Za prvo generacijo štipendistov Fundacije za ustvarjalne mlade je bil ponedeljek res velik dan. Na zaključni konferenci v Predsedniški palači so pod pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije, gospoda Boruta Pahorja, slovesno razglasili naj mladinski startup 2019 in naj globalno odgovorno idejo. Najbolj prepričljiva v obeh kategorijah, za naj globalno odgovorno idejo in naj mladinski startup 2019, je bila Veronika Rožmanc, ki je komisijo navdušila z otroškim šotorom Oli.

V veliki dvorani Predsedniške palače je bilo včeraj čutiti vročico mlade ustvarjalne podjetniške energije. Kako tudi ne, v letu, ki je minilo so mladi štipendisti Fundacije za ustvarjalne mlade doživeli marsikaj, svoje projekte so s pomočjo številnih mentorjev in s podporo uglednih slovenskih podjetij pripeljali do zavidljive ravni, dosegli so konkretne poslovne uspehe, ni pa zanemarljivo dejstvo, da so prav vsi tudi osebnostno močno napredovali. »Prva generacija štipendistov Fundacije je lahko zgled vrstnikom in drugi generaciji, ki jo bomo razglasili konec septembra. Dokazali so, da je vredno zbrati pogum in poskušati izpeljati svoje projekte, tako za lasten uspeh v življenju kot za dobrobit širše skupnosti, in nam dajejo navdih za vsa prihodnja leta,« je v uvodnem nagovoru poudaril predsednik Fundacije za ustvarjalne mlade Matija Goljar in dodal: »Pri Ustvarjalniku verjamemo, da mladim posameznicam in posameznikom, ki imajo številne talente vredno ter potrebno dati priložnost in ustvariti okolje, v katerem lahko dosežejo vse svoje potenciale in preboj v svet sodobnega podjetništva. Na tej poti jih čaka veliko ovir, zato je zelo pomembno, da jim tisti, ki so v poslovnem svetu že nekaj dosegli, pomagajo s svojimi izkušnjami in nasveti. Ni enostavno začeti poslovne poti, včasih je prav zagamano težko, a prva generacija štipendistov Fundacije je brez dvoma dokazala, da je mogoče uspeti. Če mladi zavihajo rokave, lahko veliko dosežejo. Ponosen sem nanje in ko se ozrem na njihove uspehe, mirno lahko rečem, OK, vse bo v redu s to našo malo državico.«

Da bo res tako, so v končnih predstavitvah svojih projektov včeraj potrdili tudi mladi štipendisti, ki po povprečni starosti komaj presegajo polnoletnost, večina je še srednješolcev. Ivan Kaštrun, ki je zadnje leto vse svoje moči namenil razvoju svojega projekta Skiler,  pripomočka za učenje smučanja, k čemur ga je navdihnil brat Nino z Downovim sindromom, se je že v začetku septembra odpravil čez lužo. Njegov odličen produkt in zavzeto delo so opazili tudi na elitni univerzi za socialno podjetništvo Watson v ZDA, ki najbolj izstopajočim mladim podjetnikom z vsega sveta pomaga do mednarodnega preboja in Ivana povabili na študij. Na zaključno konferenco se je vključil preko videopovezave in obiskovalcem med drugim sporočil: »Preteklo leto je bilo zelo pomembno za moj osebni in poslovni razvoj. Pridobil sem veliko novih prijateljev, poslovnih partnerjev, izjemno sem hvaležen Fundaciji in samo želim si lahko, da bi bilo v Sloveniji več takšnih, da bi pomagale večjemu številu mladih na poslovni poti.«

