V drugem tednu 34. Slovenskih glasbenih dnevov bodo na sporedu kar štirje koncertni večeri. Začetek tedna, natančneje 8. aprila, boste v Viteški dvorani lahko prisluhnili violistki Maji Rome, harfistki Anji Gaberc in tolkalcu Simonu Klavžarju, ki bodo nastopili v sklopu cikla Koncertni atelje Društva slovenskih skladateljev. Naslednji dan bo v znamenju zborovske glasbene zakladnice. Na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana bodo nastopili trije priznani zbori: Komorni pevski zbor Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani, Komorni zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana ter Dekliški zbor Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. V sredo bo v sklopu spremljevalnih dogodkov predstavljena knjiga Ivana Sivca z naslovom Radovan Gobec – Mati Slovenija, tvoji smo sinovi. Ob 100. obletnici ustanovitve Konservatorija pri ljubljanski Glasbeni matici bo v četrtek, 11. aprila, na sporedu koncert slovenskih samospevov, na katerem se bodo s spremljavo Tadeja Podobnika predstavili interpreti, ki se šolajo na različnih pevskih šolah oziroma pevskih oddelkih po Sloveniji in v sosednji Avstriji. Teden bo sklenil zaključni koncert 34. Slovenskih glasbenih dnevov, na katerem se bodo predstavili nekateri najuspešnejši slovenski glasbeniki mlajše generacije, ki ustvarjajo mednarodno kariero. Le nekaj dni po koncu 34. Slovenskih glasbenih dnevov pa ne zamudite Velikonočnega koncerta v Slovenski filharmoniji. Na odru Dvorane Marjana Kozine bodo pod taktirko Uroša Lajovca (naslovna fotografija) nastopili Simfonični orkester Akademije za glasbo Ljubljana, Komorni zbor AVE in izjemni vokalni ter instrumentalni solisti.

Cikel Koncertni atelje Društva slovenskih skladateljev je najstarejša redna koncertna dejavnost tega stanovskega in strokovnega združenja, saj nepretrgano poteka od 1965. V zadnjih letih ga umetniško oblikuje mednarodno priznana skladateljica Nina Šenk, ki v programe izbranih slovenskih novitet kot tudi slovenskih glasbenih del polpretekle zgodovine uvršča še tehtna tuja sodobna dela. Tokrat bodo zazvenela dela Mateja Bonina, Heinza Holligerja, Györgya Ligetija, Maje Matić, Petra Šavlija in Larise Vrhunc. Skladbe bodo poustvarili uveljavljeni koncertanti, ki so obenem dejavni kot pedagogi na dveh osrednjih glasbenih ustanovah, ki sta v središču tokratnih Slovenskih glasbenih dnevov: Maja Rome je docentka na Akademiji za glasbo Ljubljana, prav tako Simon Klavžar, ki je tudi profesor na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer poučuje tudi Anja Gaberc. (8. 4. ob 19.30, Viteška dvorana, Križanke)

Zborovski koncert ponuja v poslušanje najbolj kakovostne zborovske sestave treh glasbenoizobraževalnih zavodov na Slovenskem, ki usmerjajo mlade glasbenike v glasbene poklice. Komorni pevski zbor Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani pod vodstvom Sebastjana Vrhovnika združuje študente različnih študijskih smeri in posega po zahtevnejši zborovski literaturi ter dosega visoko pevsko poustvarjalno raven, ki je bila nagrajena tudi z drugim mestom na državnem zborovskem tekmovanju Naša pesem 2018. Komorni zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana pod vodstvom Ambroža Čopija je zmagovalec Naše pesmi 2016. Poleg najvišjih uvrstitev na državni ravni žanje odlične uspehe tudi na mednarodnih tekmovanjih in gostovanjih na tujem. Sestavlja ga približno 40 dijakov Konservatorija, ki si želijo večjih izzivov in poglabljanja znanja vokalne tehnike. Dekliški zbor Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, ki ga vodi Tadeja Vulc, v svojih vrstah združuje pevke Mešanega zbora Oddelka za glasbo mariborske Pedagoške fakultete, ki so prav tako željne prepevati zahtevnejšo literaturo in so svojo kakovost nedavno potrdile s tretjim mestom na Naši pesmi 2018. (9. 4. ob 19.30, Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana)

