Pri pripravah na prihodnost dela je ključnega pomena razumevanje potenciala novih tehnologij za preoblikovanje logistike in hitrosti, s katero bodo te spremembe potekale. Ob pogledu v prihodnost je jasno, da je popolna digitalna preobrazba logistike, čeprav se njeno uvajanje pospešuje, večdesetletna pot, ki je nujna za izboljšanje dobavnih verig, da bi izpolnili nove zahteve strank. Upravljanje talentov deluje kot ključni spodbujevalec, ki s celostnim pristopom vključuje več elementov, kot so tehnologija, zdravje in varnost, trajnost in raznolikost - na enem delovnem mestu.

Naslednji del poročila DHL Trend Report "Prihodnost dela v logistiki" predstavlja dve možni prihodnosti - eno razširjeno s tehnologijo in drugo avtomatizirano s tehnologijo - ter praktične vidike za uravnoteženo izvajanje vsake od njiju, hkrati pa vodenje današnjih sprememb. Družba DHL predvideva prihodnost, v kateri bodo uresničeni nekateri vidiki iz obeh konceptov, razširjenega in avtomatiziranega, predvsem v naslednjih šestih segmentih dobavne verige: skladiščne dejavnosti, prevoz na dolge razdalje, last-mile delivery, back-office operacije, storitve za stranke in načrtovanje dobavne verige.

"Vemo, da se digitalna preobrazba logistike ne bo zgodila čez noč, vendar smo zdaj na prelomni točki. Digitalno preobrazbo vodijo ljudje, pospešuje pa jo tehnologija. S tega vidika se moramo že danes pripraviti na realnost razširjene in avtomatizirane prihodnosti ter zaposlenim omogočiti, da skupaj s svojo organizacijo aktivno sodelujejo pri oblikovanju prihodnosti dela," pravi Klaus Dohrmann, podpredsednik Innovation Europe & Trend Research pri DHL Customer Solutions & Innovation.

Z izboljšano tehnologijo bodo zaposleni, kot so skladiščniki in kurirji, zaradi novih pametnih tehnologij delali hitreje, varneje ter z manj fizičnega in psihičnega napora. Zmanjšal se bo tudi delovni prostor, ki se primarno uporablja kot pisarniški prostor, kar bo omogočilo, da se več nepremičnin nameni logističnim funkcijam, kot je skladiščenje, saj tehnologija pisarniškemu osebju omogoča delo na daljavo.

Z avtomatizirano tehnologijo bi stroji in sodelujoči roboti opravljali operativne naloge z neprekinjeno učinkovitostjo in brez napak, kar bi zagotovilo stalno vzdrževanje, optimizacijo in širitev popolnoma digitalizirane logistične industrije. Priča bomo tudi premiku delovne sile v smeri delovnih mest, ki vzdržujejo delovanje dobavne verige, kot so ekipe za vzdrževanje in optimizacijo.

Ker imata razširjena in avtomatizirana tehnologija vsaka svoje prednosti in izzive pri uvajanju v dobavno verigo, družba DHL ne pričakuje popolne integracije obeh konceptov, zlasti ne v naslednjih 10 do 20 letih. Kot vsak obsežen proces sprememb bo tudi prehod na prihodnost dela v logistiki zahteval skrbno načrtovanje, aktivno upravljanje, odprto komunikacijo, navdihujoče in pragmatično vodenje ter nove pristope. Te lahko razdelimo na tri ključne vzvode uspeha: novo vodenje in vloge, novo učenje in razvoj ter novi delovni modeli in okolje.

"Delamo z ljudmi," pravi Jana Koch, partnerica in izvršna direktorica DHL Consulting. "Naši ljudje so tisti, ki ustvarjajo vrednost naših storitev in našega poslovanja, zato je naš osrednji interes, da na poti digitalizacije spremljamo vse. Vsak ima svojo vlogo." 

Pomembno je, da vodje vključijo zaposlene in jih naredijo aktivne udeležence sprememb. S tem lahko ustvarijo okolje za pripravo in prilagajanje ter delavcem omogočijo, da se razvijajo s prekvalifikacijo in izpopolnjevanjem. Logistična industrija mora zato komunicirati in sodelovati z vladnimi institucijami, družbenimi organizacijami in drugimi panogami, da zagotovi, da talenti ne bodo mirovali.

Foto: Deutsche Post DHL Group