Na včerajšnji seji Strokovnega sveta za konkurenčno in stabilno poslovno okolje je predsednica TZS mag. Mariča Lah ponovno izpostavila potrebo po sprejetju nujnih ukrepov v PKP8 za preživetje podjetij, ki so skladno z vladnim odlokom zaprta ali delno zaprta. Trgovinska zbornica Slovenije za podjetja, ki so skladno z vladnim odlokom zaprta ali delno zaprta, pričakuje podaljšanje ukrepa čakanja na delo najmanj za prvo polovico leta 2021 in to v višini 100 % sofinanciranja, povrnitev fiksnih stroškov v celoti, pavšalno nadomestilo za izgubljene prihodke od prodaje po vzoru nekaterih drugih držav ter večje subvencioniranje predvidenega zakonskega dviga minimalne plače, kot ga je predlagal minister za delo.

Neživilski trgovci si še bolj kot pravočasnih in zadostnih podpornih ukrepov želijo čimprejšnjega odprtja svojih prodajaln, zato na Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) ponovno pozivamo Vlado RS, da čimprej odpre neživilske trgovine v vseh tistih regijah, kjer epidemiološki podatki to omogočajo. Zavedamo se, da so kriteriji za sproščanje odvisni od epidemioloških razmer in glede na zadnje podatke NIJZ, znaša 7-dnevno povprečje števila okužb 1.241, število hospitaliziranih pa 1.159. Tako ugotavljamo, da smo že v 9 regijah izpolnili pogoje, kot jih določa vladni načrt sproščanja. Ponovno pa na TZS vsem pristojnim, vključno z NIJZ, predlagamo v razmislek, da se vsaj zaposleni, ki ves čas trajanja epidemije delajo v prodajalnah, vključijo na seznam za prioritetno cepljenje, podpiramo pa tudi vsa prizadevanja po čim večjem obsegu testiranja in kasnejšega cepljenja vseh nas.

Posamezne države, članice EU, so za subjekte, ki na osnovi COVID-19 ukrepov ne smejo opravljati svoje dejavnosti, z namenom ohranitve čim večjega števila delovnih mest, sprejele posebne, ciljno usmerjene ukrepe, zato je skrajni čas, da tem smernicam sledimo in jih uveljavimo tudi v naši državi. Razmere v slovenski trgovini so skrajno resne, kar potrjujejo tudi podatki Eurostata. Trgovina v Sloveniji je glede na razpoložljive podatke med najbolj prizadetimi na ravni evropske trgovine, saj je realni  upad prihodkov v trgovini na drobno v novembru 2020 glede na enako primerjalno obdobje v letu 2019 znašal 14,3 %, na ravni EU 27 pa le v višini 2 %.

TZS za podjetja, ki so skladno z vladnim odlokom zaprta ali delno zaprta že skoraj šest mesecev, po mnenju predsednice TZS mag. Mariče Lah pričakuje podaljšanje ukrepa čakanja na delo za najmanj prvo polovico leta 2021 in to v višini 100 % sofinanciranja, povrnitev fiksnih stroškov v celoti za vsak dan zaprtja, pavšalno nadomestilo za izgubljene prihodke od prodaje po vzoru nekaterih drugih držav ter večje subvencioniranje predvidenega zakonskega dviga minimalne plače, kot ga je predlagal minister za delo. Po medijskih izjavah ministra za delo naj bi država sofinancirala 42 % dviga minimalne plače, dejansko pa številni delodajalci že opozarjajo, da je ta odstotek bistveno nižji. Tudi v primeru, če bi država dejansko po interventnem zakonu PKP8 sofinancirala 42 % dvig, je ta delež absolutno premajhen, zato pozivamo vse pristojne, da v izogib dodatnemu odpuščanju zaposlenih ustrezno povečajo višino tega sofinanciranja.