Bonajo spletna trgovina
28Maj 2019

FriFormA\V: Behrouznia & Donato + Donato & Valdés San Emeterio

28.05.2019 ob 20:00

Kino Šiška

KUD Mreža / FriFormAV: Behrouznia & Donato + Donato & Valdés San Emeterio
28. 5. 2019, ob 20.00
Kino Šiška, Dvorana Komuna
Vstopnina: 5€

Organskost, multmedijska predstava in akuzmatična glasba - Potovanje skozi različna stanja vizualne in zvočne snovi
Od avdio-vizualne predstave ElectroAnima Eksperiment do akuzmatičnih del slovenskih, mehiških in francoskih sodobnih skladateljic in skladateljev, program tega večera poudarja pojem plastičnosti. Avtorice in avtorje zanima, kako se lahko materija razvija, potihne, se razmnožuje ali koncentrira v skladu s pravili domišljije, kako se lahko zvoki razširijo na način, da obdajo poslušalce, in kako okoli njih potuje energija. Sodelujoče in sodelujoči tega večera bodo poskušali predstaviti svoje raziskave o teh vprašanjih, vsak s svojim specifičnim pristopom, slogom in veščinami, ter bodo s poslušalci delilli svojo vizijo trenutne kreacije, ta utopični pogled na naš svet.

ElectroAnima Experiment
Avdiovizualna predstava Golnaz Behrouznije in Françoisa Donata (zvok in video v živo). Koncept, vizualije in scenografija: Golnaz Behrouznia, vok in interaktivni dizajn: François Donato. Trajanje: 45 min

Akuzmatično srečanje
Elektro-akustične skladbe bodo predvajane na večkanalnem zvočnem sistemu. Skladbe izvajata François Donato in Mauricio Valdes san Emeterio.

Spored:
· Nina Dragičević - Paralellax 2
· Bojana Šaljić - 1000V & Dobrodošli v Dooshaland
· Mauricio Valdés San Emeterio - Santa Muerte
· Hervé Birolini - Ozone
· François Donato - Struzz
Trajanje: 70 min

ElectroAnima Experiment se naslanja na imaginarno reprezentacijo velikih faz v vzpostavitvi materije, vse od vznika svetlobe pa do pojava organskih teles. V somraku prizorišča z ogromnimi projekcijami na nevidnem mediju se transcendirajo meje odra in pred našimi očmi plovejo jasne linije premikajočih se materialov ali sanjavih animiranih bitij, ojačanimi z nenehnimi zvočnimi metamorfozami. ElectroAnima Experiment je performativno raziskovanje, navdahnjeno z medsebojnim delovanjem v svetu živih. Princip interaktivnosti aktivno deluje v vizualnih in zvočnih materialih ter prav tako strukturira osnovo performansa; gre za medsebojno povezljivost med napravami dveh umetnikov. Oba procesirata podobe in zvoke v živo gestikulirano dimenzijo, ki jima omogoča navdahniti nenehno obnovljivo notranje življenje vznikajočega univerzuma. Določene modulacije zvoka preobrazijo podobe, določeni parametri podob preobrazijo zvok. Na ta način zvok in podoba v realnem času tketa, medsebojno vstopata in vplivata drug na drugega z namenom, da bi vzpostavila delo v svoji enotnosti.

Leta 1982 rojena Golnaz Behrouznia se je že zelo zgodaj osredotočila na vizualno umetnost. Usmeritev njenega dela od nekdaj vodi interes, ki ga kaže do naravoslovnih znanosti, in opazovanje živega v različnih dimenzijah. Po študiju na Akademiji likovnih umetnosti v Teheranu je kot kiparka nadaljevala delo v Iranu in sodelovala na več skupinskih in individualnih razstavah med leti 2005 in 2008. Prejela je več nagrad na bienalih in festivalih, kot npr. tretjo nagrado Iranske Akademije za umetnost na 5. Kiparskem bienalu v Teheranu.

Leta 2008 je prišla v Francijo, da bi nadaljevala z izobraževanjem na področju numerične umetnosti na Univerzi v Toulousu. Od leta 2010 je predstavila več hibridnih del, ki povezujejo področje kiparstva in multimedijske umetnosti, na različnih dogodkih v Toulousu, med leti 2011 in 2012, ter v New Yorku leta 2014. Leta 2015 je skupaj z zvočnim umetnikom Françoisom Donatojem ustvarila instalacijo Lumina Fiction#1, ki fiktivno biološko zasnovo obdaja s transparentnim okoljem (štipendija DICREAM 2015). Delo sta predstavila na Bienalu numeričnih umetnosti v kraju Enghien les Bains leta 2016. Drugo verzijo tega dela sta ustvarila kot štipendista občine Clermont-Ferrand in v času rezidenčnega bivanja v okviru festivala VideoFormes v kraju Clermont-Ferrand v letu 2017. Multimedijsko delo ElectroAnima-Experiment, ki je prav tako nastalo v sodelovanju s Françoisom Donatojem, sta predstavila na festivalu OverTheReal v Viarregiu leta 2017 ter na dogodku Etat Instable, ki ga je organizirala organizacija Patch-Work v okviru Mix'Art Myris v Toulousu leta 2017. Predstavljeno bo tudi na festivalu Videoformes leta 2019. Transmedijska scenografija Vanimentis, ki predstavlja fiktivno bitje in je plod sodelovanja s Françoisom Donatojem, je bila predstavljena v centru za umetnost Espace Croisé v kraju Roubaix leta 2017, na festivalu Electro Aternativ v Toulousu leta 2016 in Clermont-Ferrandu ter Bruslju leta 2018. Njene kiparske stvaritve obsegajo tudi dve seriji skulptur iz želatine ali trdnega, oz. tekočega olja, imenovane »Floating Pieces« in »Aquatilium«, ki jih je predstavila na samostojnih in skupinskih razstavah v Teheranu, Toulousu, Sfaxu v Tuniziji in drugod.

