Ljubljana, 18. september 2019 – Pred nekaj dnevi se je v Parizu zaključil prestižni oblikovalski  sejem Maison & Objet, na katerem se je na skupnem razstavnem prostoru uspešno predstavljalo tudi šest slovenskih podjetij. Ta letošnjo udeležbo ocenjujejo kot zelo uspešno, saj so poželi veliko zanimanja med obiskovalci, pridobili obetavne kontakte, nekateri pa dobili tudi konkretna povpraševanja in sklenili posle.

Pariški sejem Maison & Objet velja za vodilni svetovni sejem s področja oblikovanja in poteka dvakrat letno. SPIRIT Slovenija je skupinsko predstavitev na tem sejmu organiziral že četrtič. Tako se je na skupnem razstavnem prostoru v hali 6 na 75 m2 razstavne površine predstavilo šest pohištvenih in oblikovalskih podjetij s svojimi blagovnimi znamkami:  Asobi, d. o. o., Bernix Furniture, d. o. o.,  Design, Ekaterina Bernik, s. p., Donar, d. o. o., Tapetništvo Luka Debevec, s. p., TKC, d. o. o. in 3S Design.  S skupno predstavitvijo slovenskih podjetij na tem in podobnih sejmih si SPIRIT Slovenija prizadeva storiti pomemben korak naprej k večji prepoznavnosti slovenskega oblikovanja v tujini ter ga ustrezno pozicionirati na zemljevidu svetovnega oblikovanja.

V letošnjem letu je agencija skupinski nastop slovenskih podjetij na tem sejmu nadgradila. Za podjetja je organizirala individualna poslovna srečanja z oblikovalskimi studii, dizajnerskimi trgovinami, notranjimi oblikovalci in arhitekti tako na sedežih podjetij kot tudi na samem sejmišču. Podjetja so jih ocenila kot uspešne in precej obetavne. Agencija je pripravila tudi tiskano in elektronsko predstavitveno brošuro podjetij, ki so razstavljala.

Poleg tega je na razstavnem prostoru organiziral tudi sprejem za tujo poslovno javnost, ki se ga je udeležila tudi nova veleposlanica RS v Parizu, Metka Ipavic.»Slovenija je ponosna na svojo oblikovalsko tradicijo, bogato industrijsko ter oblikovalsko kulturo in estetiko. Imamo številne vrhunske oblikovalce in proizvajalce, ki ustvarjajo doma in v tujini. Slovenska podjetja so tudi prejemniki številnih mednarodnih nagrad, kot je denimo Red dot za inovativnost. Pohištvena industrija in oblikovanje sta tržni niši, s katerima želimo bolj prodreti na globalni trg,« je povedala. Poudarila je, da so v okviru aktualnega Akcijskega načrta sodelovanja med Slovenijo in Francijo med prednostnimi nalogami tudi sodelovanje in skupni projekti na področju industrijskega oblikovanja, zato je nastop slovenskih podjetij na tem sejmu ocenila kot prvi korak k izpolnjevanju tega.

Z udeležbo na Maison & Objet, na katerem vsako leto predstavljajo vrhunske oblikovalske dosežke ter je prava zakladnica idej in vir informacij za industrijo oblikovanja, so bili slovenski razstavljavci zelo zadovoljni. Ocenjujejo jo kot zelo uspešno, saj so med obiskovalci poželi veliko zanimanja, pridobili obetavne kontakte, nekateri pa dobili tudi konkretna povpraševanja in sklenili posle.

Ekaterina Breznik, Bernik Furniture Design: »Za udeležbo na sejmu smo se odločili, ker si želimo širitve na tuje trge, Francija pa se nam zdi primerno tržišče za naše izdelke. Tu je namreč veliko notranjih oblikovalcev, arhitektov, pohištvenih salonov, katerim bi ustrezali naši unikatni izdelki iz naravnega materiala. Prednosti skupne predstavitve so predvsem nižji stroški udeležbe za posameznega razstavljavca. Za manjša podjetja je ta način odlična priložnost, da se pokažemo tudi na velikih sejmih. Na sejmu smo predstavljali različne oblike ročno izdelanih kavnih mizic iz unikatno naravnega marmorja in elegantnih kovinskih podnožij. Naša pričakovanja so bila visoka, z udeležbo smo zadovoljni, odziv obiskovalcev je bil dober, pridobili smo veliko povpraševanja s strani notranjih oblikovalcev in arhitektov ter nekaj res dobrih kontaktov, s katerimi obstajajo možnosti za sklenitev posla v prihodnje.«

Gorazd Malačič, Asobi: »Samostojno smo se že predstavljali na nekaterih sejmih v tujini, na tem pa še ne, je pa res, da je takšen nastop povezan z bistveno višjim finančnim vložkom. Z obiskom in kakovostjo pridobljenih  kontaktov smo zelo zadovoljni, prav tako tudi z videzom in umestitvijo našega razstavnega prostora. Kljub temu da s strani države obstaja kar nekaj mehanizmov pomoči podjetjem pri prodoru na tuje trge menim, da bi moralo biti več sredstev namenjenih pomoči kreativnim industrijam, predvsem v začetnih fazah razvoja poslovnih idej.«

Eva Kosovel, TKC: »Za naše mlado podjetje je skupni nastop na tem sejmu nedvomno prednost: manjši stroški, lažja organizacija, izmenjava izkušenj med sorazstavljavci in še kaj. Gre za našo drugo udeležbo na tem sejmu, ki jo ocenjujem kot precejšnjo izboljšavo lanske, in to na vseh segmentih. Z letošnjim sejmom smo zelo zadovoljni, dobili smo več in boljše kontakte, tudi število obiskovalcev je bilo letos precej več. Sklenili smo že tudi nekaj poslov, še več pa si jih obetamo v prihodnjih tednih in mesecih. Tudi v prihodnje si želimo podobnih skupnih nastopov na tem in drugih podobnih sejmih oziroma dogodkih te vrste v tujini.«

Luka Debevc, Kauch: »Ker si samostojnega nastopa ne moremo privoščiti, je skupinski velika prednost, saj je razstavni prostor večji in tako bolj pritegne obiskovalce. Ocenjujem, da je bilo obiskovalcev približno toliko kot lani, podobno je tudi s pridobljenimi kontakti, tudi sklenitev konkretnega posla je na vidiku. Priložnosti za podjetja iz naše panoge je veliko, samo izbrati moramo nam primerne.«

Sicer pa ima skupna udeležba po njihovem mnenju številne prednosti: predstavitev vrhunskega slovenskega oblikovanja in opreme na enem mestu, izmenjavo idej in spremljanje globalnih trendov ter oblikovanje novih partnerstev.

SPIRIT Slovenija vsako leto objavi poziv podjetjem, naj sporočijo interes oziroma predloge za udeležbo na skupinskih sejemskih nastopih v tujini. Na podlagi zbranega interesa podjetij agencija pripravi seznam skupinskih predstavitev na sejmih v tujini, pri čemer stremi k heterogeni zastopanosti sektorjev, tako da so v naboru sejmi s področja avtomobilske, prehrambne, IT, lesarske, navtične industrije in drugi. Letošnji poziv za zbiranje predlogov podjetij je še odprt do 20. septembra 2019.

Foto: SPIRIT Slovenija, javna agencija