Prihajajoči glasbeni dogodki v Cukrarni, Galeriji ŠKUC in Klubu Gromka.

4. 10. 2022, 19.00, Cukrarna / V sklopu festivala INDIGO
reConvert • (ex)tenzija • Za dva tolkalca z 48 solenoidnimi motorji

8. 10. 2022, 20.00, Galerija ŠKUC
Simon Whetham / Valentina Štrucelj & Sebastian Rotzler
· Valentina Štrucelj - klarineti
· Sebastian Rotzler - kontrabas
· Simon Whetham - elektronika, vizualije

13. 10. 2022, 20.00, Klub Gromka
Tilen Lebar - Līmen V / Mladi Raziskovalci V. Oskar Longyka - καλός

Tilen Lebar – Līmen V
· Tilen Lebar: skladatelj, elektronika
· Urška Rihtaršič: harfa
· Primož Sukič: kitara
· Mauricio Valdés San Emeterio: imerzivna elektronika v živo

Mladi Raziskovalci V.: Oskar Longyka – καλός
· Oskar Longyka: skladatelj, violina
· Alberto Mastracci: viola
· Jure Bergant: klavir
· Tobias Kochseder: bandoneon

29. 10. 2022, 19.00, De Barthkapel, Den Haag
Tilen Lebar & Guus Janssen / Grzegorz Marciniak & Tilen Lebar

Tilen Lebar – altsaxophoon / altovski saksofon
Guus Janssen – piano / klavir
Grzegorz Marciniak – melodica / melodika
Tilen Lebar – melodica / melodika

Švicarski duo reConvert (Lorenzo Colombo in Roberto Maqueda) se je porajal kot naravna razširitev repertoarja tolkal v zadnjih 70-tih letih in postal pečat identitete, ki zavrača generične definicije in stavi na kontinuirano delo med različnimi umetniki, pri katerem je v ospredju preizpraševanje dogem akademije.

»Najina zamisel izhaja iz potrebe po raziskovanju značilnosti prostora, iskanju potenciala v njegovih akustičnih lastnostih in uporabi le-teh kot izhodišča za najine raziskave. Zanima naju, kako je mogoče ustvariti tridimenzionalni in analogni zvočni sistem? Kakšen je izziv delati z instrumenti, ki lahko premikajo zvok v prostoru? S pomočjo uporabe prilagojenih industrijskih predmetov lahko ustvarjava tridimenzionalne zvočne podobe in jih nadzorujeva in oblikujeva v realnem času. Koncept, ki naju zanima, je en sam udarni impulz kot ustvarjalec glasbe. Spremenimo lahko površino, hitrost izvedbe, vendar je impulz jedro vsakega tolkalnega dejanja.«

Podpora: Mestna občina Ljubljana / Ministrstvo za kulturo RS / Švicarski svet za umetnost ProHelvetia

VALENTINA ŠTRUCELJ & SEBASTIAN ROTZLER (SI-CH)
· Valentina Štrucelj - klarineti
· Sebastian Rotzler - kontrabas

Slovenska klarinetistka Valentina Štrucelj iz Berna in kontrabasist Sebastian Rotzler iz Biela prvič predstavljata svoj duo v Sloveniji. Glasbenika sodelujeta od leta 2016.

Klarinetistka Valentina Štrucelj (1984), rojena v Sloveniji, živi in dela kot svobodna glasbenica in učiteljica v Bernu v Švici. Študirala je na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu, kjer je leta 2007 z odliko zaključila dodiplomski študij klarineta. Leta 2011 je zaključila magistrski študij instrumentalne pedagogike na Hochschule Für Künste v Bernu, leta 2012 pa je na isti univerzi magistrirala (Master Of Music Performance) iz bas klarineta. Njeno klasično izobrazbo so dopolnjevali številni mojstrski tečaji, izpopolnjevanja in akademije. Njen glasbeni repertoar zajema širok spekter različnih slogov, od sodobne komponirane glasbe do proste improvizacije in free jazza. Kot solistka in orkestrska glasbenica, tudi kot članica simfoničnih pihalnih orkestrov, je prejela več nagrad na mednarodnih tekmovanjih. / http://www.chromoson.cc/valentina-strucelj-3

Sebastian Rotzler (1968), kontrabasist in skladatelj, je študiral kontrabas pri Thomasu Dürstu na švicarski jazz šoli v Bernu in pedagogiko na Höhere Fachschule Nordwestschweiz. Njegovo umetniško delo so v preteklosti med drugim financirali ProHelvetia, kanton Bern, mesto Biel, mesto in kanton Solothurn. Njegovo glasbo prevevajo asociacije, zvočni vzorci in fragmenti, lahko se razbesnijo v divjino ali pa se zadržujejo v specifično mikroskopsko zasnovanih pasažah. Ob vsem veselju do eksperimentiranja je njegovo igranje zavezano premišljenemu kompozicijskemu načrtovanju. Rotzler deluje kot svobodni glasbenik in mentor, na Centru za glasbo v Solothurnu pa poučuje kontrabas, improvizacijo in osnove glasbene teorije. Vodi projekte glasbenega izobraževanja na področju sodobne glasbe in kurira koncertne serije WIM-Bern. Poleg lastne koncertne dejavnosti - kot solist ali član različnih projektov s številnimi vodilnimi osebnostmi improvizacijske scene - je pobudnik različnih umetniških in glasbenih projektov v nenavadnih okoljih. Sebastian Rotzler se pri svojem delu osredotoča na eksperimentalna zvočna dela, ki preizprašujejo poslušalske navade in raziskujejo prostore. Od leta 1992 živi na območju Jura Nordfuss - v Solothurnu in Bielu. S saksofonistom Sebastianom Strinningom tvori polovico dua Seb & Seb; v triu igra z nemškim trobentačem Axelom Dörnerjem in švicarskim harmonikarjem Jonasom Kocherjem; s Franzisko Baumann in Emanuelom Künzijem je član tria Nucleons.

