Bonn, junij 2018: V četrti izdaji poročila Logistics Trend Radar, ki izhaja že od leta 2013, DHL razkriva 28 ključnih trendov, ki bi lahko vplivali na logistično industrijo v naslednjih petih do desetih letih.

Poročilo je nastalo kot rezultat analiz mega in mikro trendov ter neposrednega prispevka velikega partnerskega ekosistema, vključno z raziskovalnimi inštituti, tehnološkimi podjetji, start-up podjetji in potrošniki. Večina vpogledov je zbranih preko neposrednega stika z več kot 10.000 logističnimi in tehnološkimi strokovnjaki, ki obiskujejo DHL-ov inovacijski center vsako leto. Ugotovitve se nato združijo v poročilu Logistics Trend Radar, ki služi kot dinamično in strateško orodje za spremljanje razvoja trendov, ki so bili opaženi v prejšnjih izdajah, z vsako posodobitvijo pa identificira tudi nove obetavne trende.

Izdano s strani ekipe DHL Trend Research, poročilo Logistics Trend Radar 2018/19 kaže, da bodo inovacije pomembnejše kot kdajkoli prej, saj bo digitalizacija v prihodnjih letih povzročila največjo preobrazbo v industriji. “Naše poročilo Logistics Trend Radar deluje kot načrt za inovacije, pomaga pa tudi pri strukturiranju ter spodbujanju novih raziskav in projektov v industriji, skupaj s potrošniki in partnerji. V tej izdaji se osredotočamo na digitalno revolucijo, ki se v tem trenutku odvija v industriji, in njen vpliv na štiri ključne elemente, ki opredeljujejo prihodnost logistike: osredotočenost na potrošnike, trajnostni razvoj, tehnologija in ljudje,” je povedal Matthias Heutger, višji podpredsednik in globalni vodja za inovacije in komercialni razvoj pri DHL-u.

Osredotočenost na potrošnike bo ključnega pomena pri zadovoljevanju potrošnikovih zahtev po hitri in bolj prilagodljivi logistični izkušnji. Vedno večje količine blaga, ki jih lahko potrošniki kupijo preko spleta, zlasti na B2B trgu, spodbuja potrebo po B2B Omni-channel Logistics rešitvah. Povpraševanje potrošnikov spodbuja rast tudi pri pošiljkah s časovno in temperaturno občutljivimi izdelki. Ta ‘sveža veriga’ bo zahtevala inovacije na področju pakiranja, skladiščenja in dostave blaga, kot so živila in farmacevtski izdelki. Ključno področje za inovacije v končnem delu dostave do potrošnika bo integracija logističnih storitev v pametne hišne naprave, kar je zajeto v trendu Connected Life.

Trajnostni razvoj bo postal obvezen za delovanje v logistični industriji, saj se vlade, mesta in ponudniki rešitev zavezujejo s sporazumi o zmanjševanju emisij CO2 in odpadkov. DHL se je na primer zavezal, da bo do leta 2050 zmanjšal emisije na nič. Green Energy Logistics, elektrifikacija logističnih flot in objektov, predstavlja ogromen potencial za razvoj okolju prijazne logistike. Smart Containerization bo prav tako pomemben pri razvoju okolju prijaznih oblik dostave v preobremenjenih mestih.

Tehnologija bo v prihodnjih letih postala pomembna za logistiko pri doseganju najboljšega razmerja med stroški in zmogljivostjo pri ključnih trendih, kot sta internet stvari in umetna inteligenca. Trend, ki bi lahko pospešil ta razvoj, je širjenje brezžičnih omrežij naslednje generacije, ki lahko znatno poveča ekonomijo in vrednost, pridobljeno s pomočjo povezanosti v oskrbovalni verigi. Še en trend, izpostavljen v tej izdaji, je Blockchain ali tehnologija veriženja blokov, kateri je bilo posvečeno veliko pozornosti, saj veliko obljublja, vendar pa bi lahko bila vpeljava te tehnologije v industrijo težavna.

Ljudje bodo tudi v prihodnje ostali srce logistike, kljub prestruktuiriranju logistične delovne sile, ki nas čaka na račun robotike in avtomatizacije. Ponavljajoče, fizično naporne naloge bodo podprte s tehnologijo, ljudje pa bodo opravljali bolj pomembne naloge, ki zahtevajo upravljanje, analizo in inovativnost. Digitalni koncepti dela bodo potrebni, da bi pritegnili in ohranili milenijske talente in zato, da bodo podprli obstoječo delovno silo.

“Čeprav si želimo točnih napovedi, vemo iz izkušenj, da se vpliv določenih trendov ne bo uresničil. Inovativnost ne sledi linearni poti – uspeh določenih trendov bo odvisen tako od kulture in zmogljivosti kot tudi od prodornih tehnologij in poslovne iznajdljivosti. Ravno zato moramo aktivno sodelovati pri razvoju teh trendov,” je povedal Markus Kückelhaus, podpredsednik inovacij in raziskav trendov, DHL Customer Solutions & Innovation.

Transformativni inovacijski projekti podjetja DHL, kot so na primer razvoj električnih dostavnih koles za mestno logistiko, testiranje pametnih ključavnic, ki omogočajo dostavo v dom, in uporaba umetne inteligence za napovedovanje svetovne trgovine, so prav tako izpostavljeni v poročilu. Po tej izdaji se bo DHL poglobil v nove trende in podrobno preučil njihove posledice.