Luka Srbič, študent prvega letnika Upravne informatike, je še v srednji šoli, konec leta 2012, postavil portal Maklus.si z novicami o digitalnem svetu in sodobni tehnologiji. Maklus je novičarski portal in stičišče skupnosti mladih novinarjev in ljubiteljev tehnologije. Okrog sebe je zbral ekipo 14 piscev, oblikovalcev in videoustvarjalcev. Poleg spletnega mesta, ki ga vsak dan odpre po več tisoč obiskovalcev, skupaj so zabeležili že več kot 200.000 ogledov, projekt Maklus vključuje tudi organizacijo družabnih dogodkov za ljubitelje tehnologije. »Prav v okviru Fundacije za ustvarjalne mlade smo prvič nagovorili oglaševalce in partnerje ter svoj portal priključil osrednji slovenski novičarski strani 24ur.com. S projektom Bodi programer pa smo povezali 230 mladih in jim omogočili, da so se pobliže spoznali s sodobnimi tehnologijami. Hvaležen in vesel sem, da smo lahko v tem prvem letu Fundacije ustvarjali skupaj,« je povedal Luka.

Predstavila se je tudi najmlajša uspešna slovenska podjetnica Maja Kosi. Pri rosnih 15. letih je ustanovila podjetje, spletno trgovino Doggy Lilly, k čemer jo je navdihnila njena psička. Zdaj Majine oblikovalske izdelke, modne pripomočke za pse, kupujejo ljudje z vsega sveta. Produkte, ki jih še vedno izdeluje sama, je doslej prodala že v 35 različnih držav, z njimi pa najstnica že ustvari prihodek v višini minimalne slovenske plače. Včeraj je Maja, ki je redna gostja poslovnih konferenc po vsej državi, na zaključni konferenci povedala: »Vedno sem imela v glavi Coco Chanel. Ona je najboljša na področju oblikovanja ženske mode, jaz pa bi bila rada najboljša pri pasji. Ko sem se vključila v Fundacijo za ustvarjalne mlade, sem svojo ponudbo razširila iz obstoječih platform Etsy in Shopify in pričela tudi z B2B prodajo, Uspelo pa mi je prodreti tudi v fizične trgovine. Moje izdelke prodajajo tudi v trgovini čez mejo, v sosednji Italiji, k prodaji pa so me povabili tudi v eni najprestižnejših britanskih veleblagovnic, v Selfridges na Oxford Streetu v Londonu. Spoznala sem, kako zelo drži pregovor, da obleka naredi človeka, a zdaj vem, da obleka naredi tudi psa. V prihodnje bi rada osrečila čim več smrčkov.«

Sledila je predstavitev Anžeta Megliča, dijaka četrtega letnika Srednje šole v Škofji Loki, ki je kljub mladosti že zelo prepoznaven v svetu izdelovalcev in prodajalcev vrhunskih CNC strojev. Že od malega ga je zanimala tehnika in pri komaj 12. letih je izdelal svoj prvi stroj za oblikovanje lesa. V srednji šoli se je zaradi svojega bogatega praktičnega znanja dolgočasil, zato je preskočil letnik in namesto šolskih projektov začel ponujati svoje storitve na trgu. Seznanil se je z računalniško vodenimi CNC stroji, v prostem času je postavil delavnico in zato postal eden najbolj uspešnih srednješolskih podjetnikov v Sloveniji. »Za naročnike sem razvil že šest CNC strojev. V okviru Fundacije za ustvarjalne mlade sem odprl s.p. ter začel velikim orodjarskim podjetjem ponujati storitve popravil njihovih strojev ter razvoj posameznih komponent. Zaradi prodajnih veščin, ki sem jih pridobil v zadnjem letu, sem ustvaril že več kot 10.000 evrov prihodka. Mentorstvo Fundacije mi je pomagalo tudi pri pridobitvi distributerja za lastno linijo CNC strojev. Prejel sem tudi že prva v naprej plačana naročila za stroje v vrednosti več kot 20.000 evrov. Mentorjem sem zelo hvaležen za pomoč in spodbudo,« je izjavil Anže.

