Sredstva za nepričakovane dogodke v naših življenjih, dohodek ob upokojitvi ali sredstva za večje nakupe (dodatna stanovanja, pohištvo, vozila), varčevati za počitnice in potovanja, izobraževanja ali finančno podporo otrokom ali vnukom[1] - dejstvo je, da Slovenci varčujemo veliko.

Po zadnjih razpoložljivih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije[2] (za tretje četrtletje 2020) je bruto razpoložljivi dohodek gospodinjstev znašal 7.280 mio EUR. To je 78 mio več kot v istem obdobju leta 2019. Gospodinjstva so v omenjenem obdobju okrepila varčevanje, saj je delež bruto varčevanja v bruto razpoložljivem dohodku v tretjem četrtletju 2020 znašal 14,2 %. V primerjavi s tretjim četrtletjem 2019 je bila stopnja varčevanja gospodinjstev višja za 4,1 odstotne točke. Ob tem podatku pa se poraja vprašanje – kako smo Slovenci pripravljeni naše prihranke oplemenititi?

Skladi, delnice, kriptovalute, nepremičnine ali zlato?
Skladi so primerna izbira za tiste, ki se s svojimi sredstvi ne želijo ali ne zmorejo intenzivneje ukvarjati in potrebujejo preprosto obliko naložbe – po enostavnosti so skladi namreč zelo podobni depozitom. Kateri pa je pravi za vas? Tisti, ki ustreza vaši želji po donosnosti, a vas obenem ne spravlja v stisko glede tveganja. O rekordnih številkah vlaganj Slovencev v sklade so februarja letos poročali tudi pri NLB, saj so neto vplačila v podsklade krovnega sklada NLB Skladi januarja 2021 znašala rekordnih +34,2 milijonov evrov. Delež NLB Skladov v neto prilivih slovenskih DZU je znašal kar 78,8 %, izjemno visok pa je bil tudi v bruto vplačilih in sicer je znašal 69,4 %. Tržni delež NLB Skladov je tako v januarju letos močno porasel (za 0,46 % točk) in znašal 35,34 %. V leto 2021 tako družba NLB Skladi gleda optimistično in ambiciozno. Ob rekordno nizkih obrestnih merah in s podporo v donosnosti delniških trgov pričakujemo, da se bo interes za varčevanje v vzajemnih skladih tekom leta 2021 še povečeval.

Če sodite med tiste Slovence, ki so finančno zelo pismeni, pa se vam odpirajo priložnosti tudi za druge tipe naložb: vrednostne papirje in zadnja leta vse bolj priljubljena vlaganja v kriptovalute. Za naložbe v vrednostne papirje, kjer se srečujemo z zahtevnejšimi vrednotenji, da ugotovimo, ali je neki papir ugoden oziroma drag nakup, se odločajo tisti, ki poznajo področje in so se s ciljem, da svoj vložek maksimizirajo, pripravljeni angažirati in upravljati svoj denar tako, da samostojno sprejemajo naložbene odločitve in so seznanjeni s tveganji. Za upravljanje s tovrstnimi naložbami je potrebnega precej več znanja, seveda pa si vedno lahko omislite strokovno pomoč pri poslovanju. Podobno velja za vlaganja v kriptovalute.

Če razmišljate o investicijah v različne trgovalne platforme, je priporočljivo, da se pred prvim nakazilom posvetujte s strokovnjaki na področju investicijskega poslovanja ter da ste pri iskanju informacij na spletu pazljivi. Goljufi na različnih spletnih straneh in forumih objavljajo lažne ocene trgovalnih platform. Naložbe, ki bi bile hkrati varne in visoko donosne, v realnem svetu ne obstajajo. Opozorilo glede vlaganj v kripto imetja je objavila tudi Agencija za trg z vrednostnimi papirji.

Vlaganje v nakup (in posledično oddajo) nepremičnin je pri Slovencih priljubljen način investiranja, vendar ali je res dobičkonosen? Enačba »kupim stanovanje, ga oddajam in ustvarjam prihodke ter nato prodam« pa je precej poenostavljena. Prihodnost je neznana in lahko se zgodi, da nepremičnine v želenem trenutku ne bomo mogli prodati niti blizu cene, na katero računamo. V kalkulacijo moramo poleg prihodkov od najemnine vključiti tudi davek na dohodek iz oddajanja nepremičnin (nobenega zagotovila ni, da se ta ne bo v času našega lastništva zvišal), upoštevati pa je treba tudi stroške kot so vplačila v rezervni sklad, vzdrževalna in obnovitvena dela ter zavarovanja nepremičnine.

Zlato na dolgi rok sicer ohranja vrednost in tako tudi vaše premoženje. Strokovnjaki zlato ocenjujejo predvsem kot varno naložbo, brez pričakovanj o ustvarjanju dodane vrednosti in kot zatočišče ob velikih gospodarskih in političnih pretresih ter pretresih na kapitalskih trgih.

Pri odločitvi se posvetujmo s strokovnjaki in upoštevajmo zlato pravilo upravljanja s premoženjem
Nepremišljene odločitve, sprejete na podlagi visokoletečih obljub, a brez pravih temeljev, lahko pripeljejo do popolnoma drugačnega rezultata od tistega, ki si ga želimo. Razumeti moramo torej, zakaj sprejemamo določeno odločitev ter kakšna je morebitna dodana vrednost, predvsem pa tveganja. Zato se posvetujmo s strokovnjaki, ki so nam v primeru vlaganja v vzajemne sklade na voljo v poslovalnicah izbrane banke. Ne smemo pa pozabiti tudi za zlato pravilo upravljanja s premoženjem – ne polagajte vseh jajc v isto košaro.

Foto: HS Büroservice, ReiseBank AG in NLB

[1] Vir: Raziskava Evropske centralne banke
[2] Vir: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/9317