S koncertom mladega violista Kristijana Dražila in čembalistke Eve Dolinšek se 18. oktobra začenja že 26. mednarodni cikel Mladi virtuozi. Na enajstih koncertih se bodo zvrstili nastopi več obetavnih glasbenikov iz Slovenije in tujine, ki kljub mladosti že presenečajo s svojo virtuoznostjo in muzikalno zrelostjo.

Mednarodni koncertni cikel bo trajal do 18. aprila 2019. Vsi koncerti so brezplačni, potekali pa bodo v Viteški dvorani Križank. Brezplačne vstopnice si zagotovite na blagajni Križank in na naši spletni strani. Vstopnice za prvi koncert so že na voljo.

Vstopamo v novo sezono mednarodnega cikla Mladi virtuozi, ki ga je pred 26 leti ustanovil direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana, Darko Brlek. Koncertni cikel, ki bo potekal med 18. oktobrom in 18. aprilom 2019, je posvečen ustvarjalnosti mladih glasbenikov, dobitnikov številnih prvih nagrad in zlatih plaket na pomembnih državnih in mednarodnih tekmovanjih. Glasbeni talenti vlagajo veliko truda in časa v svoje vsakodnevno izpopolnjevanje, kar se kaže na nastopih, saj navdušijo z virtuozno, izjemno muzikalično in zrelo glasbeno igro. Na enajstih koncertih se bodo predstavili slovenski umetniki, ki se šolajo na glasbenih akademijah doma in v tujini, pridružili pa se jim bodo tudi nadarjeni vrstniki iz Poljske, Srbije, Finske, Rusije, Japonske, Avstrije in Hrvaške.

Na prvem koncertu bosta 18. oktobra ob 19.30 v Viteški dvorani Križank nastopila mlada slovenska glasbenika, violist Kristijan Dražil in čembalistka Eva Dolinšek.

Kristijan Dražil, študent Akademije za glasbo v Ljubljani, je začel igrati violino s šestimi leti. Šolanje je nadaljeval na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani v razredu profesorja J. Brenceta, ki ga je po dveh letih preusmeril na violo. V zadnjem letniku je na državnem tekmovanju zmagal v svoji kategoriji. Prejel je zlato plaketo in prvo nagrado. Naslednje leto je zaradi posebnih glasbenih dosežkov dobil Zoisovo štipendijo. Leta 2015 je mlada čembalistka Eva Dolinšek za izjemne umetniške dosežke in izkazano odličnost magistrskega izpita prejela diplomo summa cum laude in postala magistrica akademska glasbenica čembalistka. Svojo aktivnost v oživljanju stare glasbe nadaljuje s številnimi solističnimi in komornimi koncerti, predavanji ter sodelovanjem na mednarodnih dnevih stare glasbe Malborghetto v Italiji in na mednarodnem festivalu stare glasbe Academia Musicae Antiquae Labacensis v Ljubljani. Leta 2016 je izdala svojo prvo zgoščenko z naslovom Barok. Od leta 2011 je umetniška vodja baročni komorni skupini Musica nucis, s katero je na mednarodnem tekmovanju Svirél 2017 prejela srebrno priznanje.

Na drugem koncertu 8. novembra bomo lahko prisluhnili kontrabasistu Joštu Lampretu in violončelistu Izaku Hudniku.

Kontrabasist Jošt Lampret je prejemnik treh prvih nagrad in zlatih plaket na tekmovanju Temsig ter zlate plakete na Mednarodnem tekmovanju godalcev v Nišu. Kot solist je nastopil z Orkestrom Slovenske filharmonije, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, sodeloval je tudi z Mladinskim orkestrom Gustava Mahlerja in drugimi. Sodeluje z zasedbami Scaramelli Bass Quartet, Goran Bojčevski Trio, Marko Hatlak in FUNtango in kvintetom kontrabasov Bass Chorus ter v številnih projektnih ansamblih tako v klasiki kot jazzu. Študent violončela na salzburškem Mozarteumu Izak Hudnik si je s prvimi nagradami na državnih (2009, 2015, 2018) in mednarodnih tekmovanjih v Poreču (A. Janigro), Lieznu, Trstu, Gorici in Ljubljani (Svirél) prislužil vrsto nastopov doma in v tujini. Njegovi solistični nastopi z vodilnimi slovenskimi orkestri, Zagrebškimi solisti, Württemberško filharmonijo Reutlingen, solistični recitali, predano muziciranje v številnih komornih zasedbah ter sodelovanje na festivalih (Slowind, Cellofest, Accademia dei cameristi – Bari) so vedno deležni laskavih kritik.