Za njim se je predstavil Sandi Muheljič, študent prvega letnika Ekonomske fakultete v Ljubljani, ki je bil član Ustvarjalnikovega programa podjetniških krožkov že od začetka srednje šole. Njegova podjetniška pot se je začela z ustanovitvijo lastnega podjetja, uvažanju izdelkov s Kitajske, vzpostavitvijo dveh lastnih spletnih trgovin ter v zadnjem letniku srednje šole še izdelavo lastne linije modnih dodatkov. V okviru Fundacije za ustvarjalne mlade je letošnje leto razvil projekt Kava na tirih in izvedel pilotsko vzpostavitev kavnih avtomatov na vlaku Slovenskih Železnic. Včeraj je povedal: »Vsi vemo, da tekočina, ki poganja svet ni nafta, ampak kava. Nafta poganja stroje, kava pa ljudi in pijemo jo povsod. Tudi med vožnjo z vlakom bi jo želeli, pa je ne moremo, ker ni na voljo. A že kaže na bolje. Z Žanom Kudrom, sodelavcem pri projektu, sva se lotila izziva, že privabila največjega ponudnika avtomatov v Sloveniji, vlagatelja, večje slovensko gostinsko podjetje, in pokazala, da lahko projekt ustvari velik donos, a spoznala, da je implementacija avtomatov v vse vlakovne garniture dolgotrajen projekt, mlini odgovornih pri Slovenskih železnicah pa tudi meljejo nerazumljivo počasi. Zato zdaj v domačem Kamniku, kot vodja projektov na podjetniškem pospeševalniku KIKštarter, svoje izkušnje že predajam na naslednjo generacijo mladih podjetnikov, morda pa mi bo kdaj uspelo ustanoviti tudi lastno podjetje.«

Mladostniški tehnološki strokovnjak, Aljaž Planinšek, dijak tretjega letnika Srednje šole tehničnih strok Šiška, je predstavil svoj projekt Air Fresh System. Že pri 17 letih se je dokazal s svojim prvim podjetniškim projektom. Izdelal je srčni spodbujevalnik, ki ga je mogoče brezžično polniti – nekaj, kar doslej sploh ni obstajalo. »Nedopustno je, da morajo uporabniki srčnih spodbujevalnikov vsakih sedem let tvegati življenje in se podati na operacijo, zaradi nekih baterij, ki se izpraznijo in to v času, ko praktično že vse naprave polnimo brezžično. Moj cilj je bil to popraviti, a za dijaka je bil to preambiciozen projekt, zato sem se pod okriljem Ustvarjalnikove Fundacije preusmeril v projekt, ki ga lahko izpeljem sam in za izhodišče vzel kar svoj hobi, jadranje. Kot tekmovalec v jadranju sem zaznal težavo, ki jo poznajo vsi lastniki jadrnic. Potrebo po razvlaževanju plovil, ko pozimi niso v uporabi. Doslej na trgu obstajajo samo kratkotrajne in drage rešitve, zato sem izdelal razvlaževalec, ki je primeren za dolgotrajno uporabo in odlično razvlažuje ter hkrati hladi barko, deluje pa na energijo iz sončnih celic. Moj izdelek je bil že večkrat predstavljen na sejmih navtične opreme, zanimanje za produkt pa je veliko, zato upam, da bo kmalu postal standard pri razvlaževanju plovil,« je povedal na včerajšnji konferenci.

Hana Bujanovič Kokot ni le dijakinja Gimnazije Kranj, ampak je tudi že priznana mlada pesnica in pisateljica, ki je izdala že štiri samostojna dela. Ker je na lastni koži izkusila, kako je mladim avtorjem prodreti na knjižni trg, je v okviru Fundacije za ustvarjalne mlade ustanovila založbo Hestija, ki pomaga neuveljavljenim pesnikom in pisateljem izdati knjižne prvence. Ideja založbe je doživela veliko odobravanje širše javnosti, zaradi česar je okrog projekta zbrala zelo široko ekipo podpornikov. Pridobila je že večje število donatorjev, ki bodo financirali prvo knjigo založbe, in začela prek natečaja zbirati dela mladih avtorjev. V času priprave prve knjižne izdaje njena založba objavlja zelo cenjen tedenski novičnik kratke proze slovenskih srednješolskih avtorjev, Hana pa po vsej državi izvaja literarne delavnice, prireja dogodke in vodi tečaje kreativnega pisanja. Zaradi vseh njenih uspehov in odmevnosti projekta je bila sprejeta v program mednarodne mature in se začela pripravljati na vpis na prestižne univerze v tujini. V svojem umetniškem slogu je med drugim povedala: »Hvala ti Hestija. Hvala ti za zadnje leto izkušenj, spoznanj in priložnosti, hvala ti, ker sem si upala. Hvala ti za pet dogodkov, hvala za nove bralce, poslušalce, za vsakega izmed njih, ki verjame v nove, mlade avtorje. Hvala vsem, ki so vame vložili več, kot sem kadarkoli pričakovala. Hvala za pogum, da sem lahko v Sofiji stala na odru vlagateljem nasproti in s ponosom povedala, da gre pri besedah za veliko več kot samo za denar, da tega, kar počnem, ne delam zanj, dovolj je, da besede lahko pošljem v svet. Hvala tudi za odkrivanje sebe in drugih ...«

