Ljubljana, 31. maj 2018 – Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) smo v prvih treh mesecih v turističnih nastanitvenih objektih zabeležili blizu 1,3 milijona prenočitev tujih turistov, kar predstavlja rast števila prenočitev v višini kar 18 %[1] .

Skupno smo zabeležili več kot 2 milijona prenočitev turistov, kar predstavlja  11% rast. Prav tako beležimo rast števila prenočitev domačih turistov (več kot 880.000 prenočitev), kar predstavlja rast v višini 3 %. V prvih treh mesecih letošnjega leta beležimo 1.275.751 prenočitev tujih turistov, kar glede na enako obdobje lani predstavlja 18-odstotno rast. Pozitivni je tudi trend rasti pri domačih gostih, kjer beležimo 887.680 prenočitev in 3-odstotno rast. 

Med najpomembnejšimi tujimi trgi glede na prenočitve se nahajajo Nemčija z 22 % rastjo (blizu 73.000 prenočitev), Avstrija s 5% rastjo (blizu 143.000 prenočitev) in Italija s prenočitvami na lanski trimesečni ravni (več kot 222.000 prenočitev). Rast prenočitev je bila dosežena na skoraj vseh trgih slovenskega turizma, še posebej pa izstopa rast števila prenočitev z Nizozemske (+76 %), rast pa beležimo tudi iz Hrvaške (+20 %), Rusije (+11 %), Španije (+86 %), Madžarske (+36 %), Srbije (+23 %), Združenega kraljestva (+17 %) in Francije (+14 %).

Direktorica Slovenske turistične organizacije, mag. Maja Pak je ob dobrih rezultatih izpostavila: “Veselijo nas vzpodbudni podatki prvega tromesečja, pozitivna pa so tudi pričakovanja za poletno sezono. Rast  nikakor ni naključna, saj je bilo v preteklem obdobju veliko vloženega v razvoj in trženje slovenskega turizma. Aktivnosti, ki so pred nami, potekajo s ciljem nadaljnjega izboljšanja konkurenčnosti slovenskega turizma, doseganja želenega pozicioniranja destinacije za 5-zvezdična doživetja ter realiziranja ukrepov nove turistične strategije. Na tujih trgih potekajo številne promocijske aktivnosti s poudarkom na vsebinskem digitalnem marketingu, na domačem trgu pa se usmerjamo v koordinacijo vodilnih destinacijskih organizacij ter v pospeševanje oblikovanja produktov z višjo dodano vrednostjo«.

Podrobnejši aktualni statistični rezultati so vam na voljo na sledeči povezavi Slovenske turistične organizacije in Statističnega urada Republike Slovenije (SURS).

METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatke o prihodih in prenočitvah turistov ter turističnih kapacitetah v Sloveniji so na Statističnem uradu Republike Slovenije do leta 2018 zbirali s tiskanimi vprašalniki (v raziskovanju Prihodi in prenočitve turistov). V letu 2018 so začeli uporabljati nova podatkovna vira. Podatke o nastanitvenih obratih in njihovih zmogljivostih bodo odslej prevzemali iz Registra nastanitvenih obratov, podatke o prihodih turistov in o zasedenosti turističnih nastanitvenih kapacitet pa iz sistema za poročanje eTurizem.

V prehodnem obdobju bodo del podatkov (za januar in februar 2018) pridobili še s tiskanimi vprašalniki (kot v preteklosti), del pa jih bodo že prevzeli iz novih podatkovnih virov. Od meseca marca 2018 dalje bodo kot podatkovni vir uporabljali le še prej omenjena vira Register nastanitvenih obratov in eTurizem, zbiranje s tiskanimi vprašalniki pa bodo od marca 2018 dalje povsem opustili.

[1] Indeksi prihodov in prenočitev turistov računani na enako obdobje lani, so NEURADNI in so zgolj informativne narave. Podatki zajemajo vse turistične nastanitvene objekte, brez upoštevanja praga, glej Metodološko opozorilo.