Podeljena so bila jabolka kakovosti, nacionalna priznanja za najboljše prakse mobilnosti in mednarodnega sodelovanja. Zgodb o uspehu v mednarodnih projektih je veliko, vse so navdihujoče in imajo neprecenljivo komponento: izkušnje, tako osebne kot strokovne. Nad številnimi programi in pobudami mednarodnega sodelovanja bdi Center Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja CMEPIUS. S svojimi aktivnostmi vpliva na vzgojitelje, učence, učitelje, strokovno osebje, študente, profesorje, na znanstveno sodelovanje in razvojno usmeritev izobraževalnih institucij po celi vertikali, od vrtca do univerze.

V začetku decembra so izbrane uspehe prepoznali na prav poseben način, podeljena so bila jabolka kakovosti, nacionalne nagrade za najboljše zgodbe v mednarodnem sodelovanju. »Izpostavljene so bile institucije, ki so s pomočjo mednarodnega sodelovanja v svoje delovanje in na svoje strokovno področje uspele vnesti pomembne premike in spremembe v smeri večje kakovosti izobraževanja in usposabljanja, strokovne rasti in medkulturnega zavedanja, strpnosti in spoštovanja« pojasnjuje direktorica CMEPIUS-a dr. Alenka Flander.

Osnovna šola Pod goro iz Slovenskih Konjic je slavila s projektom mobilnosti za pridobivanje znanj s področja izobraževanja oseb z motnjami avtističnega spektra in oseb z različnimi ostalimi motnjami, s katerimi se srečujejo strokovni delavci šole. Najbolj odmeven rezultat projekta je izgradnja senzorne sobe in igralnice, ki je ne uporabljajo samo na šoli, temveč je na voljo tudi ostalim uporabnikom iz lokalnega okolja. Osnovna šola Naklo je prepričala s konceptualnimi smernicami za ustvarjanje pozitivnega šolskega okolja in nastal je preventivni program, ki je dobra osnova za implementacijo teh načel v vzgojnem načrtu. Srednja šola za gostinstvo in turizem Celje je z mednarodnim sodelovanjem prišla do nove oblike sodelovanja šolskega in gospodarskega sektorja. Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani z nagrajenim projektom krepi trikotnik izobraževanja, znanosti in gospodarstva, aktivnosti pa so vodile tudi v oblikovanje izobraževalnega programa, ki je v procesu pridobitve nacionalne poklicne kvalifikacije in bo gospodarstvu ponudil tudi možnost prekvalifikacije brezposelnih delavcev. Univerza v Mariboru je z mednarodnim sodelovanjem predstavila prenovo habilitacijskih meril in točkovanja, z interdisciplinarnim konceptom zimske šole CEEPUS pa združuje znanstvene ter umetniške discipline. Vzpostavila je aktivno meduniverzitetno sodelovanje ter številne znanstvenoraziskovalne projekte, kot je npr. Razvoj pametnih oblačil za osebe z demenco. Ekonomska šola Celje je nase opozorila s prenovljenim okvirjem za izvajanje strokovne prakse na področju ekonomije. Ljudska univerza Rogaška Slatina pa je s projektom mobilnosti nadgradila način poučevanja in tako prispeva svoj delež h konstantnim izboljšavam sistema izobraževanja odraslih v Sloveniji.

»Dobrih praks našega izobraževalnega sistema je ogromno,« poudarja dr. Flandrova, ki upa, da bodo podeljene nagrade dodatno motivirale k še večji vpetosti v mednarodno sodelovanje in povezovanje na vseh nivojih izobraževanja. Za tiste, ki stopajo iz svoje cone udobja verjame, da slabih izkušenj ne more biti. »Lahko so le dobre in odlične. Pa tiste, ki posamezniku, družbi ali celo skupnosti spremenijo življenje na bolje, ga oplemenitijo in izpopolnijo.« In zakaj se nagrade imenujejo jabolka? »Zaradi simbolike. Nekoč je bilo odkrivanje znanja označeno za greh, jabolko pa je predvsem v smislu odkrivanja novosti simboliziralo elementarni objekt poželenja. Danes služi jabolko kot simbol napredka in svobodne volje, mednarodno sodelovanje pa različne generacije žene v odkrivanje neznanega, osebnostno rast in k dobrobiti družbe,« pojasnjujejo na CMEPIUS-u.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE ŠOLSKEGA IZOBRAŽEVANJA
Osnovna šola Pod goro, Slovenske Konjice
Projekt Povezani v drugačnosti OŠ Pod goro iz Slovenskih Konjic odlikuje odlično zastavljen in izveden prenos uporabnih znanj in metod dela na ravni organizacije in lokalne skupnosti.

