Slovenski glasbeni dnevi so z nastopi sodobnih slovenskih interpretov, ansamblov ter vseh najpomembnejših glasbenih institucij vnovič dokazali, kako bogata je glasbena dediščina našega prostora. V času Slovenskih glasbenih dnevov sta bila na sporedu tudi 66. generalna skupščina EFA in srečanje Festivalskega združenja EFFE (Evropa za festivale, festivali za Evropo), ki sta med 11. in 13. aprilom potekala v soorganizaciji Festivala Ljubljana.

Ob tej priložnosti so podelili tudi častno članstvo in priznanje EFA direktorju in umetniškemu vodji Festivala Ljubljana ter nekdanjemu predsedniku združenja Darku Brleku. Jutrišnji sklepni večer 33. Slovenskih glasbenih dnevov bo posvečen češkemu dirigentu Václavu Talichu, ki je v letih 1908 in 1912 v Unionski dvorani nastopal s tedaj ustanovljenim Orkestrom Slovenske filharmonije. Ta bo tokrat pod vodstvom dirigenta Simona Dvoršaka in solistov nastopil s koncertnim programom slovenskih in čeških avtorjev. Pred koncertom bo pred Grand hotelom Union potekalo slovesno odkritje Talichove spominske plošče, ki sta jo ustvarila oblikovalec Robert Žvokelj in Metod Frlic.

Vljudno vabljeni tudi na vse dogodke poletnega festivala, ki poteka že 66. leto zapored in je stalnica, vpeta v poletno življenje naše prestolnice. Vstopnice so že v prodaji.

Hommage à Vaclav Talich
Sklepni koncert 33. Slovenskih glasbenih dnevov bo počastil spomin na češkega maestra Václava Talicha (1883–1961, upodobjen je na fotografiji), enega najpomembnejših dirigentov, ki so delovali na Slovenskem. Sprva violinist, celo koncertni mojster Berlinskih filharmonikov, se je preusmeril v dirigentski poklic. Pri svojih 25 je prišel v Ljubljano in tu so kritiki kmalu spoznali njegovo veličino ter izredni prispevek k dvigu ravni slovenske orkestrske kulture. Prevzel je ljubljansko Društveno godbo in še istega leta se je preimenovala v Slovensko filharmonijo, ki je bila profesionalni orkestrski sestav in pomembna protiutež nemški Filharmonični družbi.

Koncert Orkestra Slovenske filharmonije pod taktirko dirigenta Simona Dvoršaka, ki se pogosto posveča glasbeno-gledališkemu odru, je postavljen v Unionsko dvorano, ki je bila med Talichovim delovanjem na Slovenskem največja v Ljubljani in v kateri so zveneli simfonični koncerti tedaj prve Slovenske filharmonije pod Talichovo taktirko. (19. 4. ob 19.30 v Unionski dvorani Grand hotela Union)

Odkritje spominske plošče in odprtje razstave, posvečene Václavu Talichu
Razstava odkriva nekatere doslej bolj ali manj skrite povezave Češke s Slovenijo. Predstavlja dirigenta Václava Talicha (1883–1961), lepote Češkega krasa in njegovo središče, srednjeveško mesto Beroun pri Pragi, v katerem je živel zadnja leta z ženo Vido Prelesnik (1886–1976), pianistko iz Ljubljane. Václav Talich je bil eden največjih čeških dirigentov 20. stoletja, tesno povezan z osrednjimi glasbenimi ustanovami na Slovenskem. Na povabilo Glasbene matice je med letoma 1908 in 1912 deloval v Ljubljani in tu zapustil pomembne sledi v glasbenem življenju, zlasti v Deželnem gledališču (današnji Operi) in Slovenski filharmoniji. V spomin na velikega dirigenta že od leta 1982 poteka mednarodni festival klasične glasbe Talichov Beroun. Razstava na panojih s slikovnim gradivom in teksti v slovenskem jeziku je skupni projekt Mestne občine Beroun, Muzeja Češkega krasa ter avtorskega združenja Stranou/Ob robu iz Berouna. (19. 4. ob 18.30 v Unionski dvorani Grand hotela Union)

Arts Festivals Summit v Ljubljani
Med 11. in 13. aprilom sta v Ljubljani v soorganizaciji Festivala Ljubljana potekala srečanje Evropskega združenja festivalov (EFA) in 66. generalna skupščina; na dogodku se je zbralo več kot 150 ustvarjalcev festivalov. V treh intenzivnih dneh so izmenjavali mnenja s kolegi, predstavniki mestnih svetov, turističnih organizacij in kulturnih ustanov iz vse Evrope. Ob tej priložnosti so bili na sporedu tudi 33. Slovenski glasbeni dnevi.