FRANÇOIS DONATO se je glasbeno izobraževal na Univerzi v kraju Pau, na Conservatoire de Gennevilliers in Conservatoire National de Lyon, kjer se je spoznal tudi s programiranjem v različnih jezikih, namenjenih zvočnemu ustvarjanju (Max, Csound...).Od leta 1991 do 2005 je bil zaposlen kot odgovorni za glasbeno produkcijo pri Groupe de Recherches Musicales v Parizu, leta 2005 pa se je nastanil v Toulousu, kjer se zaposlil pri družbi éOle, kot tehnični direktor, do novembra 2017. V letih 2007 do 2012 je bil tudi predavatelj tehnik zvoka in interaktivnosti na Univerzi Toulouse le Mirail, na oddelku za vizualne in uporabne umetnosti. Pri delu s študenti je uporabljal tudi specifično orodje za multimedijsko programiranje : MaxMSP, Pure Data, Isadora, Arduino, Processing... Donato je od leta 2018 neodvisni umetnik in razvija lastne projekte, sodeluje pa tudi z drugimi umetniki. Pri delu je v glavnem osredotočen na akuzmatično glasbo, za katero je prejel naročila GRMa, Radia France, DAAD v Berlinu, Ministrstva za kulturo, Teatra Palermo, festivala Rien à Voir v Montrealu ...

Štipendist DAAD Tehnične univerze v Berlinu v letih 1999/2000, je večkrat sodeloval s plesnimi in gledališkimi skupinami (Cie Pal Frenak, Cie Coda Norma, Cie Hypothèse Théâtre) in od leta 2011 deluje s skladateljem Hervéjem Birolinijem v scenografiranih glasbenih performansih, v katerih je tehnologija tako podpora glasbenemu izvajanju kot predmet razmisleka. V letu 2012 je zasnoval in uresničil programiranje interaktivne zvočne instalacije Traverses Sensorielles v okviru nove muzeografije v Musée du Saut du Tarn v kraju Saint Juery. V istem letu je začel s serijo sodelovanj z vizualnimi umetniki za realizacijo interaktivnih instalacij in multimedijskih performansov. V tem okviru je simultano razvijal zvočno ustvarjanje in programiranje, da bi vključil vse uporabljene medije : slike, zvoke, svetlobo, prostorske lovilce.

V tem času je skupaj z vizualno umetnico GOLNAZ BEHROUZNIA ustvaril delo Imaginary Systems. Njegovo delo v okviru Kolektiva éOle ga je usmerilo v investiranje v veliko različnih umetniških situacij (koncerti, plesni dogodki, gledališke predstave, opera, multimedijske instalacije) in ga je vodilo v razmišljanje o vložku v zvočno ustvarjanje v različnih kontekstih. Več let je tesno sodeloval s skladateljem Pierrom Jodlowskim, na vseh področjih predstav v živo kot tudi avdiovizualnih interaktivnih instalacijah. V juniju 2017 je ustvaril interaktivno zvočno instalacijo Time Leaks 43°36’30 N / 1°26’40 E. Gre za naročilo Kulturnega centra Bellegarde v Toulousu ob 20-letnici obstoja. To je prvo delo serije instalacij, v katerih se obravnava refleksija o spominu in pojavljanju časovnih slojev v našem vsakdanjem življenju. Vsaka instalacija je urejena in situ in se vzdržuje z lastnimi vsebinami namesto oddajanja. V januarju 2018 je François Donato v Parizu ustvaril akuzmatično večkanalno delo We Fight, katerega tematika obravnava konfrontacijo, oz. boj v okviru naše družbe, ki jo znači tehno kapitalizem.

MAURICIO VALDÉS SAN EMETERIO. V Mehiki rojen glasbenik, skladatelj in predavatelj že vrsto let živi v Ljubljani. Od leta 1996 se osredotoča na umetniški razvoj z uporabo tehnologije in iskanje novih oblik interaktivnih sredstev za zvok. Njegov katalog, vsebuje več kot 40 del, ki prečkajo različna področja zvočne, scenske in filmske umetnosti. Kot predavatelj je gostoval na 15 univerzah, kulturnih in raziskovalnih centrov v 8 državah. Bil je umetniški in glasbeni direktor petih festivalov v Mehiki, Španiji in Sloveniji. Vzporedno s svojo umetniško kariero v Ljubljani vodi samostojni potujoči prostor, imenovani Blue SoundHub, kjer vodi raznolik program sponzoriran s strani mehiškega ministrstva za zunanje zadeve. Sodeluje z mnogimi slovenskimi glasbeniki in skladatelji.

Več informacij