Hitra globalna širitev DHL Express-a je bila od leta 1969 rezultat predvsem B2B uporabnikov, kot so na primer banke, ki so razširile svoje storitve, da bi zagotovile finančne mehanizme za mednarodno trgovino, naftne in plinske multinacionalke, ki so svoje znanje in tehnologije uporabljale na novih področjih v tujini, in pa tehnološka podjetja, ki so nabavljala komponente preko globalne oskrbovalne verige.

Tako bančništvo, energetika in tehnologija, kot tudi naravoslovne vede in avtomobilska industrija so tradicionalno pomembne vertikale za poslovanje DHL Expressa in še vedno predstavljajo velik delež prihodkov. V zadnjih petih letih pa se pojavlja nov trend. Velik delež rasti DHL Express-a prihaja od podjetij, ki prodajajo svoje izdelke neposredno potrošnikom. To vključuje tako glavne e-commerce platforme, ključne trgovce na področju modne in tehnološke industrije, pa tudi mala podjetja in podjetnike, ki tržijo nišne izdelke strankam v tujini. B2C se je od leta 2013 povečal z 10 % celotnega volumna na današnjih 20 %.

V zadnjem času je opaziti pojav še enega fenomena. Vedno več B2B uporabnikov, tako tistih, ki iščejo nove priložnosti, kot tudi tistih, ki se zgolj odzivajo na dejavnosti konkurence, je povečalo svojo spletno prisotnost, uporabo digitalnih orodij in sprejemajo prakse, ki se običajno uporabljajo v B2C ecommerce. Velika industrijska podjetja opravljajo transkacije z dobavitelji in potrošniki izključno preko digitalnih platform, majhni, nišni proizvajalci inženirskih komponent pa prejemajo ad hoc naročila s strani zasebnih amaterskih podjetij, ki so jih našli na spletu. V vseh primerih so B2B podjetja prisiljena prilagoditi svoje oskrbovalne verige, da bi se hitreje in prožneje odzvala na priložnosti, ki se pojavljajo.

E-commerce in pomembnost primerne možnosti dostave
Največja izziva na področju dostave sta zagotovo pravilna dostava (s tem je mišljena dostava na pravi naslov in pa tudi dostava na pravi način, glede na vsebine, ki se pošiljajo) in hitrost dostave. Po podatkih raziskav je namreč ravno prva izkušnja z dostavo tista, ki vpliva na odločitev za ponovni nakup. Možnost ponovnega nakupa se poveča kar za dvakrat, če ima potrošnik pozitivno izkušnjo z dostavo. Iz tega razloga je prednost prepoznanega in inovativnega logističnega partnerja za spletne trgovce, ki pošiljajo na tuje trge, več kot pomembna. Lokalni dostavljalci, ki v tujini niso poznani, ne doprinesejo dodane vrednosti, ki jo lahko prinese priznana blagovna znamka. DHL kot globalna blagovna znamka ima to prednost.

Mednarodna spletna prodaja naj bi do leta 2020 rasla kar dvakrat hitreje kot prodaja, osredotočena na domači trg. Rast iz leta na leto naj bi znašala kar 25 %. Ravno zato je zelo pomembno, da se spletni trgovci še pred širitvijo na nove trge odločijo za pravega logističnega partnerja, ki jim lahko poleg inovativnih rešitev ponudi tudi pomembne nasvete o potencialnih trgih, primernih za širitve, značilnostih različnih trgov in specifikah, na katere morajo biti pozorni.

Podjetje DHL Ekspres (Slovenija), d.o.o. se že od leta 2015 pospešeno pripravlja na e-commerce, dodeljena pa ima tudi dva prodajna predstavnika, ki sta strokovnjaka na e-commerce področju in pomagata spletnim trgovcem s svetovanjem in ponujanjem rešitev. Kot globalno podjetje, prisotno v več kot 220 državah in ozemljih, ima DHL Express zagotovo prednost poznavanja vseh trgov, na katerih je prisoten, in lahko opozori na prednosti in priložnosti ter tudi potencialne grožnje in nevarnosti posameznega trga.

Raziskave kažejo na pomembnost različnih možnosti dostave, ki jih spletni trgovci ponujajo. Podatki kažejo, da bi kar 38 % potrošnikov prenehalo z nakupi pri določenem spletnem trgovcu po negativni izkušnji z dostavo, kar 87 % pa bi na podlagi pozitivne izkušnje z dostavo najverjetneje ponovno nakupovali pri izbranem spletnem trgovcu. 45 % potrošnikov zapusti nakupovalno košarica, če med možnostmi dostave na najdejo takšne, kot jih ustreza. Med tistimi, ki zapustijo nakupno košarico, je 56 % takšnih, ki menijo, da so možnosti dostave predrage, medtem ko jih 39 % meni, da bi dostava trajala predolgo. Med milenijci, ki so ključni spletni nakupovalci, bi kar 68 % izbralo ponudnika zgolj na osnovi dostavnih možnosti, ki jih ponuja.

Pomembno je izpostaviti, da so potrošniki, glede na obstoječe raziskave, za hitrejšo dostavo pripravljeni plačati več. Spletni trgovci, ki imajo na voljo premium način pošiljanja, rastejo kar 60 % hitreje kot tisti, ki te možnosti ne ponujajo. Ponujanje eskpresne dostave pa po izkušnjah celo poveča povprečno vrednost nakupne košarice.

Vir statističnih podatkov: Metapack (2016) State of Ecommerce delivery: Consumer research report

Foto: Hilde Buder-Monath