Na uvodnem srečanju 11. aprila so udeleženci razpravljali o tematiki, kako lahko festivali bolje sodelujejo s turističnimi organizacijami. Dan pozneje je osem mednarodnih govornikov izmenjavalo svoja stališča do sodelovanja med festivali in mesti. Srečanja se je na jutranji seji z naslovom »V pogovoru o …« udeležil tudi evropski komisar za kulturo Tibor Navracsics. Istega dne so se z baletnim triptihom Balet 100 slovesno začeli 33. Slovenski glasbeni dnevi.

S koncertom v počastitev 400. obletnice izida notne zbirke Veselo glasbeno slavje skladatelja Isaaca Poscha, ki je nekoč deloval na Kranjskem, se je 13. aprila na Ljubljanskem gradu sklenilo tridnevno srečanje. Ob tej priložnosti so podelili tudi častno članstvo in priznanje EFA direktorju in umetniškemu vodji Festivala Ljubljana ter nekdanjemu predsedniku združenja Darku Brleku, častno članstvo EFA nekdanjemu predsedniku festivalskega združenja Fransu de Ruiteru in priznanje EFA direktorju festivala Santander in nekdanjemu podpredsedniku festivalskega združenja Joséju Luisu Oceju. (11.–13. 4., Grand hotel Union, Narodna galerija, Ljubljanski grad, Mestna hiša Ljubljana)

66. Ljubljana Festival
Letošnji 66. Ljubljana Festival bo trajal od 28. junija do 3. septembra in tudi tokrat ga bodo zaznamovali baletne, operne in gledališke predstave, muzikali, komorni in simfonični koncerti, Mednarodna likovna kolonija, otroške in mladinske delavnice, Ljubljana Festival na Ljubljanici ter še mnogo več. Otvoritev 28. junija bo že tradicionalno potekala na Kongresnem trgu, kjer bo svetovno premiero doživela glasbeno-scenska predstava Sfera Mundi – Potovanje okrog sveta. Predstava, ki jo pripravlja Carlus Padrissa, je nastala v koprodukciji Festivala Ljubljana in La Fura dels Baus.

Še pred uradnim začetkom festivala bo 18. junija pod novo streho v Križankah premiero doživela slovenska izvedba muzikala Briljantina, na predvečer prvega poletnega dne bo na sporedu tradicionalni koncert Poletna noč, junij pa bo sklenil koncert Simfonična ekstaza 2.  V Ljubljano se po osmih letih vračajo Münchenski filharmoniki, na sporedu bo koncert Filharmoničnega orkestra milanske Scale, 66. izvedbo Ljubljana Festivala pa bo sklenil koncert Kraljevega orkestra Concertgebouw iz Amsterdama. Ob sopranistki Kristine Opolais bodo ljubitelje opere navdušili sopranistka Diana Damrau, tenorist Marcelo Álvarez, baritonist Leo Nucci v naslovni vlogi opere Rigoletto,  SNG Opera in balet Maribor z Wagnerjevim Renskim zlatom ter Sarajevsko narodno gledališče z opero Asima Horozića, Hasanaginica. Plesni navdušenci si bodo lahko ogledali balet ČAJKOVSKI. Pro et Contra v izvedbi Akademskega državnega baleta Borisa Eifmana, baletni triptih sodobnih koreografij Leva desna, leva desna, predstavo Žrtvovanje Kitajskega nacionalnega opernega in plesnega gledališča ter domačo produkcijo z naslovom Dance Amore. Za lahkotnejše glasbeno vzdušje bodo poskrbeli ponovni uprizoritvi muzikalov Vesna in Cvetje v jeseni, tradicionalni koncert Vlada Kreslina, koncert ob 20-letnici delovanja pevke Nuše Derenda ter virtuozni pianist Peter Bence. V Križanke se vrača Goethejev Faust, zadnja uprizoritev v osupljivem opusu pred dvema letoma preminulega slovenskega režiserja in gledališkega maga,  Tomaža Pandurja. Po slavnostnem zaključku 66. Ljubljana Festivala pa bo na sporedu skupina Laibach, ki se v Križanke vrača s Filharmoničnim orkestrom iz Lvova pod taktirko flamskega dirigenta Filipa Rathéja.

Zagotovite si vstopnice po predprodajni ceni do 31. maja.

Na voljo so na:
Blagajni Križank
prodajnih mestih Eventima
Petrolovih servisih po Sloveniji
poslovalnicah Pošte Slovenije
poslovalnicah Kompasa po Sloveniji
v trgovinah Big Band, 3DVA Trafikah, kioskih, v turistični agenciji Palma
na prodajnih mestih Slovenskih železnic v Ljubljani, Mariboru in Kopru
V Trstu: Multimedia-Radioattività, Ticketpoint
V Avstriji: prodajna mesta v sistemu Oeticket.com
Na Hrvaškem: prodajna mesta v sistemu Eventim.hr

Ustanoviteljica Festivala Ljubljana je Mestna občina Ljubljana, ki ga tudi finančno omogoča.