Ljubljana, 22. marec 2023 - Slovenski glasbeni dnevi že 37 let združujejo slovensko sodobno glasbeno ustvarjalnost in poustvarjalnost ter gradijo na temeljih glasbene dediščine našega prostora. V petek, 24. marca, bo na sporedu že tradicionalna Noč slovenskih skladateljev, tokrat bosta 14 novitet predstavila Pihalni kvartet Ariart in Godalni kvartet Dissonance (naslovna fotografija). Pridružite se nam ob 20. uri v Viteški dvorani Križank.

Na tradicionalni Noči slovenskih skladateljev bomo prisluhnili Pihalnemu kvartetu Ariart in Godalnemu kvartetu Dissonance, na kateri bo tokrat zazvenelo kar 14 krstnih izvedb. Posebnost dogodka je intenzivna frekvenca sopostavljanja še mladostniških in nadobudnih skladateljskih talentov ob zrelo poetiko domačih skladateljev. Zato Noč slovenskih skladateljev izrisuje celosten prikaz slovenske glasbene ustvarjalnosti. S tem tudi spodbuja razvoj recepcijske kondicije poslušalcev kot tudi ponuja priložnost, da se utrjene in razvijajoče se umetnine vrednotijo pod kritiško lupo. Koncert bo odprla noviteta Blaženke Arnič Lemež, ki se zavezuje intimni lirični izpovednosti pretežno romantičnega idioma. Njeno komorno delo nosi naslov Concertino, kar nakazuje afiniteto do tradicionalnejšega izraza godalnega kvarteta, kar je za skladatelje vseh vrst najtrši oreh. V prozornem štiriglasnem godalnem stavku namreč ni možno prikriti pomanjkljivosti. Taki zasedbi so se posvetili z novitetami tudi orglarka in skladateljica Diana Novak, prodorni italijanski harmonikar Corrado Rojac in Uroš Rojko, čigar improvizacija je imanentna njegovi ustvarjalnosti. Pihalnemu kvartetu je skladatelj, pedagog in klarinetist David Beovič namenil Banzai!, skladbo s skoraj programskim naslovom oz. japonskim bojnim krikom. Pihalnemu sestavu naklonjeni so tudi sicer zborovsko vešči Pavel Dolenc, slogovno versatilni Žiga Stanič, trobentač in študent kompozicije v razredu Andreja Missona, Tilen Slakan, predstavnik slovenskega skladateljskega kanona, večkrat nagrajeni Ljubo Rančigaj in v talilnem loncu komorne glasbe uveljavljena skladateljica Brina Zupančič. Iz kvartetnega sestava pa so se podala večja komponistična imena. Nenad Firšt z Labirintom za dve violini, Jani Golob z Duom za dve violini in Vladimir Hrovat s Synergio za flavto in fagot. Med mednarodno prodornimi mladimi ustvarjalnimi silami bo tokrat svoje delo na domačih tleh predstavila nosilka avantgardnih prijemov Petra Strahovnik.

Za Koncertni atelje DSS in Noč slovenskih skladateljev so na voljo brezplačne vstopnice pri blagajni Križank, na Mednarodni muzikološki simpozij je vstop prost. Vstopnice za ostale koncerte so na voljo na spletni strani ljubljanafestival.si, pri blagajni Križank, na bencinskih servisih in drugih prodajnih mestih Eventim. 

Festival Ljubljana si pridržuje pravice do spremembe programa.

ljubljanafestival.si  
www.facebook.com/ljubljanafestival  
www.instagram.com/ljubljanafestival 
www.youtube.com/user/TheFestivalLjubljana