Petrolova ideja o lastni plačilni kartici za občane sega v začetek leta 1992, celoten koncept pa je bil izpopolnjen do začetka leta 1993. Izbor imena, skrb za izdelavo celostne grafične podobe ter izvedbo uvajalne oglaševalske akcije ob izdaji prve Magne je prevzela agencija Studio Marketing, na slovenski trg plačilnih kartic pa je bila Magna uvedena ob podpori Poštne banke Slovenije, ki se ji je kasneje pridružila še Nova Ljubljanska banka, za njo pa tudi večina ostalih slovenskih bank.

Petrol je tedaj sicer že imel svojo "sivo naftno kartico", vendar je bila ta namenjena predvsem nakupu goriva za službena vozila. Rdeča Magna za občane, ki se ji je tako rekoč sočasno pridružila še srebrna poslovna Magna, pa sta bili uporabni ne le na bencinskih servisih, pač pa tudi na številnih drugih prodajnih mestih, poleg goriva pa je bilo z njima mogoče plačevati tudi nakupe drugih izdelkov in storitev.

Korenine imena kartice Magna segajo v leto 1215. Takrat so angleški fevdalci spisali Magno Charto Libertatum - pogodbo, s katero so omejili oblast tedanjega kralja Johna Lacklanda (Ivana Brez zemlje). Magna Charta je določila in zavarovala pravice fevdalcev, mesta London ter svobodnjakov v okviru fevdalnega prava, kralju Ivanu pa preprečila samovoljo pri določanju davkov, zaplembi posestev in pri sodstvu. Za angleško meščanstvo še danes predstavlja enega temeljev demokracije in parlamentarizma.

Za Petrol kot izdajatelja je bila Magna takrat relativno sodobno nadomestilo za dotedanje nerodno in zamudno poslovanje prek dobavnic, sočasno pa tudi učinkovit mehanizem pospeševanja prodaje. Predvsem pa je bil to plačilni instrument, ki je imetnikom omogočal bistveno enostavnejše, varnejše in preglednejše poslovanje.

Svoje uvajalno leto je rdeča Magna sklenila s pet tisoč imetniki. V naslednjem letu se je njihovo število več kot potrojilo, nadaljnjih osem let pa v povprečju naraščalo za devet odstotkov na leto. Vse do leta 1998 je bila to tudi edina kartica, s katero je bilo mogoče plačevati na Petrolovih prodajnih mestih.

Naraščanje števila imetnikov Magne ter širjenje mreže njenih prodajnih mest je kmalu narekovalo vzpostavitev stalne službe, ki bo skrbela za nemoteno delovanje Magna sistema, za ažuriranje podatkov o karticah ter za redno obveščanje imetnikov o prometu in novostih. V ta namen je družba Petrol maja 1994 odprla poseben Magna Center, ki še danes predstavlja organizirano središče in vozlišče vseh uporabnikov, partnerjev in storitev, povezanih z Magno.

Rdečo in srebrno Magno je Petrol v letu 1997 nadgradil z rdečo in srebrno Magno ETN. Obe partnerski kartici sta nastali v sodelovanju z družbo ETN, ki je že izdajala svojo popustniško kartico, dve leti kasneje pa se jim je pridružila še tretja partnerska kartica, namenjena le občanom, in sicer Magna American Express. V niz Petrolovih plačilnih kartic se je leta 2002 uvrstila še mednarodna naftna kartica UTA Petrol, ki je plod Petrolovega sodelovanja z enim največjih sistemov za servisiranje komercialnega transporta v Evropi.

Družba Petrol tako danes svojim uporabnikom ponuja kar sedem različnih plačilnih kartic, prek katerih se letno izvede 31 odstotkov vseh plačil z domačimi karticami, 52 odstotkov plačil z vsemi podjetniškimi karticami, 66 odstotkov plačil z vsemi poslovnimi karticami oziroma 16 odstotkov vseh plačil s kreditnimi karticami v Sloveniji.

Danes je Magno mogoče uporabljati v široki pooblaščeni mreži, ki poleg petrolovih bencinskih servisov vključuje še približno 1.500 drugih prodajnih mest - zlasti takšnih, ki so tako ali drugače povezane z vozili ali potovanji. To so številne avtomehanične delavnice in trgovine z rezervnimi deli za vozila, avtopralnice, rent-a-car agencije, zavarovalnice, špedicije, turistične in potovalne agencije, hoteli, restavracije, pomoč na cesti, nenazadnje tudi mreža cestninskih postaj po vsej Sloveniji.

16 odstotkov vseh plačil s kreditnimi karticami v Sloveniji zavzemajo plačilne kartice Petrola, ob upoštevanju debetnih kartic (Maestro), pa je ta delež 10-odstoten. Enako velja za število izdanih kartic - kar 16 odstotkov vseh plačilnih kartic v Sloveniji namreč izdaja družba Petrol.

Poleg širjenja mreže pooblaščenih sprejemnih mest pa so predvsem ugodnosti tiste, zaradi katerih se število imetnikov in prometa prek Magne po desetih letih še vedno povečuje. Med prednostmi Magne velja posebej izpostaviti seštevanje nakupov in posledično pridobivanje popustov na izdelke iz dodatnega asortimana, ki je uporabnikom na voljo na Petrolovih bencinskih servisih, možnost enostavnega obročnega odplačevanja kurilnega olja in drugih večjih nakupov pri Petrolu ter številne akcijske ugodnosti, ki jih sam ali skupaj s partnerskimi podjetji imetnikom Magne ponuja Petrol. Tem se bodo že v novembru pridružile tako imenovane "Magna cene" oziroma relativno širok nabor izdelkov s Petrolovih bencinskih servisov, ki bodo ob nakupu s kartico Magna opazno cenejši kot ob nakupu s katerim koli drugim plačilnim sredstvom.

Sicer pa bo ob deseti obletnici kartica Magna dobila novo grafično podobo, v kratkem pa bo ji bo dodana tudi nova uporabna vrednost. Družba Petrol namreč načrtuje, da bo s prav s pomočjo Magna kartice oziroma informacijske tehnologije, ki podpira razvoj kartičnih produktov, svojim uporabnikom v kratkem omogočila plačevanje goriva z uporabo mobilnega telefona.