Ljubljana – 18. oktober 2021 - Naftna podjetja in avtomobilski proizvajalci, tradicionalni vodilni na lestvici, so nosili največje breme krize, ki jo je povzročil koronavirus, medtem ko so trgovci na drobno zaradi povečane spletne prodaje beležili dvomestno rast prihodkov. V mračnem kontekstu svetovne gospodarske krize, ki jo je povzročil Covid, so se skupni prihodki sto največjih podjetij v jugovzhodni Evropi (JVE) leta 2020 zmanjšali za 7 % na 120 milijard evrov v primerjavi z rekordnimi 129,3 milijardami evrov, ki so jih udeleženci lestvice vknjižili pred letom dni, kaže 14. izdaja lestvice SEE TOP 100, ki jo je danes objavil SeeNews.

Medtem ko so prihodki največjih podjetij v regiji doživeli zgolj manjši upad, se je njihov skupni dobiček zmanjšal za četrtino, na 3,5 milijarde evrov, s čimer so se izničila tri leta rasti, je razvidno iz lestvice SeeNews. SEE TOP 100 je letna lestvica največjih podjetij v jugovzhodni Evropi po skupnem prihodku za poslovno leto, ki se je končalo 31. decembra 2020. Publikacija vsebuje tudi lestvice največjih bank in zavarovalnic v regiji.

Podjetje Automobile Dacia, enota francoskega Renaulta, že sedmo leto zapored vodi na lestvici, čeprav so se njegovi prihodki na letni ravni zmanjšali za 26 % na 3,8 milijarde evrov. Še slabše stanje je glede dobička, saj se je več kot prepolovil na 61 milijonov evrov. Zaradi covida je moralo podjetje za več kot mesec dni ustaviti proizvodnjo. Poleg tega se je Dacia, tako kot drugi proizvajalci avtomobilov, soočala z velikim pomanjkanjem polprevodnikov, zaradi česar je večkrat morala celo ustaviti proizvodnjo.

Največje slovensko podjetje je Petrol d.d. na 9. mestu s prihodki v višini 2,5 milijarde evrov za leto 2020, sledi mu GEN-I d.o.o. na 12. mestu s prihodki v višini 2,1 milijarde evrov, na 17. mesto se je z 1,9 milijarde evrov prihodkov uvrstil Holding Slovenske elektrarne d.o.o., ki mu sledita Krka d.o.o. na 24. mestu z 1,5 milijarde prihodkov in Revoz d.d. z 1,4 milijarde ustvarjenih prihodkov. Na lestvico se je sicer uvrstilo enajst slovenskih podjetij.

"Prvič, odkar je SeeNews pred petnajstimi leti začel objavljati lestvico največjih podjetij v jugovzhodni Evropi, so trgovci na debelo in drobno prehiteli naftni in plinski sektor ter postali vodilni po skupnih prihodkih, dobičku in številu udeležencev na lestvici. K dobrim rezultatom sektorja so prispevali razmah e-trgovine zaradi omejitev gibanja ljudi zaradi pandemije, enostavnejši postopki spletnega plačevanja in razvoj novih možnosti financiranja. »Pandemija Covida je pospešila trend, ki se je pojavljal že nekaj let«, je povedala Nevena Krasteva, glavna urednica pri SeeNews.

Nasprotno pa so se skupni prihodki naftnih in plinskih podjetij iz SEE TOP 100 zaradi gospodarske krize, nizkih svetovnih cen in prepovedi potovanj zmanjšali za četrtino, tako da je ta sektor na lestvici največ izgubil. Globalni prehod na zeleno energijo močno vpliva tudi na razvojne strategije naftnih in plinskih podjetij, saj jih sili v diverzifikacijo dejavnosti.

Kljub milijonom evrov pomoči so se gospodarstva v regiji zmanjšala za približno 6 %. V državah, v katerih turizem ustvarja velik delež bruto domačega proizvoda, je bilo gospodarsko krčenje najhujše in je v Črni gori preseglo 15 %. Močno so se zmanjšale tudi tuje neposredne naložbe, ki so glavno gonilo rasti v regiji. Motena dobava in nizko povpraševanje sta prizadela tako lokalna podjetja kot njihove glavne trgovinske partnerje v tujini.

O SEE TOP 100 metodologiji
SEE TOP 100 razvršča največja podjetja v jugovzhodni Evropi po skupnih prihodkih za poslovno leto, ki se je končalo 31. decembra 2020. Podatki za leto 2020 in primerjalni podatki za leto 2019 izhajajo iz letnih nekonsolidiranih poročil za leto 2020.

Na lestvici SEE TOP 100 so zajeta nefinančna podjetja, registrirana v Albaniji, Bosni in Hercegovini, Bolgariji, na Hrvaškem, v Severni Makedoniji, Moldaviji, Črni gori, Romuniji, Srbiji in Sloveniji. Banke, investicijski posredniki, zavarovalnice in nepremičninski investicijski skladi (REIT) so izključeni iz razvrstitve, saj skupni prihodki niso natančen kazalnik njihove uspešnosti. Pripravili smo ločene lestvice 100 največjih bank in zavarovalnic. Po drugi strani so holdinške družbe na lestvici zastopane skozi hčerinske družbe. Vsi podatki so pridobljeni iz nacionalnih poslovnih registrov, borz vrednostnih papirjev, vladnih spletnih strani in spletnih strani podjetij, industrijskih regulatorjev, lokalnih ponudnikov poslovnih informacij in samih podjetij. Začetni nabor podjetij presega 2. 900. Na lestvici niso zajeta podjetja, ki so zavrnila ali niso predložila finančnih rezultatov do zaključka priprave vsebine SEE TOP 100.

Več informacij o zadnji izdaji SEE TOP 100 najdete tukaj.