Ljubljana, 4. septembra 2019 –  Slovenija se je po skupni oceni konkurenčnosti za razvoj turističnega sektorja, ki so jo med 140-imi državami izvedli za Svetovni gospodarski forum, uvrstila na 36. mesto, kar pomeni izboljšanje za 5 mest. Na najboljšem mestu se Slovenija nahaja po okoljski trajnosti in sicer na visokem 8. mestu. Prav tako visoko se je Slovenija uvrstila po varnosti (15. mesto), infrastrukturi kopenskega prometa in pristaniški infrastrukturi (20. mesto), naravnih virih (26. mesto), turistični infrastrukturi (27. mesto) in pomembnosti turizma (33. mesto).

Raziskava temelji na ocenah 14-ih stebrov konkurenčnosti turističnega sektorja, znotraj štirih ključnih kategorij (v nadaljevanju kategorij) in sicer: 1) spodbudnost okolja, 2) turistična politika in stanje spodbudnih pogojev za razvoj, 3) infrastruktura ter 4) naravni in kulturni viri. Najboljša uvrstitev je na področju turistične politike in stanja spodbudnih pogojev za razvoj (druga kategorija), kjer se je Slovenija umestila na 18. mesto. K temu je prispevala predvsem rast pomembnosti turizma. Slovenija se je po skupni oceni konkurenčnosti iz te raziskave uvrstila na 36.  mesto, kar pomeni izboljšanje za 5 mest glede na leto 2017. Izboljšala se je tudi povprečna ocena ocenjevanih parametrov in sicer z 4,2 na 4,3 na 7-stopenjski lestvici.

Poročilo je pokazalo, da Slovenija na področju pomembnosti turizma zaseda 33. mesto, kar pomeni izboljšanje za kar 14 mest glede na leto 2017. Najbolj opazen napredek je bil ustvarjen pri učinkovitosti trženja in promocije turizma, predvsem na področju izvedenih kampanj za pritegnitev tujih gostov (napredek za kar 26 mest) in pri indikatorju pomena, ki ga daje turizmu država (napredek za 24 mest).

Zdravko Počivalšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Letošnje poročilo Svetovnega ekonomskega foruma na področju konkurenčnosti turizma, ki Slovenijo v skupni oceni uvršča na 36. mesto (med 140 državami) dokazuje, da smo na področju turizma na pravi poti. Imamo ustrezno strategijo, kakovostne turistične storitve ter bogato naravno in kulturno dediščino, kar omogoča uspešen trajnostni razvoj turizma. Najbolj smo lahko ponosni na zapis v poročilu, da Slovenija ostaja najbolj konkurenčno gospodarstvo v regiji. To pripisujejo predvsem splošnemu poslovnemu okolju, pozornosti, ki jo namenjamo turizmu, osnovni in turistični infrastrukturi, okoljski trajnosti, kjer je Slovenija na 8. mestu in naravnim virom. Veseli smo, da so tudi v mednarodni strokovni javnosti ugotovili, da je Slovenija napredovala v mnogih kriterijih in se uspešno sooča z ostro mednarodno konkurenco.«

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije: »Uvrstitev na 36. mesto lestvice najbolj konkurenčnih turističnih držav dokazuje, da se je konkurenčnost slovenskega turizma v zadnjih dveh letih povečala. Na področju učinkovitosti trženja in promocije slovenskega turizma smo napredovali za kar 26 mest. To potrjuje učinkovitost strateško, ciljno in dolgoročno zastavljenih aktivnosti, ki smo jih z intenziviranim in partnerskim sodelovanjem izvedli z resornim ministrstvom, slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi ključnimi parterji. Še posebej veseli izboljšanje pozicije na področju okoljske trajnosti na osmo mesto, kar potrjuje uspešnost naših prizadevanj za pozicioniranje Slovenije kot vodilne turistične destinacije na področju trajnostnega razvoja. Na prvo mesto smo se uvrstili pri indikatorju deleža vseh zaščitenih območij. Izboljšanje za kar 24 mest na področju kulturnih in za 16 mest pri naravnih virih in za dve mesti pri varnosti dokazujejo, da so neokrnjena narava, izredno kulturno bogastvo naše dežele in varnost ključni dejavniki strateškega pozicioniranja na zemljevid najbolj konkurenčnih turističnih destinacij,« in dodaja: »Prizadevanja v slovenskem turizmu za doseganje želenega pozicioniranja v tujini niso ostala neopažena, napredovanje na letošnji lestvici konkurenčnosti, pa je potrditev pravilnosti strateško začrtane poti, posebno priznanje za uspešno delo vsem v slovenskem turizmu in hkrati izredna vzpodbuda za naše nadaljnje delo.«

Več o uvrstitvah Slovenije v poročilu Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) 2019 vam je na voljo v našem medijskem središču na povezavi