Mojster Zaletelj pri natančnem deluA ko si spet zaželimo ubranih akordov, ki zabrenkajo na naše najobčutljivejše strune, žlahtnega zvoka, ki boža sluh z vibracijami plemenitih materialov, skrbno izbranih, z ljubeznijo obdelanih, mojstrsko sestavljenih in umetniško dodlelanih v unikatni vrhunski inštrument, ki v rokah veščega glasbenika zajoka ali zapoje - ne moremo mimo delavnice mojstra Ignaca Zaletelja iz Mengša, vrhunskega izdelovalca brenkal.

Mojster Zaletelj pri natančnem deluSte izdelovalec inštrumentov in tudi kitarist, kaj in kdaj je vas pritegnilo v svet kitar? In kaj vam govorijo kitarina okrogla usta?Najprej sem bil kitarist, poklicni izdelovalec inštrumentov sem postal kasneje. po družisnki tradiiji sem se izučil za zidarja, vendar mi ta posle ni ustrezal. Sedemnajst, osemnajst let sem bil star, ko sem se zaposlil kot delavec v Melodiji, tovarni glasbil v Mengšu.

Delal sem na večin faz nastajanja inštrumentov, tudi v konstrukciji in razvoju. Že po šestih mesecih sem doma samostojno izdelal prvo kitaro. Včasih je bilo teže priti do kvalitetnega inštrumenta kot danes in sem kar poskusil. Za to moraš biti, kakor pravi Tomaž Pengov, "mal pr'tegjen". Da, že v začetku sem vedel, da bo to moj poklic, ki ga opravljam že dvajset let. Tudi igranje kitare se je podredilo temu, vso energijo in domišljijo sem strastno vlagal - ne več v igranje, ampak v izdelovanje inštrumentov.Kitara je zame najpopolnejše glasbilo, uporabna je za spremljavo ali kot solistični inštrument; dovolj majhna za prenašanje in dovolj velika, da lahko z zvokom zapolni dvorano. Umetniške duše, če že ni drugega inštrumenta, imajo doma vsaj kitaro. In tudi na splošno je med ljudmi zelo pogosta želja, da bi se naučili igrati ravno to glasbilo. Kitara ima naverjeten čar.

To je kitara, ki jo igra Primož Grašič - kliknite in ji prisluhniteIz rok mojstra Naceta Zaletelja prihajajo glasbila s plemenitim zvokom Najbrž ga ni med nami, ki ne bi vedel, kaj ime Stradivari pomeni v svetu violin: izjemna kakovost in popolnost zvoka. Podobno menijo številni poznavalci tudi o kitarah, ki jih izdeluje Ignac Zaletelj iz Mengša, zato ga nekateri imenujejo kar Stradivari za kitare.Mojster Nace je prvo kitaro izdelal pred desetimi leti zase, pa je bila tako dobra, da jih je moral takoj še nekaj narediti za prijatelje glasbenike. Dolga leta je delal v mengeški Melodiji, zdaj pa je dobil status samostojnega kulturnega delavca in tako po svojem postopku, ki ga je pilil leta in leta in mu še zdaj vedno znova dodaja kakšne novosti, izdeluje kitare, pa tudi mandoline, če je treba.Koliko jih je v teh letih naredil, ne ve natančno.

"Kakih dvesto, najbrž še kakšno več", pravi Nace Zaletelj. Najraje dela inštrumente za vrhunske glasbenike, ker ti tudi najbolj cenijo plemenitost zvoka njegovih kitar, seveda pa je vsak instrument, ki ga naredi, unikat. Pri mojstru Zaletelju ni zaloge, vse dela po naročilu.In kako sploh nastane kitara? Postopek je dolgotrajen in verjetno nihče, ki bi videl le katero izmed faz, ne bi verjel, da je lahko končni izdelek tako dober."Za kitare uporabljam uvožen in domač les", pravi Nace Zaletelj. "Od uvoženih palisander in ebenovino, od domačih pa oreh, smreko, javor in češnjo. Vsi drugi mehanični deli so uvoženi!"Kitaro začne izdelovati iz 5 cm debele plošče, na katero postavi rebra, nato ploščo z obličem toliko časa obdeluje, da dobi natančno določene visoke in nizke tone. Seveda je to šele začetek, temu sledi še tisoč opravil, ki so potrebna, da dobi kitara svoj neponovljiv zvok in svoj lep videz.

Vlado KreslinIn če še niste vedeli, kitare, ki jih je izdelal prav mojster Ignac Zaletelj, igrajo med drugimi tudi vsi naši najbolj priznani vrhunski kitaristi, kot so: Primož Grašič, Milan Ferlež, Bojan Drobež, Saša Olenjuk in Vitalij Osmačko (oba člana Mar Django Quarteta), Grega Avsenik, Predrag Marič, Alan Jakin in Marko Zaletelj ter še mnogi drugi.

Potem verjetno niti ne boste presenečeni, če vam izdamo še, da na mojstrove kitare igrajo tudi vsi naši najbolj priznani in priljubljeni kantavtorji in kitaristi kot so: Vlado Kreslin (njegova znamenita "tista črna kitara" je bila izdelana prav zanj), Pero Lovšin, Tomaž Domicelj, Adi Smolar, Dušan Uršič, Andrej Šifrer in člani ansambla Šukar, prav tako pa na mojstrove mandoline igra ljubljanska zasedba Mandolina - in naštevali bi lahko v nedogled. Mojstrove kitare pa so doslej romale tudi že v številne tuje dežele, saj mu vhunsko znanje in kakovost priznavajo celo najvidnejši svetovni proizvajalci kitar, ki se trudijo "odkupiti" njegovo bogato znanje in izkušnje, še bolj pa bi se radi dokopali do nekaterih mojstrovih skrivnsoti izdelave vrhunskih glasbil.