Ivan Sivec je napisal biografijo še enega izmed pomembnih Slovencev, čigar 110. obletnica rojstva bo v letu 2019. V knjigi je orisal življenje in delo Radovana Gobca ter nam ponudil na ogled njegovo življenjsko zgodbo in obsežno delo v glasbi – od skladatelja, predavatelja, zborovodje do organizatorja slovenskega zborovstva, ki mu je posvetil skoraj vse življenje. Avtor v prologu, desetih poglavjih, ki nosijo naslove po najznačilnejših delih iz vsakega obdobja (od »Pomladnih cvetk« do »Minljiv si«), in sklepnem delu opiše poleg življenjske zgodbe in del tudi Gobčevo predanost glasbi in predvsem domovini, ki se vseskozi pojavlja v njegovem delovanju. Vsebino dopolnijo podatki o delu in vtisi znanih Slovencev o njem, popestrijo pa v besedilo vključene anekdote in zapisi družine. (10. 4. ob 10.00, Viteška dvorana, Križanke)

Na programu bodo samospevi avtorjev, ki so imeli pomembno vlogo pri razvoju slovenske glasbene identitete. Zazvenela bodo dela Benjamina Ipavca, Hrabroslava Volariča, Frana Gerbiča, Zorka Prelovca, Lucijana Marije Škerjanca, Antona Lajovca, Marijana Lipovška, Pavla Merkúja, Katarine Pustinek Rakar in Izaka Hudnika. Program slovenskega samospeva skozi čas bodo peli interpreti, ki se šolajo na različnih pevskih šolah oziroma pevskih oddelkih po Sloveniji in v sosednji Avstriji. Soliste bo na klavirju spremljal Tadej Podobnik. (11. 4. ob 19.30, Viteška dvorana, Križanke)

Sklepni koncert 34. Slovenskih glasbenih dnevov izpostavlja nekatere najuspešnejše slovenske glasbenike mlajše generacije, ki ustvarjajo mednarodno kariero, in jih povezuje na skupnem odru: flavtista Marka Zupana, klarinetista Tomaža Močilnika, oboistko Živo Loštrek, fagotista Tonka Huljeva, hornista Andreja Žusta, violinista Matjaža Bogataja, violistko Geo Pantner Volfand, violončelista Jaka Stadlerja in kontrabasista Iztoka Hrastnika. V znamenju v mednarodnem prostoru prepoznavnih glasbenikov, nekdanjih študentov ljubljanske Akademije za glasbo, je tudi program nonetov Nine Šenk (1982), Tomaža Bajžlja (1979) in Nejca Bečana (1984). Uokvirjata ga Kvintet in Nonet Slavka Osterca (1895–1941). (12. 4. ob 19.30, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)

Dirigent Uroš Lajovic (1944) ima v svoji karieri več kot 1300 nastopov po svetu z več kot 70 orkestri ter dolgoletno profesuro na Visoki šoli za glasbeno in scensko umetnost na Dunaju. Manj znano je, da je tudi skladateljsko dejaven. Med študijem kompozicije na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Matiji Bravničarju je leta 1967 za svojo skladbo Poglavje iz Pasijona Andreja Schusterja Drabosnika prejel študentsko Prešernovo nagrado. Izvedena je bila zgolj v odlomkih, tokrat bo prvič zazvenela v celoti in v nedavno revidirani različici. Oratorij bodo interpretirali ugledni slovenski pevski solisti: sopranistka Marta Močnik Pirc, tenorist Dejan Maksimilijan Vrbančič ter baritonist Jože Vidic, pri orglah bo Gregor Klančič, Komornemu zboru Ave in Simfoničnemu orkestru Akademije za glasbo Ljubljana, ki ga tokrat sestavljajo študentje in profesorji, bo dirigiral avtor dela. V solistični vlogi bo nastopila tudi uveljavljena violinistka Lana Trotovšek. (17. 4. ob 19.30, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)

www.ljubljanafestival.si