V 87. letu se je poslovil mojster zvočnih kompozicij, eden najpomembnejših skladateljev zadnjih šestih desetletij, Krzysztof Penderecki. Veliki prijatelj Festivala Ljubljana je na oder poletnega festivala stopil kar petkrat.

Penderecki se je rodil 23. novembra 1933 v Debici na jugovzhodu Poljske. V mladih letih se je učil igranja violine in klavirja, nato je študiral na Konservatoriju in Akademiji za glasbo v Krakovu. Glasbeni svet je najprej zaznamoval s svojo modernistično skladateljsko ustvarjalnostjo, kasneje pa se je slogovno usmeril v tradicijo. Bil je ključna osebnost avantgarde 50. in 60. let prejšnjega stoletja, poleg kompozicijskih tehnik je prispeval tudi k novostim z grafično notacijo. Izvedbe njegovih del pogosto zahtevajo povečane orkestre in zbore ter soliste izjemnih sposobnosti. Napisal je številna instrumentalna dela, oratorije in operete, med najbolj znanimi so Žalostinka za žrtve Hirošime, Pasijon po Luki, Dies irae, Canticum Canticorum Salomonis, Poljski rekviem.

Od leta 1972 je Penderecki poleg skladanja velikokrat prevzemal tudi dirigentsko vlogo. Sodeloval je s simfoničnimi orkestri po vsem svetu, nad njegovim delom pa so se navduševali številni vrhunski filmski režiserji in mu naročali partiture, med njimi Stanley Kubrick, David Lynch in Martin Scorsese. Njegova glasba se pojavi v filmih Izžarevanje, Zlovešči otok, Divji v srcu, seriji Twin Peaks in epizodi serije Črno ogledalo.

Sloviti skladatelj in dirigent je s svojim nastopom počastil tudi občinstvo Ljubljana Festivala, na katerem je večkrat nastopil: 9. julija 2001 na 49. Ljubljana Festivalu je z Litovskim nacionalnim simfoničnim orkestrom, Državnim pevskim zborom iz Kaunasa, Zborom Ivana Gorana Kovačića iz Zagreba ter solisti izvedel Verdijev Rekviem, leto kasneje na 50. Ljubljana Festivalu je 18. julija z istim orkestrom in zborom iz Kaunasa ter solisti predstavil svoje delo Sedem vrat Jeruzalema, nastopil je tudi 7. julija 2003 na 51. Ljubljana Festivalu in s poljskim komornim orkestrom Sinfonietta Cracovia ter solisti izvedel svoje delo Concerto grosso za tri violončela in orkester ter Dvořakovo simfonijo št. 9 v e-molu. S Simfonietto Cracovio in čelistom Danjulo Išizakom je 31. julija 2007 na 55. Ljubljana Festivalu predstavil svoj koncert za violo (violončelo) in orkester, na sporedu večera je bila tudi Beethovnova Simfonija št. 5 v c-molu. Nastopil je tudi na 63. Ljubljana Festivalu in skupaj z Orkestrom in zborom Slovenske filharmonije, Zborom Opere SNG Maribor, Komornim zborom Ave ter izbranimi solisti izvedel eno izmed svojih najpomembnejših del, Poljski rekviem.

Krzysztof Penderecki nam bo ostal v večnem spominu.