Šola kontinuirano sodeluje v mednarodnih projektih in sledi strategiji, ki so si jo zastavili ob začetku sodelovanja v programu Erasmus+. Za tovrstne projekte so se odločili zaradi vedno večjih potreb po znanju s področja izobraževanja otrok s posebnimi potrebami, ki ga je v domačem okolju težje pridobiti v zadostni meri. V pričujočem projektu je bila glavnina mobilnosti izvedena z namenom pridobivanja znanj s področja izobraževanja oseb z motnjami avtističnega spektra in oseb z različnimi ostalimi motnjami, s katerimi se srečujejo strokovni delavci šole. Najbolj odmeven rezultat projekta je izgradnja senzorne sobe in igralnice, ki je ne uporabljajo samo na šoli, temveč je na voljo tudi ostalim uporabnikom iz lokalnega okolja.

Z novo pridobljenim znanjem se je izboljšalo delovno okolje tako za zaposlene kot za njihove učence. Posledično povečujejo možnosti za strokovni razvoj, motiviranost in zadovoljstvo pri vsakdanjem delu strokovnih delavcev, vse skupaj pa vpliva tudi na blaginjo učencev.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE ŠOLSKEGA IZOBRAŽEVANJA
Osnovna šola Naklo
Osnovna šola Naklo je v nizu mednarodnih projektov v zadnjem prevzela vlogo glavnega koordinatorja.  V dvoletnem projektu Jaz zmorem, ti zmoreš, midva zmoreva še več je bil glavni namen vzgojno delovanje, ki je pomembno in pereče področje, s katerim se dandanes soočajo šole. S projektnimi aktivnostmi so partnerske šole našle skupno vizijo ter konceptualne smernice za ustvarjanje pozitivnega šolskega okolja, ki vpliva na blagostanje otrok in na njihov učni uspeh. Projekt odlikujejo kakovostna izvedba vseh stopenj projekta, pestrost projektnih aktivnosti ter zavedanje sodelujočih šol o uporabnosti pridobljenega znanja ter izdelanih rezultatov. V okviru projekta je nastal preventivni program, ki je dobra osnova za implementacijo teh načel v vzgojnem načrtu. Nastali intelektualni rezultati in ostala gradiva imajo in bodo imela pozitiven učinek na oblikovanje spodbudnega učnega okolja na vseh sodelujočih organizacijah in širše, saj so dobra iztočnica za pedagoške pogovore med strokovnimi delavci šol ter za pogovor in razvoj socialnih veščin in čustvene inteligence pri učencih oziroma dijakih.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE POKLICNEGA IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA
Srednja šola za gostinstvo in turizem Celje
Mali koraki – velike spremembe. To je dokazala Srednja šola za gostinstvo in turizem Celje, ki je s pomočjo projektov mobilnosti dosegla dva velika cilja, ki so si ju pred štirimi leti zadali v strategiji internacionalizacije.

To je vpeljava novih modulov v redni izobraževalni program v okviru odprtega kurikula in sodelovanje delodajalcev pri njihovi izvedbi. Nova modula, ki so ju poimenovali Koordinacija gostinskih storitev in Hotelske storitve, pomenita obogatitev in posodobitev izobraževalnega programa, ki ga že izvajajo, hkrati pa predstavljata novo obliko sodelovanja šolskega in gospodarskega sektorja. Šola je rezultat dosegla z natančno vizijo, proaktivnim pristopom in vključenostjo mentorjev iz podjetij v projekte mobilnosti. Delodajalci so na takšen način prepoznali mnoge koristi, ki jih dijakom prinaša praksa v tujini, na stežaj pa vrata odpirajo tudi tujim dijakom, ki prihajajo v Slovenijo. S projekti mobilnosti je srednja šola prav gotovo pozitivno učinkovala na izobraževalni sistem, česar bodo deležne tudi prihodnje generacije na področju gostinstva in turizma.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE POKLICNEGA IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA
Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani
Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani je tista organizacija, ki s svojimi projekti krepi trikotnik izobraževanja, znanosti in gospodarstva. S temeljito analizo potreb slovenske industrije in pregledom obstoja izobraževanj na področju kompozitne proizvodnje so skupaj z nacionalnimi in mednarodnimi partnerji oblikovali ključne naloge, znanja in veščine, ki so potrebni v kompozitni industriji, in zasnovali izobraževalni program, ki je v procesu pridobitve nacionalne poklicne kvalifikacije. Inštitut tako prenaša bogato znanje vključenih visokošolskih institucij Univerze v Ljubljani in krepi zunanjo mrežo partnerjev. S projektom so sistemsko podprli področje poklicnega izobraževanja in usposabljanja in gospodarstvu ponudili možnost prekvalifikacije brezposelnih delavcev, izobraževalnemu sistemu pa nove vsebine za praktično usposabljanje bodočih kadrov. S sodelovanjem v programu Erasmus+ Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani krepi medsektorsko povezovanje, odličnost poklicnega in strokovnega izobraževanja in usposabljanja ter odzivanja visokošolskih institucij na potrebe trga dela.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE VISOKOŠOLSKEGA IZOBRAŽEVANJA
Univerza v Mariboru
Na Univerzi v Mariboru naredijo … Ker se da in ker je mogoče. S svojim strateškim pristopom k projektom mobilnosti in dodelanim sistemom podpore sledijo potrebam študentov in zaposlenih ter se jim sproti prilagajajo, prav tako pravilom programov in pogodbenim obveznostim. Hkrati njihove potrebe prepoznavajo s svojo vpetostjo v okolje in jih s projekti ustrezno naslavljajo.