SIMON WHETHAM (VB)
· Simon Whetham - elektronika, vizualije

Britanski zvočni umetnik Simon Whetham od leta 2005 razvija prakso dela z zvoki kot surovino za ustvarjanje. Uporablja zvok iz okolja, pri čemer uporablja različne metode in tehnike, da bi pridobil pogosto neopažene in prikrite zvočne pojave. Pri predstavitvi dela v obliki performansa ali instalacije mu prostor in predmeti v njem postanejo instrumenti, na katere je mogoče igrati. Njegove umetniške raziskave so mu omogočile, da vse pogosteje sodeluje v večdisciplinarnih projektih, zaradi česar je njegovo delo postalo bolj vizualno in oprijemljivo. Raziskuje tudi načine ustvarjanja fizičnih sledi zvoka in preoblikovanja oblik energije.

Njegova praksa zajema tudi vodenje delavnic aktivnega poslušanja in terenskega snemanja. Mednje sodijo tudi delavnice za otroke in mlade, ki jih je leta 2013 začel izvajati v Medellinu v Kolumbiji in v begunskem taborišču v Münchnu v Nemčiji. Sodelovanje z zvočnimi umetniki in glasbeniki vključuje dolgoročne projekte s Tarabom (Eamon Sprod) in Gregoryjem Büttnerjem, v preteklosti pa so med drugim sodelovali Scanner, Rhodri Davies, Alan Courtis, Ryu Hankil in Christine Schörkhuber. Simon Whetham bo 9. in 10. oktobra nastopil v Mariboru na 28. Mednarodnem festivalu računalniških umetnosti – MRFU, pred tem pa bo svoje delo z naslovom ChannellingAV predstavil še v Kopru in Ljubljani. / https://www.simonwhetham.co.uk

"ChannellingAV je zvočni performativni projekt, v katerem zbirko odsluženih motornih naprav aktivira z zvočnimi posnetki iz okolja s čimer se posledično iz naprav proizvajajo novi zvoki, ki so ojačani s pomočjo različnih mikrofonov in tehnik. Posnetki vključujejo pojave, ki se v vsakdanjem življenju zgodijo nepredvidljivo in neredno – mimoidoči promet, pihanje vetra, zapiranje vrat –, zato je gibanje naprav naključno, spremenljivo in avtonomno. Projekt se spreminja in prilagaja okolju. Naprave se dodajajo ali odstranjujejo, zvoki vsake lokacije pa vsakič spremenijo sprožitev in gibanje naprav. Izvedba in način predstavitve se razvijata in izpopolnjujeta z vsako naslednjo izvedbo. ChannellingAV omogoča občinstvu dvakratni vpogled v nastopajoče naprave."

Podpora: Mestna občina Ljubljana / Ministrstvo za kulturo RS / Švicarski svet za umetnost ProHelvetia

Tilen Lebar – Līmen V
· Tilen Lebar: skladatelj, elektronika
· Urška Rihtaršič: harfa
· Primož Sukič: kitara
· Mauricio Valdés San Emeterio: imerzivna elektronika v živo

Pred dobrim letom smo v produkciji KUD Mreža predstavili LIMEN, zvočni in glasbeni celovečerec skladatelja Tilna Lebarja, ki je v podhodu Ajdovščina v Ljubljani trajal od 17. do 22 ure.

"Že nekaj časa me namreč fascinira termin »liminal spaces«; gre za internetni fenomen, ko nekdo objavi fotografijo neke stare hiše ali zapuščene stavbe, pod objavo pa se zvrstijo komentarji, kakšne občutke, spomine sproža prostor v ljudeh. Če bi izpraznili neki prostor s kapitalistično težnjo, recimo BTC City, bi šele potem lahko uvideli, ali ima dejansko neko spominsko vrednost kot »liminal space«" (T. Lebar za Dnevnik, 2021).

Mladi Raziskovalci V.: Oskar Longyka – καλός
· Oskar Longyka: skladatelj, violina
· Alberto Mastracci: viola
· Jure Bergant: klavir
· Tobias Kochseder: bandoneon

Cikel rezidenc, koncertov in performansov Mladi Raziskovalci je namenjen vodeni vključitvi izbranega ustvarjalca mlajše generacije v profesionalna infrastrukturna in raziskovalna okolja. V letu 2022 je eden od ustvarjalcev v rezidenci violinist in avtor Oskar Longyka. S svojo skupino bo predstavil projekt καλός. Mladi Raziskovalci so program Inštituta .abeceda, mentor programa je Dré A. Hočevar.

Financerji: Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana-Oddelek za kulturo.
Koprodukcija: Inštitut .abeceda | Inštitut za raziskave umetnosti, kritične misli in filozofije.

Foto: Nina Pernat