plesalka in igralka, koreografinja in mentorica. Z Vio Negativo sodeluje od leta 2006, je del ekipe No!Training Lab, ki jo vodi Katja Legin, soustvarila je že številne projekte v produkciji Emanata in mdr. že četrto leto soustvarja tehnoburleskni dogodek Tatovi podob. Za njen avtorski prvenec Prva ljubezen, drugič (Preboleti Naceta Junkarja) in njeno plesno-gledališko udejstvovanje je v letu 2009 prejela nagrado Zlata ptica. Njeno zadnje avtorsko delo Zavoljoočeta (2014) je posvečeno njenemu očetu. V zavodu Bunker je 2014/2015 sodelovala pri projektu Igrišče za gledališče, ki se je posvečal kulturno-umetnostni vzgoji v izobraževanju. V 2016 je soustvarila predstave Če si srečen (Bunker), V zavetrju časa (Lutkovno gledališče Ljubljana) in Morda na videz kdaj kot vsi ljudje (Emanat). Trenutno sodeluje pri nastajanju novega avtorskega projekta Irene Tomažin.

Vstopnina: 10 EUR, 7 EUR (študentje, dijaki, upokojenci). Rezervacije in informacije: 051 269 906

www.kudmreza.org

Foto: Domen Pal