»Rast tehnologije je eksponentna in brez omejitev, pojavljajo se vedno nove možnosti za še hitrejši razvoj. Zato napovedujemo upad današnjih poklicev, ki bodo v dobi interneta postali drugačni. Ne bomo potrebovali niti želeli, da bi zdravniki, učitelji, arhitekti, odvetniki, davčni svetovalci, duhovniki, svetovalci in mnogi drugi delali tako kot v 20. stoletju. Umetna inteligenca bo še z večjo močjo posegla v naša življenja in delo, ki ga opravljamo. Toda tehnološke naprave vseeno ne morejo nadomestiti človeškega dela,« je na tradicionalnem Mednarodnem predsedniškem forumu na IEDC-Poslovni šoli Bled poudaril glavni govorec dr. Daniel Susskind z Univerze v Oxfordu.

Osrednja tema letošnjega foruma sta bila umetna inteligenca in voditeljstvo. Predstavili so aktualne trende in izzive, s katerimi se soočajo podjetja in njihovi voditelji ter primere najboljših praks. »Umetna inteligenca se je začela razvijati v 80. letih 20. stoletja. Povzročila je razvoj računalnikov in pozneje mobilnih telefonov. Zdaj se soočamo z velikimi spremembami na vseh področjih. Prišli smo do vprašanja, zakaj so poklici sploh še potrebni. Odmikamo se od tradicionalne definicije poklicev, ki se razgrajujejo na manjše enote. Tehnologija nam tudi pomaga avtomatizirati rutino dela.  Ljudje zmotno mislimo, da bo umetna inteligenca nadomestila človeka. Sistem ne zna razmišljati sam, vendar ima svoje vzorce. Lahko pride do istih rezultatov kot človeška sila, a na drug način,« je prepričan dr. Susskind.

Kljub temu, da umetna inteligenca že zdaj komunicira z ljudmi, pa bo v prihodnosti komunikacija še bolj izpopolnjena. Če bodo podjetja želela preživeti, se bodo morala prilagoditi tehnološkemu razvoju in uvesti ustrezne izboljšave oziroma spremembe. Udeleženci foruma so ugotovili, da je največja sprememba potrebna v razmišljanju. Ljudje se moramo fokusirati na problem, ki ga skušamo rešiti. Pri tem nam umetna inteligenca lahko pomaga. Ne rešuje pa moralnega vprašanja, ali potrebujemo avtomatizacijo čisto vsega.

»V 21. stoletju bo veliko strokovnjakov zamenjanih z vse bolj kompetentnimi sistemi. Pojavljajo se novi profili strokovnjakov. Voditelji bodo soočeni z novimi  izzivi, in sicer kako izobraževati nove generacije in kako na novo usposobiti starejše. Pomembno bo tudi, kako voditi hitro spreminjajoče se, globalno povezane, decentralizirane organizacije in pri tem upoštevati tudi etične izzive, ki jih prinaša doba umetne inteligence,« je povedala dr. Danica Purg, direktorica in dekanja IEDC-Poslovne šole Bled.

Na spremembe, ki jih umetna inteligenca prinaša v vodenje in poslovanje, sta se osredotočila tudi strokovnjaka za voditeljstvo prof. Pierre Casse in prof. Paul Claudel. Svoje poglede in izkušnje iz prakse pa sta predstavila Frank Barz iz T-Systems Multimedia Solutions GmbH (Deutsche Telekom) in Nicholas Zhang iz podjetja Huawei s Kitajske.

Letošnji forum je bil zelo interaktiven in povezovalen. Ustvaril je dobro priložnost, da ljudje primerjajo svoja mnenja in stališča o nadaljnjem razvoju umetne inteligence in nujnosti vključevanja držav pri podpori tega razvoja.

Foruma se je udeležilo več kot 100 poslovnežev, veleposlanikov in drugih vodilnih iz 20 držav ter minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. »Slovenija je država, ki ima veliko znanja. Če ga bomo pravilno izkoristili, bomo bogatejši. Zato se mi zdi pomembnost blejskega foruma še toliko večja,« je prek videa sporočil premier Marjan Šarec.

IEDC-Poslovna šola Bled, ki je bila ustanovljena pred 32 leti kot prva poslovna šola te vrste v srednji in vzhodni Evropi, je ena vodilnih mednarodnih institucij za razvoj menedžmenta v Evropi. Z zagotavljanjem inovativnega pristopa na področju razvoja menedžmenta slovenske in tuje voditelje ter poslovneže spodbuja k osvajanju znanj o novih in ustvarjalnejših načinih pri soočanju z izzivi vodenja.

Foto: Boris Pretnar