Med 4. in 6. novembrom bo v Londonu potekala jubilejna,  40. izvedba ene najpomembnejših borz turistične industrije WTM London. Slovenija se bo s poudarkom na produktih za aktivno preživljanje prostega časa ter gastronomskih in kulturnih  doživetjih predstavila kot privlačna destinacija, ki razvija trajnostni turizem. Osrednja tema slovenskega razstavnega prostora, na katerem se bo v organizaciji Slovenske turistične organizacije (STO) predstavilo 32 ponudnikov, je nova daljinska pohodniška pot Juliana Trail. STO bo na njem med drugim gostila izbrane tuje medije,  v okviru borze pa bo ponudbo slovenskega turizma predstavila tudi izbranim gostom na ekskluzivnih dogodkih WTM Leaders’ Lunch in slavnostni večerji združenja PATA. Kar štirje projekti STO ter po eden Turizma Ljubljane in Turizma Bohinj so nominirani za ugledne nagrade svetovne turistične industrije International Travel & Tourism Awards (ITTA) v različnih kategorijah. 

Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT), je pred predstavitvijo Slovenije na WTM London dejala: »Naš namen predstavitve v Londonu, kjer bo potekala ena največjih svetovnih turističnih borz na svetu, je utrjevanje podobe  Slovenije kot zelene, aktivne, zdrave destinacije za 5-zvezdična doživetja s posebnim poudarkom na produktu outdoor, ki zagotovo predstavlja 'srce' Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021. Izjemen produkt outdoor  turizma je tudi pohodniška pot Julijana Trail, ki ji bo na sejmu namenjena posebna pozornost. Prepričana sem, da bo naša predstavitev ob spremljavi vrhunske kulinarike zelo uspešna. Ker se na ministrstvu zavedamo, da je razvoj novih, trajnostnih, inovativnih in avtentičnih turističnih produktov ključen za doseganje višje dodane vrednosti v turizmu, izvajamo in načrtujemo vrsto ukrepov, s katerimi podpiramo razvoj novih produktov. Sveže je objavljen javni razpis za dvig kompetenc vodilnih turističnih destinacij in razvoj turistične ponudbe  v vodilnih turističnih destinacijah v letih 2020 in 2021 v višini 5,5 milijona evrov, v pripravi so še javni razpisi za sofinanciranje razvoja in promocije integralnih produktov turističnega gospodarstva v višini 3 milijone evrov, javni razpis za podporo mikro, malim in srednje velikim podjetjem s področja turizma za povečanje snovne in energetske učinkovitosti v višini 21,5 milijona evrov, načrtovan je tudi javni razpis za energetsko sanacijo planinskih koč.«

Mag. Helena Cvikl, v. d. generalne direktorice Direktorata za turizem, je poudarila: »Izjemna narava, vrhunska in avtentična doživetja so tisto, česar si želijo naši gostje. In v Sloveniji imamo takšnih doživetij iz leta v leto vedno več. Borza WTM London je pravo mesto, da takšne produkte tudi predstavimo širši splošni in strokovni javnosti. Aktivna prisotnost utrjuje našo podobo na turističnem zemljevidu, hkrati pa tudi turistične akterje v Sloveniji še dodatno povezuje v želji in spoznanju, da Slovenija vse bolj postaja destinacija za 5-zvezdična doživetja. Na ministrstvu se zavedamo, da smo na pol poti trajanja Strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, s katero smo si določili zelo ambiciozne cilje in številne ukrepe za njihovo realizacijo. Številni ukrepi so že v izvajanju, drugi so še v pripravi. Vsi skupaj, tako na nacionalni ravni kot na ravni turističnega gospodarstva in lokalnih skupnosti bomo morali v preostalih dveh letih trajanja strategije še toliko bolj strniti vrste, še bolj aktivno pristopiti k realizaciji ukrepov, ki jih je še potrebno udejanjiti. Z vsakim odmevnim nastopom, vsako prejeto nagrado smo realizaciji cilja še toliko bolj zavezani.«

Mag. Maja Pak, direktorica STO, je izpostavila: »Letošnja predstavitev Slovenije kot turistične destinacije na enem najpomembnejših globalno odmevnih dogodkov bo še posebej intenzivna in večplastna. STO bo ponudbo slovenskega turizma skupaj z 32 ponudniki predstavljala na razstavnem prostoru, na katerem bomo opravili številne poslovne sestanke in srečanja z mediji. Poleg tega se bomo aktivno udeležili  dveh izjemno pomembnih dogodkov. Ponosni smo, da nas je organizator borze WTM London povabil za partnerja dogodka  WTM Leaders' Lunch, na katerem bomo predstavili Slovenijo  najvidnejšim predstavnikom svetovnega turizma. Prav tako je letos STO partner  gala večernega dogodka združenja PATA. Ponudba slovenskega turizma je že zdaj izpostavljena v družbenih medijih londonske borze WTM,  podobe naše zelene dežele bodo spremljale obiskovalce tudi na različnih oglasnih površinah po sejmišču. Fokus predstavitve Slovenije v Londonu bo na edinstvenih doživetjih v naravi v povezavi z gastronomijo in kulturo. Veseli me, da je glavni partner STO pri predstavitvi v Londonu Skupnost Julijskih Alp z novo 270 km dolgo pohodniško potjo Juliana Trail, ki odgovarja pričakovanjem sodobnega turista. Britanski trg je s 4% deležem v številu tujih turistov eden od šestih ključnih trgov slovenskega turizma. Poleg udeležbe na borzi WTM London izvajamo v Veliki Britaniji več promocijskih aktivnosti. Trenutno na različnih platformah in v družbenih omrežjih potekata globalna digitalna kampanja My way ter intenzivna promocija prek digitalnih in TV kanalov National Geographica in BBC Global Newsa.«

Klemen Langus, direktor Skupnosti Julijskih Alp, je dejal: »Skupnost Julijskih Alp je 18. oktobra v Logu pod Mangartom odprla novo daljinsko pohodniško pot okoli Julijskih Alp – Juliano Trail. Pot je prvi skupni produkt Skupnosti Julijskih Alp kot rezultat razvojnega načrta, ki smo ga v skupnosti sprejeli pred dvema letoma. Predstavlja temelj vsemu nadaljnjemu sodelovanju in razvoju v območju UNESCO MAB Julijskih Alp. Pohodniško pot smo snovali skladno z vsemi naravovarstvenimi smernicami Triglavskega narodnega parka z upoštevanjem temeljev trajnostnega razvoja in usmerjanja obiska v občutljivem naravnem okolju celotnega območja Julijskih Alp. S predstavitvijo Juliane Trail na največjem dogodku na področju turizma na svetu želimo jasno pokazati, da sledimo zavezam slovenskega turizma po zeleni, trajnostni destinaciji. Juliana Trail namreč vsebuje prav vse elemente trajnostnega razvoja. Pričakujemo, da bo ta predstavitev utrdila naše zaveze k trajnostnem razvoju Slovenije, še posebej v območju Julijskih Alp.«