Najmlajši lanski štipendiranec Fundacije za ustvarjalne mlade je bil Andrei Morozov, 17-letni dijak ruskega rodu, ki obiskuje Elektrotehniško-računalniško Strokovno šolo in Gimnazijo Ljubljana. Predstavil se je s projektom Pametna kresnička Flare. V Slovenijo se je preselil pred tremi leti, ko je njegova družina tu našla priložnost za zaposlitev. Že od mladih let sta ga zanimala računalništvo in elektronika, v osnovni šoli se je sam naučil programirati in začel razvijati prve produkte, ki so mu takrat predstavljali predvsem zabavo.

»Pod okriljem Fundacije za ustvarjalne mlade sem začel razvijati svoj prvi pravi podjetniški projekt, pametno kresničko, ki spremlja lokacijo otrok. Naprava je namenjena staršem, da lahko spremljajo lokacijo otrok in dobijo opozorilo, če njihov otrok zapusti prej označeno območje. Ima tudi SOS funkcijo, ki zabeleži nenadne in sunkovite premike ter preko aplikacije na to opozori starše,« je povedal. Andrei je te podatke že predal Agenciji za varnost v prometu, ki jih uporablja za izboljšanje varnosti mladih na cestah, produkt pa predstavil tudi evropski komisarki za promet Violeti Bulc. Njegova ekipa zdaj zaključuje pripravo produkta za serijsko proizvodnjo, za prodajo pa se že dogovarjajo z večjimi naročniki, kot sta NLB in A1 Slovenija.

Pred občinstvo je stopila še Veronika Rožmanc, 22-letna študentka grafičnega oblikovanja na Naravoslovno tehnični fakulteti Univerze v Ljubljani, in predstavila Olija, multifunkcijski šotor v obliki kita, ki ni zgolj igrača, temveč tudi družbeni opomin, saj je z njim želela svetovno javnost opozoriti na skrb za ogrožene kite in zagotavljanje čistega morja. »Oli, kotiček sreče, malčkom predstavlja varno zavetje in prostor za ustvarjalnost. Ko odraščajo, se skupaj z njimi spreminja, postane lahko spalna vreča ali kotiček za počitek. S pomočjo Fundacije za ustvarjalne mlade sem se s svojim produktom prijavila na več mednarodnih oblikovalskih tekmovanj in prejela številna priznanja. Že na letošnjem podjetniškem dogodku Startup train 2019 so mi podelili posebno priznanje za najboljši produkt, zaradi česar sem si zagotovila tudi sodelovanje z uglednim slovenskim podjetjem Plastika Skaza, s katerim to jesen že načrtujemo začetek serijske proizvodnje in prodajo Olija tudi na tuje trge, internetnih naročil je pa toliko, da kupcev ne bomo mogli takoj zadovoljiti. Oli je prejel že več oblikovalskih nagrad, tako doma kot v tujini, bil je uvrščen med devet najboljših produktov v Sloveniji in tako dobil priložnost, da se je predstavil tudi na enem največjih oblikovalskih dogodkov na Danskem,« je povedala Veronika, ko še ni slutila, kaj jo čaka v naslednjem koraku prireditve.

