»Včeraj (22. maja 2018) smo bili na Lekarniški zbornici seznanjeni s prenehanjem delovanja Lekarne Bitenc iz Ljubljane zaradi odvzema koncesije s strani Mestne občine Ljubljana. Kot predsednik LZS sem zgrožen, da se v Republiki Sloveniji lahko občine, ki so v koncesijskem razmerju oblastni organ, samovoljno in brez razloga odločijo za odpoved koncesijske pogodbe in nato odvzem koncesije.

O zadevi  se je  izrekla tudi farmacevtska stroka, poleg  Razširjenega strokovnega kolegija za lekarniško farmacijo, ki meni, da ni razloga za odvzem koncesije Lekarni Bitenc,  je LZS že leta 2009 podprla tudi pravno mnenje prof. dr.  Bojana Bugariča, izrednega profesorja upravnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani, ki pravi, da bi morala MO Ljubljana navesti razlog za odpoved koncesijske pogodbe. Kljub temu pravega razloga odpovedi koncesijske pogodbe MO Ljubljana še danes ni navedla. Koncesionar je kljub odličnem opravljanju lekarniške dejavnosti na svojem območju prepuščen na milost in nemilost vsakokratne občinske uprave.

Lekarniška dejavnost zajema preskrbo prebivalcev z zdravili na recept in brez recepta ter magistralno pripravljenimi zdravili. Kot taka je lekarniška dejavnost del zdravstvene dejavnosti in je pomemben element vseh postopkov zdravljenja. Poleg tega ima zaradi velike dostopnosti in stalne prisotnosti magistra farmacije nepogrešljivo vlogo pri ohranjanju zdravja prebivalstva, svetovanju pri zdravstvenih težavah, nudenju pomoči starejšim občanom, preventivnih ukrepih na področju zdravja in preprečevanju z zdravili povzročene škode.

Med farmacevtom in pacientom se vzpostavlja zaupen odnos, saj pacienti pridejo po pomoč in nasvet k farmacevtu. Pri tem je treba posebej poudariti, da gre v primeru lekarne za področje zdravja, ki je ena izmed najvišjih vrednot naših državljanov in obenem za področje občutljivih osebnih podatkov, ki jih v povezavi s svojimi zdravstvenimi težavami pacient ni pripravljen zaupati komurkoli. Izgradnja zaupanja, ki temelji tako na znanju farmacevta kot tudi na njegovih osebnostnih lastnostih, je dolgotrajen proces in običajno posledica večletnega rednega obiskovanja določene lekarne oz. določenega farmacevta. Na ta način lahko farmacevt pomembno prispeva k uspehu terapije, ki jo je predpisal zdravnik, rešuje težave s svetovanjem uporabe ustreznih izdelkov za samozdravljenje in preprečuje številne z zdravili povezane probleme.«

Miran Golub, predsednik Lekarniške zbornice Slovenije

Foto: ABDA