Potem, ko je v celoti že uvedla proces sledljivosti perutninskega mesa od rejcev do krožnika, je zanimivo, da je Perutnina Ptuj še vedno med redkimi evropskimi mesno predelovalnimi podjetji, ki z zastekljene galerije, ki omogoča neposredno spremljanje tehnološkega procesa obdelave perutninskega mesa, danes na svetovni dan hrane pa so v Perutnini Ptuj že tretjič v svoji zgodovini na stežaj odprli vrata vsem, ki jih zanima notranji ustroj edinega slovenskega perutninskega obrata z licenco za izvoz v države EU pri nas.

Tretjega dneva odprtih vrat Perutnine Ptuj so se že zjutraj udeležili učenci, ki so se letos še posebej posvetili aktivnostim ob svetovnem dnevu hrane. Prav Perutnina Ptuj pripravlja celo vrsto jedi, ki so posebej primerne za zajtrk, ki predstavlja rdečo nit vseh aktivnosti ob svetovnem dnevu hrane 2002. Sledili so jim ravnatelji in organizatorji prehrane v nekaterih osnovnih šolah, sredi dneva pa si je tehnološko linijo za obdelavo perutninskega mesa ogledalo še vodstvo slovenske carine, z direktorjem Francem Koširjem na čelu. Po ogledu tehnološkega postopka je namreč direktor slovenske carine Perutnini Ptuj podelil status pooblaščenega izvoznika, kot prvemu slovenskemu podjetju iz živilsko predelovalne branže. Dr. Roman Glaser, predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj, ki je v imenu družbe prejel dokumente, ki določajo status pooblaščenega izvoznika, je ob tem poudaril: "Prejeli smo še en certifikat, ki dokazuje, da smo urejeno in evropsko konkurenčno podjetje. Kakovost, varnost in sledljivost so kategorije, ki jih dnevno spoštujemo, ker potrošniki želijo vedeti za vse elemente kakovosti hrane. Status pooblaščenega izvoznika je le nadaljevanje vseh standardov, ki jih že spoštujemo v Perutnini Ptuj, prinesel pa nam bo tudi ekonomske učinke."

Si21


Fran Košir, direktor carinske uprave RS je dr. Romanu Glaserju ob dnevu odprtih vrat podjetja in svetovnem dnevu hrane 2002, izročil listine o statusu pooblaščenega izvoznika Perutnine Ptuj.