Na sporedu tretjega koncerta 22. novembra bo nastop Teje Udovič Kovačič na harmoniki in Šlezijskega kvarteta klarinetov.

Harmonikarica Teja Udovič Kovačič je na regijskih, državnih in mednarodnih tekmovanjih osvojila 12 prvih nagrad, od tega 11 prvih mest ter številne posebne nagrade. Je tudi dvakratna zmagovalka državnega tekmovanja Temsig (2011, 2017). Kot solistka je nastopala s Simfoničnim orkestrom Nova filharmonija, Obalnim komornim orkestrom, Godalnim orkestrom Vladimir Lovec, Simfoničnim orkestrom Vladimir Lovec in Harmonikarskim orkestrom Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Leta 2017 je zmagala na Mednarodnem tekmovanju harmonikarjev v Pulju in aprila 2018 dosegla sto točk na mednarodnem tekmovanju Svirél. Šlezijski kvartet klarinetov sestavljajo štirje mladi glasbeniki z Akademije za glasbo Karol Szymanowski v Katovicah na Poljskem: Agata Piatek, Kamil Janas, Magdalena Lipska in Dawid Borowski. Skupina je nastopala na znamenitih koncertnih prizoriščih, prav tako pa so kot posamezniki prejeli številne nagrade na poljskih in mednarodnih tekmovanjih. Kot kvartet so na 8. zahodnopomorjanskem festivalu klarineta v Ščečinu na Poljskem osvojili prvo nagrado in zlato priznanje ter priznanje za deset najboljših na 10. mednarodnem glasbenem tekmovanju Svirél ter festivalu solistov in komornih skupin.

Na četrtem koncertu 6. decembra se bosta predstavila harfistka Lara Hrastnik in Kvartet Four Characters.

Lara Hrastnik se redno udeležuje tekmovanj in dosega odlične uspehe. Leta 2018 je prejela prvo nagrado na državnem tekmovanju Temsig ter posebna priznanja za doseženih sto točk, za najboljšo izvedbo obvezne skladbe ter za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega avtorja. Aprila 2017 je v ciklu Mladi virtuozi Festivala Ljubljana zazvenel njen recital, v katerem je med drugim z godalnim kvintetom izvedla znano Debussyjevo delo Danse sacrée et danse profane. Lara poučuje harfo na Glasbeni šoli Ljubljana Moste-Polje. Kvartet Four Characters sestavljajo Laura Felicijan (flavta), Peter Lackovič (oboa), Jan Pušnik (klavir), ter Špela Šrgan (klarinet), vsi zelo dejavni solisti, saj se redno udeležujejo tekmovanj in seminarjev po Evropi. Marca so na državnem tekmovanju Temsig osvojili zlato plaketo in prvo mesto; prvič so izvedli skladbo skladatelja Črta Sojarja Voglarja z naslovom Štirje karakterji, po kateri so se tudi poimenovali in je bila napisana prav zanje.

Glasbeni cikel se bo nadaljeval s petim koncertom 13. decembra, ko se bosta predstavili violinistki Milica Zulus in Marija Radovanović.

Na Dunaju rojena violinistka Milica Zulus je zmagala na več narodnih tekmovanjih v Avstriji, osvojila pa je tudi vrh na evropskem violinskem tekmovanju Alfredo e Vanda Marcosig v Gorici v Italiji (prva nagrada leta 2008). Nastopila je v Dunajski koncertni hiši (Mozartova dvorana, Schubertova dvorana) in v glavni dvorani v Kolarčevi zadužbini v Beogradu, v Sava Centru (Beograd) in na številnih koncertih na festivalu ArtLink (Beograd). Februarja 2018 je v Beogradu s Simfoničnim orkestrom Radiatelevizije Srbija v sodelovanju z dirigentom Bojanom Suđićem odigrala violinski koncert Čajkovskega. Marija Radovanović, koncertna mojstrica in solistka pri komornem orkestru Artlink Virtuosi, se je rodila v Beogradu. Prejela je številne nagrade na različnih tekmovanjih. Najpomembnejše so prvo priznanje na Ohridskih biserih pod Evropsko zvezo glasbenih tekmovanj za mladino (EMCY) v Makedoniji 2016 ter drugo priznanje na Kocianovem violinskem tekmovanju v češkem mestu Usti nad Orlici (2017) in Mednarodnem festivalu glasbene ustvarjalnosti Zemlja je naš skupni dom v Jekaterinburgu v Rusiji (2017).

