Ljubljana, 12. november 2019 – Prihod znamenitega gastronomskega vodnika Michelin je rezultat pomembnih korakov, ki jih je slovenska gastronomija naredila na področju razvoja ter povečanja prepoznavnosti in ugleda Slovenije kot destinacije za vrhunska gastronomska doživetja.

MGRT in STO razvoj in promocijo gastronomije izvajata sistematično, načrtovano in intenzivno za uresničitev ciljev uresničevanja, zastavljenih v Strategiji trajnostnega razvoja Slovenije 2017-2021 ter Akcijskem načrtu razvoja in trženja gastronomskega turizma Slovenije 2019-2023. Prizadevanja MGRT in STO pri prodoru Slovenije v sam vrh najbolj zaželenih gastronomskih destinacij so v preteklih letih rezultirala v izredni pozornosti globalnih medijev, v pridobitvi naziva Evropske gastronomske regije 2021 in sedaj tudi v prihodu slovitega vodnika.

Gwendal Poullennec, globalni direktor Michelinovih vodnikov: »Odkar je pred skoraj 120 leti izšel prvi Michelinov vodnik, je naše poslanstvo odkrivanje najboljših kulinaričnih destinacij po vsem svetu. Slovenija se nedvomno uvršča med vrhunske destinacije, v prvi vrsti zaradi izjemnih kulinaričnih mojstrov, ki zaradi izrednega naravnega bogastva, ki omogoča pridelavo visoko-kakovostnih surovin, iz dneva v dan ustvarjajo izjemne jedi.«

Romain Perrier, direktor prodaje in marketinga Michelin: »Slovenija je nadvse vznemirljiva destinacija za gastronomske turiste in veseli nas, da bomo Michelinov izbor najboljših slovenskih restavracij in talentov marca 2020 predstavili svetovni javnosti. Kakovost slovenske gastronomije za Michelin ni presenečenje, zdaj je le napočil čas, da jo predstavimo tudi našim bralcem. Na stičišču svetov je Slovenija unikatna destinacija z izjemnimi naravnimi danostmi in močno trajnostno zavezo, ki  omogoča pridelavo sestavin največje kakovosti. Talentirani slovenski chefi le-te transformirajo v edinstvene kulinarične kreacije, ki  skozi oči Michelina Slovenijo pozicionirajo kot 'must go' destinacijo.«

Prihod gastronomskega vodnika Michelin predstavlja za Slovenijo veliko priložnost za povečanje prepoznavnosti kot vrhunske gastronomske destinacije in za dvig kakovosti v slovenski gastronomiji, za najodličnejše slovenske restavracije pa edinstveno priložnost za pridobitev nadvse želenih Michelinovih zvezdic.

Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Vrsto let smo se pogovarjali o pomenu prisotnosti Michelina v Sloveniji predvsem z vidika promocije slovenske gastronomije po eni strani in novih izzivov in rasti kakovosti po drugi. Ocenjujem, da je čas prihoda ravno pravšnji. Slovenija se je vse od sprejetja strategije trajnostne rasti turizma, ki je gastronomijo opredelila kot enega od petih ključnih produktov  slovenskega turizma in uspešne pridobitve naziva Evropska gastronomska regija 2021 za najboljšo kuharsko mojstrico na svetu, zavezala k povečanim aktivnostim in večji prepoznavnosti slovenske gastronomije.«

Uvrstitev slovenskih restavracij oziroma destinacije Slovenije na program za ocenjevanje kakovosti restavracij in kuharskih šefov ter umestitve v Michelinov vodnik predstavlja velik korak naprej na področju pozicioniranja Slovenije kot vrhunske gastronomske destinacije za najbolj zahtevne goste.

»Izjemno sem vesela, da je Slovenijo kot vrhunsko gastronomsko destinacijo prepoznal vodilni, globalno prepoznavni in vplivni gastronomski vodnik Michelin. Gre za najmočnejšo blagovno znamko na področju gastronomskih vodnikov z izrednim vplivom na celovit razvoj in promocijo destinacije. Michelin vstopa zgolj na destinacije z dokazanim kulinaričnim potencialom in pri tem sledi svoji razvojni politiki. Danes je uveljavljen na 32 destinacijah po vsem svetu. Predstavlja edinstven komunikacijski kanal za nagovarjanje najbolj zahtevnih gastronomskih navdušencev z visoko kupno močjo. In prav takšne goste si želimo pritegniti v Slovenijo,« izpostavlja mag. Maja Pak, direktorica STO, in dodaja: »Michelinove zvezdice bodo dodaten izziv in motivacija številnim vrhunskim slovenskim kuharskih mojstrom in restavracijam za oblikovanje kulinaričnih presežkov. Prihod Michelina je rezultat truda različnih deležnikov slovenskega turizma, ki prepoznavajo vrhunsko gastronomijo kot enega ključnih produktov v izpolnjevanju vizije Slovenije kot destinacije edinstvenih butičnih doživetij za zahtevnega gosta in dviga dodane vrednosti v turizmu. Prav tako pomeni izpolnjevanje ciljev, zastavljenih v strateških dokumentih, kot sta Strategija trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021 in Akcijski načrt razvoja in trženja gastronomskega turizma 2019–2023. Michelin je poleg gastronomskega vodnika Gault&Millau, katerega drugo izdajo bomo proslavili jutri, in naziva Slovenija Evropska gastronomska regija 2021 dodaten zagon za naše delo. Vse to so odlične zgodbe, ki jih bomo z velikim ponosom vključevali v osrednjo dvoletno promocijsko temo slovenskega turizma, ki bo v letih 2020 in 2021 osredotočena na gastronomijo.«

Izdaja tiskane različice rdečega vodnika bo prihodnje leto, kar dodatno poudarja pomen gastronomije kot ključne razvojne in promocijske tematike slovenskega turizma v letih 2020 in 2021.  

www.slovenia.info  

Na fotografiji: Romain Perrier, direktor prodaje in marketinga Michelin in mag. Maja Pak, direktorica STO. 

Foto: Nino Verdnik, Blenda