Andrei Morozov (naslovna fotografija), ki je pred petimi dnevni dopolnil devetnajsti rojstni dan, je s svojim produktom, pametno kresničko Flare, ki beleži lokacijo otroka na poti v šolo, po izboru pospeševalnika mladinskega podjetništva Ustvarjalnik, prejel naziv Naj mladinski startup 2020. Ravno na dan, ko je produkt prvič postavil na trgovske police, je mladi inženir, ki se je v državo pred tremi leti priselil iz Perma v Rusiji, pridobival maturitetno oceno iz slovenske književnosti. Pravi, da je sklepanje pogodb z velikimi slovenskimi podjetji zanj mnogo lažje, kot naučiti se naše slovnice. V njegovem visokotehnološkem podjetju si kruh služijo še trije najstniki, naročil pa imajo dovolj vsaj za leto dni.

Flare je produkt, ki staršem omogoča spremljanje gibanja njihovih malčkov na poti v šolo. Gre za 'klasično' kresničko, ki v sebi skriva GPS oddajnik, povezan z mobilno aplikacijo. Starši lahko v resničnem času spremljajo gibanje otroka, ali pa dobijo opozorilo, kadar otrok zapusti vnaprej določeno 'varno' območje. Tehnologijo, ki napravo poganja, je 19-letnik razvil sam, prvo prototipno serijo so s prijatelji izdelali v lastni delavnici in ker so jo razprodali v pičlih štirih dneh, so se povezali z znano slovensko gazelo Dewesoft, ki jim je vzpostavila proizvodno linijo ter zagotovila zagonska sredstva. S podjetjem AMZS, ki je v projekt vstopilo kot mentor in prvi kupec, so podpisali terminsko pogodbo za trženje produkta na spletu in v njihovi prodajni mreži, ki bo vključevala tudi odmevno marketinško kampanjo v letošnji božični sezoni. Naročil, kot pravijo v ekipi, imajo trenutno več, kot jih zmorejo dobavljati. Ekipa za zdaj še ne razkriva, koliko dobička načrtujejo v prihodnjem letu, so pa že prvi mesec dosegli več kot za 20.000 evrov prometa.

Fundacija UM: Primer podpore preko Univerzalnega temeljnega dohodka in najučinkovitejši program spodbujanja zaposlitev za mlade v državi
Pretekli konec tedna se je v Ljubljani na virtualnem dogodku predstavilo sedem podjetniških projektov štipendirancev Fundacije za Ustvarjalne mlade, osrednje slovenske organizacije, ki podpira najperspektivnejše podjetniške talente in njihove projekte tudi financira v obliki štipendije, zasnovane kot univerzalni temeljni dohodek, ki mladim omogoča, da se lahko stoodstotno posvetijo svojim projektom, obenem pa jim zagotavlja individualno mentorstvo in dostop do velikih slovenskih podjetij. Njen častni pokrovitelj je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, deluje pa že tretje leto.

Kljub temu, da je povprečna starost štipendistov Fundacije 20,6 let, se lahko mladi, ki so vanjo vključeni, pohvalijo z zavidljivimi rezultati. Kar 41 odstotkov štipendirancev že v prvem letu vključitve ustvari več kot 10.000 evrov prihodka iz lastnega posla, 24 odstotkov štipendirancev poslovno sodeluje s podjetjem financerjem, 17 odstotkov pa se jih po izteku programa zaposli v partnerskih podjetjih. Za organizatorje Fundacije je to dokaz, da se financiranje mladih talentov v obliki mesečnega dohodka povrne v manj kot letu dni. Fundacija UM je ta hip zagotovo najbolj učinkovit program spodbujanja zaposlovanja mladih in podjetništva v državi.

Andrei Morozov
Že od zgodnjega otroštva ga fascinirata računalništvo in elektrotehnika nasploh. »Mama mi je povedala, da sem že pri štirih letih kar naprej tlačil žice v leseno omaro, da bi naredil transformator,« pove Andrei. Ko je bil star 12 let, se je z računalništvom začel resneje ukvarjati in se odločil, da se bo naučil kakšnega od programskih jezikov. Programiranja se je naučil povsem sam, brez pomoči staršev, mentorja ali učitelja. »Nekateri menijo, da bi mi šlo bolje z izkušnjami starejših, jaz pa mislim, da sem se na ta način naučil tudi samodiscipline,« nadaljuje svojo pripoved.

Ko se je izuril v programiranju, je želel oblikovati kakšno spletno stran. Lotil se je iskanja potencialnih 'naročnikov' in se spomnil sošolca, ki je rad risal. Ogledal si je njegove grafične umetnije in predlagal, da bi sklenila poslovno partnerstvo, kajti prepričan je bil, da bi sošolčeve grafike lahko dobro prodajal preko spletne trgovine. Stvari pa niso šle gladko, omenjeni sošolec je bil sicer za, vendar je hitro obupal in odstopil od 'posla', brž ko mu je Andrei razložil koliko dodatnega dela bi mu ta dejavnost prinesla.

»Po tej zabavni dogodivščini spet nisem vedel, česa naj se lotim, vse dokler nisem pri prenašanju ene od igric naletel na računalniški virus,« nadaljuje Andrei. Namesto da bi se predal slabi volji, je težavo pa pretvoril v idejo spletnega kataloga igric z možnostjo prenosa brez virusov. Začel je testirati računalniške igrice. Preprosto jih je nameščal na svoj računalnik in če se je izkazalo, da je z njimi vse v redu, jih je dodal v svoj katalog. Po treh mesecih preizkušanja je dobil ponudbo iz nekega ruskega podjetja, da bi zanje oblikoval spletno stran in postavil spletno trgovino. Temu naključju je botrovalo dejstvo, da je imel že pri trinajstih lasten studio za oblikovanje spletnih strani. »Vedeli so, da imam komaj 13 let, ampak to jih ni motilo. Podjetje je sicer med veliko krizo v Rusiji propadlo, zato s tem delom res nisem veliko zaslužil. Račun je znašal komaj 120 evrov, ampak to je bilo prvih 120 evrov, ki sem si jih v življenju sam prislužil,« ponosno pristavi.

Med štipendiste Ustvarjalnikove Fundacije za ustvarjalne mlade se je Andrei Morozov zapisal prav z idejo elektronske kresničke Flare. Rodila se je v Zavodu 404, kjer so mlademu ruskemu fantu pomagali fizično izdelati prvo digitalno napravo. »Ohišje naprave je narejeno iz posebne plastike, ki odbija svetlobne žarke, znotraj pa je elektronsko vezje, ki sem ga s pomočjo svoje delovne skupine sprogramiral sam.«

V prihodnosti si Andrei seveda želi ostati v podjetništvu in še naprej razvijati svoje poslovne ideje. »V današnjem času, ko je tehnologija dvigalo sveta, se moramo opreti na povezovanje različnih znanj,« je prepričan Andrei Morozov.