Na šestem koncertu bo 10. januarja zaigral francoski pianist Nicolas Bourdoncle.

V francoskem mestu Aix-en-Provence rojeni Nicolas Bourdoncle se je udeležil mojstrskih tečajev z mentorji, kot so Bernard Flavigny, Daniel Wayenberg, Dominique Merlet, Roqué Carlos Alsina, Dang Thai Son in drugi. Igral je že na več kot štiridesetih koncertih z orkestrom in številnih recitalih. Leta 2015 je z najvišjo odliko diplomiral na Pariškem glasbenem konservatoriju, trenutno pa je na magistrskem študiju pri Nelsonu Goernerju na Ženevskem konservatoriju.

Sedmi bo 17. januarja na sporedu koncert violinistke Elizavete Glazunove in kitarista Nejca Pirnata.

Mlada ruska violinistka Elizaveta Glazunova je kot solistka in z orkestrom sodelovala na koncertih in festivalih v Rusiji, Franciji, Italiji, Španiji, Nemčiji in na Finskem. Igrala je na odru male in velike dvorane Filharmonije v Sankt Peterburgu, Državne akademske kapele v Sankt Peterburgu, Marijinega gledališča in drugih. Prvi recital je imela leta 2009 na Finskem. Prejela je štipendijo Fundacije Vladimirja Spivakova. Leta 2013 je kot solistka v orkestru nastopila v Koncertni dvorani uprave predsednika Ruske federacije v Moskvi. Študent na priznani Akademiji za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju Nejc Pirnat veliko koncertira, se udeležuje seminarjev in tekmovanj. V duetu z Jonom Van Muldersom je na državnem tekmovanju Temsig 2014 osvojil tretje mesto, na tekmovanju Dnevi kitare Krško pa prvo nagrado in zlato priznanje. V isti zasedbi sta na mednarodnem tekmovanju v Moskvi osvojila absolutno prvo mesto in častni naziv lavreat. Kot solist se je udeležil številnih tekmovanj tako doma kot v tujini.

14. februarja bomo na osmem koncertu v sklopu mednarodnega cikla Mladi virtuozi lahko prisluhnili na Japonskem rojeni violinistki Kjoki Macujama in kitaristki Maji Vrbnjak.

Kjoka Macujama je zmagala na številnih velikih glasbenih tekmovanjih na Japonskem, med drugim je prejela prvo nagrado na 63. in 65. japonskem glasbenem tekmovanju študentov, nagrado avenir na 12. mednarodnem glasbenem tekmovanju v Osaki, prvo nagrado na 10. mednarodnem glasbenem tekmovanju Svirél (Slovenija) v kategoriji mojstrov. Marca 2018 je na koncertu izvirnih projektov za mlade glasbenike v Nagoji prejela nagrado Agencije za promocijo kulture mesta Nagoja ter nagrado župana Nagoje, ki jo je podelila Japonska akademija komorne glasbe. Maja Vrbnjak se je že v nižji glasbeni šoli začela udeleževati državnih in mednarodnih tekmovanj. Leta 2012 je na Dnevih kitare Krško osvojila prvo mesto in prvo nagrado. V koncertni sezoni 2017/2018 je nastopila v ciklu Mladi virtuozi Festivala Ljubljana. Letos je osvojila prvo nagrado in zlato plaketo na državnem tekmovanju Temsig ter zmagala tudi v svoji kategoriji na mednarodnem tekmovanju Svirél in na mednarodnem festivalu v Sarajevu osvojila tretjo nagrado. Je redna članica kitarskega kvarteta Muliers, s katerim je v letu 2016 osvojila prvo mesto in prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju Dnevi kitare Krško, ter članica dua Claro (z Urško Kočar).

Na devetem koncertu 14. marca bodo nastopili Kvartet Atalante in Klavirski duo Dombrova.

