Iz odločbe je razvidno, da ATVP "ugotavlja, da so vse borznoposredniške družbe in banke, članice Ljubljanske borze z izjemo devetih, osumljene sklenitve skupno 566 navideznih poslov". Dodatno so med njimi tudi pravne osebe, ki niso več članice Ljubljanske borze. Upravi borze se v odločbi očita neopravljanje funkcije nadzora v decembru 1999, decembru 2000 in decembru 2001, in sicer v primerih suma opravljenih 95 navideznih poslov, ki naj bi jih sklenilo 6 članov Ljubljanske borze.

Uprava borze in nadzorni svet sta mnenja, da ni razlogov za tak ukrep. Uprava borze se bo Agenciji za trg vrednostnih papirjev v predpisanem roku izjavila v zvezi s podatki, navedenimi v odločbi o začetku postopka.

Po nam znanih podatkih ni nobeno od očitanih dejanj članom Ljubljanske borze, ki so osnova za ukrepanje ATVP proti upravi Ljubljanske borze, še dokazanih oz. pravnomočnih.

Zato Uprava in NS menita, da takšni postopki in tudi druge drastične in obširne akcije na trgu vrednostnih papirjev ne bodo prispevale k njegovemu razvoju ter domačemu in tujemu ugledu.

Ljubljanska borza je v preteklosti svojo nadzorno funkcijo opravljala ustrezno in v skladu s predpisi in svojimi pooblastili. Ljubljanska borza je bila prva aktivna na področju preganjanja okoriščanja z notranjimi informacijami, prav tako pa je preganjala tudi druga nedovoljena ravnanja na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, o čemer je javnost večkrat seznanjala.

Dejstvo je, da je Ljubljanska borza Agenciji za trg vrednostih papirjev večkrat posredovala podatke o poslih, pri katerih bi lahko šlo za navidezne posle. S tem v zvezi ne gre prezreti, da ATVP ima, in je tudi v obravnavanem obdobju imela, neposreden dostop do vseh podatkov v zvezi s posli opravljenimi na Ljubjanski borzi, in sicer preko nadzornih postaj v enakem obsegu kot Ljubljanska borza sama.

Ljubljanska borza, d. d., Ljubljana