K sistemskim spremembam na institucionalni ravni so prispevali s prenovo habilitacijskih meril in točkovanja, ki upoštevajo tudi mobilnosti, delo s tujimi študenti ter tutorstvo tujim študentom. Pri izvajanju projektov prav tako skrbijo za kakovost in odličnost z akademskim mentorstvom, spremljanjem ter sprotno evalvacijo kakovosti izvedbe projektov. Ob tem pa redno izvajajo tudi promocijo programa Erasmus+ in razširjajo učinke projektnih rezultatov, s poudarkom na zaposljivosti, ki je glede na regijo še toliko večjega pomena.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE VISOKOŠOLSKEGA IZOBRAŽEVANJA
Ekonomska šola Celje
Kako se z vsebinsko usmerjenimi in strateško vpetimi projekti dosega kakovostne učinke na različnih ravneh, skozi svoje delo v mednarodnem okolju ponazarja Ekonomska šola Celje. Pri prijavljanju in izvajanju projektov jasno in natančno sledijo strategiji šole in potrebam deležnikov v lokalnem okolju ter tudi potrebam mednarodnih partnerjev. S tesnim sodelovanjem s partnerji, skrbno izbranimi aktivnostmi ter učinkovito porabo sredstev dosegajo rezultate, kot je prenovljen okvir za izvajanje strokovne prakse na področju ekonomije, ki prinašajo učinke na ravni študentov in zaposlenih ter na ravni sodelujočih institucij. S premišljenimi in kakovostno izvedenimi aktivnostmi pa te rezultate širijo na mednarodni ravni in s tem dosegajo tudi širše učinke.

ZGODBA O USPEHU V PROGRAMU ERASMUS+: PODROČJE IZOBRAŽEVANJA ODRASLIH
Ljudska univerza Rogaška Slatina
Kakovost življenja in dela v izobraževalnih institucijah v veliki meri definira spretnost komuniciranja. Tudi LU Rogaška Slatina prepoznava, da so poleg strokovnega znanja tistih, ki poučujejo, najboljša osnova za kakovostno poučevanje zelo dobro razvite komunikacijske veščine, zato so se odločili, da svoje predavatelje še posebno opolnomočijo na tem področju. V želji postati sodobna šola, ki učečim se nudi okolje in izkušnje, kjer lahko svoje znanje nadgrajujejo tako v interakciji z vrstniki kot tudi učitelji iz različnih okolij, so izvedli projekt mobilnosti, ki je že predhodno mednarodno aktivni organizaciji še bolj na stežaj odprl mnoga vrata v mednarodno sodelovanje in v marsičem spremenil način dela te organizacije.

Nadgradili so način poučevanja njihovih učečih se z uporabo sodobne tehnologije in uporabo Montessori metod poučevanja za odrasle, ki so, sodeč po evalvacijah, z novostmi zelo zadovoljni. LU Rogaška Slatina je tako postala prepoznana kot strokovna in zanesljiva organizacija, ki je vpeta v različne projekte. S tem prispeva svoj delež h konstantnim izboljšavam sistema izobraževanja odraslih v Sloveniji, postala pa je tudi organizacija, kamor si hodijo izkušnje in nova znanja nabirat tudi izobraževalci iz tujine.

POSEBNI DOSEŽKI V MEDNARODNEM SODELOVANJU
Univerza v Mariboru
Ars techne – oblikovanje in razvoj večnamenskih izdelkov je mreža programa CEEPUS, ki je lani praznovala 20 let. Mreža Univerze v Mariboru, sicer ena najstarejših v programu, je imela pomembno vlogo na področju tekstilnega izobraževanja, ki je pomemben sektor za celotno regijo.

Mrežo odlikuje interdisciplinarni koncept CEEPUS zimske šole. Združuje znanstvene ter umetniške discipline, ki v okviru predavanj in širokega izbora ciljno zasnovanih delavnic soočijo študente s teoretičnimi in praktičnimi vidiki oblikovanja v najširšem pomenu. Ključnega pomena je široka odprtost različnim disciplinam, kar omogoča interakcijo med znanostjo, umetnostjo in družbo, razvoj novih idej in njihovo aplikacijo v realnem okolju.

Tekom let je odprla vrata številnim novim partnerskim institucijam in vzpostavila aktivno meduniverzitetno sodelovanje ter številne znanstvenoraziskovalne projekte, kot je npr. Razvoj pametnih oblačil za osebe z demenco.

Foto: Klemen Razinger