Leta 2014 ustanovljeni Kvartet Atalante združuje mlade glasbenike z Univerze za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju in Univerze Mozarteuma v Salzburgu. Ansambel je leta 2018 prejel prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju komorne glasbe Svirél v Sloveniji. Glavna naloga kvarteta Atalante je ohranjati tradicijo in hkrati ob izkoriščanju navdiha in premagovanju izzivov ustvarjati ključen občutek povezanosti. Poljski Klavirski duo Dombrova sestavljata Lukasz Szubski in Krzysztof Wlodarczyk. Glasbenika sta priredila že številne koncerte v mladinskih in kulturnih domovih, nastopila pa sta tudi na posebnih dogodkih, kot so študentski umetniški festival SAFka v Katovicah in koncerti v dvorani Royal Albert Hall v Londonu, v Šlezijski filharmoniji v Katovicah, na Akademiji za glasbo Stanislawa Moniuszka v Gdansku in Palači kulture v Dabrovi Gorniči. Lukasz in Krzysztof trenutno delata na Glasbeni šoli v Dabrovi Gorniči kot učitelja klavirja in korepetitorja. Od leta 2011 sta pianista dejavna v Šlezijski filharmoniji, kjer izvajata širok repertoar klasične in popularne glasbe.

28. marca bodo na desetem koncertu v sklopu Mladih virtuozov zaigrali Duo Vita & Žan in Dendrocopos Duo.

Duo Vita & Žan sestavljata violončelistka Vita Peterlin in harmonikar Žan Trobas, redno koncertirata na različnih prizoriščih doma in po Evropi, kot so International Music Competition Vienna – Grand Prize Virtuoso, ALBA – International Chamber Music Festival 2016 (Levico Terme in Toscolano Maderno), Estate Musicale del Conservatorio 2016 (Mantova) in drugje. Njun repertoar zajema glasbena dela od baroka do sodobne glasbe, skozenj pa se ves čas prepleta tango. Mlada tolkalca Jan Čibej in Luka Poljanec sestavljata Duo Dendrocopos. Na pobudo njunega profesorja in mentorja S. Klavžarja sta aprila 2017 sprejela izziv in se kot duo začela pripravljati na prestižno tekmovanje za tolkalne komorne skupine International Percussion Competition Luxembourg (IPCL). Žirijo in občinstvo sta prepričala ter dosegla izjemen uspeh, saj sta bila lavreata tekmovanja. Marca 2018 sta se udeležila tekmovanja Svirél in prejela zlato plaketo. Tudi kot solista sta dosegla veliko zavidljivih državnih in mednarodnih uspehov.

18. aprila se bo 26. mednarodni glasbeni cikel Mladi virtuozi končal z nastopom Pihalnega kvinteta Vivus, citrarke Eve Novak, harmonikarja Anžeta Krevha in Lovra Gašpra na tambura-braču.

Kvintet Vivus v sestavu Dorine Biro na fagotu, hornista Gabriela Maula, flavtistke Aleksandre Škrilec, oboistke Nine Smrekar in Andraža Goloba na klarinetu je premierno nastopil na Evropskem forumu v Alpbachu, Avstrija. Med drugim so sledili nastop v sklopu abonmajskih koncertov Univerze za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu, radijsko snemanje ter dosežena srebrna plaketa na mednarodnem tekmovanju Svirél. Citrarka Eva Novak se že od začetka svoje glasbene poti udeležuje tekmovanj. Med drugim je na tekmovanjih Temsig in Svirél prejela zlato plaketo in srebrno priznanje. Tekmovanja Temsig se je vnovič udeležila in osvojila zlato plaketo, prvo nagrado in posebno nagrado za najbolje izvedeno obvezno skladbo, ki je bila samostojni koncert na festivalu Lent. V naslednjih letih je na tekmovanju Svirél s komorno skupino prejela srebrno plaketo, sama pa osvojila zlato priznanje. Anže Krevh igra diatonično harmoniko od šestega leta. Najbolj ponosen je na naslove, ki jih je prejel, in sicer: absolutni državni prvak 2015, absolutni evropski prvak 2016 in lani naslov absolutnega mladinskega svetovnega prvaka. V prihodnosti se vidi v solo karieri, saj si želi ustvarjati in prirejati predvsem drugačne skladbe za diatonično harmoniko. V Zagrebu rojeni Lovro Gašpar v Sesvetah obiskuje zadnji razred Glasbene šole Zlatka Grgoševića na oddelku za tamburice, inštrument brač. Kot solist in član tamburaškega orkestra Glasbene šole Zlatka Grgoševića sodeluje na številnih javnih nastopih, produkcijah in koncertih pa tudi na regionalnih, državnih in mednarodnih tekmovanjih. Za njegova največja uspeha štejeta prva nagrada v kategoriji solo brenkala (citre, harfe, kitare in tamburica) na mednarodnem glasbenem tekmovanju Svirél v Novi Gorici in izbor na tekmovanje Ten of the best.

www.ljubljanafestival.si