19. marec 2020 - Zaključila se je virtualna regijska konferenca s področja upravljanja storitev informacijske tehnologije in projektnega managementa Skupaj do odličnosti. V izrednih okoliščinah, v katerih se je zaradi koronavirusa znašel svet, so ponudili in nakazali priložnosti in orodja, kako nadaljevati poslovanja v podjetjih. Tretjo mednarodno konferenco sta izpeljali neprofitni organizaciji Združenje za ravnanje s storitvami IT itSMF Slovenija in Združenje za projektni management PMI Slovenija. Zasedba šestih mednarodno uveljavljenih govorcev se je posvetila aktualnim temam, kot so preobrazba modernega IT-ja v praksi, kako ITIL4 odgovarja na višje zahteve v IT-ju, agilnost v organizaciji in v projektnem vodenju (ang. project management) ter moč vodenja pri projektih (ang. project leadership). 

»Digitalna disrupcija je tema, o kateri govorimo že nekaj časa, a dejstvo je, da se širi v poslovni svet in da se vse organizacije soočajo s potrebo po preobrazbi. Naše osnovno poslanstvo je pomagati podjetjem, da se obdržijo v današnji hitro spreminjajoči se digitalni ekonomiji,« je v uvodnem pozdravu na virtualni konferenci, ki se je odvila 17. marca, dejala Mateja Čampa iz itSMF Slovenija. In izpostavila, da danes ni dovolj le, da smo agilni, inovativni in digitalni. Najpomembneje je, dodaja, da lahko svoje poslanstvo uresničujemo le skupaj. Igor Mrzlikar, predsednik PMI Slovenija v odhodu, je dodal, da epidemija postavlja na preizkušnjo tudi način poslovnega delovanja: »Pri projektnem vodenju smo navajeni delati virtualno z ekipami po celem svetu. Želim si, da bi se vsi, ki imajo to možnost, čim prej uspešno prilagodili novim pogojem dela. Pravzaprav nimamo druge izbire, zato ne bo smelo biti pretežko.«

Agilnost je miselnost, ne škatla z orodjem
Paul Wilkinson, soustanovitelj podjetja GamingWorks, je med drugim osvetlil ključna področja, ki jih je treba v organizacijah preobraziti. Nekatera potrebujejo digitalno življenje, druga ne, je izpostavil tezo, ki temelji na delu z več kot 400 organizacijami, ki so šla čez različne preobrazbe. »Ena od 300-milijonskih investicij v vesoljsko kampanjo je padla v vodo, ker je ena ekipa svoje izračune delala v kilometrih, druga v miljah. Kaj moramo torej preobraziti? Vse zaposlene moramo najprej soočiti z aktualno preobrazbo in med seboj deliti bolečine, ki pri tem nastajajo. In jih odpravljati z nenehnimi izboljšavami. Ključno je, da vsak posameznik prispeva.«

Grzegorz Szałajko, mednarodno priznani strokovnjak za projektno vodenje, je v nadaljevanju predstavil koncept agilnosti, izpostavil pa je, kako organizacije agilnost pogosto razumejo popolnoma napačno: »21 dni traja, da posameznik sprejme oz. ponotranji novo navado. Da to naredi skupina ljudi, lahko traja tedne. Da spremenimo kulturo podjetja v agilno, lahko vzame leta. Zato vsem vodjem svetujem: bodite potrpežljivi. Spremembe uvajajte korak za korakom, sicer lahko sesujejo organizacijo. Bolj, ko želite spremembe uvajati hitro, večja verjetnost je, da se bo organizacija upočasnila.« Ob tem je dodal, da je cena agilnosti v tem, da moraš dnevno sprejemati tudi desetkrat več odločitev: »To je cena fleksibilnosti. Biti moraš prisoten. Prisotnost je nova strategija. V organiziranem svetu mora vsak opraviti svojo nalogo, v agilnem mora vsak odreagirati.«

Fokusiranje na nujno namesto na pomembno
Celodnevno virtualno konferenco je zaključila Susanne Madsen, ena od top 10 svetovnih vplivnežev in vplivnic s področja projektnega vodenja, ki je v svojem predavanju izpostavila predvsem razlike med vodenjem (ang. leadership) in upravljanjem (ang. management). V začetku je izpostavila rezultate raziskave Project Managament Instituta, ki kažejo, da v podjetjih 40 % strateških iniciativ ne uspe in skoraj pol projektov ni dostavljenih do dogovorjenega roka: »Tri pogoste napake, ki jih naredijo projektni managerji so: upravljanje nalog (namesto upravljanje ljudi), fokusiranje na nujno (namesto na pomembno) in prepričanje, da morajo vedeti in narediti vse. Nerealno je pričakovati, da bo imela ena oseba odgovore na vsa vprašanja. Svet se prehitro spreminja. Odgovore na večino vprašanj lahko ponudi samo ekipa.«

Sogovorniki ostajajo na razpolago za e-pogovor
Na konferenci so sodelovali še Ingo Averdunk, priznan inženir in član IBM Cloud Garage, ki je govoril o upravljanju sprememb, prehodu iz tradicionalnih vlog in tradicionalnega IT v oblačna (ang. cloud) okolja; Anders Eklund, izkušeni svetovalec s področja projektnega in programskega vodenja, ki je predstavil nekaj pristopov k ustvarjanju zaupanja med agilnimi timi in vodstvom; ter Mark Smalley, eden glavnih urednikov nove verzije ITIL4, ki je govoril o tem, kako pristopati k upravljanju, digitalne organizacije namreč pogosto delajo s kompleksnimi, nepredvidljivimi sistemi, zato ​​se ne dobro odzivajo na vnaprej določene projektne procese in načrte.