Projekt Oli je bil namreč razglašen za Naj mladinski startup 2019 in Naj globalno odgovorno idejo, Veronika pa je potem, ko ji je predsednik države Borut Pahor vročil obe nagradi, ganjeno izjavila: »To pa je presenečenje! Hvala vsem. Moram priznati, da sem hudo oklevala, preden sem se lani prijavila na Ustvarjalnikovo Fundacijo za ustvarjalne mlade. Slišala, sem, da me skoraj ne bi sprejeli, saj sem v prijavi pozabila zapisati svoj priimek. Zato ne morem verjeti, da sem danes tukaj, da držim v roki dve nagradi. Še enkrat hvala vsem, ki so mi na tej poti pomagali, hvala za čudovito leto norih dogodivščin, izkušenj in novega znanja. Če se kdo slučajno še ni prijavil za štipendista nove generacije, naj to nemudoma stori.«

Zbrane sta včeraj na zaključni konferenci Fundacije za ustvarjalne mlade nagovorila tudi zanimiva, iskriva in uspešna podjetniška zanesenjaka iz tujine. Šved dr. Alexander Bard, filozof, ki je svojo kariero začel kot glasbeni producent, se je že pri 17 letih preselil v Amsterdam in nato v ZDA. Tam se je šolal, imel svoj band, ustanovil svojo glasbeno založbo in delal kot glasbeni producent. Nato pa je vse prodal, da se je lahko posvetil svoji dolgoletni strasti, filozofiji. Zdaj dela kot svetovalec mnogim podjetjem in vladam, predava in piše knjige. Področje njegovega raziskovanja so sodobni trendi. Kot idejni oče estonske e-države je pomagal uvajati brezplačen brezžični dostop do interneta, kar je omogočilo dostopnost elektronskih storitev, ki jih ponuja država Estonija. Je avtor nekaterih najbolj citiranih raziskav o trendih prihodnosti, v svojih knjigah pa eden glavnih kritikov sodobne tehnologije. Tudi v Predsedniški palači je povedal: »Najpomembnejša tehnologija na svetu je informacijska. V Sloveniji vidim veliko potenciala, tako zaradi izjemne lege sredi Evrope kot tudi zaradi vašega odličnega znanja angleščine, kar pomeni, da vam možgani delajo bolje kot večini Američanov, ki znajo samo en jezik, angleščino. Glede na to, da so skype razvili v Estoniji, podobno majhni deželi, kot je Slovenija, vam polagam na srce: Ne vidim nobenega razloga, zakaj ne bi kakega skypa razvili tudi v Sloveniji. Ciljajte visoko!«

Mladi podjetnik in inženir, 23-letni Ashraf Mizo, ki je odraščal v Južnem Sudanu in še kot otrok z družino pobegnil v Dubaj, kasneje pa je študiral v ZDA, je zbranim povedal: »Kot inženir sem želel spremembe uvajati skozi nove tehnologije, zato sem ustanovil podjetje Nayla Proesthetics. Ljudem v neprivilegiranih in revnih okoljih sem prišel nasproti z visokotehnološko in cenovno dostopno proestetiko. Kmalu sem ugotovil, da sem skupaj s sodelavci na tehnološki ravni hitro napredoval, primanjkovalo pa mi je poslovnega znanja in veščin. Ko sem se udeležil mednarodne konference o socialnem podjetništvu, sem srečal tudi Matijo Goljarja, ki mi je pomembno svetoval na tem področju. Nauk moje zgodbe, ki bo koristil tudi vam, pa je: Vedno se obdajte s pravimi, talentiranimi ljudmi, če hočete, da bodo stvari delovale.«

To bo dober nasvet tudi za novo, drugo, generacijo štipendistov Fundacije za ustvarjalne mlade, ki jo bodo predstavniki Ustvarjalnika razglasili in sporočili javnosti konec septembra. Le upamo lahko, da bo nova deseterica tako uspešna, kot je bila prva.

Foto: Andraž Fijavž Bačovnik